Justitie Archivaris nu kerkweek Stafafdeling Facilitair Bedrijf/Archiefdienst 7 Tl De stafafdeling Facilitair Bedrijf maakt deel uit van de Arrondissementale Stafdienst in het Arrondissement Rotterdam en bestaat thans uit 55 medewerkers. Deze voeren werkzaamheden uit ten behoeve van de totale organisatie van de Arrondissementsrechtbank, het Arrondissementsparket, de kantongerechten, het Landelijk Parket en de overige Stafafdelingen op het gebied van een aantal facilitaire zaken, huisvesting en beveiliging. Binnen de organisatie van het Facilitair Bedrijf is ook de Archief- en Bibliotheekdienst ondergebracht. De Stafdienst is volop in beweging in het transformatieproces naar een faciliterend bedrijf, dat op professionele en klantgerichte wijze ondersteuning verleent aan de Gerechten en het Openbaar Ministerie in het Arrondissement [de klantorganisaties]Vartde stafmedewerkers wordt verwacht, dat zij zich in de positie van deze kla n to rga nisatiesk u nnen verplaatsen. Op korte termijn zoeken wij kandidaten voor de functie van archivaris. Taken U geeft leiding aan de medewerkers van de Archiefdienst en bent verantwoordelijk voor het organiseren en aansturen van de dagelijkse werkzaamheden. U bent verantwoordelijk voor een doelmatig archiefbeheer van alle archieven. U heeft hierin een adviserende taak naar de diverse archiefvormende onderdelen binnen het arrondissement. Functie-eisen U heeft een relevante opleiding op HBO-niveau, Archivistiek B, dan wel gelijkwaardig werk- en denkniveau, aangevuld met SOD I en II en WA; goede leidinggevende kwaliteiten; goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheden; ervaring met geautomatiseerde archiefsystemen. Naast een flexibele dienstverlenende/klant- en kwaliteitsgerichte instelling zijn communicatieve vaardigheden en probleemoplossend vermogen eigenschappen die onlosmakelijk aan de functie zijn verbonden. Standplaats Rotterdam VoOrkeUFSgrOepen Justitie draagt bij aan het vergroten van de werkgelegenheid voor vrouwen, gehandicapten en leden van etnische minderheden. Indien u tot één van deze groepen behoort, wordt u uitdrukkelijk uitgenodigd te solliciteren. Bijzonderheden Vooralsnog betreft het een tijdelijke functie; op termijn is een vast dienstverband niet uitgesloten. Inlichtingen Meer informatie omtrent de functie kunt u inwinnen bij de heer A.J. Six, Hoofd Facilitair Bedrijf, telefoon [010] 2972252 en mevrouw J. Nolen, Archivaris, telefoon [010] 2971314. Sollicitatiewijze Uw schriftelijke sollicitatie binnen twee weken na publicatie van deze advertentie, onder vermelding van vacaturenummer 99/294, richten aan: Arrondissementale Stafdienst Rotterdam, Afdeling Personeelszaken, Postbus 50958, 3007 bw Rotterdam Justitie: Oprechte koers Het dagboek van Archievenblad op zoek naar Gerda Kurtz Ik ontdekte haar twee jaar geleden in het knipselarchief van het IIAV 'Het begrip Archivaresse bestaat niet', aldus de kop van een ongedateerd krantenartikel. 'Het beroep schijnt zich aan de emancipatie te kunnen ont trekken'. Geïnterviewd werd een zekere juffrouw Kurtz, gemeente-archivaris van Haarlem. Mijn nieuwsgie righeid was gewekt. Wie was Gerda Kurtz? Juni 1999 Archievenblad 3 Ministerie van Justitie vim 36 uur Salaris Afhankelijk van opleiding en ervaring maximaal f 5189,- bruto per maand, exclusief 8% vakantie-uitkering. 0\ /OP Door |annie Poelstra Mijn werk aan de Universiteit van Amsterdam bestaat uit doceren en het verrichten van histo risch onderzoek. De komende drie dagen heb ik geen onderwijsverplichtingen. Ik kan dus begin nen aan mijn zoektocht. Die levert in eerste instantie niet zoveel op. In het Haerlem Jaarboek over 1989 van de Vereniging Haerlem vind ik een korte levensbeschrijving van de hand van de toenmalige gemeentearchivaris JaapTemminck, in haar eigen Atlas een foto van december 1936. Trots kijkt Gerda Kurtz toe hoe de deur van het nieuwe onderkomen van het archief in de Jans straat wordt geopend. Een tweede foto, afkomstig uit het foto-archief van de voormalige Haarlemse MMS, toont de eindexamenklas van 1916. Gerda droeg haar haren los, weet ik uit een artikel van haar in het scholierenblad van de MMS, de Snaphen, van I960. Maar wie van die 25 meiden is Gerda? Tevergeefs probeer ik de vrouw van 37 te herkennen in een van die meiden van zeven tien. Zelfs een loep brengt geen uitkomst. Gerda overleed eind 1989, 90 jaar oud. Er leven dus nog maar weinig mensen die haar goed heb ben gekend. Frans Tantes, die nu haar Atlas beheert, herinnert zich vooral het speciale lachje van 'de juffrouw'. Maar een archief Kurtz? Nee, dat is er niet. Gerda heeft zich echter wel ver stopt in het Haarlemse gemeentearchief, zo blijkt de volgende dag. 's Ochtends bel ik met de huidi ge archivaris. Hij attendeert me op het receptie- boek van haar 25-jarig ambtsjubileum, dat Gerda achterliet in de bibliotheek van het archief. Het getuigt van haar dagelijks werk: mensen teken den op de linkerzijde van een pagina, op de rech ter zette Gerda de namen voluit in potlood. Het boek bevat artikelen over haar jubileum, inter views met Gerda, gedroogde bloemen en foto's van de receptie. Op een daarvan staat Gerda met een vriendin en medeleerlinge van de MMS: Elisabeth Scheltema-Conradi, de eerste wethoud- ster van Haarlem. Terwijl ik het boek doorblader, neemt Temminck naast me plaats. We spreken over Gerda's erfenis die waarschijnlijk bij een - intussen overleden - nicht terecht is gekomen en over haar lidmaat schap van de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. De naamlijsten en de verslagen van de jaarvergaderingen uit de periode dat Gerda lid was vinden we via de computer. Kurtz moet ze hebben achtergelaten. Ik vraag hem of het klopt dat Gerda dankzij de stemmen van de katholieke gemeenteraadsfrac tie archivaris werd. 'Dat vertelde ze me wel', aldus Temminck. Dat het verhaal niet klopt, lijkt onwaarschijnlijk. Betrouwbaarheid, gestoeld op wetenschappelijk vaststaande gegevens, stond immers hoog in haar vaandel, zoals ik weet uit een interview, ingeplakt in haar receptieboek. Toch besluit ik het verhaal te checken. Dat zou Gerda ook hebben gedaan. Temminck weet de weg in het nog niet georden de secretarie-archief en de volgende dag ben ik al snel verdiept in de correspondentie over de post van gemeente-archivaris uit 1936. Dat maakt veel duidelijk. Gerda bood aan met een lager sala ris genoegen te nemen en liet verschillende per sonen brieven schrijven aan B. en W.. Daaruit blijkt haar angst om voor de zoveelste keer als vrouw gepasseerd te worden. Misschien kwam het door haar lobby of door Scheltema-Conradi, die in haar toespraak op de receptie in 1961 ver telde dat zij een van de weinigen was, die aan de benoeming van Gerda had meegewerkt. Het was in ieder geval niet alleen dankzij de katholieken dat Haarlem een archivaresse kreeg. Gerda, num mer twee op de voordracht, kreeg 26 van de 36 stemmen. Natuurlijk schrijf ik al die gegevens niet over, zoals Gerda zeker had gedaan. De medewerkster van de studiezaal maakt kopieën. 'We praten nog vaak over haar', vertelt ze. 'Ze was tenslotte een bijzondere vrouw'. Dat ben ik met haar eens. Voldaan ga ik naar huis. De archivaresse heeft een tipje van haar sluier opgelicht. n1' '[ij 'Het begrip Archivaresse bestaat niet. Het beroep schijnt zich aan de emancipatie te kunnen onttrekken', aldus Gerda Kurtz. Toch was zij zelf een van de eerste vrouwen die de injuistheidheid van deze uitspraak aantoonde.

Archievenblad | 1999 | | pagina 1