Digitalisering LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE Archivering OSG is de o ...het antwoord als JÜ vragen/M#$ over automatiseribf*'' archivering* documentêndbnversie (ff advisering projekten documentaire informatieverzorging archiefbewerking Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax: 030-6572228 e-mail: loeknijholtarchief@hetnet.nl 44 Archievenblad Juni 1999 Literatuur Archievenblad A utomatisermg hét Docu A ikkelaar van Dock low. ment Systeem. van elk denkbaar origineel PICTURA IMAGII de hoefsmid 13 1851 PZ He tel: 072-5320444 fax: 072-5320. e-mail: pictura@xs4a andere plaats zijn geweest waar zoveel jonge ambitieuze archivarissen met elkaar samenwerkten," kenschetst Keverling Buis man het rijksarchief in Arnhem onder Mar tens, in zijn opstel over Van de Ven. Deze werkte daar ter provinciale archiefinspec tie; van 1946 tot 1963 was Van de Ven rijksarchivaris in Utrecht. Zijn artikel over de Utrechtse kapittelarchieven (Neder lands Archievenblad 54/55, 1949-1951) onthulden een nog steeds belangrijk hoofd stuk van de Nederlandse archiefgeschie denis. Keverling Buisman vermeldt niet Van de Vens lidmaatschap van de archief examencommissie. Van de Ven (zelf eens gezakt voor het archiefexamen) was berucht om zijn gedetailleerde vragen over kerk geschiedenis. Zo placht hij, volgens de overlevering, op examens te vragen een middeleeuwse bisschop aan te kleden, d.w.z. de precieze termen en betekenis van kazuifel, manipel en alle andere kle dingstukken te noemen! Martens van Sevenhoven werd in 1946 op gevolgd door Van Schilfgaarde. In de aan hem gewijde biografie ligt de nadruk op zijn genealogische activiteiten, maar wordt terecht ook aandacht geschonken aan Van Schilfgaarde's onverschrokken optreden tijdens en na de Slag om Arnhem 1944- 1945. Het onderkoelde relaas van Van Schilfgaarde zelf (Nederlands Archievenblad 50, 1945-1946) is indrukwekkend. Even indrukwekkend zijn de imposante inven taris en regesten van het huisarchief Bergh, waarVan Schilfgaarde in 1924 als archiva ris begon. Samen met zijn inventaris van het archief van de heren en graven van Cu- lemborg zijn het monumenten van archi- varische eruditie. Van Schilfgaarde's opvolger als rijksarchi varis P.J. Meij, wordt beschreven door M. van Driel, helaas met minder diepgang dan in de aan Martens gewijde bijdrage. Meij was de bouwheer van het in 1967 ge opende rijksarchief in Arnhem. In de ruim vijftig jaar daarvoor was er nergens een nieuw rijksarchiefgebouw ontworpen. Daarom zijn de innovaties in het Arnhemse gebouw extra interessant als uitdrukking van de veranderde archivarische inzich ten en archivalische eisen: klimaatbeheer sing, hangende charterberging, expositie ruimte. Meij's opvolger G.J. Mentink schreef een biografische schets van A. Johanna Maris, van 1938 tot 1950 aan het Utrechtse rijksarchief en vervolgens in Arnhem werk zaam.Talrijke uitspraken van juffrouw Ma- ris, opgetekend in interviews die Mentink in 1991-1994 hield, verlevendigen het fraaie opstel. Eén citaat: "Meneer Martens had iets fijns, iets beschaafds, was een echt ge lovig mens en een zeer helder formulerend jurist, maar die het in deze tijd zeker niet had gered. Voor hem had je respect, achting. Graswinckel had iets joviaals, was sociaal begaafd, organisator van het jaarlijkse dans avondje maar hij had de neiging té vlot te willen werken, waarbij zelfs zekere opper vlakkigheid binnensloop..." Archivarissen zouden vaker hun oudere collega's moe ten interviewen, om zo de oral history van onze professie te documenteren. De laatste archivaris die in de bundel wordt geschetst is P.J.W. Beitjes, bijna veertig jaar (tot zijn pensionering in 1979) verbonden aan de provinciale archiefinspectie in Gel derland. Voor zijn verdiensten voor de monumenten, de geschiedbeoefening, de musea en het welzijn in Gelderland kreeg Beitjes in 1992 de Zilveren Anjer. Behalve de biografieën en twee aan de ju bilerende vereniging en de Gelderse ge schiedbeoefening gewijde bijdragen, bevat de bundel ook een overzicht 'Cultuur in Gel derland na 1850' door G.J. Mentink en H.C. Stol. Mentink was het die, met J.H.M.Wie- land, in 1975 de archiefwijzer als genre introduceerde (Armenzorg en armoede in de archivalische bronnen in de Noordelijk Ne derlanden 1531-1854, in: Tijdschrift voor geschiedenis 88 (1975) 551-561). Ook dit overzicht van literatuur en archieven be treffende het culturele leven is een bruik baar instrument, vooral door de literatuur verwijzingen en de desiderata voor acqui sitie, ontsluiting en onderzoek, die niet zel den tevens gelding hebben voor niet-Gel- ders domein. Het moge duidelijk zijn dat dit boek verdient ook buiten Gelderland gelezen en gebruikt te worden. F.C.J. Ketelaar Een bekende naam die staat voor vijfentwintig jaar ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projekten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documen taire informatieverzorging en de bewerking van uw archie ven. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. OSG - systeemontwikkeling -systeembeheer - detachering - projectleiding - opleiding Meer info: OSG Arets BV Akerstraat 88 6411HC Heerlen tel. 045-571 1818 Fax 045 - 571 8464 E-mail giascna dock prent aquarel - foto affiche schilderij gravure prent handschriften postzegel laneüsaaefc verzameling glasnet boek aquarel ge-' munt productfo>x postzegel yy glasdia b 3D objefe schildert verzanr affiche dia glasdi QlHTfflRH Tijdsch riften Archiv und Wirtschaft. Zeitschrift für das Archivwesen der Wirtschaft. In 1998 verscheen de 31e jaargang van het mededelingenblad van de 'Vereinigung Deutscher Wirtschaftsarchivare '(VdW); eigenlijk zou iedereen die in Nederland te maken heeft met beheer, selectie en be waring van economische- of specifieker be- drijfs(historische) archieven dit blad elk kwartaal moeten doornemen. In Duits land is de bewaring van het economisch- historisch erfgoed essentieel anders geor ganiseerd dan bij ons. Aan de Kamer van Koophandel in een 'Bundesland' is een Wirtschaftsarchiv gekoppeld, dat beheer over historische archieven paart aan het doen van economisch-historisch onder zoek. In de betreffende deelstaat gevestig de bedrijven laten hun archieven hier re gistreren. Dit netwerk resulteert er in dat, mocht een bedrijf failleren of fuseren, kor tom ophouden te bestaan, het bedrijfsar chief vrijwel automatisch naar het Wirt schaftsarchiv in de betreffende deelstaat gaat. De leden van de VdW zijn van professie be- drijfsarchivaris van een grote onderne ming of archivaris van een Wirtschaftsarchiv. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat de inhoud van het mededelingenblad een mix bevat van (bedrijfs) archivistiek en geschiedenis in Duitsland. Vier keer per jaar verschijnt, in A5-formaat, een afleve ring met een omvang van 52 pagina's. De eerste rubriek bestaat uit wetenschap pelijke artikelen over actuele kernproble men. Zo zijn in 31 (1998)1 de pagina's 5 t/m 39 gewijd aan het thema 'Bewertung' ofwel de waardebepaling van bedrijfsdo- cumenten; vier artikelen die zijn geschre ven door de bedrijfsarchivarissen van Krupp, Siemens, het Sachsisches Wirtschafts archiv en het Bergbau Archiv Bochum. In een volgende rubriek doen VdW-leden verslag van door hen bijgewoonde vakin houdelijke congressen. Om een voorbeeld te noemen: in 31(1998)2 staat een verslag over 'Archivische öffentlichkeitsarbeit. Arbeitstagung der Chemiearchivare im November 1997 bei Hoffmann-La Roche in Basel'. De derde rubriek bestaat steevast uit recensies van gedenkboeken van onder nemingen, economisch-historische studies of bedrijfshistorische bronnengidsen. Het Handbuch für Wirtschaftsarchive. Theorie und Praxis (Munchen 1998) wordt be sproken in 31(1998)3, p. 140-142.Tot slot is er altijd de rubriek 'Verschiedenes', circa 2-3 bladzijden, met vooraankondigingen van vaksymposia, relevante nieuwe home pages, personalia van de leden, enzovoorts. Het Nederlands Economisch Historisch Ar chief (NEHA) bezit een abonnement op dit tijdschrift. Onder signatuur ZO 41192 kunt u het dagelijks opvragen in de stu diezaal van het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG), Cruquius- weg 31, 1019 AT Amsterdam (9 30-17.00 uur). Fotokopieën kunt u onder vermel ding van de relevante bibliografische ge gevens per e-mail aanvragen: user.service@iisg.nl. Kosten: fl. 0,40 per kopie, exclusief verzendkosten. Len Winkelman, vakreferent economische geschiedenis en coördinator Bedrijfsarchievenregister van het NEHA (BARN)

Archievenblad | 1999 | | pagina 22