B E H 0 U D Bbbkheepeb ARCHIEVEN BILI0THEKEN Buren Gerucht Archievenblad 30 Archievenblad Augustus 1999 Buren Gerucht Archievenblad RESTAURATIE CONSERVERING LOSSE STUKKEN BOEKEN CHARTERS KAARTEN AFFICHES PRENTEN ADVISERING BEHOUDSPLAN SCHADE INVENTARISATIE DEPOTHYGIËNE BERGING MASSA ONTZURING HOOGDUIN PAPIERRESTAURATOREN LAGOSWEG 37 - 43, 2622 CZ DELFT T 015-2574464 F 015-2574935 activiteiten. En hoewel het programma van 1997 tot 2000 loopt, zal maar een heel klein deel van het pro bleem dan zijn opgelost. Het is natuurlijk van belang dat Metamorfoze na 2000 voortgezet kan worden. Behelpen Tot voor kort kon ik uit een bibliotheek een boek lenen uit 1890 en dat op mijn gemak lezen of bestuderen. Nu moet ik me soms behelpen met een microfilm of -fiche. Ik zeg behelpen, omdat ik uit ervaring weet dat een microfilm op een leesapparaat een mager surrogaat is voor een echt boek. Hoe zal de bibliotheekgebruiker reageren als hem steeds meer de toegang tot het origi nele papieren document wordt ontzegd? Archiefgebruikers zijn dat wel gewend. Wie genealo gisch onderzoek doet, bijvoorbeeld, ziet vrijwel nooit iets anders dan microfiches. Ook krantenonderzoekers maken al jarenlang gebruik van readers. Bij de boeken moet deze cultuuromslag nog plaatsvinden. Verbetering in techniek, optimale inrichting en outilla ge van raadpleegruimtes voor micromateriaal en digita lisering kunnen een deel van deze mogelijke bezwaren kunnen. Archiefwet Het conserveringsprogramma Metamorfoze richt zich vooral op bibliotheekcollecties en is voor de bibliothe ken een inhaalslag. Maar wat betekent het voor de archiefwereld? Archieven en musea konden al eerder profiteren van het Deltaplan voor het cultuurbehoud. In de jaren 1991-1994 werd door het toenmalige minis terie van WVC geld beschikbaar gesteld voor conserve ringsprojecten in archieven. Hoewel de invalshoek en het wettelijk kader verschillen, hebben bibliotheken met een bewaarfunctie precies dezelfde problemen op het gebied van conservering. Bibliotheken hebben een grote mate van vrijheid en eigen verantwoordelijkheid ten aanzien van het behoud van het aan hen toevertrouwde cultuurgoed. Archieven zijn door de archiefwet veel beperkter in hun keuzes. Toch blijken in de praktijk bibliotheken op het terrein van conservering vrijwillig tot dezelfde afwegingen te komen als die waar de archieven toe ver plicht worden. En dat dat niet toevallig is toont ook de rijksarchivaris van Limburg, Flip Maarschalkerweerd aan in een bijdrage aan de Metamorfoze nieuwsbrief (Metamorfoze Nieuws 6, mei 1999, p. 6-7). Hij laat daarin zien dat de door de archieven ontwikkelde methode voor waardebepaling voor archief substitutie vrijwel identiek is aan de voorge stelde prioritering voor conservering van bibliotheekmateriaal zoals die in 'Papieren erfgoed' werd geformuleerd. Geen onderscheid Archieven bezitten archiefcollecties én bibliotheek collecties en dat geldt ook voor bibliotheken. Metamorfoze maakt geen onderscheid naar aard van de instelling. Mits de collecties aan de criteria voldoen komen ze in aanmerking voor conservering binnen het traject 'literaire collecties' van het programma en kun nen ze aanspraak maken op de 70% subsidie van het Ministerie van OC en W. Op dit moment nemen ver schillende archieven deel aan Metamorfoze. Zo is een conserveringsproject voor het archief van de Sittardse dichter Charles Beltjens, dat deel uitmaakt van enkele kleinere literaire collecties van het Gemeentearchief Sittard, inmiddels afgerond. Het Gemeentearchief Den Haag heeft de Nieuwlandcollectie aangemeld, een ver zameling gedrukte en handgeschreven toneelteksten van een 19e-eeuws Haags rederijkersgezelschap, veelal voorzien van eigentijdse aantekeningen, regie-aanwij zingen e.d. Dit project bevindt zich momenteel in de uit voeringsfase. Een derde voorbeeld is de nalatenschap van de negentiende-eeuwse tekenaar, schrijver en kunstverzamelaar Alexander Ver Huell die verdeeld is over een aantal instellingen. De Bibliotheek Arnhem bezit zijn boekencollectie, het Gemeentearchief Arnhem zijn persoonlijk archief en het Gemeente archief Leiden zijn verzameld werk, een collectie knip sels en overdrukken en 800 brieven. In 1998 werden in een unieke samenwerking tussen een bibliotheek en twee archieven drie conserveringsprojecten gestart om deze nalatenschap van Ver Huell te conserveren. Toekomst In 1991 werd een inventarisatie gemaakt van literaire collecties in Nederlandse bibliotheken, musea, archie ven en verwante instellingen. Het huidige programma onderdeel 'literaire collecties' is daarop gebaseerd. Inmiddels hebben twee inventarisaties plaatsgevonden van cultuurhistorisch belangrijke collecties (1998) en internationaal waardevolle collecties (1999). Gok daar in zijn diverse archiefcollecties opgenomen. Op grond daarvan mag worden verwacht dat archieven in de gaat om ongeveer 60.000 boeken. Momenteel werken de UB Amsterdam, de UB Utrecht en de KB aan dit omvangrijke project. i'[. wat de papierkwaliteit betreft zijn de kranten er het J ergst aan toe. Dat is ook logisch: ze werden letterlijk gemaakt voor één dag. Maar kranten zijn een geweldige historische informatiebron. Daarom willen we ze graag bewaren. Metamorfoze is begonnen met conservering van een deel van de landelij ke dagbladen. Met conservering van kran ten is al ervaring opgedaan in het pilotproject Kranten uit de regio Den Haag - een samenwerkingsverband tus sen de KB en het Haags Gemeentearchief - dat in 1 995 met een subsidie van het VSB-fonds Den Haag en omstreken kon worden uit gevoerd. Gestreefd werd naar een zo compleet moge lijke verfilming van deze kranten waarbij de exempla ren van de beide instellingen elkaar aanvulden. Bij het project Landelijke dagbladen is eveneens voor deze aanpak gekozen. Hier wordt inmiddels samenge werkt met de Gemeentearchieven van Amsterdam. Rotterdam en Utrecht. Voor informatie: www. konbib.nl/metamorfoze In de ontzuringstank van Archimascon komende jaren zeker een rol zullen spelen in Metamorfoze. De voor Metamorfoze gemaakte inventarisaties willen een richtsnoer zijn voor prioritering bij conservering binnen het natio naal programma. Maar het programma beperkt zich beslist niet tot collecties die op deze lijs ten voorkomen. Archieven, die collecties bezit ten uit de periode 1840-1950, die om welke reden dan ook niet voor deze inventarisaties zijn aangemeld, maar wel aan de voorwaarden voldoen, kunnen voor conserveringsprojecten altijd een beroep doen op deze subsidierege ling. Ze kunnen daartoe contact opnemen met het BCB. Daarnaast zullen archieven zeker betrokken blijven bij projecten voor conserve ring van kranten. Vooral gemeentearchieven bezitten grote lokale of regionale krantencol lecties. Vaak voeren zij ook al een actief micro- verfilmingsbeleid. Om verdubbeling van de verfilmingsinspanning te voorkomen zou een centrale registratie van reeds door archieven verfilmde kranten nuttig zijn. De eisen voor microverfilming bij Metamorfoze zijn in over eenstemming met de internationale normen. We hebben goede ervaringen met het uitbeste den van de microverfilming aan enkele bedrij ven die aan deze eisen kunnen voldoen. Controle op het geleverde product blijft echter zeer belangrijk. Stand van zaken Waar staan we nu met Metamorfoze? In de periode 1997 tot 1999 zijn we erin geslaagd de beschikbare subsidiegelden volledig en verant woord te besteden. Eind 2000 verwachten we rond de 100 literaire collecties, 60.000 boeken en 80 kranten te hebben geconserveerd. Vanaf het begin hebben we veel aandacht besteed aan publiciteit, zoals met de driemaal per jaar verschijnende nieuwsbrief, Metamorfoze Nieuws, en diverse folders en publicaties. Metamorfoze heeft ook een website, die infor matie geeft over allerlei zaken die met het pro gramma te maken hebben. De publiciteitscam pagne rond Metamorfoze is erop gericht zoveel mogelijk bekendheid te geven aan het programma en het maatschappelijk draagvlak te verbreden. Daarin zijn we redelijk geslaagd. Bibliotheken, archieven, musea en andere instellingen die ons culturele erfgoed bewaken hebben een grote verantwoordelijkheid. Daar zijn zij zich wel degelijk van bewust. Het is van belang dat zij gezamenlijke strategieën ontwik kelen op het terrein van het behoud van dit erfgoed. Metamorfoze biedt daar een opening voor. 3 *Drs Dennis Schouten is sedert april 1996 werkzaam als conserveringscoördinator bij de KB en is vanaf de voorbereidingsfase betrokken bij Metamorfoze. Als medewerker van het BCB is hij onder andere verantwoordelijk voor de coördinatie van de projec ten voor conservering van literaire collecties A R C H 1 E V EN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND - NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. ÉP Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen

Archievenblad | 1999 | | pagina 15