VAN VERBORGEN KUNSTSCHATTEN NAAR EEN HELDER OVERZICHT O.o! cöT umn \/raag 3? Wie wordt de uj'nnsarvaudcze kwis f BtITÏÏiiTiI Archievenblad De National Science Foundation publiceert ieder jaar een rapport onder de titel Science and Engineering Indicators, dat steevast de landelijke pers haalt, en niet alleen in de Verenigde Staten. Het dankt zijn populariteit aan het feit dat het meedogenloos laat zien hoe weinig de mensen weten. De NSF houdt daartoe steeds enquêtes, waaruit dan telkens zulke dingen blijken als dat maar één op de vijf Amerikanen een minimally acceptable definition van DNA kan geven, slechts 48% beseft dat de aarde jaarlijks één maal om de zon draait, en niet meer dan 11% het begrip molecu le' kan omschrijven. De laatste keer bleek tevens dat het minieme percentage dat weet wat zure regen is, de laatste jaren daalt. Behalve tot hilariteit leiden deze be vindingen ook altijd tot bezorgdheid over de vraag waarheen het met de natie gaat. Dat is de bedoeling van de NSF, want zo kan de regering ertoe worden bewogen grotere sommen aan het onderwijs in de natuurwetenschappen uit te geven. Het archiefwezen heeft deze manier van fundraising nog niet ontdekt. Het is waar dat de pers van tijd tot tijd melding maakt van aanwijzingen die erop duiden dat his torische kennis niet dik gezaaid is. Bij de dertigste verjaardag van de Russische in val in Tsjechoslowakije verleden jaar werd aan 1421 Tsjechische tieners ge vraagd wat de woorden 'augustus 1968' voor hen betekenden. Ongeveer 43% ant woordde hierop:'Niets!' Eén op de vier wist helemaal niet dat er in 1968 een belangrijke gebeurtenis had plaatsgevon den. Dichter bij huis nagelt het Historisch Nieuwsblad geregeld volk en volksverte genwoordiging aan de schandpaal. De 200 beantwoorders van zes vragen over Nederland in de Tweede Wereld oorlog kregen gemiddeld een 3 voor hun prestatie, een cijfer dat schril afstak bij de hoogstaande morele gevoelens die de oor log wist op te roepen. Maar dit zijn faits divers vergeleken met de statistiek die de NSF er jaar in jaar uit inhamert. Er zit geen enkele systematiek in de uit buiting van de historische onwetendheid. Drijft de hoop des vaderlands dan geen archivaris tot wanhoop? Weet hij dat er in 1968 ook militaire staatsgrepen plaatsvon den in Brazilië, Congo Brazzaville, Irak, Mali, Peru, Sierra Leone en, zo men wil, de Chinese Volksrepubliek? Kent hij soms het historische gehalte van de Haagse politieke discussies? Beschouwt hij de bevordering van de wetenschappelijke geschiedbeoefening als een strijd tegen de bierkaai? Of kan hij zelf het begrip 'molecule' ook niet omschrijven? 2 Mei 1999 Archievenblad 37 ÏM I1' D.M.P. Dataservices Nederland B.V. Zoutverkopersstraat 7 3334 KJ Zwijndrechl Tel.: 00-31(0)78-6102355 Fax: 00-31(0)78-6101540 http://www.dmpdata.nl e-mail: secr@dmpdata.nl DMP Dataservices is als geen ander thuis in het structureren en het direct toegankelijk maken van alle mogelijke vormen van informatie. Al zo'n 15 jaar adviseert en voert DMP projecten uit. Van betrekkelijk eenvoudige tot heel gecompliceerde, voor bedrijven en instellingen van heel uiteenlopende aard. Van het opbouwen van catalogi, registers en indexen tot het omzetten van tekstbestanden en beeldarchieven naar gebruikersvriendelijke zoeksystemen. Als u het tijd vindt om orde op zaken te stellen, dan moet u ons beslist even bellen, faxen of E-mailen. Wij sturen u dan graag onze heldere documentatie. U kunt natuurlijk ook meteen een afspraak met ons maken voor een vrijblijvend gesprek. U zult ontdekken dat u met specialisten praat die kunnen zorgen voor een helder overzicht van en inzicht in uw kunstschatten. Die uw bedrijfsvoering aanzienlijk efficiënter en uw werk een stuk aangenamer maken. ATA R V I _r. t Door jaap Kloosterman

Archievenblad | 1999 | | pagina 18