DTO[M\ NVBA Nieuws Archievenblad nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen DANK AAN DE SPONSORS! VAN BEDRIJFSARCHIVARIS NAAR CONSULTANT 54 Archievenblad Juni 1999 nederlandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NUBA Nieuws Juni 1999 Archievenblad 55 Ook in Het afgelopen jaar heeft een aantal sponsors de activitei ten van de NVBA ondersteund. Onze dank gaat uit naar de vol gende bedrijven: Verbonden aan de NVBA zijn: - Aspa Kantoorartikelen BV - Aspa Kantoorinrichting BV - Danka Nederland BV - META Archiefbewaarneming BV Eervolle vermeldingen voor: - Aries BV - Gedeputeerde Staten Friesland - Image Group Europe - TAB Products Europa BV - Denocard BV - Loek Nijholt Archiefservice - DOXiS - Jetfile - Alleleijn Informatie Verzorging Document Cap Gemini Nederland li.V telt circa 5.000 mede werkers, is marktleider in de Benelux op het gebied van business- en IT-services en maakt deel uit van de internationale Cap Gemini Group met 38.000 professionals wereldwijd. De kernactiviteit van Cap Gemini bestaat uit het leveren van maatwerkoplossingen: vanaf het voor traject (business- en IT-consultancy), via ontwik keling en bouw, tot en met het beheer en exploi tatie van applicaties en systemen. Het bedrijf beschikt daarvoor over een breed assortiment van diensten, producten en specialismen. Het dienstenpakket bestaat uit een vijftal clusters te weten Consulting, Project Services, Information Systems Management, Education Training en Software Products. Cap Gemini heeft elke cluster onderverdeeld in divisies met elk hun eigen werkterrein. De divisie Overheid is actief bij alle overheidsin stanties, ministeries, grote gemeenten en de Europese Unie. Automatisering wordt door de overheid gebruikt om zowel dynamischer als klantgerichter te worden. Bij de unit Rechtsorde, Bestuur, Welzijn Agro is het Competence Center DIS/WFM ondergebracht. Bij dit Competence Center, die binnen Cap Gemini fun geert als aanjager voor DIS/WFM trajecten, vervul ik de rol van consultant. Gisteren, laat in de middag, belde mijn manager op, met de vraag of ik een pakketvergelijking zou willen opstellen voor een klant. De klant wil een DIS-pakket aanschaffen om een ouder pakket te vervangen.Tevens wil hij een WFM-pakket kopen, dat naadloos aansluit op het DIS-pakket, om een goede greep op de processen te krijgen. Vervolgens werd de rest van mijn middag gevuld met het opzoeken en aanvragen van informatie voor desbetreffende pakketten. DIS en WFM zijn veelbesproken en beschreven begrippen tegenwoordig. Het begrip DIS staat voor Documentaire Informatie Systemen en is het geheel van mensen, gegevens, apparatuur, pro grammatuur en procedures binnen een organisa tie dat de opslag van informatie (ongeacht de fysieke vorm hiervan) regelt. Het regelen betreft hier zowel het opslaan als het beschikbaar stellen van informatie. Een DIS kan zowel een handmatig Het (geautomatiseerd) besturen van processen en daarmee beheersen van de informatiestromen wordt mogelijk door processtappen in een infor matiesysteem vast te leggen. Een dergelijk sys teem wordt een 'workflow-systeem' genoemd. De afhandeling van het proces wordt dan door het systeem bestuurd en gecontroleerd. Ook kan het systeem signalerend optreden, indien bijvoor beeld behandeltermijnen overschreden dreigen te worden. Alle informatie die omtrent het ver loop van het proces is verkregen, kan worden gebruikt om inzicht in het proces te krijgen. Mede op basis van dat inzicht kan het proces ver beterd en geoptimaliseerd worden. We spreken dan over een 'workflow management-systeem' (WFM). Automatisering kan in het beroep van (bedrijfs)archivaris veranderingen in de werk zaamheden veroorzaken. Een voorbeeld hiervan is het beheer van de informatie. Deze taak wordt door middel van een systeem uitgevoerd waar voor enige automatiseringskennis nodig is. Fysiek brengt men meer tijd door achter de computer dan tussen de kasten of bij de klanten. als een geautomati seerd systeem zijn. Informatie moet snel toegankelijk zijn en dat kan als de docu ment verzameling goed beheerd wordt. In kleine organisa ties is het nog steeds mogelijk om alleen met een papieren documentverzameling te werken en met klassie ke ontsluitingsmethoden. Bij grote organisaties is dit echter niet meer mogelijk. Door het giganti sche aanbod van informatie (schaduwarchieven, afdelingsarchieven, bibliotheken etc.) is niet zozeer de vraag aan de orde of geautomatiseerde systemen gebruikt moeten worden, maar eerder wélke hulpmiddelen. Automatisering van een DIS moet uiteindelijk leiden tot een efficiënter en kwalitatief betere documentaire informatievoor ziening. Ook vermindert het contact met de klanten omdat zij via hun werkplek de benodigde infor matie kunnen krijgen. Door zelf contact te hou den met de klanten kan de (bedrijfs)archivaris toetsen of hij nog op het juiste spoor zit met betrekking tot de toegankelijkheid van de infor matie. Zo kunnen er bijvoorbeeld specifieke kenmerken ontbreken of wenst de klant zijn informatie full-text te benaderen. Verder kan hij door het contact met de klanten nieuwe trends signaleren. Deze feedback kan hij weer gebrui ken om het systeem hierop in te richten. Als de organisatie besluit om het systeem voor meer zaken te benutten dan alleen als een 'digi tale archiefkast', dan wordt de (bedrijfs)archiva- ris, naast het beheer van de statische en semi-sta- tische informatie, ook geconfronteerd met infor matie uit de dynamische fase. Dit type informa tie vraagt toch een andere aanpak waarbij ver siecontrole vaak van belang is. Tevens verandert de bewijs- en informatiewaar- de in een elektronisch systeem. Een goed voor beeld hiervan is een 'meelopende' datum waar door de informatie zijn authenticiteit verliest. Daarom moeten procedures op- en/of bijgesteld worden. Ook zijn goede afspraken met betreffende instanties (bijvoorbeeld de Belastingdienst) essen tieel. Ook vinden er veranderingen op het gebied van de opschoning van de informatie plaats. Om ver vuiling van het systeem tegen te gaan en het sys teem zo optimaal mogelijk te laten functione ren, is het een goede zaak dat voor alle typen informatie bewaartermijnen worden vastgesteld. De opschoning vindt bijna niet meer fysiek plaats maar door middel van systeembeheer. Concluderend aan deze opsomming zou men kunnen stellen dat het beroep van (bedrijfs)- archivaris zich in de richting van de kennisma nager/intermediair begeeft. Als kennismanager kan hij met behulp van een geautomatiseerd informatiesysteem de processen zodanig organi seren dat zij geschikt worden voor kennisdeling. Ook kan hij het gedrag en de houding van de klanten stimuleren om van het systeem gebruik te maken en stelt hij de middelen beschikbaar om deze kennisdeling te ondersteunen. Door de specialistische kennis van de (bedrijfs)archivaris is hij in staat om de aanwezige informatie te voorzien van meerwaarde. Als laatste kan hij als intermediair interessegroepen bij elkaar bren gen en de wensen van de klanten weer vertalen naar de automatisering. De veranderingen in de werkzaamheden bete kenden voor mij dat ik, na jaren 'in het veld' ervaring te hebben opgedaan, de overstap heb gemaakt naar de automatisering. Voor mij was dit een logische stap omdat ik het leuk vind om met informatie en systemen bezig te zijn en om andere vakgenoten hierin te ondersteunen. Als consultant houd ik mij onder meer bezig met het adviseren en het leveren van een uitvoeren de bijdrage op het gebied van Documentaire Informatie Systemen (DIS), Document Management Systemen (DMS) en Workflow Management (WFM). Verder denk ik mee over de consequenties, geef advies over pakketkeuzes en verzorg implementatiebegeleiding. Vandaag is het vrijdag en tijdens mijn rit naar het hoofdkantoor in Utrecht bedacht ik dat ik nog even wat andere collega's moet bellen omdat het van belang is om te weten hoe het project van de pakketselectie in elkaar zit. Ook wil ik weten in welk stadium het project zich bevindt en welke informatie de klant wil heb ben. Nadat ik bij Cap Gemini ben gearriveerd, ga ik eerst even telefoneren met de collega's die bij dit project betrokken zijn. Hierna weet ik veel meer over het project en welke informatie de klant al heeft, zodat ik die dan niet in het rap port hoef op te nemen. Uiteindelijk heb ik een compleet beeld van de situatie en het echte schrijven kan beginnen. Tussendoor bellen nog een aantal gedetacheer de collega's omdat zij nog informatie willen heb ben die bij ons op het kantoor ligt. Ook infor meert een collega naar de voortgang van mijn rapport en of het op tijd klaar is. Ik stel hem gerust en zeg hem dat het allemaal gaat lukken. Bijna aan het eind van de dag ben ik klaar met het rapport en stuur het door naar de betrokken collega's. Tenslotte heb ik nog wat tijd over voor kennisverbreding en met de bestudering van vakliteratuur op het gebied van DIS/WFM besluit ik mijn week. Els Ender NVBA Publikaties - Bewaartermijnen in een bedrijfsarchief: Prijs f 49.- Voor NVBA-leden f 29,- Studenten G.O. f 1 9.- (verkrijgbaar via de G.O.) - Kwaliteit Archivering Prijs f96.- NVBA-leden f59,- Studenten G.O. f 76,- (verkrijgbaar via de stichting G.O.) Publikaties uitsluitend per post bestellen bij: NVBA-Publicaties, Achter de Hoven 29, 6325 EP Berg enTerblijt. NVBA leden graag hun lidmaatschaps nummer vermelden.

Archievenblad | 1999 | | pagina 27