De Gelderlander o IrJIOUM Pt GELDERLANDER 3HN F. KENNEDY VERMOOR DE GELDERLANDER DE GELDERLANDER Werk in uitvoering Archievenblad Van pril idee tot realisatie De toestand van veel kranten, met name van die uit de vorige eeuw, is zorgwek kend. Ze zijn bros, gerafeld, gescheurd en vergeeld. De huidige conserverende maat regelen zoals geklimatiseerde bewaring en speciale verpakking zijn niet afdoende om verder verval te stoppen. Zowel het Gemeentearchief Nijmegen als het dagblad De Gelderlander kwamen in 1994/1995 tot de overtuiging dat behoud van de informatie uit de collectie een belangrijke en noodzakelijke aangelegen heid is waarvoor substitutie als enige aan vaardbare en betaalbare oplossing in aan merking komt. tr,'.tZÏ-.;t.V;.T2.nr| Ilrt -fatale ■uoiiH-nt Gegevensdragers en wijze van opslag Voordat we tot substitutie overgingen moesten we een aantal principiële keuzes maken wat betreft de gegevensdrager en in samenhang hiermee ook de wijze van opslag (opslagformat). Verder is het natuurlijk een normale zaak om bij een project van dergelijke omvang na te gaan hoe het gerealiseerd kan worden. Wordt het uitbesteed of in eigen beheer uitge voerd of een mengvorm tussen die twee? Als vervangende gegevensdrager wordt veelal microfilm gebruikt. Niet alleen is de houdbaarheid daarvan bewezen, maar microfilm heeft ook logistieke voordelen ten opzichte van de originelen. Toch kent ook microfilm een behoorlijk aantal nade len. Alles afwegende koos het Gemeente archief voor digitale opslag, ook omdat het voor het archief van belang was deze nieuwe technologie in huis te halen. Enerzijds omdat in de praktijk de grenzen van microfilm duidelijk voelbaar zijn. Anderzijds omdat diensten en bedrijven op termijn digitale archieven zullen over dragen. Het Gemeentearchief moet erva ring opdoen met het medium, de methoden van digitale opslag en het beschikbaar stellen van digitale informa tie, wil de organisatie later niet voor onover komelijke problemen komen te staan. Een geschikt opslagmedium zoeken was de volgende stap. Anno 1999 zou dit voor de hand liggen: CD-rom of DVD. Het vooron derzoek voor dit project viel in 1994, toen CD-rom niet vanzelfsprekend was en leve ranciers nog optische schijven in diverse soorten en maten aanboden. Gelukkig viel de keus op CD-rom, een universeel medium. Houdbaarheid is in deze context eigenlijk niet eens zo belangrijk. Het heeft weinig zin te onderzoeken of CD-roms 50, 100 of 200 jaar houdbaar zijn. Ik ben er van overtuigd dat er over pakweg 25 jaar geen apparatuur meer bestaat om ze te lezen. Uit de recente geschiedenis zijn voorbeelden genoeg (denkt u maar aan de befaam de 8" floppy). De houdbaarheid van de gegevens valt of staat met het onderhoud van het 'digitaal depot'. Na de keuze voor het medium was er de keuze van een opslagformat. In het voor onderzoek zijn bijna alle grafische formats onder de loep genomen. Uiteraard kwa men met name formats in aanmerking die de bestanden comprimeren (de omvang van het project komt straks ter sprake) zonder informatie weg te gooien (de zgn. looseless compressie). Verder is ook gepoogd naar een standaard te zoeken. De keus viel uiteindelijk op de TIFF CCITT groep 4. Een standaard die wereld wijd voor de compressie van onder meer faxberichten wordt gebruikt. Waarom in eigen beheer? Om twee redenen wilde het Gemeente archief dit project in eigen beheer doen. Ten eerste om ervaring op te doen met nieuwe technologie. Archiefvormende organisaties intro duceren digitale technologieën en opslagwijzen. Wettelijk verplich te overdracht van deze archieven maakt dat het Gemeente archief binnen korte tijd ook direct hier mee te maken krijgt. Digitale archieven stellen nieuwe eigen eisen om (behoud) van toegankelijkheid en goed administra tief en fysiek beheer te realiseren. Daarnaast wil het Gemeentearchief ondersteuning kunnen (blijven) verlenen in de vormings- en beheersfase. Realisatie door uitbesteding bij derden was technisch nog niet mogelijk en finan cieel nog niet haalbaar. De eerste jaren van het project was het Gemeentearchief Nijmegen de enige instelling in Nederland die over een A2 scanner beschikte! De eerste jaren van het project was het Gemeentearchief Nijmegen de enige instelling in Nederland die over een A2 scanner beschikte! 34 Archievenblad Augustus 1999 Archievenblad Kosten en financiering Techniek Een project als dit is erg afhankelijk van de techniek. Wordt het in eigen beheer uitgevoerd, dan is een betrouwbare tech niek van levensbelang. Op het gebied van A2 scanners was er in 1995 nog niet zoveel keus. Het was meer een keuze tussen al dan niet aanschaffen. Omdat deze scanner oorspronkelijk is ontwikkeld als grootformaat kopieerma chine voor kwetsbare originelen, zijn de nodige modificaties aangebracht, met name op het gebied van de belichting. De gebruikte seamier is er een zonder de mogelijkheid van 'image enhancement' (beeldverbetering) tijdens het scannen. Alleen de duur van de belichting (licht<-> donker) was instelbaar. Dit betekent dat er, ondanks een kritische scannerinstel ling toch nogal wat 'ruis' (achtergrondto- ning) in de scans aanwezig is. Door deze ruis is een efficiënte compressie niet mogelijk, zodat de scans 'ontspikkelt' (des- peckled) moeten worden voordat ze ver der kunnen worden verwerkt. Dit gebeur de dan ook, om reden van efficiency, 's nachts. Na deze bewerking is indexering van de bestanden nodig. Omdat zowel de Gelderlander als het Gemeentearchief - elk met hun eigen toepassingen op het gebied van bestandstoegang - de scans gebruiken, is er voor gekozen de 'indexge- gevens' in de bestandsnaam onder te brengen. Omdat de bestanden fysiek vol gens de norm ISO 9660 opgeslagen wer den (bestandsnaam 8.3), betekende dit dat de datumaanduiding van de krant in de acht posities van de naam (JJJJiMMDD) opgeslagen kon worden. Voor de aandui ding van de pagina's en edities werd de bestandsextensie gebruikt. Omdat op elke CD ook een lijst met bestandsnamen wordt meegeleverd, is het mogelijk in een later stadium geautomatiseerd indexen naar wens aan te maken. Voor het omzet ten van datum naar bestandsnaam, het despleclen en het gereedmaken voor CD- schrijven is een kleine applicatie gebouwd. Eén leverancier als hoofdaannemer (de zogenaamde systemintegrator) en eind verantwoordelijke aanstellen voor de tijdi ge oplevering van een volgens de specifi caties werkend produkt, werkt het meest efficiënt. Het Gemeentearchief Nijmegen kon dat niet, omdat geen enkele leveran cier op dat moment die kennis in huis had.Wat dat betekent, heeft men gemerkt. Hard- en software die niet op elkaar waren afgestemd. Leveranciers die elkaar de schuld geven van het disfunctioneren. Bestanden die na het 'despecklen' welis waar kleiner waren, maar niet meer open konden. Nieuwe softwarereleases die niet met de rest van de configuratie kunnen omgaan etc. De rest zal ik u besparen. In de testfase is hier veel tijd aan besteed, zodat uiteindelijk toch alle problemen werden opgelost. Ervaringen en tips Heeft het project aan zijn doel beant woord? Kijkend naar de eerder geformu leerde doelstellingen - namelijk: substitu tie 'slechte' originelen en het opdoen van ervaringen met nieuwe media - denk ik dat we daar zeker in geslaagd zijn. Juist doordat er zoveel fout gaat, doe je ontzet tend veel ervaring op met 'nieuwe media' en met projectmatige substitutie. Tot slot wil ik nog een aantal zaken noe men, waar u, als u met een dergelijk pro ject (al dan niet in eigen beheer) begint beslist rekening mee moet houden: stel van tevoren vast aan welke standaards het produkt moet voldoen idem met betrekking tot het kwaliteits niveau; lever indien mogelijk 'referentie files' aan eis van de leverancier (als u uitbe steedt) een deugdelijke kwaliteits controle (liefst ISO-gecertiftceerd) en controleer de geleverde produkten (steekproefsgewijs) laat dergelijke projecten niet langer duren dan twee jaar maak goede afspraken over vervanging van produkten, die niet aan de eisen of aan de standaards voldoen maak met de produktie-eenheid (leverancier) goede afspraken over de planning en spreek mijlpalen af. AuGuïite 1999 Archievenblad 35 Door Jan Beens l'rins Itirnhiiril DAGBLAD VOOR NUMEGEN nmihc ooo/.ACk zijn tic OUOc ccnöRiobt en «ekcnftc \Rvv>m;r,tn \6 vVR rV-.uuVm-rt Mc. \v.\t ACH hunne te fcoM nu 1 lucu lu«t jgEEH cnuu'KH 11 neppen vcovult. enöc noyt, Cun oiKi-xtitncn voce ten Uenntn spy® '.tjc vRcemftr Awmqr 1 HOOFDORGAAN OER PROVINCIE De Gelderlander-krantercollectie van het Gemeentearchief Nijmegen omvat de edities vanaf 1858 tot heden. Voor zover bekend zijn de leggers van 1858 tot 1918 de enige bestaande exemplaren. Deze zijn eigendom van de Uitgeversmaatschappij de Gelderlander BV. De edities vanaf 1918 zijn eigendom van het Gemeentearchief. De totale kosten van het project bedroegen (op basis van begroting en cijfers 1996) f. 535.000,- .Van dit half miljoen is iets min der dan de helft besteed aan aanschaf van apparatuur en materiaal, de rest was bestemd voor personeelskosten. Vanwege zijn 150-jarig bestaan droeg De Gelderlander ongeveer een vijfde deel van deze kosten. Het resterend bedrag kwant uit de schatkist van de gemeente Nijmegen.Vanwege de'spi noff' vond het gemeentebestuur deze inves tering om de bovengenoemde redenen de moeite waard. Geraamd Hard-/software en materiaal 250.000 Personeel 285.000 536.000 Bijdrage Gelderlander (o.a.) 110.000 Te financieren 425.000 Dekking Budget knelpunten investeringssfeer 1994 250.000 Detacheringsbudget GA over 2 jaar 72.000 Onvoorziene lasten (concernbegroting 1995) 40.000 Begroting 1996 54.000 Begroting 1997 9.000 425.000 Gemeentelijk archiefinspecteur te Nijmegen Dit artikel is een sterk gecomprimeerde versie van de lezing die Jan Beens op 8 december 1998 hield voor de Vereniging van Pers- en Omroepdocumentalisten in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. De complete lezing is bij de auteur beschikbaar.

Archievenblad | 1999 | | pagina 17