Archieven en onderwijs Heeft u behoefte aan overzicht? De Centrale Archief Selectiedienst maakt van uw omvangrijke archieven toegankelijke en overzichtelijke informatiebronnen. Waarderen, selecteren en bruikbaar maken is onze specialiteit. Met het resultaat - op papier of digitaal - spaart u tijd en geld. Voor informatie over onze diensten, bel of fax de Centrale Archief Selectiedienst. Centrale Archie/Selectiedienst Bezoekadres Transportbaan 12 Postadres Postbus 252 51670 AG Winschoten Telefoon 0597 431433 Fax 0597 422785 E-mail c0s4zke@wxs.nl De Centrale Archie/Selectiedienst is een onderdeel van liet ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties Archief educatie Archievenblad Door Henk Roosenboom Op 22 april vond in het Gemeentearchief Rotterdam een drukbezochte studiemiddag plaats over het boeiende thema Archieven en Onderwijs, een onderwerp dat ook in het Archievenblad als regelmatig terugkerende rubriek verschijnt. Dagvoorzitter was Hans van der Linde, educatief medewerker bij de Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening entevens voorzitter van het Landelijk Netwerk Erfgoededucatie. In zijn openingswoord presenteerde Hans van der Linde niet alleen het door de Com missie Permanente Educatie van de KVAN samengestelde Overzicht van activiteiten en lesmaterialen van archiefdiensten, maar schetste hij ook de achtergrond van deze studiedag op dit moment. In een druppel Zowel de onderwijswereld als de culturele sector in Nederland zijn in een heftig ver anderingsproces gewikkeld. Zo worstelt het onderwijs meer dan ooit met de vraag of het de leerlingen kennis, dan wel vaar digheden bij moet brengen. Hierbij liggen vaardigheden bij zowel Basisvorming als Tweede fase duidelijk aan kop. Ook wordt de eigen omgeving steeds belangrijker: 'de wereld in een druppel!'. Een ontwik keling die van groot belang is voor de archieven, omdat het lesmateriaal voor die eigen omgeving vooral daar te vinden is. Maar daarnaast is er sprake van een heroriëntatie in de cultuurwereld. Veel meer dan vroeger zoeken culturele instel lingen actief naar publiek en daar hoort ook de school bij. Het grote toverwoord is 'cultuureducatie', waaronder niet alleen de kunst in de traditionele zin van het woord valt, maar ook het cultureel erfgoed. Kunst instellingen hebben echter een langere tra ditie op het gebied van educatie en een veel betere infrastructuur dan de erfgoed instellingen. Dat zijn behalve archieven ook historische en heemkundige kringen, ver enigingen van genealogen en archeolo gen, organisaties die zich bezig houden met historische monumenten, en wat dies meer zij. Voor deze instellingen ligt er dan ook een uitdaging om in samenwerking met el kaar en met het onderwijs interessante pro jecten te ontwikkelen. Erfgoed en de historische sensatie Klaartje Bunnik, directeur van het Bureau Erfgoed Actueel - een onderdeel van het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen - gaf een overzicht van de taken van dit bureau. Ingesteld in 1997 als tijde lijke organisatie om het cultuuronderwijs in Nederland te bevorderen. Als eerste aan zet verscheen de notitie Cultuur en School, die samenviel met een aantal cruciale ont wikkelingen in het onderwijs, zoals de Basisvorming en de Tweede fase met het studiehuis. Cultuur wordt in de notitie breed opgevat: ook het erfgoed is een be langrijke peiler, temeer daar Nederland internationaal gezien een achterstand heeft in het gebruik van erfgoedmateriaal bij het onderwijs. Dat is jammer, omdat dat zoveel kan bijdragen tot de 'historische sensatie', zelfs als het alleen om replica's en facsimilé's gaat. Overigens bleek uit het exposé van Bunnik dat scholen in liet algemeen reeds veel doen op het gebied van cultuuronderwijs, maar ook dat er voor de archieven die iets willen met scho len, behoorlijk wat concurrentie is. Om dat nog maar betrekkelijk weinig scholen het archief hebben gevonden is er nog veel werk aan de winkel voor het archief wezen. Tot slot benadrukte zij dat culture le educatie voorlopig een belangrijke pri oriteit voor de rijksoverheid zal blijven. Wel zal het beleid erop gericht zijn het in te bedden in het veel ruimere begrip 'pu- blieksverbreding' dat culturele instellin gen aanspoort op veel meer gebieden een groter publiek aan te spreken en te berei ken. Voor archiefdiensten die dit thema serieus aan willen pakken, zullen er nog interessante mogelijkheden komen. Wel zal het verstandig zijn zoveel mogelijk - ook lokaal - samen te werken met bestaande steunpunten voor cultuuronderwijs. Samenwerking en internet Het probleem voor veel scholen is: hoe komt het archiefmateriaal in de klas? Mees tal zijn scholen gebonden aan bestaande roosters en andere hinderpalen die het onmogelijk maken het archief langdurig te bezoeken. Een manier om archiefbronnen binnen te halen is het gebruik van inter net. Daarom maakte de landelijke werk groep Educatie van de Rijksarchiefdienst een website, met daarop archiefbronnen om in de klas te gebruiken. Wel benadruk ten Cees-Jan van Golen (Algemeen Rijks archief) en Theo Kuipers (Ryksarchyf Fryslan) dat ook hierbij samenwerking met onder wijsmensen essentieel is. Wij archivarissen weten wel wat we in huis hebben, maar niet wat de scholen kunnen gebruiken en zeker niet hoe we het moeten aanbieden, willen leerlingen er iets mee kunnen. In het geval van de website Archief in de klas is intensief samengewerkt met de Ver eniging van docenten in Geschiedenis en Staatsinrichting in Nederland (VGN). Ook Loek Janssen, leraar geschiedenis en secretaris van de VGN, hamerde op het belang van die samenwerking. In feite zijn alle initiatieven op dit gebied volgens hem goed, als er maar overleg is. Heel belang rijk is ook de selectie van de bronnen: beter 3 hele goede dan 25 middelmatige. Overigens hoeft niet alles op internet: je kunt bronnen ook kopiëren en verkopen. Scholen hebben daar - hoe raar het ook klinkt - een budget voor! Tenslotte besprak Idsard van Manen, die als vakdidacticus verbonden is aan het Instituut Leraren Opleiding (1LO) van de Universiteit van Amsterdam, een concreet project in Zaan stad. Daar werkten vijf scholen en het archief samen bij het samenstellen van lesmateriaal. Helaas kon de aangekondigde forumdis cussie niet doorgaan en moest uw verslag gever de zaal op dit moment verlaten. Desondanks was het een geslaagde stu diemiddag, waarop voor een geïnteres seerd publiek verschillende aspecten van het thema archief en school op boeiende wijze werd belicht. Juni 1999 Archievenblad 19 Overzichtelij

Archievenblad | 1999 | | pagina 9