r mM T mi 'M, '1 iLJ jÉf iï Over het ontzuren van papier is heel wat discussie gaande. Doordat voorselectie bij massaontzuring om diverse redenen niet mogelijk is, zal de toepassing van massa ontzuring van archiefmateriaal bestaande uit niet-verzuurd papier (neutraal of alka lisch) resulteren in een relatief sterk alka lische toestand van het materiaal. Conserveringsonderzoekers vragen zich af of deze hoog-alkalische toestand zou kunnen leiden tot ongewenste nevenef fecten. In opdracht van het ICN voerde John Havermans van TNO afdeling papier en karton een studie uit met als doel meer inzicht te verkrijgen in deze eventu ele negatieve effecten (papierveroude- ring) van het ontzuren van papier. Het TNO-rapport bevat na een korte introduc tie een overzicht van de diverse afbraak mechanismen die onder alkalische omstandigheden in papier kunnen optre den. Ten eerste de alkalische hydrolyse, ten tweede de zogenaamde peeling-off reactie (het afbreken van glucosebrok- stukken aan de uiteinden) en ten derde de oxidatieve afbraak van cellulose. Vervolgens wordt beredeneerd welke invloed deze alkalische degradatiemecha nismen kunnen hebben bij de ontzuring van respectievelijk zuur, neutraal en alka lisch papier. De conclusie luidt dat de alkalische hydrolyse en de peeling-off reacties van ontzuurd papier nauwelijks zal kunnen plaatsvinden in de gangbare bewaaromstandigheden in de archiefde pots. Bij de ontzuring van sterk verouderd papier zou de aanwezigheid van een hoog gehalte oxicellulose wel tot een ver zwakking van het papier kunnen leiden, omdat oxicellulose veel gevoeliger is dan cellulose voor de beide hierboven genoemde alkalische degradatie reacties. De verhoging van de oxidatiegevoelig heid wordt beschouwd als een serieus risico op schadelijke neveneffecten van ontzuring. Een ander belangrijk aspect dat in dit rapport aan de orde wordt gesteld is het directe effect van de ontzuring op de fysische toestand en op de mechani sche sterkte-eigenschappen van het papier. Door de behandeling neemt het gehalte aan anorganische verbindingen in het papier toe, waardoor de vezel - vezel bindingssterkte afneemt. Daarnaast zal een toename van alkalische verbindingen kunnen leiden tot een verhoging van de vezelflexibiliteit, waardoor juist een toe name van sterkte-eigenschappen kan optreden. Hoewel uit het rapport van Havermans blijkt dat er nog veel onbeant woorde vragen bestaan naar de daadwer kelijke, kwantitatieve invloed van de ver hoogde oxidatiegevoeligheid en van de ontzuringseffecten van alkalisch papier op de duurzaamheid en de houdbaarheid, biedt de studie een zinvol overzicht, een aantal concrete aanbevelingen voor aan vullend onderzoek en een goed uitgangs punt voor de verdere discussie over ont zuring. Havermans komt tot de conclusie dat ontzuren van papier eerder een red ding dan een tijdbom is. Hoe groot de kans is op een waters noodramp is moeilijk te bepalen. In Gelderland, Overijssel en Limburg weet men dat dijkdoorbraken een reëel risico vormen. Behalve natuurrampen kan elke archiefdienst geconfronteerd worden met waterschade door lekkage en gesprongen leidingen. Op het gebied van calamiteiten is de laatste tijd veel gepubliceerd. Elke archiefdienst zal een calamiteitenplan 36 Archievenblad Augustus 1999 Literatuur Archievenblad moeten opstellen, die toegesneden is op de eigen situatie. Hieronder volgt een greep uit de publicaties op dit gebied. In Calamiteiten, wegwijzer bij (water)schade in archieven en bibliothe ken geschreven door Arnold den Teuling is praktische informatie te vinden over droogmethoden van nat geworden archiefmateriaal. Hij geeft aan hoe te han delen bij waterschade, wat men wel of juist niet moet doen en in welke volgor de. Den Teuling geeft adviezen hoe het beste een schimmelexplosie vermeden kan worden als gevolg van waterschade. Waterschade moet zo snel mogelijk wor den aangepakt om te voorkomen dat het papier vel voor vel moet worden geres taureerd. Hij beschrijft hoe de verschillen de materialen gedroogd en behandeld moeten worden zoals krantenpapier, leren banden, perkament, calques, blauw- en lichtdrukken, fotomaterialen en compu terbanden. Aan het eind van het artikel staan wat aanwijzingen over gegevens die in een rampenplan moeten worden opge nomen. In Disaster planning beschrijft Sally Buchanan uitgebreid en duidelijk hoe je een rampenplan schrijft, wat er in zo'n plan zou moeten staan, hoe je rampen kunt voorkomen, hoe je collecties en archieven kunt beschermen tegen een ramp en hoe archivarissen moeten hande len bij brand of wateroverlast. Achterin heeft zij een aantal voorbeelden van con trolelijsten opgenomen en een uitgebrei de literatuurlijst. In Redden met rede(n) beschrijven I. van Leeuwen en B. Wassink de werkzaamhe den van de gezamenlijke calamiteiten werkgroep van het Algemeen Rijksarchief en de Koninklijke Bibliotheek. Zij brach ten werkbezoeken aan twee firma's die gespecialiseerd zijn in hulp bij waterscha de. De firma Tiendschuur is niet alleen gespecialiseerd in het vriesdrogen van archiefmateriaal, maar biedt ook hulp bij calamiteiten in de vorm van het aanbie den van personeel, verpakkingsmaterialen en transport. Het tweede bedrijf Archimason te Heerhugowaard houdt zich alleen bezig met invriezen en vries drogen van materialen. De calamiteiten- werkgroep besloot tevens een kleine cala miteit in de vorm van waterschade te ver oorzaken om de vriesdroogbehandeling en de bedrijven te testen. De resultaten van deze actie zijn in het artikel bespro ken. De werkgroep sprak tevens gedu peerden en archivarissen van de Bommelerwaard en vermeldt adviezen van hen. Tot slot zijn aanbevelingen gedaan voor het opstellen van een calami teitenplan. ,-fh'r-K y l.L'-u* AfN'ja \r Archiefdiensten beheren voor het grootste gedeelte stukken vervaardigd van papier. Papier is onderhevig aan een aantal degra datieprocessen. Onder normale omstan digheden verlopen deze processen lang zaam, maar na verloop van tijd leiden ze toch tot vergeling en afname van sterkte. Om inzicht te krijgen in de houdbaarheid van papier, de langetermijneffecten van conserveringshandelingen en vervalpro cessen wordt gebruik gemaakt van kunst matige - of versnelde- verouderingsmetho- den die het verval van archiefmateriaal versnellen. Gedurende een bepaalde periode wordt papier in een klimaatkast blootgesteld aan extreme condities. Vervolgens meet men verschillende malen de veranderingen die in het papier optre den. Uit de uitkomsten probeert men ver volgens af te leiden wat de houdbaarheid is van papier, het tempo van de degradatie ervan om zo het effect van een bepaalde conserveringsbehandeling in te schatten. Het rapport van Henk Porck wil op basis van de vakliteratuur en discussie met des kundigen een overzicht geven van de stand van zaken inzake de mogelijkheden en beperkingen van kunstmatige -veroude- ringsanalyse. Uit onderzoek blijkt dat essentiële vragen omtrent de betrouw baarheid van deze analyses nog niet vol doende zijn beantwoord. Ook is er nog geen algemeen aanvaarde standaardme thode. De deskundigen verschillen nog van mening over de meest passende con dities waaronder kunstmatige veroudering behoort plaats te vinden. Het ontbreken van een consensus vindt Porck een pro bleem voor het wetenschappelijke onder zoek en voor het bepalen van een conser veringsbeleid. Voor de planning van con serveringsactiviteiten is het noodzakelijk om te weten hoe snel het verval verloopt en om een beeld te krijgen van de aard en de omvang van het resultaat van een bepaalde conserveringsbehandeling op langere termijn. Doelstelling van het rap port is het geven van een up to date over- Augustus 1999 Archievenblad 37 J.B.G.A. Havermans, Ontzuren van papier: een redding of een tijd bom? Delft 1 998. TNO-rapport in opdracht van Instituut Collectie Nederland Amsterdam. 34 biz. ICN) Henk Porck, Koninklijke Bibliotheek Den Haag. A.J.M. den Teuling, Calamiteiten. Wegwijzer bij (water)schade in archieven en bibliotheken en het opstellen van een rampenplan. In: Archiefbeheer in de praktijk. 1 987-1 997. (5050) 1 6 blz. Reader voor de studiedag van het calamiteiten netwerk, maart 1 998. door VERES georganiseerd. Sally A. Buchanan, Disaster plan ning: preparedness and recovery for libraries and archives: a RAMP study with guidelines UNESCO Parijs 1 988, verkrijgbaar bij ECPA Amsterdam. Idelette van Leeuwen en Bihanne Wassink, Redden met rede(n). In: Reader teksten ter informatie voor studiedag van het calamiteitennetwerk, maart 1 998. (VERES) en de restaurator 1 996. 1. "O ,i Annabelle Meddens-van Borselen Henk J. Porck, Snelheid van papierverval. De betrouwbaar heid van prognoses op basis van kunst matige-verouderingstests, Koninklijke Bibliotheek Den Haag. maart 1999. 32 blz. M

Archievenblad | 1999 | | pagina 18