Èf Kent u de voordelen EuroStorage VAN HET EXTERN LATEN BEHEREN VAN UW ARCHIEF? www. eurostorage. com tijd voor verandering? Tijdvoor Bel gratis 0800 - archief 0800 - 2724433 BuroDenBoer ARCHIEFSERVICE NEDERLAND Kostenbesparend totaalpakket Beste prijs product verhouding Hoogste beveiligings niveau Snelste opvraging Dynamisch t/m Statisch Als de kwaliteit belangrijk is, is het verschil snel duidelijk. <4 De Beste Partner voor archiefmanagement- en opslag A JOINT VENTURE WITH PIERCE LEAHY ARCHIVES, USA Onze medewerkers (verspreid over heel het land) hebben een gedegen vakopleiding, jarenlange ervaring in het vakgebied en zijn daardoor op elke plaats binnen uw informatievoorziening direct inzetbaar. Ons dienstenpakket omvat onder meer: detachering consultancy interim-management advisering inventarisatie inhaal-operaties automatisering complete projecten werving en selectie Onze consultanten voorzien u graag van een passend advies ter optimalisering van uw informatievoorziening c.q. interne organisatie. Bel voor informatie of een vrijblijvend gesprek: Jan van Renesseweg 4 Postbus 37, 4325 ZG Renesse tel.: 0111 -462024 fax.: 0111 -461922 http://www.bdb.nl - E-mail: info@bdb.nl advisering projecten trainingen detachering document- en workflow management Obbinklaan 13.3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: http://biz.inter.NL.net/Archiefservice.Ned E-mail: Archiefservice.Ned@inter.NL.net Archievenblad kosten en baten. Het rendement moet doorslaggevend zijn. Standaardoplos singen moeten dus opnieuw tegen het licht worden gehouden. Zo rapporteerde Steen Bille Larsen, adjunct-directeur van de Koninklijke Bibliotheek in Kopen hagen, dat zij inmiddels zijn afgestapt van het principe dat alles moet worden (her)ingebonden. Deze bibliotheek ver pakt publicaties nu deels in archiefdozen. Kerntaak Aan het begin van de conferentie stelde Rugaas al dat er veel energie is gestoken in plannenmakerij, maar dat de imple mentatie vaak moeizaam van de grond komt. Als eerste factor voor succes werd verbe tering van het management en de nood zaak om betrokkenheid en begrip te kwe ken bij staf en personeel genoemd. Conservering is geen taak van een gespe cialiseerde groep medewerkers, de restau ratoren, maar vormt een kerntaak van het bedrijf, die in alle werkprocessen aan de orde is. Bestaande archief- en bliotheekop- leidingen op dit terrein schieten hierin schromelijk tekort. Een specifieke oplei ding in preservation management, zoals in de Verenigde Staten, ontbreekt in Europa. Om die reden nam ECPA enkele jaren geleden het initiatief om in samen werking met verschillende instellingen een zomercursus te organiseren, die dit jaar in Londen werd gehouden. Nationaal programma De massaliteit van de beheerde bestanden en de omvang van het behoudsvraagstuk dwingt verwante instellingen samen te werken in een nationaal programma. Dit maakt de uitvoering van plannen efficiën ter en is daarnaast ook nog eens een goed middel om de aandacht te trekken van de politieke besluitvormers. Samenwerking is ook nodig omdat de capaciteit van afzonderlijke conserveringsateliers ontoe reikend is voor een integrale bestandsaan- pak. Als gevolg moeten zij meer en meer een beroep doen op gespecialiseerde commerciële firma's. De bijdragen van Mirjam Foot, director Collections and Preservation van The British Library, Michael Moosberger, voor zitter van de CCA Preservation Committee in Canada en Hans Jansen, hoofd van de afdeling Bibliotheek-onder- zoek van de KB gingen dan ook vooral over de totstandkoming van een nationale strategie. Hans Jansen presenteerde Metamorfoze, een in 1997 gestart vierjarig nationaal project, dat gecoördineerd wordt door de KB. De intensieve lobby, waarmee de KB het ministerie van OC&W wist te interesseren in financiering oogste het nodige respect bij de deelnemers. Vertaalslag en lobby De paneldiscussie aan het slot van de conferentie was gewijd aan de factoren die samenwerking tussen musea, archie ven en bibliotheken kunnen bemoeilij ken. Het panel, onder voorzitterschap van Eric Ketelaar, docent archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam en ver tegenwoordiger van de Rijksarchiefdienst, bestond uit Helen Forde, Mirjam Foot en Els van Eijck Heslinga. Laatstgenoemde was voorheen verbonden aan het Scheepvaartmuseum te Amsterdam en is sinds kort werkzaam bij de KB. Men besprak de traditionele scheidslijnen gebaseerd op verschillen wat betreft vak inhoud organisatie, mentaliteit en cultuur. Scheidslijnen die niet overal hetzelfde lig gen; exemplarisch is bijvoorbeeld de National Preservation Office in het Verenigd Koninkrijk, die financieel gesteund wordt door zowel archieven als bibliotheken. Om de benodigde budgetten te verwer ven, benadrukten de deelnemers dat er een vertaalslag nodig is naar de politiek, zodat beslismakers en publiek gaan begrijpen dat er sprake is van een natio naal belang, dat essentiële principes van cultuurbeleid in het geding zijn. Deze ver taalslag of lobby is een onmisbaar onder deel van het behoudsbeleid. Daarnaast gaat het erom dat plannen pragmatisch en resultaatgericht zijn, met voor politici en belastingbetalers meetbare effecten van inspanningen. 'Ons probleem' moet ook 'hun probleem' worden. Een aanspre kend voorbeeld van een dergelijke aan pak presenteerde Peter Delbeke, hoofd van de Conserveringsafdeling van de Bibliotheek van het Parlement in België. Met veel enthousiasme en humor deed hij uit de doeken hoe hij sedert 1996 project na project heeft gestart en (deels) vol bracht op het gebied van verfilming en digitalisering. Met voorbeelden ontleend aan Kuifje legde hij uit hoe de federale structuur en de heersende cultuur in België de totstandkoming van een natio nale aanpak tot dan toe hadden verhin derd. Delbeke had geen betere tijden afgewacht, maar was zelf gestart met een informeel nationaal conserveringsplan, waar hij vervolgens deelnemers en fond sen voor wierf. De eisen aan het manage ment vatte hij als volgt samen: leider schap tonen door initiatief te nemen; zo snel mogelijk visie ontwikkelen door met name te leren van ervaringen van ande ren ('benchmarking'); de conserverings- boodschap politiek en publiek 'verkopen' door professionele marketing en commu nicatie. Conserveringsbewustzijn Al met al was de conferentie een buiten gewoon inspirerende bijeenkomst. De voorbeelden van succesvolle projecten stimuleren tot voortgang op de ingesla gen weg. Ook in het Nederlands archief wezen waar het conserveringsbewustzijn nog betrekkelijk laag lijkt te zijn. Zo schit terde de Rijksarchiefdienst en met name het Algemeen Rijksarchief - in feite een buur van de KB - in de inhoudelijke con- ferentiebijdragen door afwezigheid. Evenmin loopt de KVAN op dit terrein overigens voorop. Van haar secties en commissies is er niet een specifiek gewijd aan conservering. Ook het Archie-venblad heeft er slechts sporadisch aandacht aan besteed, terwijl conserveringsmanage- ment in publicaties van verwante vereni gingen in het buitenland al jaren een belangrijke topic is. Het programma van de archiefopleidin gen laat hetzelfde beeld zien. In een arti kel in het Nederlands Archievenblad van 1995 worden de leerdoelen van de oplei ding gepresenteerd. Over specifieke aan dacht voor een beleidsmatige aanpak van behoudsproblemen geen woord2). Kortom: er is werk aan de winkel3 hoofd Fysiek Beheer van het Algemeen Rijksarchief 1Zie b.v.: Tylor 0. Walters, Thinking about archival preser vation in the '90s and beyond: some recent publications and their implications for archivists, in: American Archivist, vol. 58 (1995), p. 475-492; Idem, Contemporary archival appraisal methods and preservation decision-making, in: American Archivist, vol.59 (1996), p. 322-338. 2) Richard Hermans, Over het vak archiefmanagement, in: Nederlands Archievenblad, jrg. 99(1995), p. 232-235. Augustus 1999 Archievenblad 11

Archievenblad | 1999 | | pagina 5