I n houds opgave I nhouds opgave D Colofon Archievenblad 4 Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek Wees er zuinig op! Vrijwillige medewerkers in het archief 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 11. Géén kans gemist in Tilburg 13. Over het ware en het schone 14. Groot, strak en blauw 16. Twintig jaar is een eeuwigheid. Charles Dollar bezoekt de Archiefschool Agnes Jonker 19. Studiemiddag Archieven en onderwijs 20. Wees er zuinig op! 24. Je bent beter af als enkel stuk. Gerrit Mentink kijkt terug op dertig jaar Gelders archief 28. Netwijzer Cultuur: Je bent beter af als enkel stuk. Gerrit Mentink kijkt terug op dertig jaar Gelders archief. Juni 1999 Voor een stap vooruit is het nu of nooit. Edwin van Huis over de vereniging DEN. Open Archievendag op de Open Monumenten dag. Bijvoorbeeld in Weert 30. Voor een stap vooruit is het nu of nooit. 32. Filmarchieven in het Balticum: Estland 37. 0,o 38. Open Archievendag op de Open Monu mentendag. 40. Literatuur 48. KVAN Nieuws 52. NVBA Nieuws 58. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 37. Column 40. Literatuur 48. Verenigingsnieuws 58. Agenda Noot van de redactie Archievenblad Juni 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. 1 'li,! Redactie Marijke Bruggeman, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie), Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA). Richard Hermans. Pauline van Hezik, Charles Jeurgens. Agnes Jonker. Annabelle Meddens - van Borselen, Joyce Pennings. Laurens Priester (hoofdredac teur). Derk Jan Prins, Henk Roosenboom. Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad. Postbus 14685, 1001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland. Kleine Houtweg 1 8. 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau, Postbus 1 1 654. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30.= (binnen land) of fl. 1 55.= (buitenland). Onder over- legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 231 7, 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 1 2 1 1 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: HPMG marketing. Houten Druk: Erven B. van der Kamp BV. Groningen ISSN 1 385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de Ie van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Jannie Poelstra Interactief: John Boeren Interactief: Jan Bervoets Kwaliteitsonderzoek: Joyce Pennings Archief en educatie: Henk Roosenboom Vrijwillige medewerkers in het archief De praktijk: Agnes Jonker Interview: Pieter van Wissing richtinggevende rapportage Burengerucht: Maarten van Driel Door Agnes Jonker 1 0 'n c'e cu'ture'e sector zijn vrijwilligers niet meer lU weg te denken. Musea betitelen deze onbetaalde arbeidskrachten wel als 'paramuseale' medewer kers, bij bibliotheken en archieven houdt men het op vrij willigers. Soms is hun werk een regelrechte vervanging van de professionele krachten, meestal is het een zeer gewaardeerde, zij het onmisbare aanvulling. Een verken ning naar de praktijk bij een aantal archiefdiensten in het land. Door Pieter van Wissing A J Gerrit Mentink en 'Deel III', voor velen al jaren onaf- scheidelijk. Het boek is komend najaar gereed; hier is de andere kant van de oud (rijks)archivaris in Gelderland aan het woord. Een man met een provinciaal- historische obsessie en pittige opinies, een bevlogen en weerbarstig vakgenoot, moeilijk voor anderen maar het moeilijkst voor zichzelf. Ook nu nog is hij 't liefst docent: "het kookt nog steeds van binnen en creatieve invallen zijn er voldoende." Door Max Beekhuis A A Toegankelijkheid is het centrale woord in de doelstel- J II 'ing van de vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN). Bovensektoraal gericht; dat heeft niet alleen de voorkeur van de staatssecretaris, maar geeft ook de groot ste kans op vernieuwing en bereik van nieuwe groepen. De Netwijzer CulUtur is het eerste initiatief: een 'Gouden Gids' en een bovensektorale zoekstructuur. Het zal niet lang meer duren of de keuze van standaards hiervoor is aan de orde. Eigenlijk krui niemand meer aan de kant van de weg blijven staan. Edwin van Huis over zijn persoonlijke affiniteit met deze materie. -v-"' .-l: Door Door J.F.A. Wassink A A Gemeentebestuurders maken zich zelden druk J n over het ordenen en beschrijven van archieven. Ze hechten veel meer waarde aan de dienstverlenen de, educatieve, culturele en recreatieve taken van het gemeentearchief. Dat betekent onder andere naar buiten treden en zich presenteren. De Open Monumentendag biedt hiervoor een uitstekende gelegenheid, zo heeft het Gemeentearchief Weert ervaren. Ook dit jaar krijgt het landelijke thema hier weer een eigen invulling waarmee de bezoekers het archief zullen binnenstromen. Edwin van Huis over de vereniging DEN Burengerucht: Max Beekhuis Audiovisueel: Robert Egeter van Kuyk Column: Jaap Kloosterman Bijvoorbeeld in Weert Werk in uitvoering:J.F.A. Wassink Om gezamenlijk de digi tale toegankelijkheid van het bij archieven, musea, bibliotheken en andere beheerders van cultureel erfgoed in Nederland aanwezige materiaal te verwezen lijken, werd in 1 998 de vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) opgericht. De produktie van een 'Netwijzer Cultuur' staat als eerste op de agenda. De gelden die staatsse cretaris Rik van der Ploeg hiervoor beschik baar stelt zijn onder regie van DEN te beste den. Binnen drie a vier jaar moet de landelijke digitale toegang er zijn. Inmiddels verscheen onlangs het 'Eindrapport Onderzoek Metadatabase Netwijzer Cultuur', waarin DEN voorstellen doet voor de bouw van een dergelijke toegang. Maarten van Driel laat er voor het Archievenblad zijn licht over schijnen. DEN voorzitter Edwin van Huis licht het belang van DEN voor erfgoedbe heerders toe. Hier wordt ook het Nederlands archiefwe zen een kans geboden om structureel en in samenwerking met ver wante instellingen werk te maken van de raad pleging op afstand. Wij dienen deze ook te grij pen. Archivarissen moe ten aanschuiven aan de digitale erfgoedtafel. De politieke bereidheid extra gelden beschik baar te stellen is er. Voor het archiefwezen is het van levensbelang via DEN, door Van der Ploeg aangewezen als 'por tier', een bijdrage te leveren aan de kennis maatschappij van de toe komst.

Archievenblad | 1999 | | pagina 2