Hli Docenten en onderzoekers mailprofs (part-time en full-time) Archief schooi Archiefmedewerker m/v mailprofs, reken maar Voor inlichtingen over tarieven en plaatsing van zowel product als personeelsadvertenties kunt u contact opnemen met Sales Services Postbus 2317 1620 EH Hoorn Tel. 0229 -211 211 Fax 0229 - 270 404 jpliCaC IiT:l a 18 Archievenblad Mei 1999 Burengerucht Archievenblad Omvangrijk programma Catalogus bij- en nascholing Mei 1999 Archievenblad 19 De Archiefschool zoekt voor de opleidingen archivistiek aan de Hogeschool en de Universiteit van Amsterdam, het cursusprogramma, het na- en bijscholingsprogramma voor gediplomeerde archivarissen en de uitvoering van het onder zoeksprogramma Eisen: - belangstelling voor de recente ontwikkelingen op het gebied van de archivistiek en de informatiekunde - goede didactische vaardigheden - verbinding kunnen maken tussen de theorie en de eigen beroepspraktijk - minimaal 1 dag per week inzetbaar - enthousiasme om aan de ontwikkelingen van de archivistiek en de organisatie bij te dragen Geboden wordt: - werken in een stimulerend teamverband aan de ontwikkeling van de kennis - arbeidsvoorwaarden conform de regelingen rijksoverheid Informatie: Voor verdere informatie kunt u contact opnemen met mevrouw A. van der Sijde, telefoon 020 - 595 19 00. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u sturen naar Weesperzijde 190, 1097 DZ Amsterdam. NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDER WIJS EN -ONDERZOEK uitzendbureaux Mailprofs Uitzendbureaux is een onderneming van Vedior en PTT Post en is marktleider in het uitzenden en detacheren van speciaal opgeleide en gecertificeerde medewerkers voor de post-, bode-, reproductiekamers, printrooms en het archief. Wij zijn voor archiefopdrachten op zoek naar enthousiaste en gemotiveerde kandidaten die willen werken als: Heeft u een afgeronde opleiding op archief- gebied zoals SOD, GO, BDI of de opleiding Rijksarchiefschool en ervaring op gemeente en/of bedrijfsarchieven? Bent u voor korte of langere tijd beschikbaar en heeft u geen bezwaar tegen reistijden? Kunt u niet wachten om in deze richting aan de slag te gaan? Misschien bent u wel de persoon waarnaar wij op zoek zijn! Geïnteresseerd? Neem dan voor meer infor matie óf voor het adres van een vestiging bij u in de buurt contact op met Mailprofs Uitzendbureaux in Eindhoven, Kerkstraat 20, telefoon: (040) 2438045. <ia£e ewicea cn adventóióty eutd ficcdücittf deerd dat iedere partij vanuit zijn eigen ver antwoordelijkheid een bijdrage levert aan de voortdurende ontwikkeling van beroep en beroepsbeoefenaar. En zo is de cirkel weer rond. Van de zijde van de Archiefschool mogen we verwachten dat de voortgezette vor ming (in het Duits heet bij- en nascholing zo mooi 'Fortbildung') van archivarissen haar aan het hart gebakken is. Ook de staatssecretaris van OC en W hecht daar groot belang aan en heeft een subsidie toe gezegd om de bij- en nascholing te realise ren. Het is dan ook een omvangrijk programma dat in totaal zo n 36 maanden zal beslaan. In de loop van dit jaar starten de eerste uitvoeringen van de modules voor bij- en nascholing. Het project ziet er in hoofdlijnen als volgt uit: De doelgroep bestaat uit gediplomeerde ar chivarissen die in principe actief werkzaam zijn bij archiefdiensten of andere instellin gen organisaties bedrijven. De eerder geschetste institutionele benadering bete kent dat we de doelgroep primair via de werkgevers benaderen, niet op persoonlij ke titel. Het gaat erom dat de werkgevers de noodzaak van bij- en nascholing erkennen en vanuit hun personeels-, opleidings- en/of kennisbeleid hun medewerkers stimuleren en faciliteren om deel te nemen. Vooralsnog onderscheiden we vier kern- en daarnaast een aantal vervolgmodules. Sa men vormen ze de 'catalogus' voor bij- en nascholing. De kernmodules hebben als werktitels: Archief, Archiefvorming, Archief bewerking, Informatie Organisatie. Kern- Afbeelding 2 Catalogus bij-en nascholing modules vormen een integraal pakket en zijn alle vier verplicht voor het verwerven van een certificaat. Vervolgmodules komen uit het cursus- en trainingsaanbod van de Archiefschool zelf en van haar partners de UvA en de HvA. Het zijn keuze-modules, waarbij de keuze bijvoorbeeld afhankelijk is van huidige toekomstige taken van de deelnemer. Ze kunnen gaan over onder werpen als: het bouwen van databases; het ontwerpen van zoeksystemen; ISAD ISAAR; selectie; documentanalyse; digitaal archief; kennismanagement; datamanagement; informatiemanagement, enzovoort. Voor de kernmodules geldt de volgende be schrijving (ontleend aan de projectbeschrij ving): 'actieve archivarissen met een di ploma middelbaar of hoger archiefambte naar als nieuw denkraam een nieuwe en actuele visie op het vak en de professie ge ven en daarmee op de eigen dienst, op de eigen werkzaamheden, op de eigen plek binnen de dienst en binnen de gehele be roepsgroep en hen daardoor een perspec tief geven voor verdere eigen professione le ontwikkeling'. Inmiddels zijn de activi teiten gestart voor de ontwikkeling; per module is een ontwikkelgroep in het le ven geroepen, die bestaat uit medewer kers van de Archiefschool en deskundigen uit het werkveld, begeleid door een oplei dingskundige. De omvang van elke module wordt voorlopig op vijf dagen gesteld en de eerste pilot - uitvoeringen zijn voorzien vanaf medio 1999. Archief Vier "kernmodules Archiefbewerking Archiefvorming Organisatie Informatie Na evaluatie en bijstelling zullen de mo dules op grote schaal worden uitgevoerd. Verder zijn gesprekken gaande met de partners van de Archiefschool om de 'cata logus'te vullen. We informeren elke dienst hierover en belangstellenden kunnen ook via de vakbladen op de hoogte blijven. Voor de uitvoering zet de Archiefschool eigen docenten in, maar werft daarnaast nieuwe docenten en werkt deze in. Sub sidie van het ministerie van OC en W maakt een aantrekkelijke prijsstelling mo gelijk, terwijl het gebruik van accommo daties en faciliteiten binnen de diensten zelf zal bijdragen aan kostenbeheersing en daarmee aan lagere prijzen. 3 Deze bijdrage is een door mij bewerkte en geactualiseerde versie van een lezing die ik 13 november 1998 heb gehouden tijdens het Duits-Nederlands Archief sym posium in Bocholt (D). Innogration Management Consultants Thijs Laeven Emdenmeen 56 3844 ED Harderwijk Tel: (034143 08 31, Fax: (034143 09 48 Email: laeven@innogration.nl Voor informatie over de catalogus bij- en nascholing: Archiefschool, Michel Gruythuysen, Tel: (020) 595 19 00 Archiefschool Vervolgmodules Universiteit van Amsterdam Hogeschool van Amsterdam zelfstandig opleidings- en organisatie-adviseur, part ner van Innogration Management Consultants. Drs. Thijs Laeven voert projecten uit rond leerbeleid en kwalificatiebeleid en stelde in 1997 onder andere de bundel 'Kwalificatieprofielen voor de DIV bij de Rijksoverheid' samen. Laeven is aangesteld als project leider voor de bij- en nascholing van de Archiefschool (zie ook Archievenblad 102/10, pag. 17).

Archievenblad | 1999 | | pagina 9