OMDAT RUIMTE KOST GELD i ïb=g 1-^ KARDEX Back to the future inter actief li VERDIENT U MET KARDEX Kardex Verrijdbare stelling Lektriever^ Kardex Times Twol Antwoordcoupon de Lektriever Bedrijf de Ruimtewinner Naam m/v Stuur mij a.u.b. de Verrijdbare stellingen Adres informatie over: het Office systeem Postcode Plaats O de Times Two Telefoon Fax Archievenblad Het ARA tussen 19e en 21e eeuw Het gesprek met Max Beekhuis, Saskia de Graaff en Pieter Koenders in het Archie venblad van maart 1999 kan je negeren (rustgevend), fileren (veel graten!)... of verwelkomen als bijdrage aan het lauwe debat over toegankelijkheid in het digita le tijdperk. Het ARA wil thematische ont sluiting. De koopkrachtige vraag op de onderzoeksmarkt stelt de prioriteiten. Ik ga hier alleen in op het eerste onderwerp, zonder subtiliteit of omwegen. Daarom: één standpunt, zonder detail of nuance. Die komen wel in het debat. Wat het ARA voorstelt is conceptueel oude koek. Nog van vóór het baksel van Muller, Feith en Fruin. Een nieuw jasje voor de trefwoordeninventaris-Nijhoff, het register-Feith of de 'ARA-rubriek stuk ken over de Noordsche tochten' (zie de gesmade par. 19 van de Handleiding). Het ARA doet een zet in de oude strijd van on derzoeker en archivaris: pertinentie of structuur? Vraaggestuurd ontsluiten of vanuit de structuur van de archieven? Men lijkt te kiezen voor pertinentie, voor moderniteit en voor de gebruiker. In feite zijn deARA-gidsen afhankelijk van kwanti teit en kwaliteit van de traditionele toe gangen. Dat weten ze daar ook wel. Bij de presentatie van de POP-gids zei projectlei der Jan Kompagnie: de gids is zo goed als de inventarissen waar ze op gebaseerd is. En modern? De digitaliteit van de Japan- gids en de terechte vreugde over het door - alle - bestanden - heen kunnen zoeken verhullen niet dat we deze kunst gewoon op papier kunnen uitvoeren. Dit soort on- derwerpsgewijze ontsluiting is 1-dimen- sionaal.Aan elke bestanddeel wordt één label geplakt ter herkenning door het zoeksysteemJapanpersoon De gebruikers zijn daar op termijn niet optimaal mee geholpen. Archiefstukken hebben wat hun informatie-inhoud be treft vaak de eigenschap veelduidig te zijn, veel gefaeetteerd. Mies doorvlooien om één facet te belichten beantwoordt daaraan niet. Het is logischer een apparaat te ontwikkelen dat detecteert waar infor matie over een willekeurig onderwerp te vinden is. Het ARA kiest niet de beste weg. Niet dat thematische ontsluiting verkeerd is. Zeker moeten we onze (potentiële) gebruikers toegankelijkheid geven die past bij wat en hoe ze vragen. Daar is menigeen ook buiten het ARA al mee bezig. Hoe beter onze onderzoekshulpmiddelen aansluiten bij de wensen van het publiek, des te meer archiefgebruik krijgen we (ceteris pari bus); des te makkelijker kunnen we, met minimale inzet van middelen, vragen beantwoorden. Het ARA, ons vlaggeschip, gaat voorbij aan het centrale probleem: kunnen we een zoeksysteem maken dat in beginsel alle vraagstellingen aan kan? Hoe combineren we de oude archivistiek met de nieuwe techniek, de voordelen die de gestructureerdheid van ons materiaal biedt met de huidige krachtige zoekmoge lijkheden? Dat zou de oude tegenstelling pertinentie-structuur oplossen. Een paar ideeën daarover staan in het Archiefvor mersoverzicht dat Rijksarchiefdiensten in Gelderland en Zeeland voor de Rijksar chiefdienst ontwikkelden. Dat is geen kant- en-klaar zoeksysteem. Het is een werkend model, prototype, studie- en discussie object - net als de Japan-gids en alle ande re ontwikkelingen in en buiten Nederland dat momenteel eigenlijk zijn. De opzet is samengevat in het Archievenblad van oktober 1997, p. 25-26. Het resultaat demonstreren we graag om zo bij te dragen aan de ontwikkeling van een visie op en een praktisch bruikbaar concept voor de vormgeving van de toe gankelijkheid in het digitale tijdperk. Een algemeen systeem zal thematische gidsen omvatten en misschien genereren. De resultaten van werk dat voor gidsen en andere hulpmiddelen telkens extra gedaan wordt kunnen we er in opnemen. Zo benaderen we de personeels-onafhan- kelijke dienstverlening die het ARA te recht nastreeft. Wat Beekhuis, De Graaff en Koenders voorstellen is geen echte modernisering van de toegankelijkheid. Het is een brug te ver en een stap terug. Het leidt aandacht en middelen af van het onderzoek aan de hoofdzaak (voorzover het verder niet bijdraagt aan het vak, dat doen POP- en Japan-gids intussen ook, zo lelijk zijn ze niet). Is een algemeen zoek systeem onmogelijk, dan kunnen we deze weg alsnog inslaan. Het ARA soleert ter wijl samenwerking, gezamenlijke inspan ning, een gezamenlijke visie en plan van aanpak tot nut van de klant geboden is. Dat verwijt treft ons archivarissen ook als collectief. Zonder die inspanning staan we straks, bij de vraag wat we gaan doen, met de mond vol tanden: plannen ge noeg, maar geen plan. Zo bezien was het interview net op tijd. Laat het debat woeden, hier, bij de VAN, de Koepel, Vereniging Digitaal Erfgoed Ne derland (DEN). Maar met spoed, doelge richt en niet vrijblijvend. Een extra aan sporing: te moeten erkennen dat we niets weten te bedenken ter vervanging van Mul ler, Feith en Fruin - dat zou pijnlijk zijn! Mei 1999 Ruimte kost geld. Daarom is het zonde dure vierkante meters te verspillen aan archief ruimte. Hoe minder beslag uw archief op de ruimte legt, hoe meer armslag u heeft voor waar het echt om draait: productie die geld in het laatje brengt. Kardex kantoor opslagsystemen helpen uw ruimte tot op de centimeter te benutten. Uitgekiende archief systemen combineren een goede bereikbaarheid van uw archieven met een minimaal ruimtebeslag. Met vier verschillende systemen biedt Kardex u altijd een pasklare oplossing. r OÉ •De Kardex Lektriever: een verticaal elektronisch opslagsysteem volgens het paternosterprincipe. Kan worden gekoppeld aan een com puternetwerk en brengt stukken binnen enkele seconden tevoorschijn. Voor alle soorten hangende en staande mappen, ordners, tapes en kaartbestanden is er een passend interieur. •Kardex verrijdbare stellingen: een ingenieus opslagsysteem van verrijdbare kas ten. Eén loopgang volstaat voor een hele reeks kasten. Wordt op maat geleverd. *Kardex Office: een verrijdbaar archiefsysteem voor op de werkplek. Maakt het raadplegen van het archief gemakkelijk en minimaliseert de benodigde ruimte. *De Times Two: een aan twee zijden te gebruiken draaibaar opslagsysteem dat gemakkelijk meer dan 50 procent ruimte bespaart. Ook als scheidingswand te gebruiken. Kardex opslagsystemen zijn leverbaar in een rijke schakering aan kleuren en designs, waar door Kardex systemen uitstekend in uw interieur passen. Als u op archiefruimte wilt verdienen, stuurt u meteen de antwoordcoupon naar: Kardex Systemen B.V. Antwoordnummer 84, 3440 VB Woerden. Faxen kan ook, naar (0348) 49 40 60. A member of the KARDEX Group Industrieholding Cham AG Kardex Systemen B.V. Postbus 250, 3440 AG Woerden Telefoon 0348 - 49 40 40 Telefax 0348 - 49 40 60 <^TQ) Door Maarten van Driel Met Albert Meijer, Paul van Dun (Rijksarchief in Zeeland) en Inge de Jong (Rijksarchief in Gelderland) ontwikkelde ik in het Rijksarchief dienst-project 'Archiefvormersoverzicht' een prototype voor een geautomatiseerd zoeksysteem. De thematische ontsluiting bij het ARA (Archievenblad 103/2) draagt volgens mij te weinig bij aan modernisering van de toegankelijkheid. Synthese van pertinentie en structuur moeten we eerst elders zoeken. Op naar een gezamenlijke aanpak! 'Rijksarchief in Gelderland Archievenblad 11

Archievenblad | 1999 | | pagina 5