Kwaliteit in digitale archivering iüDftftEEPER illN CORNES DOCUMENT SOLUTIONS BV Burengerucht Archievenblad L'Histore se repète Er zal geen historisch aanspreekpunt meer zijn. Hiermee verdwijnt het professionele beheer van de archieven Onderhoudt Uw oude archieven! 24 Archievenblad Oktober 1999 Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn Tel. 0229-211211 Fax 0229 - 270 404 Wij bieden: Scannen en archiveren van foto's, dia's en documenten OCR-verwerking en CD-ROM Service I I Onderzoek, advies en opleidingen O Database management en consultancy Maatwerk software (ook inter/intranet) Leverancier van: d Archiveringssystemen en tools Cold applicaties CD-ROM en opticals (Boek)scanners en printers Netwerken en computers EU Meer informatie: 023 - 565 05 30 dl Starnmeerstraat 1 -3 - 2132 AE Hoofddorp e-mail: info@cornes.nl internet: www.cornes.nl D MINOLTA medewerker, drs. A.J.J. van 't Riet, is dat de nieuwe organisatie zich voornamelijk tot het registreren van poststukken en het archiveren van notulen en besluiten zal beperken. Er zal geen historisch aan spreekpunt meer zijn.Volgens de archiva ris van de Gereformeerde Kerken, F. Rozemond, verdwijnt hiermee het pro fessionele beheer van de archieven. Momenteel is het onduidelijk wie de archiefconsulenten in de tussenliggende periode gaat ondersteunen en adviseren; zoals vermeld is dat een taak van de Regionale Dienstencentra. Evenals bij de landelijke organisatie zal dit echter ook hier één van de vele taken zijn7. Het is te hopen dat dit gebrek aan begeleiding het in de afgelopen jaren opgebouwde netwerk van archiefconsulenten niet doet instorten. En dan de archiefruimte. Een bereke ning heeft geleerd dat de ruimte in het nieuwe Dienstencentrum te Utrecht al meteen bij het betrekken in oktober te klein zal zijn. Het Utrechtse Archief, waar de gereformeerde archie ven al berusten en waarheen ook de her vormde archieven worden overgebracht, zal dit probleem evenmin kunnen oplos sen 8. In het Kerkelijk Archiefbesluit zijn namelijk terecht enige jaren geleden de eisen ten aanzien van ontsluiting en ver pakking aangescherpt. De Nederlandse Hervormde Kerk kampt met de grootste achterstand in bewerking. De afspraak is dit probleem in projectvorm aan te pak ken. Het is echter onduidelijk of er vol doende financiële middelen zijn om hier voor een deskundige aan te trekken. In augustus werd bekend, dat de SoW- organisatie de door de gereformeerde synode aangenomen amendementen niet zal uitvoeren. Om te voor komen dat hier voor de andere deputaatschappen een precedentwerking uit gaat, wil men voorlopig niet afwijken van het func- tieboek, dat de personele bezetting bevat. Reden voor alle gediplomeerde archivarissen van het gereformeerde deputaatschap om - op de voorzitter na - ondanks een dringend verzoek van de synode geen zitting te nemen in de Sectie Archieven, Bibliotheek en Kerkelijk Kunstbezit, onderdeel van de Commissie Beheerszaken. Beducht als zij zijn om later medeverantwoordelijk te worden gehouden voor gebreken, die hun inziens op kortere of langere termijn als gevolg van de minimale bezetting niet kunnen uitblijven. De geschiedenis lijkt zich te gaan herhalen. In 1971 stelde het gereformeerde deputaatschap voor het toezicht op het algemeen kerkelijk archief, in opdracht van de synode, een onderzoek in naar de archiefverzorging bij de kerken, classes en particuliere synoden. Volgens de toenmalige voorzit ter, de Rotterdamse gemeentearchivaris drs. R.A.D. Renting, was er sprake van een 'rampzalige situatie' en 'wanbeheer'9. Dit leidde in 1980 uiteindelijk tot het benoemen van C.J. de Kruijter tot archi varis. De toekomst zal moeten leren of de SoW-kerk alsnog tot het inzicht komt, dat de formatie werkelijk te krap was en dat uitbreiding noodzakelijk is. Een ideaal waarvoor Zoodsma in de Commissie Be heerszaken zal ijveren. 3 De Nederlandse Hervormde Kerk Tien wenken Houdt Uw archieven bijee: Spiegelt U aan onze voorc later een goed archief vorn 3 Bestemt een goede plaats voor Uw archieven. 4 Houdt Uw archieven In goede staat en voorkomt beschadigingen. 5 Plaatst de archiefstukken ln het algemeen aldus. Handelingen (Notulen). Reglemonten. Doopregisters. verdere stukken van do Korkeracd. HuwdütfcHoglsteri. Vervolgen» de Diaconie In de volgorde, Ingokotnen Stukkon Rekeningen, en afschriften van Uitgegane Stukken. Ingekomon Stukkon. Predlkanton. eventuele Handelingen, om 6 Vernietigt Uw kwltanues tussen 1816 en de datum van nu af derllg laar geleden. Doet hetzelfde met nutteloos drukwerk, alsmede met gegevens die reeds op luiste wijze ln de boeken en registers zijn Ingeschreven, zoals attestaties, doopbewijzen e.a. 7 Leent Uw archiefstukken nimmer uit aan particulieren, doch leent slechts uit aan Kerkelijke autoriteiten en aan erkende Archivarissen op hun olflcleel verzoek tegen behoorlijk recu. doch werkt daaraan dan ook medel Vermijdt vermenging van kerkelijke archiefstukken met particuliere bibliotheken van kerkelijke ambtsdragers. 8 Ziet zorgvuldig toe op onderzoekers en onderzoek bij U ter plaatse. 9 Legt vragen omtrent de kerkelijke archieven voor aan de Archivaris der Neder- DB ARCHIVARIS DER NED. HERVORMDE KERK op last van de Algemene Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk Noten: 1 Het is de bedoeling dat alle lezingen eind 1999 in druk verschijnen. Zie voor verslagen van de lezing van mevr. Oostenbrink; Reformatorisch Dagblad, 4 juni 1999; Confessioneel, 111e jrg. nr. 13 (25 juni 1999), 8. 2 Friesch Dagblad, 18 februari 1999; Reformatorisch Dagblad; Nederlands Dagblad, 24 februari 1999. Acta van de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland, art. 157 en 165 (concept-versie). 3 J.C. Okkema, '125 jaar Gereformeerde Archiefzorg in Nederland' in: Centraal Weekblad, 27e jrg. nrs. 51/52 (december 1979), 28-29. 4 Sinds 1997 vervangen door Richtlijnen voor het kerkelijk archiefbeheer bestemd voor archiefvormers en archiefbeheerders in kerkelijke gemeenten. Het Kerkelijk Archiefbesluit is als bijlage in de Richtlijnen opgenomen. 5 Zie hiervoor ook: Inleiding van F. Schoonheim in: Inventaris van het archief van de archivaris en Commissie voor de Archieven van de Nederlandse Hervormde Kerk (1842) 1903-1984 (1985), 13-14. 6 H-N magazine, 19 juni 1999, 21. 7 Friesch Dagblad, 27 juli 1999; Reformatorisch Dagblad, 30 juli 1999. 8 Reformatorisch Dagblad, 27 augustus 1999. 9 R.A.D. Renting, 'Het Archief-(wan)beheer in de Gereformeerde Kerken', in: Gereformeerd Theologisch Tijdschrift, mei 1971, 76-91. Samengevat in: Kerkinformatie, augustus 1971, 9-10 In 1948 stuurde de landelijke archivaris van de Nederlands Hervormde kerk alle plaatselijke kerkelijke colleges 'Tien wenken' voor goede archiefzorg. Punt 10 hiervan wordt de lezer van harte aanbevolen. ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen envzcea Ut. eidu&ttólitup <x*td fut/ttüUüf' RNES OFFICIAL VAR

Archievenblad | 1999 | | pagina 12