Edwin van Huis over de verenging DEN Burengerucht Archievenblad lil"1». In het Mediapark van Hilversum zetelt de voorzitter van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) drs. Edwin van Huis. Hier licht hij zijn persoonlijke affiniteit toe met de doelstellingen en de functie van DEN in het Nederlandse cultuurbestel en het belang van de vereniging voor het archiefveld. "Toegankelijkheid. Dat is het centrale woord in de doelstelling van DEN. In Nederland is de toe gankelijkheid van het culturele erfgoed vooral goed geregeld voor de cultuur-professional. De goed opgeleide autochtone Nederlander van 35 met een museumjaarkaart en een archiefpasje. De hele manier waarop het cultureel erfgoed is geor ganiseerd gaat er impliciet vanuit dat de gebrui ker de weg kent, begrijpt welke voorwerpen of documenten zich in welke instelling bevinden, en hoe je daar toegang toe krijgt. De jeugd of alloch tonen weten dat niet en ervaren dit als een enor me drempel." Aanbieden voor nieuwe groepen "De laatste jaren begint dit besef door te dringen in de politiek en de culturele wereld. De kente ring hierin manifesteerde zich voor het eerst in de museumwereld. De hele verzelfstandigingsope ratie in de tachtiger en negentiger jaren is ingezet om het bereik van de musea te vergroten. In eer ste instantie vertaalde zich dit in sterk gegroeide bezoekersaantallen en mega-tentoonstellingen. In mijn tijd als zakelijk directeur van het Rijksmuseum heb ik deze operatie van dichtbij meegemaakt. Het thema van vandaag is het verschaffen van toegang tot het cultureel erfgoed voor de jeugd, de allochtonen, kortom voor de nieuwe maatschap pelijke groepen. Dit vereist een geweldige wijziging van denken van de aanbieders die het erfgoed op meer manieren moeten aanbieden zodat het toe gankelijk is voor de traditionele bezoekers, maar ook voor jeugdigen of allochtonen. Om dat te bereiken moeten we aansluiten bij de beleving en ervaringswereld van die groepen. Daarom is Internet zo'n geschikte wijze; het sluit aan bij de kennis van de jeugd die het medium als prettig en eigentijds ervaart. Deze multi-media bieden voldoende aanknopings punten voor de beoogde nieuwe gebruikers en daarnaast mogelijkheden om onze traditionele toe gangen en presentaties opnieuw vorm te geven." Laten genieten "In de voormalige directeur van het Rijksmuseum te Amsterdam, Henk van Os, bewonderde ik altijd dat zijn hele handelen er op gericht was om het publiek te laten genieten en het museum daar dienstbaar aan te maken. Gewoon zelf, als profes sional, lol te halen uit het genot van bezoekers, ongeacht hun achtergrond. De afgelopen decen nia hebben we ervaren dat de verbreding van de gebruikersgroep geweldig moeilijk is. In de jaren zestig en zeventig lag de nadruk op educatie: museumbezoek moet je leren; in de tachtiger en negentiger jaren ging het om schaalvergroting en grote manifestaties, denk maar aan de Vermeer tentoonstelling. Het was een fantastische inspan ning om mensen vaker en meer te laten genieten, maar of het heeft geleid tot het aanboren van nieuwe gebruikersgroepen en het betrekken van alle bevolkingsgroepen bij het 'genot' van ons cultureel erfgoed, dat denk ik niet. Diep in mijn hart geloof ik dat dat ook alleen maar kan als je kinderen in hun schooltijd al bij cultureel erfgoed betrekt. Alleen als scholen de archieven, bibliothe ken, monumenten musea daadwerkelijk integre ren in het onderwijs komt er iets van gewenning en begrip tot stand waardoor men ook op latere leeftijd een museum of archief bezoekt, mis schien zelfs wel met de eigen kinderen. Digitalisering en toegankelijkheid via intranet of kennisnet zal daarbij een heel belangrijke rol spe len. Het wekt interesse, die uiteindelijk wordt omgezet in een bezoek: als je geïnteresseerd raakt wil je ooit dat schilderij of de Vrede van iMunster ook met je eigen ogen zien. En dan is het uitein delijk doel bereikt." Bovensektoraal "Ja, DEN is bovensektoraal en dat past goed in de beleidsvisie van de staatssecretaris van Cultuur, Rik van der Ploeg. Die heeft aangegeven dat een dergelijke benadering van het cultureel erfgoed zijn voorkeur heeft. Hij wil, als ik de geluiden juist inschat, vooral een cultuurbeleid met daarin inte grale benadering vanuit de verschillende instellin gen, gericht op de nieuwe maatschappe lijke groepen. DEN sluit hierbij naadloos aan; vooral de musea, archieven, monu menteninstellingen en de themadocu- mentatie-instellingen zijn er goed in verte genwoordigd. Van oudsher vervullen de bibliotheken een voortrekkersrol en ook in DEN kunnen ze een gidsfunctie vervul len. Versnippering van aandacht en ener gie heeft de laatste jaren wel geleid tot incidentele pogingen tot gebruik van multi-media, in een aantal gevallen nog succesvol ook, maar veelal met een teleur stellend resultaat. De echte grote jongens - het Rijksmuseum, het Algemeen Rijks archief of de Rijksdienst voor Monumen tenzorg - redden het op termijn door hun massa wel. Voor de kleinere instellingen zijn de investeringen vaak prohibitief en is het mislukken van een project al snel desastreus. Juist zij hebben daarom baat bij de expertise en steun van DEN. De grotere instellingen zullen de motoren van verandering moeten zijn. Ook voor hen is door de komst van DEN de kans op succes en grote stappen voorwaarts toe genomen. Lobby in de politiek, expertise ontwikkeling en standaardisatie krijgen nu echt de aandacht die het verdient. Dat vergroot de kans op vernieuwing en bereik van nieuwe groepen. Het buitenland toont veel belangstelling. Vooral voor de keuze van een bovensek- torale aanpak. Uniek, veel landen zijn hier in geïnteresseerd omdat de aard van de problematiek niet wezenlijk verschilt van land tot land. Men is benieuwd of wij hiermee tot bete re resultaten komen." Cultuur in twee delen: een 'Gouden Gids', met alle vindplaatsen en gegevens van de erfgoedinstellingen en, als ambitieus deel, een zoekstructuur die het mogelijk maakt bovensektoraal te zoeken in de databases. De gebruiker van Internet kan dus, zon der te weten waar een voorwerp zich bevindt, toch de afbeelding en de infor matie vinden. Uiteraard kan dat alleen wanneer de deelnemende instellingen voor een open systeem architectuur kie zen. Het initiatief moet bij de grote instel lingen liggen, ook om aan kennisontwik keling te doen die de kleine instellingen makkelijk kunnen implementeren. Dit zal leiden tot de keuze voor een aantal (inter nationale) standaards. Alle leden van DEN kunnen op dat proces invloed uitoefenen en kennis opdoen. De coördinatie zal zoveel mogelijk verlopen via het Bureau van DEN. Instellingen die langs de kant blijven staan hebben geen invloed, maar moeten uiteindelijk toch mee doen aan de standaards willen ze tenminste als instelling toegankelijk zijn. Van der Ploeg heeft van DEN op korte termijn resulta ten geëist, hij spreekt over deze standaar disatie als een 'need of urgency'. DEN ziet dit als haar eerste produkt. Mijn stelling luidt dat Van der Ploeg wil dat de instellin gen gemeenschappelijk toegankelijkheid van het culturele erfgoed realiseren; zij zullen bij eventuele bezuinigingen wor den ontzien. De Instellingen die langs de kant blijven staan hebben geen invloed, maar moeten uiteindelijk toch mee doen aan de standaards willen ze tenminste als instelling toegankelijk zijn Open systeem architectuur "De belangrijkste voorwaarde voor bovensektorale ontsluiting is standaardisa tie. Als de systemen niet met elkaar kun nen communiceren is een integrale toe gang niet mogelijk. Ons eerste initiatief is het tot stand brengen van een Netwijzer stuurlui aan de wal krijgen het moeilij ker. In het 'bonus malus -systeem' dat nu wordt voorge steld voor de cul tuurnota 2000-2004 zullen de actief meewerkende instellingen een sterk uit gangspunt hebben voor de verhoging van hun subsidie. Ook hierdoor zal dit hele project de komende jaren een sterke sti mulans krijgen. Verder levert DEN bijdragen aan het gene reren van financiële middelen voor digita- liserings-activiteiten. Denk vooral aan de blad gelden in Brussel. Voor wie een goed vormgegeven plan over samenwerking tussen sektoren, instellingen en landen heeft, spant DEN zich in om een aanvraag voor Brussel op papier te krijgen. De aan vraag zelf doen we niet, wel assisteren we onze leden actief. Ontwikkeling van expertise en ervaringskennis zijn hierin belangrijk. Ook via deze weg is het moge lijk activiteiten te stimuleren." Leden werven "Nee, DEN is niet de oplossing voor alle problemen op het terrein van al deze onderwerpen, maar kan wel een belang rijke bijdrage leveren. Lukt dit niet of voor een te klein gedeelte dan doeken we de boel weer op. Ik schat in, dat we na een jaar of vier de zaak moeten evalu eren. Naast de inhoudelijke activiteiten zijn we nu als bestuur vooral bezig met het opzetten van het bureau en het wer ven van leden. We moeten oppassen dat het niet een club van rijks(gesubsidieer- de)instellingen wordt. De erfgoederen van de lagere overheden vormen een belangrijk onderdeel van het totaal en moeten dus ook vertegenwoordigd zijn binnen DEN. Ja, de diverse Koepels - archiefwezen, musea, e.d. - kunnen geas socieerd lid worden. Dat zou prettig zijn; een taakverdeling bevordert de effectivi teit van onze organisaties. Te meer daar ons budget - zo'n 500.000 gulden op jaar basis, betaald door de Staatssecretaris van OC&W en de leden van DEN - tot keuzes dwingt. Gelukkig krijgen we voor de Netwijzer Cultuur ook subsidies van Van der Ploeg en het ministerie van Economische Zaken, maar de middelen blijven schaars." "Ik heb er vertrouwen in met DEN een stap vooruit te komen. Het is nu of nooit. Er is geld, er is enthousiasme en de tech niek is er aan toe. Als we nu allemaal een stap harder lopen, de extra middelen goed inzetten, even lekker doorpakken, dan moet het goed gaan." '3 30 Archievenblad Juni 1999 Juni 1999 Archievenblad 31 Edwin van Huis Informatie over het lid maatschap van DEN: Bureau Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland |oan Muyskenweg 25 1096C) AMSTERDAM tel. 020-4628673 fax 020-665801 3 Bureaudirecteur (a.i.): drs. E. Bruinsma De 1 4 oprichters van de vereniging Digitaal Erfgoed Nederland: - Algemeen Rijksarchief - Centraal Bureau voor - Genealogie - Documentatiecentrum - Nederlandse Politieke Partijen - Instituut Collectie Nederland - Koninklijke Bibliotheek - Museum van het Boek - Nederlands Architectuurinstituut - Nederlands Audiovisueel Archief - Nederlands Instituut voor Weten- - schappelijke Informatiediensten - Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie - Rijksdienst voor Monumentenzorg - Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek - Rijksmuseum Amsterdam - Rijksmuseum voor Oudheden Bestuur DEN dr. E.J.FB. van Huis. voorzitter: dr. A.J. Lever, secretaris drs. R.H.C. Vos. penningmeester dr. M.W. van Boven dr. R.E.O. Ekkart Het concept-beleidsplan Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland van 31 januari 1999 kunt u bij het bureau opvragen Door Max Beekhuis "V ri',1 s -a C.

Archievenblad | 1999 | | pagina 15