De praktijk Archievenblad dagelijks langs prikkeldraadversperringen en pantserwagens. De stewardess wenste ons bezorgd veel sterkte en op de website raadde de Nederlandse ambassade ons aan regelmatig per mobiele telefoon con tact te onderhouden. In Colombo was de situatie vergelijkbaar. In Sri Lanka woedt nog steeds een burgeroorlog. Eerder waren de banken en andere kantoren naast ons hotel opgeblazen door de Tamil Tigers. Elke honderd meter is de weg afgezet met oliedrums waarachter militai ren in mitrailleursnesten de omgeving onder controle houden. Om te voorko men dat bij een bomaanslag op het Nationaal Archief in een klap alles vernie tigd wordt, heeft men de helft van de bestanden naar de oude koningsstad Kandy overgebracht. Niet echt een gerust stellende gedachte. Chennai was een stuk rustiger.Tijdens ons verblijf meldden de kranten slechts vier bomaanslagen in onze wijk. En in Kaapstad namen we op advies van onze collega's een ander hotel in een beveiligd toeristenreservaat, omdat we op de oor spronkelijke locatie 's avonds niet over straat mochten. Desondanks was vorig jaar het belendende Planet Hollywood restaurant opgeblazen. Dat ieder weer veilig thuis kwam, is niet in de minste plaats te danken aan onze ar chiefcollega's, die hun gasten vrijwel per manent begeleidden en door de gevaren loodsten. Nee, het was beslist geen vakan tiereisje op staatskosten! Simultaan spel Bij alle partnerarchieven constateerden we een grote gelijkgezindheid; de ont vangst was in alle landen meer dan harte lijk. We waren bang voor neo-kolonialen te worden aangezien die kwamen inspec teren of ze goed op 'onze' spullen pasten. Niets was minder waar. We ontmoetten professionele collega's die graag met ons willen samenwerken, zakelijk en open willen overleggen, zonder de tijdrovende en voor West-Europeanen vaak verwarren de traditionele plichtplegingen. Elke directeur blijkt een praktisch denkende manager te zijn die weinig op heeft met geldverslindende franje. TANAP mag geen cultureel reisbureau worden. Zo bezoekt dr. K. Wimalaratne van het Nationaal Archief van Sri Lanka alleen conferenties als er werkelijk iets te melden valt. Alle landen willen bij voorkeur rechtstreeks samenwerken op bilaterale basis, zodat de tijdrovende gang door de bureaucratie hen bespaard blijft. Men wil voorkomen dat ministeries waarmee men gewoonlijk weinig zaken doet, zoals Buitenlandse Zaken, Wetenschap of Onderwijs, zich plotseling gaan bemoeien met de interne gang van zaken bij het archief. Hierbij speelt de bestuurlijke structuur van elk land een grote rol. Zo staat de direc teur-generaal van het Nationaal Archief van Indonesië, dr. Mukhlis Paeni, recht streeks onder de president en hoeft nor maal geen verantwoording af te leggen aan een minister, terwijl de directeur in Colombo net als zijn personeel de prik klok gebruikt! In India legt commissioner K. Inbasagaran verantwoording af aan de regering van de deelstaat Tamil Nadu. Internationale contacten, zoals UNESCO- van het Tamil Nadu Archief, ooit hockey speler in het nationale team van India en ex-majoor met frontervaring in de oorlog met Pakistan, sprak over de behoefte aan 'foot soldiers'. Het gaat om begeleiding door een coach tijdens het uitvoeren van de werkzaamheden. Zodra een afgeronde opleiding wordt aangeboden, verdwijnen de medewerkers met hun fraaie diploma onmiddellijk naar beter betaalde functies buiten het archiefwezen. Het is dus zaak te voorkomen dat die beste krachten voor de training niet direct daarna verloren gaan. Naast de opvallende gelijkgezindheid is in elk partnerland een unieke aanpak nodig door de uiteenlopende geschiedenis en fy sieke staat van de VOC-archieven. De uit gangspunten zijn gelijk, maar de prioritei ten verschillen. projecten, lopen via de federale regering in Delhi, duizenden kilometers verder. In dat geval verschijnt ook het Nationaal Archief te Delhi op het schaakbord. Een vergelijkbare situatie bestaat in Zuid- Afrika. Het Kaapse archief maakt nu deel uit van het Nationaal Archief in Pretoria, maar door de bestuurlijke decentralisatie moet men over twee jaar verantwoording afleggen aan de provinciale regering van West Kaap, behalve bij internationale samenwerkingsprojecten. Langzamerhand lijkt één schaakbord voor TANAP niet meer voldoende en is een simultaan spel misschien de beste oplos sing. Bilateraal samenwerken binnen één toernooi dat slechts de kaders aangeeft. Foot soldiers Human resource development, een van de speerpunten van het TANAP-programma, moet volgens alle partners beperkt blijven tot 'training on the job'. De commissioner Toegang uit 1882 in Jakarta Het meest in het oog springende feit tij dens het bezoek aan het ANRI (Nationaal Archief van Indonesië) was de grote wens de oude vriendschapsbanden die op een laag pitje stonden, nieuw leven in te bla zen. Veel ANRl-medewerkers liepen ooit stage bij het ARA en plaatsvervangend directeur-generaal Djoko Utorno kent alle kopstukken van het Nederlandse archief wezen persoonlijk. Directeur-generaal Mukhlis Paeni beschouwt TANAP als onderdeel van een veel groter samenwer kingsverband tussen ANRI en ARA. Het digitaliseren van archiefstukken staat ver van de huidige behoefte aan hulp bij het conserveren en ontsluiten van de kolonia le bestanden. De huidige toegang op de VOC-archieven dateert uit 1882 en is vol strekt onvoldoende. Nadien zijn veel archiefstukken verdwenen of vermengd met andere bestanden. De objecten moe ten eerst een uniek nummer krijgen en 30 Archievenblad Oktober 1999 handzaam worden verpakt, voor er ook maar iets mee kan worden gedaan. Dr. Mukhlis typeerde zijn positie met de beeldspraak: "TANAP is de oceaan, maar we staan pas bij de bron van de rivier". TANAP zal daarom nauw aansluiten bij de activiteiten van de Japan Foundation die het ANRI vijftig miljoen yen schonk voor een conserveringsproject dat start in april 2000. Van de VOC- archieven is 60% fysiek in zo slechte staat dat het niet geraad pleegd kan worden zonder gevaar voor verlies van informatie. Onbetaalbare elektriciteit in Colombo Het VOC- archief in Colombo is vrij goed toegankelijk dank zij de jarenlange be moeienis van de 'burghers', de nakomelin gen van Nederlanders. Maar nu kan zelfs bij het Nationaal Archief niemand meer de VOC-archieven lezen buiten directeur Wimalaratne, die over drie jaar met pen sioen gaat. Toch worden ze nog intensief bestudeerd door bijvoorbeeld Nederlandse historici als Lodewijk Wagenaar en Her man van den Beid. Op conserveringsge- bied verrichten onze partners wonderen, ondanks gebrek aan de meest elementaire instrumenten en materialen. Een stokje met een spijker is een priem en een zaag blad doet dienst als mes. Dr. Saroja Wet- tasinghe, die de conservering leidt, doet proeven met plantenextracten, omdat de chemicaliën onbetaalbaar zijn. Een van haar collega's is Palitha Kumarapperuma, die in 1986 stage liep bij het ARA. Sinds zijn terugkomst zijn de nodige procedu res gewijzigd, waardoor bijvoorbeeld alle restauraties na 1986 niet meer zuur zijn. Dit toont het grote belang van internatio nale uitwisselingsprogramma's aan. De voor het fysieke behoud even belang rijke klimaatbeheersing in de depots is ech ter onmogelijk door de onbetaalbare elek- De praktijk Archievenblad triciteit. Zo was de relatieve vochtigheid permanent 72% waar het beneden de 65 moet blijven. Het toezichthoudende minis terie beschouwt airconditioning als een luxe; op het ministerie hebben de ambte naren het toch ook warm. Het resultaat is navenant. Bij 5 van de 110 steekproeven die we namen, vonden we levende mijten en zilvervisjes van meer dan 2 centimeter groot, smullend van de smakelijke bron nen. Een op de vijf gerestaureerde objec ten behoeft eigenlijk hernieuwde conser vering. Tweederde van het VOC-archief kan niet geraadpleegd worden zonder gevaar voor verlies van gegevens. Museale waarde in Chennai In Chennai is de situatie nog veel ernstiger: bijna drie kwart van de VOC-archieven ver keert fysiek in zeer slechte staat. De eerste opwelling was opgeven en wegvluchten. Er is honderden jaren niets aan gedaan. Hierdoor behielden de archieven wel hun authentieke uiterlijk en hebben ze naast htm inhoud als historisch object een muse ale waarde. De Britten concentreerden de bescheiden uit heel India in het toenmalige Madras. Van wat over is komt het meeste uit Cochin in de huidige deelstaat Kerala. Van elke taak en handeling is wel iets bewaard gebleven. Het geeft zodoende een perfect inzicht in de gang van zaken op een VOC - factorij. Een nadeel is dat van de 300 archiefmedewerkers niemand het Neder lands beheerst en de nationalistische rege ring van Tamil Nadu geen interesse heeft voor archieven in een taal die niemand kan lezen met informatie uit heel India behalve uit de eigen staat die wel voor de kosten moet opdraaien. We zijn net op tijd. Vlak voor onze komst had de regering aan de commissioner gevraagd of hij die oude rom mel niet beter kon opruimen. TANAP biedt een oplossing met de opzet alle archieven ter plaatse te conserveren en te verfilmen. Dan kan in Nederland de inventaris worden gemaakt en aansluitend in India een cursus worden georganiseerd voor het bestuderen van de VOC- archieven. Allemaal vrouwen in Kaapstad In Kaapstad levert het bestuderen van Nederlandstalige bronnen geen proble men op, al kan dat na de machtswisseling snel veranderen. De VOC-archieven speel den jaren lang een grote rol bij de histori sche identiteit van Zuid-Afrika. De belang rijkste series (Raad van Politie en Raad van Justitie) zien er fysiek dan ook goed uit, al heeft men er geheel eigen ideeën over restauratie. Alles wordt ongeacht het formaat ingebonden in identieke banden, zodat de depots de uitstraling hebben van een bibliotheek. Net als in het gruwel sprookje maken ze er te kleine documen ten groter door er een brede strook pa pier om te zetten en te grote documenten op maat door ze op te vouwen.Toch is een derde van het totale VOC-bestand in zeer slechte staat. Het betreft meestal stukken die inmiddels deel uit maken van heel andere (vaak Britse) series en verspreid zijn over elf depots.De bewaaromstandig heden zijn optimaal. De depots glanzen je tegemoet; komt dat omdat de staf volledig uit vrouwen bestaat? Miss. Marian George, hoofd van de Kaapse archiefbewaarplaats, was stomverbaasd dat ze in december 1998 tijdens het TANAP congres vrijwel uitsluitend mannen tegenkwam.Zuid- Afrika neemt om uiteenlopende redenen een aparte plaats in binnen TANAP. Zo wordt de VOC dikwijls geassocieerd met Azië. Professor Henry Bredekamp, direc teur van het Institute for Historical Research and Mayibuye Centrum, was daarom erg verheugd dat TANAP Afrika nu uitdrukkelijk een gelijkwaardige positie gaf. Omdat hier de VOC-archieven in het alge meen zowel fysiek als inhoudelijk goed toe gankelijk zijn, heeft men andere wensen. Misschien is hier een proefproject voor een digitale uitgave van de resoluties van de Raad van Politie mogelijk waar alle andere partners hun voordeel mee kunnen doen. Aan de slag in Den Haag Terug in Den Haag zijn de resultaten van de fact finding uitgebreid geanalyseerd en is met behulp van de verzamelde gegevens een werkplan opgezet. De Leidse universi teit en het ARA zijn eensgezind over de doelen en de aanpak van TANAP De komen de maanden beoordelen de verschillende subsidiegevers de voorstellen. Naar ver wachting gaat TANAP aanstaande decem ber van start. Oktober 1999 Archievenblad 31 Factfinders in het Reynier de Klerkhuis te Jakarta, nieuw cenrtum voor VOC - geschiedenis VOC - hospitaal in Colombo na een bomaanslag 17e eeuwse archief loketkast in Colombo Dr. P. Koenders is werkzaam bij het Onderzoeks- en Expertisecentrum van het ARA. Tevens is hij namens het ARA projectleider van het TANAP programma. Dit door het Archievenblad bewerkte artikel schreef hij oorspronkelijk voor het ARA Magazine 'De Bovenkamer'.

Archievenblad | 1999 | | pagina 15