<$fo KVAN NIEUWS KVAN Nieuws Archievenblad Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland BEREIKBAARHEID BUREAU ALGEMENE LEDENVERGADERING GEDENKT Voorzitter Chris Streefkerk stond een ogenblik stil bij het overlijden van Wiebe Jannes Formsma en Frank Hulst, bij de opening van de Algemene Ledenvergadering van de KVAN op 22 april 1999. Wiebe Jannes Formsma overleed op 19 maart op 96-jarige leeftijd te Groningen. Slechts een enke ling hier aanwezig heeft hem mogelijk persoon lijk gekend en ik denk dat niemand hier deze grand old man van het Nederlands archiefwezen ooit bij zijn voornaam heeft aangesproken. Forms ma stond gewoon bekend als Formsma en was als zodanig een begrip. Zijn leeftijd van 96 jaar mag gezegend heten, te meer daar hij heel zijn leven vruchtbaar heeft gewerkt. Hij was van 1946 tot 1968 rijksarchivaris in Groningen. Bij zijn afscheid aldaar in 1968 werd hij geprezen omdat hij de scheiding tussen Rijks- en gemeente-achief tot een goed einde had weten te brengen.Van onze vereniging was hij secretaris, vice-voorzitter en van 1961-66 voorzitter. Van 1958-1961 was hij re dacteur van het Archievenblad. Aan zijn verdiens-ten zal de nodige aandacht worden besteed in een In Me- moriam dat in het Archievenblad zal verschijnen. JAARREDE VAN DE VOORZITTER Onze secretaris Frank Hulst overleed op 10 de cember van het vorige jaar. Aanstaande dinsdag zou hij 35 jaar geworden zijn. Het grote verdriet over zijn plotselinge overlijden voelen we nog in al zijn scherpte. Frank kon niet terug kijken op een lang arbeidzaam leven. Maar wat een diepe indruk heeft hij al op ons allen weten te maken in de korte tijd dat hij in het archiefwezen werk zaam was. Zowel op zijn werk in Zevenbergen en Oosterhout, waar hij directeur van het Regio naal Archief West-Brabant was als in onze vereni ging bracht hij inspiratie, enthousiasme, collegia liteit en vooral vriendschap. We missen hem nog dagelijks en weten dat hij in zijn gezin en familie nog zo eindeloos veel meer gemist wordt. Ik wil u vragen om Wiebe Formsma en Frank Hulst in stilte staande te gedenken. Wanneer u het jaarverslag, dat aanstonds onder agendapunt 4 aan de orde zal komen, zelfs maar opper vlakkig gelezen hebt, dan moet u zijn opgevallen dat het in onze vereniging in het afgelopen verenigings jaar gegonsd heeft van de activiteiten. De ontwikkelingen waaraan de hedendaagse archivaris het hoofd heeft te bieden zijn dan ook legio. Zo talrijk en complex zijn de uitdagingen waarvoor we gesteld zijn, dat we voortdurend de structuur van onze vereniging moeten aanpassen teneinde een passend antwoord te vinden op alle vragen. De secties van onze vereniging spe len hierin een voorname rol. AVA, de oudste sectie voor de audiovisuele archieven, heeft zich landelijk, maar ook zeker internationaal ontwikkeld tot een vooraanstaand expertise-centrum voor de ingewikkelde proble matiek waarvoor de bewaring van beeld en geluid ons stelt. Dankzij de sectie AVA ligt nu bij ons ter tafel een ontwerp ethische code die straks aan de orde zal komen. Het Platform van Recent Opgeleide Archivaris sen, PROA, is inmiddels niet meer de jongste sec tie, maar ik denk nog wel de sectie van de jong- sten. De jongsten hebben de toekomst. Daarom is het een goede zaak dat deze sectie de toekomst van onze beroepsgroep in beeld heeft gebracht in het verslag met de veelzeggende naam Archivaris of dodo. Voor de toekomst van onze 48 Archievenblad Mei 1999 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland beroepsgroep is het van vitaal belang dat deze sectie goede contacten onderhoudt met het onderwijsveld en op die wijze de brugfunctie vervult tussen studenten en de beroepsgroep. De jongste sectie is nu de SPArc, de sectie Particu liere Archieven, die zich vorig jaar april in de ledenvergadering presenteerde. Met veel elan heeft deze sectie zich gewijd aan de overbrug ging van de kloof die er nog altijd gaapt tussen het openbare en het particuliere archiefwezen. In dat opzicht is het overigens ook verheugend dat het Archievenblad nu ook het verenigingsnieuws publiceert van onze zuster-vereniging, de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen. Afgezien van de secties die deel uitmaken van onze vereniging is naast onze vereniging actief de Stichting Archiefpublikaties, ofwel SAP. Deze Stichting die al geruime tijd bestaat en enkele belangrijke publicaties verzorgd heeft, ik hoef maar te noemen de bundel Respect voor de oude orde, is nieuw leven ingeblazen en mag als eerste wapenfeit vermelden de bundel 'Tekst en context van de Handleiding voor het beschrijven en orde nen van archieven van 1898' die op 23 oktober 1998 het licht zag. Bij deze bundel, die vooral recht doet aan het permanente belang dat de Handleiding van Muller, Feith en Fruin had, heeft en zal houden mag het echter niet blijven. Het is vooral de bedoeling dat de SAP dienstbaar is aan de eigentijdse en toekomstige archivistiek. En daarom ben ik blij nu al te kunnen aankondigen dat in de zomer het eerste deel van een serie jaar boeken verschijnt, waarin het nieuwe paradigma in de archivistiek centraal zal staan. Het is niet mijn bedoeling om nu de gehele struc tuur van onze vereniging in kaart te brengen, daartoe hebben we tenslotte onze onvolprezen Almanak. Wel wil ik onderstrepen dat we, hoe ingewikkeld we ook in elkaar zitten, altijd en in de eerste plaats een vereniging van leden zijn. Als leden van onze vereniging bepalen wij het karak ter daarvan. Ook in een grote vereniging als de onze met meer dan 900 leden is het van belang dat de leden elkaar weten te vinden. Daarom is het een goede zaak dat er nu een heldere en overzichtelijk ledenlijst ligt. De vormgeving mag nog op het conto van Frank Hulst geschreven worden. Voor de productie wil ik graag Simone Gemmink en Marieke de Haan van ons onvolpre zen bureau bedanken. Belangrijker dan de interne communicatie in onze vereniging is echter de externe communica tie. Immers in onze beroepsuitoefening staat maatschappelijke dienstbaarheid voorop. Daarom is het goed dat onze vereniging sinds juni vorig jaar vanuit de hele wereld online te bereiken is via een eigen website. Deze site blijkt goed te functioneren en volledig aan de verwachtingen te voldoen. Slechts één teleurstelling is te melden en dat is dat de mogelijkheid om via de website cases betreffende de Ethische Code ter discussie te stellen in het geheel niet is gebruikt. Daarom wil ik van deze gelegenheid gebruik maken om nogmaals het belang van de Ethische Code te onderstrepen en u allen nogmaals uit te nodigen om deze in praktijk te brengen. Zoals ik al zei, het gonst in onze vereniging en in het hele Nederlandse archiefwezen van de activi teiten. Tot de belangrijkste gebeurtenissen horen de opening van het nieuwe Rotterdamse Gemeentearchief, de toekenning van de Van Wijn penning aan Theo Thomassen, de verhuizing van de Archiefschool naar Amsterdam, de inauguratie van Ketelaar in Amsterdam, de benoeming van Joan van Albada tot secretaris-generaal van de ICA en de totstandkoming van de Archiefkoepel. Aangezien dit laatste punt op de agenda staat zal ik daar nu niet bij stilstaan. Met het oog op het programma van deze dag moet ik deze jaarrede kort houden. Ik wil beslui ten met iedereen te bedanken die zich inzet voor de KVAN, in commissies, besturen, redacties of waar dan ook. KVAN Nieuws Archievenblad GEZOCHT: NIEUWE LEDEN VOOR DE SECTIES BESTUURSWISSELING Mei 1999 Archievenblad 49 HP i Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aan melding voor activiteiten en wij zigingen in de ledenadministra tie kunt u contact opnemen met het bureau. Berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Bureau KVAN Marieke de Haan Simone Gemmink Postbus 1 1 645 2502 AP Den Haag tel. (070) 347 86 56 fax (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl website: www.kvan.nl postbank bureaurekening: 84767 Met ingang van 1 mei 1999 werkt bureaumedewerkster Marieke de Haan twee dagen per week bij Stich ting DivA - Erfgoedkoepel voor het Nederlands Archiefwezen en de Do cumentaire Informatievoorziening. Van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 1 3.00 uur is Simone Gemmink bereikbaar op het bureau van de KVAN. Op dinsdagen donderdag van 9.00 uur tot 1730 uur is Marieke de Haan aanwezig. Buiten deze tijden is het bureau bereikbaar per antwoordapparaat, fax of e-mail. Simone Gemmink en Marieke de Haan zullen correct en vooral zo snel mogelijk reageren op uw berichten. De detachering maakt deel uit van de bijdrage van de KVAN aan de Archiefkoepel. Chris Streefkerk voorzitter KVAN Zoals penningmeester |anny Steenhuis tijdens de Algemene Ledenvergadering zeer terecht opmerkte: "in de secties gebeurt het". Als u daarbij wilt zijn, als deelnemer aan activiteiten of met een meer betrokken inzet, dan kunt u zich aan sluiten bij een of meer secties van de KVAN. De secties organiseren activiteiten op specifieke gebieden. Zo is de sectie Audiovisuele Archieven een ontmoe tingsplaats voor mensen die zich bezig houden met archieven met (bewegend) beeld en geluid en de sectie PROA het Platform voor Recent Opgeleide Archivarissen: een ideale wegwijzer en ontmoetingsplek voor beginners in de archiefwereld. De sec tie Particuliere Archieven tenslotte bevordert de belangen van het parti culier archiefwezen. Voor nadere informatie en aanmelding kunt u contact opnemen met bureaumede werkster Simone Gemmink, tel. (070)347 86 56. Op 22 april 1999 benoemde de Algemene Ledenvergadering van de KVAN drie nieuwe leden in het bestuur. Het zijn Iris Heidebrink. hoofd productgroep fysiek beheer Algemeen Rijksarchief, Jo Jamar. directeur van Het Utrechts Archief en Wim Reijnders. gemeentearchivaris van Tilburg. Tijdens de bestuursvergadering van 1 8 mei zijn hun portefeuilles vastgesteld. Iris Heidebrink is secretaris, Jo Jamar is vice-voorzitter en Wim Reijnders is verantwoordelijk voor de portefeuilles Informatisering en Behoud. Marjo Barthels en Gineke van der Ree-Scholtens namen afscheid als bestuurslid

Archievenblad | 1999 | | pagina 24