Digitalisering FRAGMENT mu 0 00 werkweek 3 i. SCHEERES benut uw ruimte m a iIp rofs SCHEERES ?.-»)• van elk denkbaar origineel Archiefmedewerker m/v tot op de millimeter! Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Het dagboek van: Archievenblad Na afronding van mijn studie geschiedenis, een tijdelijk baantje bij het Gemeentearchief Amsterdam en een lange reis door Azië, besloot ik eind vorig jaar de knoop door te hakken en het archiefwezen in te stappen. Het leek mij handig om tegelijkertijd aan de studie 'boek, - archief, - en informatiewetenschappen'te beginnen. Zo zou ik te zijner tijd het diploma archi- vistiek A kunnen halen. Mijn studiedagboek begint in januari van dit jaar. r Oktober 1999 Archievenblad 3 uitzendbureaux verzam HlHTfflRH giasdia boek prent aquarel foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel lajidkaaM verzameling glasne boek aquarel munt productfee'' postzegel yf glasdia bo 3D objec schildert, CTURA IMAGII 13 1851 PZ Hei 1fax: 072-5320. ail: pictura@xs4a Mailprofs Uitzendbureaux is een onderneming van Vedior en PTT Post en is marktleider in het uitzenden en detacheren van speciaal opgeleide en gecertificeerde medewerkers voor de post-, bode-, reproductiekamers, printrooms en het archief. Wij zijn voor archiefopdrachten op zoek naar enthousiaste en gemotiveerde kandidaten die willen werken als: Heeft u een afgeronde opleiding op archief- gebied zoals SOD, GO, BDI of de opleiding Rijksarchiefschool en ervaring op gemeente en/of bedrijfsarchieven? Bent u voor korte of langere tijd beschikbaar en heeft u geen bezwaar tegen reistijden? Kunt u niet wachten om in deze richting aan de slag te gaan? Misschien bent u wel de persoon waarnaar wij op zoek zijn! Geïnteresseerd? Neem dan voor meer infor matie óf voor het adres van een vestiging bij u in de buurt contact op met Mailprofs Uitzendbureaux in Eindhoven, Kerkstraat 20, telefoon: (040) 2438045. Organisatienaam Naam contactpersoon M/V Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Minden 21 - 7327 AW Apeldoorn Postbus 20072 - 7302 HB Apeldoorn Tel. 055-5429242 - Fax 055-5429222 UniLift Paternosterkasten UniCompact verrijdbare archiefsystemen In de afgelopen 32 jaar hebben wij bij zeer veel organisaties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuur lijk duidelijk dat de authentieke archief op slagme thodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aan dacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd worden,wat zal de invloed zijn op de kli matologische omstandigheden, welke aanpassin gen zijn er aan het product gemaakt om beschadi gingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief of een paternoster, enz Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke èn adviserende rol kan spelen. Door jelika Thomas UvA, onderwijsbalie Amsterdam, februari 1999. Ik sta aan de balie en informeer naar het rooster van het tweede trimester. 'Nee, die sturen we tegenwoordig niet meer naar je huis op. Je moet maar even op de gang, op het prikbord kijken'. Inderdaad, het hangt er en ik noteer datum, tijd en docent van het vak 'archiefbewerking'. Een dag voor het eerste college komt mij ter ore dat datum, tijd en docent zijn veranderd. Mijn eerste kennismaking met deze nieuwe 'gecentraliseerde' UvA, waar twee admini stratief medewerkers alles moeten weten over ongeveer zes studies, zit erop. Gemeentearchief Den Haag, januari 1999. Omdat de docent werkzaam is in Den Haag, volgen we (4 studenten) het college op zijn werkkamer. Er worden twee readers met artikelen uitgedeeld over de meest uiteenlopende onderwerpen zoals 'record keeping systems', PIVOT, 'multi level description' en standaardisering. Elke week moeten we een aantal artikelen lezen en een huiswerkopdracht maken. Tijdens het college komen we zelden toe aan het serieus bespreken van de literatuur. We doen namelijk gewoon elke week iets leuks: een uitstapje naar de afdeling post en archiefzaken, een bezoek aan het ARA waar we een verhaal over PIVOT te horen krijgen en tussendoor is het veel thee/kof fie drinken, bijkletsen en dan weer vroeg naar huis. In maart sluiten we het college met wederzijdse tevredenheid af. Ik heb een leuke tijd gehad en veel geleerd. UvA, P.C. Hoofthuis, Amsterdam, maart 1999- Het laatste trimester van het studie jaar ga ik het vak 'documentaire informatie technologie' volgen. Het woord 'informatie technologie' jaagt mij bij voorbaat de stui pen op het lijf; als volstrekte alfa ben ik nogal computerschuw. Tijdens het eerste college blijkt mijn angst ongegrond. Oplet ten en proberen er iets van te begrijpen is zinloos. Nooit eerder heb ik het meege maakt dat een docent het presteert om vol ledig onsamenhangende taal uit te slaan. Het overgrote deel van de collegetijd moe ten we zelfstandig opdrachten doen. Dus zaten er 15 studenten, zes uur per week, on der het college te 'surfen' en e-mails te ver sturen. Steeds meer studenten bleven weg. De eindopdracht was het bouwen van een database. Het is me gelukt, ondanks het col lege. Tussendoor ben ik ook begonnen met het vak 'organisatiekunde'. Omdat ik teveel uren werk, kan ik het hoorcollege niet volgen. Toch lees ik de opgedragen drie boeken die vol staan met 'metaforen' besluitvor mingstheorieën en managementtips. Pittige stof, maar het wordt steeds boeien der. Het tentamen laat ik nog even voor wat het is. Amsterdam, april 1999. Inmiddels ben ik benieuwd of ik het tentamen en het werk stuk 'archiefbewerking' heb gehaald. Na wat rondgebeld te hebben kom ik achter de juiste uitslagen. Alle vier blijken we geslaagd te zijn en om het te vieren gaan we, met de docent, uit eten in Amsterdam. Het wordt een erg gezellige avond en we maken volop plannen voor nog veel meer samenkomsten in de toekomst. Archiefschool Amsterdam, juni 1999. Het hele universitaire systeem is weer eens over hoop gehaald en ik maak een afspraak met de studiecoördinator om mijn studiepro gramma te bespreken. Hij legt mij het nieu we systeem van 'minors' en 'majors' uit. We spreken af dat ik de vakken 'inleiding archiefwetenschappenen 'staat en bestuur II' tos ga volgen. Om er zeker van te zijn dat ik vrijstellingen krijg voor de op het rooster vermelde 'verbredingsmodules' bel ik de studieadviseur op. 'Verbredingsmodules? Die hoef jij helemaal niet te volgen. Je valt in de oude regeling'. Ik haal opgelucht adem. Ik wil me bekwamen in de archivis- tiek; 'wetenschapsfilosofie' (een verbre dingsmodule) volg ik over een jaar of twin tig wel een keer. Maar omdat ik in januari, midden in het studiejaar, ben begonnen met archiefwetenschappen, blijf ik een apart geval met een apart lesprogramma. UvA, onderwijsbalie, juli en augustus 1999. De studiegids voor het nieuwe jaar ver schijnt. Gelukkig wordt het me nu duidelijk welk programma ik moet volgen. Ik schrijf me in voor het inleidende vak en zie dat ik voor 'staat en bestuur' bij de onderwijsbalie van politieke- en sociaal-culturele weten schappen moet zijn. Daar wordt ik aangeke ken of ik de vakantierust verstoor. 'Inschrij ven? Nee, dat kan pas over twee weken'. Na twee weken loop ik er weer binnen en zie dat het vak 'staat en bestuur' niet in het rooster staat vermeld. 'Kalmte kan u red den' denk ik en vraag hoe het zit. Het meis je achter de balie adviseert me om een e- mail aan de desbetreffende docent te stu ren. Spreekuren worden in dit computer tijdperk bijna niet meer gehouden. UvA, Oude Turfmarkt, begin september 1999. De rust is wedergekeerd. 'Staat en bestuur' blijkt 'staatsrecht' te heten en ik ga het oude studieprogramma volgen met wat nieuwe vakken. Volgende week wordt het nieuwe academische jaar ingeluid met een borrel. Ik heb er weer zin in. Het hele jaar hoef ik (in studieverband) de computer niet aan te raken en kan ik me volledig stor ten op de 'echte' archiefvakken. Want, zo ongeorganiseerd als de Universiteit van Amsterdam is, zo leuk is de studie archief wetenschappen inhoudelijk.

Archievenblad | 1999 | | pagina 1