gn Archievendag op de I Bijvoorbeeld in Weert I Werk in uitvoering Archievenblad Nationale Archievendag Waarom bewaren we archieven? vraag ik vaak aan scholieren bij een rondleiding. De culturele functie ervan wordt steeds belangrijker. Gemeentebestuurders maken zich zelden druk over het ordenen en beschrijven van archieven. Ze hechten veel meer waarde aan de dienstverlenende, educatieve, culturele en recreatieve taken van het gemeentearchief. Het moet naar buiten treden en zich presenteren. Bijvoorbeeld op de Open Monumentendag. 38 Archievenblad Meeliften Juni 1999 Bedrijfsarchieven Werk in uitvoering Archievenblad Aanrader Juni 1999 'Monumentaal Groen' Archievenblad 39 m m II i 11' Op 1 2 oktober 1991 werd in ons land de nationale archievendag ge houden. Bijna alle rijksarchieven en veel gemeente- en streekar chieven zetten op die dag hun deu ren open. De aanleiding hiervoor was het 1 00-jarig bestaan van de Vereniging van Archivarissen in Nederland. Circa 30.000 mensen namen een kijkje bij de archief diensten. Met name de kleinere hadden relatief veel belangstel ling. Vrijwel direct werd vastge steld dat veel archivarissen er voor voelden een dergelijke dag binnen enkele jaren te herhalen. De, inmiddels Koninklijke, VAN besloot, mede door het succes van de eerste archievendag, op 2 2 mei 1 9 9 5 in het kader van de her denkingen van 50 jaar bevrij ding een Tweede Nationale Archie vendag te houden met het thema 'Oorlog en bevrijding'. Aan deze dag deden 53 archiefdiensten, verspreid over het hele land, mee. Zoals in meer plaatsen in het zui den was in Weert in september 1 994 de 50-jarige bevrijding al herdacht met een tentoonstel ling in het gemeentelijk museum. Voor onze open dag weken we daarom af van het landelijke the ma en kozen voor 'het stadsbe stuur van Weert tijdens de Twee de Oorlog'. De opzet was groten deels gelijk aan de eerste open dag en trok circa 250 belang stellenden. Door JF. AWassi n k Weert is een stad met 48.000 inwoners. Het ge meentearchief is in het stadhuis gehuisvest. De eerste open archievendag in 1991 trok ruim 300 belangstellenden; velen daarvan maakten toen voor het eerst met ons kennis. We hadden pronk stukken tentoongesteld, maar ook plattegronden en luchtfoto's van Weert. Bezoekers konden de videofilm 'Archief, erfgoed van stad en streek' bekijken of een film over de regeerperiode van koningin Wilhelmina of een kijkje nemen in de archiefbewaarplaats. Ook konden ze kennis nemen van het beheer van 'moderne' archieven door de afdeling Documentaire Informatie-voor ziening en alles wat daarmee samenhangt. We had den - mede ten behoeve van die dag - voor het eerst een folder gemaakt over het Gemeente-ar chief Weert. Interne Dienstverlening zorgde voor allerlei facilitaire zaken: bewegwijzering, beveili ging en koffie. De historische kring Weert en de sectie Genealogie van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap waren aanwezig met een informatie-stand. Veel gemeentearchieven zullen die eerste natio nale archievendag op een vergelijkbare wijze heb ben ingevuld. Door het succes raakten we in Weert enthousiast voor open dagen. De eerste keer kon den we meeliften met de landelijke publiciteits campagne en hoefden we slechts te zorgen voor een eigen persbericht en voor het aanpassen van de prachtige landelijke poster. De Gemeentedag op 19 september 1992 bood weer zo'n kans. Het centrale thema was 'veiligheid'. Met wat creatief denken konden ook wij deelnemen; maar kan het archief eigenlijk niet aan elk thema meewerken? De invalshoek bij dit thema was dat archieven unieke documenten zijn en dus veilig bewaard dienen te worden in een goede archiefbewaar plaats. Veelvuldig ter inzage gevraagde stukken raken be-schadigd en worden daarom op micro film gezet. Op die open gemeentedag was het archief van Weert present met een readerprinter in de hal van het stadhuis, tussen de brandweer, de politie, het bureau HALT en de Nutsbedrijven. Inmiddels hadden we de smaak van het organise ren van open dagen te pakken gekregen. Voor een relatief klein gemeentearchief bleek het een idea le methode om de aandacht van een groter pub liek te trekken. We beschikken niet over een ten toonstellingsruimte, maar tijdens de open dag kunnen we wel in de werkruimten en de studie zaal een kleine tentoonstelling inrichten. Meestal komen bezoekers hier in eerst instantie voor of ze willen een videofilm bekijken. En passant ma ken ze kennis met het archief en de mogelijkhe den voor genealogisch en historisch onderzoek. Het stadhuis, met daarin het gemeentearchief, ligt midden in het winkelcentrum en iedereen kent het. En omdat de open dagen steeds op zaterdag vielen, liep menigeen na het boodschap pen doen even het stadhuis in 0111 het archief te bekijken. De gemeente Weert draaide al enkele jaren mee in de organisatie van de Open Monumentendag, maar pas in september 1996 was het gemeentear chief er voor het eerst bij betrokken. Omdat het landelijke thema 'industrieel erfgoed' was, werd in samenwerking met monumentenzorg van de gemeente besloten dat het thema voor het archief 'Weerter industrieën in het verleden' zou zijn. We organiseerden een tentoonstelling over bedrijfsar chieven, met veel aandacht voor het recentelijk geacquireerde archief van de Weerter Scheepsbouw Maatschappij. In de stad was een monumenten dagroute uitgezet die onder meer voerde naar de gebouwen van de voormalige scheepswerf. In de studiezaal van het archief was er veel belangstel ling voor een film over een voormalige grote tex tielfabriek in Weert en bezoekers werd gewezen op het belang van bedrijfsarchieven voor de 14 SEPTEMBER 19% WEERT geschiedenis van de stad. Het gemeentebe stuur was de deelname van het gemeente archief aan de monumenten dag goed beval len. Sindsdien zet het archief ieder jaar op die dag de deuren open en vindt ook de opening van de Weerter Open Monumentendag hier plaats. We haken daarbij natuurlijk in op het landelijk thema. In 1997 was dat 'schoolgebouwen'; wij bogen dit om naar 'Weerter pensionaten en scho len'. Er waren klassenfoto's te zien. Er werd een film gedraaid over het leven op een pensionaat. Leerlingenlijsten en oude schoolschriftjes lagen in de vitrines. Alle schoolbesturen hadden een uit nodiging ontvangen, met in ons achterhoofd na tuurlijk de mogelijke acquisitie van archieven van onderwijsinstellingen! Na een paar maanden kon den we er zowaar enkele binnenhalen. 'Restaura tie-ambachten' luidde het thema van afgelopen jaar. Het leende zich goed om eens 'negatief' in beeld te komen. We grepen het thema aan om te laten zien hoe dringend sommige archiefbestan den aan restauratie toe zijn. We dachten geluk te hebben dat niet alleen de wethouder van cultuur (onze portefeuillehouder) maar ook de burge meester op bezoek kwam. Extra kredieten heeft het ons helaas nog niet opgeleverd. Bezoekers konden kennis maken met oude en moderne ma nieren van ver pakken van ar- chiefsmkken. Res tauratieatelier Sterken, dat voor ons de restaura ties verricht, was aanwezig met een informatie stand. Via de pers hadden we al bekend ge maakt dat be- Ii-m- vi-un WEERTER SCHOLEN zoekers te restaureren spullen door de restaura teurs konden laten bekijken. Jaarlijks trok het archief op de open dag circa 200 mensen. Voor de publiciteit is deelneming aan de monumentendag wellicht beter dan een afzonderlijke open dag voor het archief. Velen in Weert weten inmiddels dat het archief geopend is op de monumentendag. Het is een vast onderdeel geworden van de route. Je kunt er even binnen lopen, een kopje koffie drinken en in boeken of mappen met foto's neuzen en films bekijken. Om een puinhoop te vermijden hebben wij geleerd dc kasten met microfiches en andere bestanden voor de genealoog dicht te houden. Inmiddels is de open dag ook een vast onderdeel van het werkplan van het gemeentearchief. Vrijwel ieder een is intensief betrokken bij de voorbereiding, een samenwerking die ten goede komt aan de werksfeer en de arbeidsmotivatie. Iedereen moet zich bezinnen op het thema en de presentatie naar buiten toe. De tentoonstelling moet voorbe reid worden. Het depot moet op orde zijn. Er moet een poster komen, de pers en de histori sche kring moeten benaderd worden. We moeten de verkoop van inventarissen en andere boeken regelen. Ieder jaar zorgen we voor een folder over het archief. Van de Nieuwsbrief moet er een flin ke stapel aanwezig zijn met een aangepaste in houd in verband met een breder verspreidingsge bied. Op de dag zelf zijn de archiefmedewerkers aanwezig om als gastheer en -vrouw op te treden, om informatie te verstrekken en om rondleidin gen te verzorgen. De dag is goed voor het bevor deren van de collegialiteit. Aanvankelijk besloten we die met een gezamenlijk etentje; later vonden we dat dat beter een andere keer kon, als we min der moe waren. Het spreekt vanzelf dat archief diensten die in monumentale panden zitten, zoals de Rijkarchieven in Noord-Brabant en Limburg, meedoen met de monumentendag. Maar ook in plaatsen waar weinig oude panden zijn, zoals ook Weert, kan het gemeentearchief een bijzondere bijdrage leveren bijvoorbeeld door informatie te geven over de gebouwen en hun geschiedenis. Ik kan alle archiefdiensten aanraden mee te doen aan de Open Monumentendag. We hoeven archie ven toch niet alleen te bewaren om ter inzage te geven. Voor veel mensen zijn ze leuk voor ge woon een middagje uit. '3 Gemeentearchivaris Weert Dit jaar is het landelijk thema 'monumentaal groen'. Het Ge meentearchief Weert vult dit thema in met 'groenvoorzie ning door de eeuwen heen' en op de volgende wijze: Natuurfoto's uit de Collectie De Haan van het gemeente archief Dia's uit dezelfde collectie Tentoonstellingen over Het Weerterbos, dat oor spronkelijk eigendom was van de Heer van Weert met archief stukken over de beloning die stond voor het vangen van wolven en archiefstukken over stroperij en stelen van hout. Het IJzerenmangebied, dat nu een recreatiegebied is met foto's en archiefstukken over de zandafgraving. En foto's en archiefstukken over de ontwikkeling van het recreatiegebied De Singels met kaarten over plannen voor het dempen van de stadsgrachten en aanleg van singels en foto's van bomen op de singels. Het Ursulinencomplex met foto's van het oude Ursuli- nenklooster en foto's en teke ningen van de recent aangeleg de 'kloostertuin' in het nieuwe winkelcentrum Ursulinencom plex. Tevens levert het gemeente archiefmateriaal ten behoeve van de folder - met wandel route - voor de Open Monu mentendag

Archievenblad | 1999 | | pagina 19