GSF C€ Harry Carlier uit Wijk bij Duurstede Uw archief en ons milieu zijn beide onvervangbaar. Magista weet dit. WAGON IllfSL INFORAAATIEBON a jfciÉiMJ De praktijk Archievenblad Medewerkers Rendement Als vrijwilliger werkzaam voor het Streekarchivariaat Kromme-Rijngebied - Utrechtse Heuvelrug. Juni 1999 Archievenblad 23 Daarom hebben wij onze producten uiter aard laten onderzoeken door het Centraal Laboratorium te Amsterdam op eventuele schadelijke stoffen die vrij kunnen komen bij de productie van opslagsystemen en de invloed die de afwerking van opslagsystemen kunnen hebben op uw archief en ons milieu. Dankzij Magista's productie en afwerkings methodes zijn alle producten zuur- en emissievrij. Alle componenten van Magista's opslagsystemen zijn geheel vervaardigd uit hoogwaardig staal en volledig recyclebaar. Magista past milieuvriendelijke laktechnieken toe en gebruikt een duurzame lak om haar producten af te werken. Daarom tasten onze opslagsystemen uw archief of omgeving niet aan. Nu niet en straks niet. Meer weten? Stuur dan de antwoordcoupon naar ons terug of fax (050) 5025505 Naam: Functie: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., post bus 19300 AA Roden, fax: 050 5025505 QUALITY MARK a subsidiary of Wagon pic lifisteSleve^bb Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 19300 AA Roden NL Tel. ++31(0)50-5025500, Fax ++31(0)50-5025505 WWW.flAagista.nl, E-mail: magista@flflagista.nl Ja, ik wil graag meer informatie over: O Archiefinrichtingen O Kantoorinrichtingen O Museuminrichtingen Museum: Het Streekarchivariaat Elburg, Ermelo, Nunspeet en Oldebroek beheert naast de archieven van overheid en waterschappen veel particuliere archieven en tevens en kele grote fotocollecties van twee oudheid kundige verenigingen. De twee formatie plaatsen worden aangevuld met vier, bin nenkort vijf fulltime medewerkers in het ka der van diverse regelingen. Daarnaast zijn on geveer zestig vrijwillige medewerkers be trokken bij achttien verschillende projec ten van het streekarchivariaat op de vier lo caties, voor een deel opgezet in samenwer king met enkele verenigingen. Voorbeelden van projecten zijn: indicering (notarieel archief, rechterlijk archief, krant), heruitgave stadsrekeningen 15e eeuw, oorkondenboek 1550-1600, bewoningsgeschiedenis 1600-heden, het beschrijven van de verzameling audiovisuele media. Streekarchivariaat Elburg c.a. kiest bewust voor de term 'vrijwillige medewerkers': dat klinkt beter en vergroot het gevoel van betrokkenheid. De leeftijd van deze groep, bestaande uit ongeveer evenveel mannen als vrouwen, varieert van 20 tot in de 80. Naar achtergrond en werkerva ring is de spreiding breed: van huisvrou wen en -mannen tot wetenschappelijk geschoolden. De werktijden lopen uiteen van enkele uren per week tot vrijwel een volledige werkweek; de mensen die thuis werken, krijgen de benodigde apparatuur thuis geplaatst. Wat de mensen bindt, is hun betrokkenheid bij de oudheidkundi ge verenigingen in het werkgebied. Elburg heeft een vereniging met 1400 leden, Oldebroek met 1250, Ermelo en Nunspeet beide met ongeveer 400 leden. Via oproepen in de plaatselijke krant, de tijdschriften van de oudheidkundige ver enigingen en de vrijwilligersvacaturebank komen de mensen binnen. Interesse voor de lokale en streekhistorie, accuratesse, enige continuïteit in aanwezigheid, kun nen werken in teamverband en zo moge lijk enige affiniteit met de computer vor men de 'eisen' die het streekarchivariaat stelt. Een vrijblijvende proeftermijn biedt mensen de gelegenheid een project te kiezen. Over aanwezigheid en taak wor den afspraken gemaakt; ook uit prakti sche overwegingen - bijvoorbeeld het gebruik van apparatuur - is dat gewoon noodzaak. Tevens is er regelmatig contact tussen project en archiefmedewerkers; per project komt men enkele malen per jaar bij elkaar voor werkoverleg en om afspraken op papier te zetten. De tijdsinvestering door archiefmedewer kers in de begeleiding en controle is aan zienlijk, dagelijks en in het werkoverleg. Het rendement weegt echter ruimschoots op tegen al deze moeite: de productiviteit is hoog, de kwaliteit van het werk alles zins verantwoord. Het werk dat de vrijwil lige medewerkers met elkaar verrichten en de publicaties die tot stand komen, een kleine twintig uitgaven per jaar, zijn voor het imago en de rol van de archief dienst in het behoud van het cultureel- historisch erfgoed van groot belang. Op lokaal niveau levert een goede samenwer king met vrijwilligers de archiefdienst naamsbekendheid bij de bevolking en steun van de politiek. 2 "Ik ben 67 jaar en sinds 1980 gepensioneerd als rijksambtenaar. Als jongen werd ik thuis geconfronteerd met verhalen over mijn voorouders. Hierdoor raakte ik al vroeg geïnteresseerd in mijn voorgeslacht. Na mijn pensionering kreeg ik hier pas echt tijd voor en ben ik enthousiast op zoek gegaan naar de geschiedenis van de familie Carlier. Al snel ontdekte ik, naarmate ik verder terug ging in de tijd, de grote ontoegankelijkheid van veel archiefstukken voor de onderzoeker. Dat werd dus weer stude ren! Na het volgen van een cursus paleografie werd het speur werk weldra een echte hobby. Dit resulteerde uiteindelijk in een dik familieboek over 400 jaar geschiedenis. Zowel om mijn kennis van het oude schrift niet te verleren, als om anderen te kunnen helpen bij hun zoektocht in de archie ven, bood ik ruim elf jaar geleden mijn hulp aan aan het toenma lige gemeentearchief in Wijk bij Duurstede. Destijds was ik nog de enige vrijwilliger en ik werk al weer zolang bij het archief, dat ik er intussen langer zit dan alle andere medewerkers. Sindsdien werk ik meestal gedurende één dag in de week aan het indice ren van de omvangrijke serie registers met transportakten van Wijk bij Duurstede uit de jaren 1546-1811. Ik doe dat handmatig en heb inmiddels driekwart van het werk voltooid. Sinds vorig jaar is een andere vrijwilliger bezig met het in de computer invoeren van de door mij gemaakte index. Het is een uiterst boei end en dankbaar werk, vooral als er geluiden tot je doordringen dat dankzij jouw inspanningen anderen er in slagen op snelle en eenvoudige wijze gegevens te achterhalen. Dat geeft me zoveel voldoening, dat ik er nog jaren mee door kan gaan!"

Archievenblad | 1999 | | pagina 11