KfsnvsmRsi isr Worm naar Archief Staatsmijnen overgebracht en op film organiseert de Archiefschool de volgende cursussen: Bon ehoud archief Staatsmijnen Archievenblad Het oudst bewaarde archiefmateriaal van de Staatsmijnen - ofwel DSM - dateert uit 1902, nog niet zo oud dus. Gezien het feit dat het papier uit het begin van deze eeuw van uit hout vervaardigd cellulose is gemaakt, echter wel een reden om stil te staan bij het behoud hiervan. De grondslag voor de exploitatie van de Staatsmijnen in Limburg was de wet van 24 juni 1901, met daarin het besluit dat in Zuid-Limburg van staatswege steenkolen mijnen zouden worden ontgonnen. Op de rijksbegroting van 1902 werden gelden beschikbaar gesteld voor deze 'Staatsmijnendienst.' Op 1 mei 1902 werd de dienst van de Staatsmijnen officieel geopend, gevestigd in Huize Ter Worm in Heerlen. In dit kasteel vond ook de eerste archiefvorming plaats, opgeslagen in een der kamers. Vanaf de oprichting van een centrale archiefdienst -1 januari 1948 - werden de mijnarchieven systematisch geïnventariseerd volgens de gangbare sys- tematieken bij de Rijksarchieven. Na de mijnsluitingen - de laatste sloot in 1973 - schakelden de Staatsmijnen/DSM geheel over op de chemie. Omvangrijke operatie Om het voortbestaan van de archieven van Staatsmijn/DSM als historische bron te waarborgen sloten DSM en de Rijksarchivaris in Limburg in 1988 een convenant over de overdracht ervan. Uitgangspunt was de overbrenging van stukken ouder dan 100 jaar, als bedoeld in artikel 5 Archiefwet 1962 naar de rijksar chief bewaarplaats in Limburg te Maastricht. Deze termijn kon in onderling overleg worden verkort, hetgeen ook gebeurde. Toch duurde het nog enkele jaren voordat deze overdracht daadwerke lijk zijn beslag kreeg. Eerst werd in de periode 1990-1996 het gehele Staatsmijnen-archief op microfilm gezet, het meest recent het personeelsblad DSM Nieuws en de jaarverslagen van het con cern vanaf de oprichting. De films wor den op het Centraal Archief DSM bewaard en zijn voor eigen gebruik. In 1993 werd echt begonnen met de omvangrijke over drachtsoperatie. Maar liefst 475 strekken de meter archief werd opnieuw verpakt in zuurvrij materiaal - met name zuurvrije (Amsterdamse) dozen en omslagen - gele verd door het Rijksarchief in Limburg (RAL). Dit gebeurde bij het Centraal Archief DSM. Liet RAL vervaardigde ook de etiketten per inventaris. De nummering van de inventarissen sloot, zoals gezegd, aan op de systematiek van het Rijksarchief, namelijk hoofdru briek 17 (bedrijven en particulieren). Met behulp van een database werden de gege vens toegankelijk gemaakt. Dat maakte het mogelijk op ieder woord en op com binaties van woorden van de beschrijvin gen in de inventarissen te zoeken. Dit arbeidsintensieve project (ongeveer 8 uur per strekkende meter) duurde tot eind november 1996.Toen vond de laatste partij van het Staatsmijnenarchief onder dak in de gloednieuwe, geklimatiseerde depots van het RAL, waar alles onder opti male omstandigheden voor de toekomst wordt bewaard. Conservering fotonegatieven Het Centraal Archief DSM beheert sinds jaren de fotocollectie. In feite bestaat deze uit zeven afzonderlijke fotoarchie ven met een mate van toegankelijkheid die varieert van redelijk tot goed. Het betreft hier de negatieven met daarnaast een kleine collectie foto's op kaart. Van deze laatste partij zijn de negatieven ook voorhanden. Met ingang van 1 mei 1996 werd de foto collectie aangevuld met het fotoarchief van de afdeling Public Relations uit de periode 1965-1990. Tijdens een in 1996 door het Nationaal Fotorestauratie Atelier te Rotterdam ver richt onderzoek naar de conditie van deze negatieven bleek conservering drin gend nodig. Dit onderzoek gebeurde op basis van de zogenaamde A-D test, die bestaat uit het plaatsen van meerdere strips in de laatjes met acetaat materiaal. De strips werken op het azijnzuurgehalte dat vrijkomt tijdens het afbraakproces en zijn te vergelijken met lakmoespapier. Na minimaal 96 uur wordt de verkleuring van de strips gemeten. De uitkomst van de test was reden over te gaan tot een gerichte actie met als doel verdere achter uitgang zoveel mogelijk te stoppen. De bewaaromstandigheden en het verpak kingsmateriaal waren niet ideaal. Zaak was de pergamijnzakjes, de bruine enve loppen en de pvc-mappen waarin de negatieven waren opgeborgen zo snel mogelijk te vervangen door verpakking die voldeed aan de opslagnormen voor fotografisch materiaal. Het begin van een flinke klus. De negatie ven werden herverpakt in nieuwe perga- mijn zakjes, waarbij tevens een selectie werd gemaakt uit de ongeveer 100.000 negatieven. Deze zogenaamde A-collectie met een maximum aantal van 5000 nega tieven kan in de toekomst binnen DSM in de behoefte voorzien. De glasnegatieven werden verpakt in 'fourflaps', de dia's in albumpagina's. Na afloop van deze opera tie zal de A-collectie weer worden terug gezet in het bestand. De overige collectie wordt te zijner tijd aan het Rijksarchief in Limburg te Maastricht overgedragen. 3 26 Archievenblad Augustus 1999 Archief school Door Harry Strijkers Het DSM persdienstarchief: verpakt in loonzakjes (Foto: Nationaal foto restauratie Atelier) Naam: Adres:. Postkode en plaats:. verzoekt om toezending van Programmagids cursussen. Brochure "Kennis nabij".* aankruisen wat van toepassing is. Basisvaardigheden institutioneel onderzoek (BaVaario) Locatie: Algemeen Rijksarchief te Den Haag. Data: 15 en 22 september, 6 en 13 oktober 1999. Prijs: f2.195,-. Docenten: j. van Tol en R.J. Hageman. Depotbeheer Data: 15-17 november 1999. Prijs: f 1.495,-. Docent: L. Oldersma. Seminarcyclus Digitaal Archief Locatie: Eenhoorn te Amersfoort. Data: 30 november, 15 december, 11 en 25 januari en 9 februari. Prijs: f 2.850,-. Docenten: G.J. van Bussel, F. Ector, H. Hofman, mw. E. Hokke, P. Horsman en A. Meijer. Selectie ten behoeve van vernietiging Locatie: conferentiecentrum Woudschoten. Data: 8-11 november 1999. Prijs: f 2.475,-. Docenten: L. Oldersma en T. van Slooten. International Standards of Archival Description (ISAD) Locatie: conferentiecentrum Woudschoten/Amsterdam. Data: najaar 1999, drie dagen (Woudschoten) terugkomdag (Amsterdam). Prijs: f 2.950,-. Docenten: D. Brongers, A. Dekker, P. Horsman en H. van Schie. Bij- en nascholing voor gediplomeerde archivarissen "Kennis nabij" Het opleidingsaanbod bestaat uit vier kernmodules: Archief, Archiefvorming, Archiefbewerking en Organisatie Informatie. Data: najaar 1999. Prijs: f 495,- per module. Brochure kan schriftelijk worden aangevraagd bij de Archiefschool. De Archiefschool organiseert sinds 1982 cur- sussen en trainingen voor functionarissen werkzaam in het openbaar archiefwezen en de documentaire informatievoorziening. De cursussen en trainingen kenmerken zich door het praktijkgerichte en vernieu wende karakter van de lesstof en het accent dat wordt gelegd op de zelfwerkzaamheid van de cursis ten. Uitgangspunt van elke cursus is de overdracht van theorie gevolgd door het 'zich eigen maken' van de gedoceerde lesstof met behulp van praktijkopdrach ten en waar mogelijk 'echt' archiefmateriaal. De Archiefschool organiseert zowel cursussen en trai ningen met een open inschrijving als in-company cursussen en trainingen voor instellingen van de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheid en instellin gen die qua taken dan wel werkwijze daarmee nauw verwant zijn. Voor informatie over cursussen en trainingen kunt u contact op nemen met de heer M.W.M.M. Gruythuysen, telefoon 020- 5951917 of met het secretariaat 020-5951900. De brochure met uitgebreide informatie over de cursussen en trainingen alsmede de in - company mogelijkheden kunt u aan vragen door onderstaande bon in te vullen en op te sturen of te faxen naar de Archiefschool, Weesperzijde 190, 1000 BA Archiefbeheer voor managementassistenten en secretariaatsmedewerkers (ABM) Locatie: Archiefschool Amsterdam. Data: 1, 15 en 29 november en 20 december. Prijs: f 1.695,-. Docent: mw. drs. I. Coolen.

Archievenblad | 1999 | | pagina 13