Opleiden tot behouden beheer /ASV S AVAS SYSTE MEN >4 Integrale Opleidingsschil Archievenblad Integrale Opleidingsschil! Archievenblad In een tijdperk waarin technische ontwikkelingen stormachtig om zich heen grijpen zijn opleidingen cruciaal voor het uitbreiden, actualiseren en onderhouden van kennis en kunde. Vooral nu instellingen uit efficiëntie overwegingen gedwongen worden samen te werken en strategische allianties te sluiten valt een niet aflatende bij, - her, - en omscholing een ieder ten deel. Ook op het gebied van conservering en restauratie. Welke opleidingen bestaan eren voldoen ze wel aan de behoefte? En wat is die behoefte? Een overzichten een wens voor de toekomst. Bestaande opleidingen Balans tussen niveaus Managementopleiding Afwegingen op collectieniveau Electronische bestanden Integreren en afstemmen 16 Archievenblad Augustus 1999 MICROMASTER A1 CAMERA Door Gerrit de Bruin* i In dit artikel beperk ik mij tot een beknopt overzicht van opleidingen op het gebied van papier, boek en fotografie binnen het betreffende kennisveld. De blik vooruit op toekomstige ontwikkelingen en vooral toe komstige behoeften geeft mijn persoonlijke opvatting weer. Op dit moment verzorgen diverse instellin gen een opleiding, training, workshop of summerschool binnen het kennisdomein conservering en restauratie: het Instituut Collectie Nederland (ICN) te Amsterdam; het Grafisch Opleiding Centrum (GOC), uit gevoerd door de Regionale Opleiding Centra (ROC);de Reinwardt Academie; het Grafisch Lyceum Amsterdam; Boek- en informatiewetenschap bij de Universiteit van Amsterdam en de Hogeschool Amsterdam. Het ICN verzorgt opleidingen tot Restau rator van de disciplines, glas, hout, textiel, metaal en schilderijen. Dit in samenwerking met de Stichting Restauratie Atelier Limburg. Deze opleidingen hebben zowel een HBO- als een post doctoraal niveau. Ik wil mij echter beperken tot de opleiding restaurator van papier, boeken en foto's, op dit moment op twee niveaus: MBO en HBO. Binnen het kader van actualisering en tech nische ontwikkelingen en afgezet tegen internationale ontwikkelingen, besloot het ICN het MBO niveau te verlaten en zich te concentreren op HBO niveau. Hiervoor onderzocht het ICN in overleg met het veld uitvoerig welke opleiding en structuur wen selijk was voor de Nederlandse behoefte en situatie. Het GOC nam de opleiding tot Behouds- medewerker Papier onder haar hoede en bracht deze onder bij het ROC Haaglanden Sinds enkele jaren gaat de opleiding behoudsmedewerker papier voor archieven en bibliotheken samen met de opleiding behoudsmedewerker museum waarmee een integrale opleiding behoudsmedewer ker ontstond. Deze voorziet in een grote behoefte aan getraind personeel in de depotsector. De belangrijkste modules zijn: hanteren van objecten en inpandig trans port; depothygiëne en persoonlijke veilig heid; materialenkennis en bewaarcondities; behoud van de collectie; berging; (veepak ken en uitpakken van objecten; schade aan objecten; werkomgevingsoriëntatie en ken nis van archief, -bibliotheek-, en museumwe zen. Als onderdeel van de faculteit Museologie van de Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten verzorgt de Reinwardt Academie een opleiding Behoud en Beheer. Naast het vak registratie/documentatie, dat mogelijk heden en methoden voor automatisering van collectiebeheer behandelt wordt het vak conservering onderwezen. Kennis van materialen en wetenschappelijk onderzoek staan hierin zowel theoretisch als praktisch centraal. Het Grafisch Lyceum te Amster dam heeft in zijn programma een twee jarige avondopleiding tot boekrestaurator. Daarbij komen onder andere documentatie, theorie over passieve en actieve conserve ring en restauratie, ethische aspecten van restauratie en het maken van conserverings- banden aan de orde. De opleiding bij de Universiteit van Amsterdam kent het specialisatiegebied archiefwetenschap met onder andere de studierichting archiefmanagement. Hier wordt ook, zij het zeer summier, behoud en beheer onderwezen. De Hogeschool Amsterdam doceert het vak waar ook enkele lessen gewijd zijn aan behoud bin nen het vak archiefmanagement. Evenals elke andere organisatie is die van conservering te beschouwen als een pirami devorm. In een brede basis worden de meest essentiële werkzaamheden verricht die een groot effect hebben op de totale collectie. In de smalle top vindt volledige restauratie van een individueel object plaats. Deze conserveringspiramide bestaat uit vier onderdelen; preventieve -, passieve - en actieve conservering en restauratie. Door de beoogde kwaliteitsverhoging van de opleiding tot restaurator valt er een gat tussen de behoudsmedewerker en de res taurator. Dit verstoort de balans tussen de organisatie niveaus. Om dit te ondervangen stelden het ICN en de Rijksarchiefdienst (RAD) een profiel op voor een opleiding tot conserveringsmedewerker op MBO niveau. De opleiding zal buiten restauratie ook aan dacht besteden aan assistentie werkzaamhe den als logistiek en depotmanagement. Dit garandeert een integrale aanpak en een trapsgewijze indeling van niveau van werk zaamheden en bevoegdheden. De noodzaak tot trainen van alle medewer kers is onontbeerlijk. De huidige mogelijk heden lijken voldoende maar zijn erg geseg menteerd. Ik zie drie opleidingsbehoeften waar in de nabije toekomst een oplossing voor moet komen. Ten eerste doet zich - wat betreft conserve ring - op managementniveau een gemis voor. In de opleiding voor archivaris, biblio thecaris en conservator ontbreekt voldoen de kennis op het gebied van conservering en restauratie. Het management staat veelal te ver af van conservering, waardoor wel eens spanningen kunnen ontstaan. Een managementopleiding voor conservering kan hierin uitkomst brengen. Deze moet tenminste de volgende onderdelen bevat ten; het maken van conserveringsplannen voor de collectie op korte en lange termijn en het ontwikkelen van beleidsinstrumen ten en de te voeren behoudstrategie. Daarnaast moet het aangaan van strategi sche allianties in het kader van samenwer king tussen cultuurbeherende instellingen en afstemming tussen verschillende vakdis ciplines op het rooster staan. Ook op het gebied van instrument ontwikkeling om inzicht te krijgen in de staat van de collectie moet een dergelijke manager deskundig zijn. Dan kan hij op macroniveau beslissin gen nemen die het mogelijk maken conser vering daadwerkelijk en op een economi sche manier vorm te geven. Een restaurator wordt opgeleid om een object te conseiveren en te restaureren. Hij werkt dus op objectniveau, wat het over zicht over een totale collectie negatief kan beïnvloeden. De enorme hoeveelheden objecten, afgezet tegen de beschikbare mid delen, noodzaken keuzen die vaak tegen de (aangeleerde) ethiek van de restaurator indruisen.Vooral het bepalen wat behandelt moet worden en hoe intensief, is een moei lijk maar belangrijk gegeven. Een opleiding moet de restaurator voorbereiden op de beperktheid van middelen en de noodzaak van kiezen. Bij grote collecties kan nu een maal niet alles op 'grandeur manier'. Het maken van afwegingen op collectieniveau vereist een andere manier van denken dan werken met een individuele object. In die zin is een aanpassing van de opleiding nodig. Kennis van de electronische of digitale bestanden en vooral van het behoud daar van is een bron van grote zorg. Deze tech nologische ontwikkeling gaat zeer snel en de kennis over duurzaamheid is nog zo gering dat er grote gaten in het geheugen van de overheid dreigen te ontstaan. Het ontbreken van normering zal de situatie alleen maar verslechteren. Training en erva ring opdoen hoe met deze bestanden om te gaan zou voortdurende opleidingscycli teweeg moeten brengen. Integratie van en een betere afstemming tussen opleidingen van beheerders (direc- Vleuterweideweg 10 3451 RB Vleuten Telefoon: 030-6775111 Telefax: 030 - 6774000 Internet: http://www.avas.nl E-mail: info@avas.nl Met de compacte MICROMASTER camera kunnen documenten, tekeningen, boeken of kranten(ook ingebonden) tot en met formaat A1(840mm x 600mm) op 16mm film* worden opgenomen. haarscherpe kwaliteit demontabel voor filmen 'op locatie' slechts 4 cent per opname compacte camera met grote mogelijk heden, bij uitstek geschikt voor het archief wezen De MICROMASTER kan vrijblijvend bij u wor den gedemonstreerd. er kan ook een 35mm camerkop worden gemonteerd teuren, conservatoren, archivarissen, bibli othecarissen) en uitvoerders (restauratoren, behoudsmedewerkers, hoofden materieel beheer) zal een opwaardering van conser vering in de culturele organisaties bewerk stelligen. Een integrale, de behoefte dekken de, opleidingsschil zal tevens bijdragen tot efficiënter beheer van collecties. Samenwerking tussen cultuurbeherende instellingen en het uitwisselen van experti se kan helpen om de snelle technische ont wikkelingen te beheersen. Opleidingen op het gebied van conservering zullen hun aan dacht moeten gaan richten op conserve- ringsmanagement en digitaal behoud en beheer. Tenslotte dienen naar mijn mening de muren tussen de culturele instellingen zoals archieven, musea en bibliotheken geslecht te worden. Pas door samenwerking wordt efficiëntie en een effectieve inzet van mid delen mogelijk. Conservering is een kern taak die een gezamenlijk doel nastreeft: het behoud en beheer van de collectie. 3 werkzaam bij de afdeling Publieksdiensten Algemeen Rijksarchief en projectleider Internationaal Conserveringscentrum NIEUW Al BUDGETCAMERA!

Archievenblad | 1999 | | pagina 8