OMDAT RUIMTE GELD KOST KARDEX Gèèn Kans Gemist in TnHlbiw interactief VERDIENT U MET KARDEX r Kardex Verrijdbare stelling Kardex Lektriever® Antwoordcoupon Stuur mij a.u.b. informatie over: Kardex Office Interactief Archievenblad Neem nu Tilburg. Al in de laatste maanden van 1997 hadden twee medewerkers van de afdeling dienstverlening en educatieve activiteiten van het gemeentearchief plan nen om de herdenking onder de aandacht te brengen. Na de grootse opening in ja nuari 1998 besloten zij hun plannen ver der uit te werken voor een programma voor Midden-Brabant. Zij stelden zich twee din gen ten doel: enerzijds een breed publiek informeren over de gevolgen voor de re gio van de Tachtigjarige Oorlog en de daar opvolgende Vrede van Munster en ander zijds de bescheiden rol die Midden-Bra bant bij de vredespogingen gespeeld heeft onder de aandacht brengen. Het programma had onderdelen die ook naad loos aansloten bij de pijlers van het her denkingsprogramma. Allereerst was er de tentoonstelling, inge richt in de hal van het gemeentearchief, met een duidelijke titel: '350 jaar Vrede van Munster in Midden-Brabant'. Afbeel dingen en reproducties van archiefstuk ken schetsten in het kort het verloop van de Tachtigjarige Oorlog en gaven een beeld van de personen die een hoofdrol in deze periode speelden. Het accent lag daarbij op de gevolgen voor de streek. Zo werd Tilburg geconfronteerd met de belegering van de twee kastelen en de vernieling van de kerk, kreeg Moergestel te maken met grote plundering en roof van vee, en ein digden inwoners van Oisterwijk en Hilva- renbeek als martelaren van Gorcum. Het zijn slechts een paar voorbeelden. Na de oorlog kwam op de tentoonstelling de vrede aan bod. In de aanloop naar de officiële Vrede van Munster werden al eerder pogingen ondernomen om tot een vredesovereenkomst te komen. In 1631/ 1632 vergaderden afgevaardigden van de Staten-Generaal en de Spaanse koning vijf maal te Tilburg, maar konden niet tot een overeenkomst komen. Daarna probeerde de pastoor van Loon op Zand, Benedictus van Kessel, via zijn Haagse en Brusselse invloeden een vrede te bewerkstelligen. Ondanks zijn contact met Constantijn Huijgens en met de kardinaal-infant van Spanje lukte het ook hem ook niet. En zo duurde het nog tot 1648 voor de defini tieve vrede gesloten werd. Over deze 'Brabantse' vredespogingen publiceerde ik een artikel in 'TijdschriftTilburg'. Niet alleen de oorlog had zijn impact op de maatschappij in Midden-Brabant, ook de vrede bleef niet zonder gevolgen. De tentoonstelling eindigde daarom met voorbeelden van de kerkelijke en politieke reformatie. Een mooie verzameling van originele boeken uit de zeventiende eeuw kleedde het geheel van afbeeldingen en reproducties aan. Nieuw was wel de mo gelijkheid voor bezoekers om de CD-rom over de Vrede van Munster te bekijken. Deze proefis zeker geslaagd te noemen. Al met al was de tentoonstelling een succes: er kwamen enkele honderden zeer geïn teresseerde bezoekers. Vooral door de aan dacht van de media werd het onderwerp onder de aandacht van een groot publiek gebracht. Na artikelen in het Brabants Dag blad volgden interviews met Omroep Bra bant (radio) en TVTilburg. Gekoppeld aan deze tentoonstelling werd tegelijkertijd een kleinere tentoonstelling met een selectie van afbeeldingen op inter net ingericht. Deze is nog steeds te zien. Samen met begeleidende teksten en het artikel over de vredesonderhandelingen geven de foto's een goed beeld van het onderwerp. Deze virtuele tentoonstelling leidde tot vele positieve reacties, ook van uit het onderwijs. Diverse scholen kon den namelijk van het materiaal gebruik maken voor de geschiedenislessen. Hier mee was een tweede doel bereikt: ook de jongeren waren in het programma betrok ken. Vermoedelijk waren de Tilburgse activitei ten niet bekend bij het Nationaal Comité waardoor het lijkt alsof de archivarissen niet betrokken waren bij de organisatie van grootse herdenkingsactiviteiten. In Tilburg was echter van een gemiste kans voor het archiefwezen, zoals Roosen boom schrijft, absoluut geen sprake. Ster ker nog, het GemeentearchiefTilburg pro fileerde zich hiermee in het jaar van de Vrede van Munster als een culturele in stelling die het publiek op een positieve manier wist te bereiken. 3 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en J 1WSP kaartbestanden is er een passend interieur. j «Kardex verrijdbare stellingen: een pHi^Si&ïL .JjÉ ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas- j ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. «Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. «De Times Ttao: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 de Lektriever de Ruimtewinner de Verrijdbare stellingen het Office systeem de Times Two Bedrijf Naam Adres Postcode Plaats TelefoonFax .m/v Door John Boeren In zijn bijdrage 'Het jaar van de Vrede van Munster, maar waar waren de archivarissen?' in het februarinummer van het Archievenblad waren volgens Henk Roosenboom de archivarissen de grote afwezigen bij die herdenking. Inderdaad waren zij niet vertegenwoordigd in het Nationaal Comité, maar dat wil nog niet zeggen dat het archiefwezen nergens heeft ingespeeld op de herdenkingsactiviteiten. De digitale tentoonstelling '350 jaar Vrede van Munster in Midden- Brabant' is te vinden op de websi te van het Gemeente-archief Tilburg: (http://gemeentearchief.tilburg.nl/receptie/ tentoon/vvm/index.htm). Deze bijdrage bereikte door een misverstand pas onlangs de redactie Mei 1999 Archievenblad 11

Archievenblad | 1999 | | pagina 5