°a oXNTf*, r Wie ons zoektkent ons niet. Wie ons kentzoekt ons niet meer O Ad Interim Consultancy Japanstraat 4, 2408 HB Alphen a/d Rijn Telefoon: 01 72 - 49 82 82 Fax 0172 -49 88 56 Paul Peters stuurbekrachtiging Literatuur Archievenblad In 1994 deed Janien Kemp, restaurator in het rijksarchief in Noord-Holland, een litera tuurstudie naar het vriesdrogen van foto's en dia's. Ervaringen met het vriesdrogen van archiefstukken na een calamiteit als water overlast was er in Nederland wel. Het blijkt een goede methode om grote hoeveelhe den archiefmateriaal te behouden na een watersnoodramp. Maar wat moeten wij doen met de fotocollecties? Kemp onder zocht hoe deze fotografische materialen gered moeten worden na zo n ramp. Zij trof in buitenlandse publicaties informatie over de effecten van vriesdrogen op diverse soorten foto's en dia's aan. Na een inleiding beschrijft zij eerst de technische aspecten van fotografische materialen. Zij legt uit wat albumine-positieven, collodium-negatieven en positieven, gelatine-negatieven en posi tieven zijn.Vervolgens vertelt ze puntsgewijs hoe de reddingsprocedure na wateroverlast moet verlopen. Een aparte paragraaf is gewijd aan het invriezen en vriesdrogen van foto's. Ze legt uit welke materialen wel en niet geschikt zijn voor deze methode. Kemp merkt op dat het onderzoek naar effecten van vriesdrogen op de verschillende fotogra fische procédés alleen zijn gedaan op indivi duele foto's. De praktijk in het Rijksarchief in Noord-Holland wijst uit dat fotografische materialen op allerlei manieren worden opgeborgen en dat de foto's vaak in combi natie met andere materialen te vinden zijn. Soms zitten ze in enveloppen, polyester hoesjes, dozen, albums of zijn ze tussen ander archiefmateriaal opgeborgen. Het moet nog onderzocht worden of deze mate rialen bij het vriesdrogen extra schade ver oorzaken (verkleuringen, verklevingen) of juist een positief effect hebben. Voor het Rijksfotoarchief in Den Haag stel de Kemp een conserveringsplan op. Het Rijksfotoarchief bestaat uit de voormalige fotocollectie van de Rijksvoorlichtings dienst en wordt beheerd door het Alge meen Rijksarchief. Optimale conservering van fotografische materialen zijn complex en kostbaar. Hoe duur het conserveren naar schatting is, geeft de auteur niet aan. Sinds de uitvinding van de fotografie in 1839 zijn verschillende fotografische procédés ontwikkeld. Ieder procédé vereist een specifieke aanpak voor de conserve ring. In het eerste gedeelte van het rapport beschrijft Kemp de aanpak van de conser vering van negatieven van cellulosenitraat en celluloseacetaat, hoe gedupliceerd moet worden en aan welke klimaatseisen de depots voor foto's moeten voldoen. Tevens beschrijft zij de kwaliteitseisen voor verpak kingsmaterialen, de verschillende mogelijk heden voor verpakking en richtlijnen voor het hanteren van fotografische materialen bij verpakking en raadpleging. In een aparte paragraaf geeft zij concerveringsadviezen per fotografisch procédé aan. Tot slot geeft de auteur nog een aantal punten ter discus sie aan en een literatuurlijst. Het rapport is goed bruikbaar voor archivarissen die, in verband met het beheer van hun eigen foto collectie, meer willen weten van het conser veren van fotografische materialen. S1/ L"V Adviesbureau voor: A RCHIEFBEHEER Documentaire INformatie TEchnieken, R EGISTRATIESYSTEMEN, Interim personeel en Management Bel of schrijf voor informatie of het maken van een afspraaki Literatuur Restauratie Atelier Archievenblad Tot en met 1996 bestonden er twee tijd schriften met de naam 'Restaurator' in de titel. In 1996 verscheen de 26-ste jaargang van het Nederlandstalige blad De Restau rator, orgaan van de VAR, Vereniging van Boek- en Papierrestaura-toren. Daarna ging het tijdschrift, samen met die van een aantal verwante disciplines, op in CARE, interdiscip linair vakblad voor conservering en restaura tie. Tegelijk daarmee eindigde de verwarring in de citeertitels, want ook De Restaurator nam wel Engelstalige stukken op. Hier wordt echter het Engelstalige blad besproken dat onder de titel Restaurator, International Journal for the Preservation of Library and Archival Material, onder hoofdredactie van de bekende Duitse papierdeskundige dr. H. Bansa, wordt uitge geven door Saur in München. Het ver schijnt vier keer per jaar, de laatste afleve ring kwam in mei uit. Het tijdschrift is toonaangevend op het gebied van de papierconservering en verre- weg het grootste deel van de artikelen gaat dan ook over papier. Andere onderwerpen komen echter wel aan bod, bijvoorbeeld de conservering van fotografisch materiaal. Alleen de conservering van digitaal materi aal is nog nooit behandeld. De twee belangrijkste thema's van de afge lopen jaargang waren: De effecten van chemische stoffen in het papier op het gedrag ervan bij ver oudering of kunstmatige veroudering. Verscheidene artikelen doen verslag van experimenten met chemische toevoegin gen om de levensduur van in slechte condi tie verkerend materiaal te verlengen. Ook hierbij wordt doorgaans het effect van de behandeling gemeten door de eigenschap pen van het materiaal te testen voor en na kunstmatige veroudering. Volgens deze zelf de methode analyseert de Nederlandse TNO-medewerker Havermans het gebruik van luchtdichte hoezen. Effecten van luchtvervuiling op de conditie van het papier. J. Havermans publiceert, met wisselende assistentie, regelmatig over dit onderwerp. Zijn laatstverschenen artikel behandelt de positieve invloed van luchtzuivering in de Nederlandse Rijksarchieven (deel 1 is ver- schenen, deel 2 komt nog). Er zijn overigens meer auteurs die over dit onderwerp schrij ven. Daarnaast is in Restaurator te lezen over i onderwerpen die niet in een bepaalde trend passen. Een verslag van de restauratie van een ontwerp uitbreidingsplan voor Canberra uit 1912 - dat ook om artistieke reden van belang was en jaren aan de muur heeft gehangen - is zonder meer ter harte te nemen bij soortgelijke objecten in Nederlandse archieven en verzamelingen. Een artikel over conservering van perka ment van Byzantijnse manuscripten lijkt een ver-van-ons-bed-show, maar blijkt opvallende bijzonderheden te bevatten over de verschillen tussen West-Europees en Oost-Europees (zowel Russisch als Byzantijns) perkament, die ook voor West- Europa van belang zijn. Eveneens van J. Havermans en assistenten, keurig alfabe tisch opgesomd, is een artikel over de pro cedure van schade-inventarisatie in archief bewaarplaatsen. Restaurator is over het algemeen erg tech nisch. Maar ieder die met de materiële con dities van papier te maken heeft, doet er verstandig aan van de inhoud van dit blad kennis te nemen. Arnold den Teuling In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massa-conserve- ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. Janien Kemp, Onderzoek naar het vries drogen van fotografische materialen. Een rapport. Haarlem mei 1994,23 blz. Janien Kemp, Conserveringsplan voor het Rijksfotoarchief, Rijksarchief in Noord-Holland, Haarlem 1998,1 Sblz. Annabelle Meddens-van Borselen Documentaire Informatiespecialisten WEVERWEG 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 FAX (0313) 65 58 82 Gesinkkampsiraat 2 Poslbus 101 7050 AC Varsscveld lel: 0315 - 24 41 41 Tax: 0315 - 24 40 22 Iniemct: wnv.lundillex.com E-mail: lundillcx.archicf@wxs.nl In een goed archief VvB probleemloos wal u zoekl. Sic uw zoektocht en neem contai In een goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Slop daarom uw zoektocht en neem contact op met Lundiflex. Alle statische en verrijd bare Stamag stellingen van Lundiflex functioneren perfect en zijn ijzersterk, terwijl met het H jjÉl| ruimtebesparende ^^Klr Full Space-systeem ..^H t 1 uw archief ook nog IJl j I eens op rolletjes I» bekrachtiging zor- pF gen de vakmensen van Lundiflex. Zij staan garantvoor maatwerk indelingsvoorstelleri en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315 - 24 41 41. L U N D Archief- en Stellingsystemen B.V. Tijdschriften Restaurator. International Journal for the Preservation of Library and Archival Material. Jaargang 19 (1998) en 20 1999) aflevering 1 en 2. IiWA'.&t*,- J....a.,.,w. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier «verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie «opstellen van een schade-inventarisatierapport •restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal

Archievenblad | 1999 | | pagina 20