Kwaliteit in digitale archivering Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV Archievenblad In 1995 werden in Den Haag en Brussel respectievelijk een seminar en een studie dag gehouden met als thema de selectie en vernietiging van rechterlijke archieven. Werd tijdens het Nederlandse seminar gezocht naar nieuwe selectiecriteria voor deze archieven; in Brussel werd de prak tijk dan wel de gewenste praktijk van de selectie van rechterlijke archieven vanuit Belgische, Duitse, Franse en Nederlandse kant bekeken. Is naar goed Nederlands gebruik bij ons een projectbureau in het leven geroepen om de selectie van de rechterlijke archie ven aan te pakken; onze zuiderburen zijn gewoon aan de slag gegaan. Er ligt nu dan ook een recente selectielijst voor de archieven van de rechtbanken van eerste aanleg. Anders dan in ons land is het insti tutioneel onder-zoek en de samenstelling van de lijst uitgevoerd door de Belgische Rijksarchief-dienst zij het dat met name de bewaartermijnen zijn vastgesteld in overleg met de hoofdgriffiers. In deze publicatie is de selectielijst opge nomen. Deze publicatie moet dan ook samen met het institutionele onderzoek gebruikt worden, dat in dezelfde reeks Miscellanea Archivistica Manuale is ver schenen onder nummer 23. Naast de selectielijst zijn de wettelijke voor schriften opgenomen waarbij bij een over dracht aan het Rijksarchief rekening gehou den moet worden. Veel verschillen deze niet met de Nederlandse praktijk. De selectielijst is geordend conform het eerder genoemde institutionele onderzoek met daarbij gevoegd een selectieadvies. Uit de voorlig gende publicatie zijn niet de gebruikte selectiecriteria te achterhalen maar deze zijn vermeld in de voormelde studie. Voor het gemak heeft men vervolgens nog een aantal bijlagen bij de selectielijst gevoegd waaronder de lijst van de inte graal te bewaren bescheiden dan wel. aan het rijksarchief over te dragen en een lijst van stukken die niet overgedragen hoe ven te worden. Verder heeft men een modelinventaris als bijlage toegevoegd. Al met al kan ik niet anders zeggen dan dat onze collega's in België een stap ver der zijn dan Nederland en dat het hun gelukt is om een voor de praktijk werk baar instrument te leveren. Het wachten is nu nog op het Nederlandse equivalent dat uit het project VARO (Verbetering Archiefzorg Rechterlijke Organisatie) moet komen. Vol verwachting klopt ons hart. Inlevering, bezettingskosten, zoengeld, vordering: dit soort begrippen gebruikte de Duitse bezetter om niet te hoeven zeg gen dat het ging om ROOF van, vooral joodse, goederen. Gerard Aalders reconst rueert in ROOF hoeveel Nederlandse goe deren en geld tijdens de Tweede Wereld oorlog zijn geroofd en hoe Nederlandse ambtenaren om de tuin werden geleid met bureaucratische regels. Eind vorig jaar kreeg Gerard Aalders, histo ricus aan het Nederlands Instituut voor Oor-logsdocumentatie, scherpe kritiek op een lezing over het naoorlogse rechtsher stel door de Nederlandse overheid van ge roofd joods bezit. Met name zijn typering dat die restitutie 'over het algemeen goed' zou zijn geweest, wekte wrevel. Zijn stu die ROOF gaat echter niet hierover. Nog niet: dit is het eerste deel van drie delen over roof van met name joods bezit. Deel twee,'Rechtsherstel', zal wel de restitutie en het beleid daaromtrent behandelen. Deel drie gaat over de roof van het monetaire goud uit de kluizen van de Nederlandsche Bank en het naoorlogse juridische en diplomatieke gevecht om teruggave. Zowel Guus Meershoek 'Dienaren van het gezag', over de Amsterdamse politie, als de studie van Gerard Aalders laten zien dat er alle reden is voor de Nederlandse autoriteiten om de hand in eigen boezem 36 Archievenblad November 1999 Bedrijfs-archiefservice Joustra - inventarisatie, bewerking herstructurering - selectie, opschoning vernietiging - advisering, detachering vervanging - organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten - bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek - werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - archieven van maatschappelijke instellingen - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids-uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Wij bieden: Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten OCR-verwerking en CD-ROM Service ELI Onderzoek, advies en opleidingen Database management en consultancy LH Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: Archiveringssystemen en tools LH Cold applicaties LH CD-ROM en opticals (Boek)scanners en printers LH Netwerken en computers Meer informatie: 0 2 3 - 5 6 5 0 5 3 0 LH Starnmeerstraat 1 -3 - 2132 AE Hoofddorp LH e-mail: info@cornes.nl LL internet: www.cornes.nl LH MINOLTA '•- 'r-V. Guy Gadeyne, Richtlijnen en aan bevelingen aan de hoofdgriffiers in verband met de bewaring, selectie en de overdracht van archief van de rechtbanken van de eerste aanleg (algemeen) en de burgerlijke rechtbanken voor de periode 1 794-1 970 (Miscellanea Archivistica Manuale 29) Algemeen Rijksarchief Brussel, 1998, F.W.J. Scholten, Provinciaal archiefinspecteur in Gelderland Gerard Aalders, ROOF. De ont vreemding van joods bezit tijdens de Tweede Wereldoorlog SDU Den Haag. ISBN 90-1 2-08747-3. 354 blz., fl. 49,90 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06- 50 50 80 41 RNES OFFICIAL VAR

Archievenblad | 1999 | | pagina 18