Archievenblad Nieuws uit het veld Archievenblad Leveranciers.Net Stichting Forum voor Samenwerking van het Nederlands Archiefwezen en Documentaire Inforziening voorziening Ofwel: Nieuws van De Koepel European Visual Archive Tijdelijke regeling ICT-gelden Collectiemobiliteit musea Pyramidedak Zeeuws Archief bereikt hoogste punt 6 Archievenblad Mei 1999 Mei 1999 Archievenblad 7 N eu In samenwerking met GemNet brengt de VNG uitgeverij een nieuw elektronisch produkt op de markt: Leveranciers.Net. Op deze database van het GemNet zijn gegevens van bedrijven opgenomen die diensten of produkten leveren aan de lokale overheid. Hij is gesorteerd op beleids terrein en op trefwoord te ontsluiten. Daarnaast biedt Leveranciers.Net de mogelijk heid koppelingen te leggen met bedrijfs-sites en elektro nische persberichten te ver zenden. Leveranciers.Net is vanaf half april geopend op GemNet en is uitsluitend toegankelijk voor de lokale overheid. Allereerst de naamgeving. Hoewel de prijsvraag om de Koepel van een naam te voorzien het respec tabele aantal van 44 suggesties opleverde, waren noch bestuur, noch bureau in staat hier een klinken de naam uit te kiezen. De jury werd daarbij ook in haar keuze beperkt door het feit dat juist de door haar wel aantrekkelijk gevonden namen al bij an dere organisaties in gebruik waren. De twee in zenders krijgen wel een troostprijs. Het bestuur heeft de directeur gevraagd om in overleg met het bureau dat de nieuwe huisstijl ontwikkelt, met een nieuw voorstel te komen. Voorlopig heeft de Koepel dus de formele stichtingsnaam. Onlangs stelde het bestuur het activiteitenplan vast, dat inmiddels op grote schaal is verspreid. Het plan is flexibel van opzet, zodat het bestuur nieuwe ontwikkelingen die om actie vragen naadloos kan inpassen. Het bestaat uit drie delen: belangenbe hartiging, samenwerking en facilitaire ondersteu ning. De activiteiten moeten snel en tastbaar tot resultaat leiden waarbij het belang van het veld voorop staat. Het bestuur pakt dan ook alleen pro jecten op waar de deelnemers om vragen. Het bureau toetst ze op haalbaarheid voordat het de uitvoering start. Als eerste activiteiten staan accreditering, certificering en de Cultuurnota 2001 - 2004 op de rol. Volgend jaar zal de Koepel de Almanak gaan uitgeven. Verder is het bestuur in gesprek met andere erfgoedkoepels (musea, ar cheologie en monumenten) om ervaringen en kennis uit te wisselen. Zij onderzoeken o.a. in hoe verre zij hun krachten kunnen bundelen waar het de belangenbehartiging aangaat. De officiële presentatie van de Koepel - een grote manifestatie met een gevarieerd programma die staatssecreta ris Van der Ploeg zal openen - is uitgesteld tot het najaar. Op die dag kunnen de partners met elkaar kennismaken en zullen de eerste resultaten van dit nieuwe samenwerkingsverband bekend ge maakt worden. Sinds 1 april draait het Koepel bureau op volle bezetting, dat wil zeggen de di recteur 3 dagen per week en de office manager full-time. In de eerste week van mei betrekt het bureau de definitieve huisvesting binnen het IISG. Voorlopig is het bureau ook via het IISG tele foon- en faxnummer en e-mailadres bereikbaar. Zodra de naam is gekozen en de huisstijl is ont wikkeld presenteert het bureau zich met eigen nummers, een website en e-mailadres. Frans Hoving, office manager Forum voor Samenwerking van hef Nederlands Archiefwezen en Documentaire Informatievoorziening, Cruquiusweg 31.101 9 AT Amsterdam Tel. (020) 668 58 66, Fax (020)66541 81, e-mail: fho@iisg.nl Recentelijk is een Europees project gestart waarin de digitalisering van en toegang tot historisch beeld materiaal centraal staat. Dit European Visual Archive (EVA) project heeft een looptijd van twee jaar en wordt uitgevoerd in het kader van het INFO 2000 program ma van de Europese Commissie. Zowel het Stadsar chief van Antwerpen als de London Metropolitan Ar chives (LMA) laten hun beeldcollecties inventarise ren en elk 20.000 foto's digitaliseren. Voor het toe gankelijk maken van de digitale beelden en de beeldbeschrijvingen zijn het informatiecentrum van de stad Antwerpen Telepolis en het Duitse bedrijf GSM ingeschakeld. Het EVA project schenkt ook aandacht aan auteursrechten en prijspolitiek en wil hier ook aanbevelingen over doen. De in Amsterdam gevestigde European Commis sion on Preservation and Access (ECPA) voert een internationale inventarisatie uit naar het be leid inzake het beheer, gebruik en beleid van his torische publieke fotocollecties om knelpunten te signaleren. Het NIWI heeft als taak onderzoek te doen naar digitaliseringetechnieken; op de uit komsten daarvan zullen de feitelijke scan- en documentatiewerkzaamheden gebaseerd wor den. De snelheid van de ontwikkelingen op digi- taliseringsgebied noodzaakt een actualisering van de eerder bereikte resultaten aan het eind van het project (november 2000). Informatie: HTTP://www.eva-eur.org (uit: Historia Informatica, dec/maart 1 999) t--' I-:-:-:-:-;-:-:-.-:-;-:- BB I BB i Ter bevordering van projecten die het erfgoed ontsluiten met behulp van informatie- en commu nicatietechnologie (ICT) stelt de staatssecretaris van OC en W voor het jaar 1999 eenmalig een bedrag van fl. 1,75 miljoen beschikbaar. Een deel van dit bedrag wordt ingezet ten behoeve van het bureau van de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN). De Mondriaan Stichting is ver zocht fl. 600.000,- te verdelen en heeft besloten dit bedrag met fl. 250.000,- te verhogen. Dit tota le budget van fl. 850.000,- is bestemd voor ICT- projecten met als doel het erfgoed voor een breed publiek, onderwijs of wetenschap digitaal te ontsluiten. Het is beschikbaar voor het gehele erfgoed veld: de musea, de monumenten, de archieven en de archeologische sector, voorals nog uitsluitend voor 1999. Het is de bedoeling dat ook in de komende jaren een bijdrage voor deze vorm van openbaarmaking zal volgen. Projecten die in 1999 worden ondersteund krij gen een 'experimenteel' karakter en worden ach teraf geëvalueerd. Hierdoor komen alleen kortlo pende projecten in aanmerking. Ter verdeling van de ICT-gelden stelde de Mon driaan Stichting onlangs een regeling op die in middels door de staatssecretaris is goedgekeurd Deze is verkrijgbaar bij de stichting. Omdat het toepassingsgebied zo breed is, ver wacht de stichting meer aanvragen dan zij gezien het budget kan honoreren. Om tot een afgewo gen keuze te komen wil de Mondriaan Stichting alle aanvragen tegelijkertijd beoordelen en met behulp van een ad hoe commissie van deskundi gen een besluit nemen. De aanvragen moeten voor 1 juli 1999 bij de stichting zijn ingediend; zij hoopt hierover binnen drie maanden uitsluitsel te kunnen geven. IY1 Mondriaan Stichting Mondriaan Foundation) Jacob Obrechtstraat 56 1071 KN Amsterdam :ei +31 (0)20 6762032 :ax +31 (0)206762036 VSB Bank nr 83.67.63.092 Mondriaan Stichting Tel. (020) 676 20 32 Fax (020) 676 20 36 Mevrouw Coby Reitsma geeft zo nodig nadere informatie over de regeling Een grotere zichtbaarheid, een breder publieksbe reik en opwaardering van de museumcollecties zijn de doelen achter het voornemen van staats secretaris Van der Ploeg van OC en W de collec tiemobiliteit te bevorderen. De Raad voor Cultuur moet hem over dit voornemen adviseren alsook over vragen over de toepassing van (semi-) com merciële vormen van collectiemobiliteit, zoals plaatsing van museumobjecten in openbare ruim ten zoals stations, ziekenhuizen en postkantoren. Plaatsing tegen vergoeding bij kunstuitlenen of vormen van uitlening of verhuur aan bedrijven of instellingen zijn ook te onderzoeken mogelijkhe den. Voorts vraagt de staatssecretaris om na te gaan of kostenvergoeding mogelijk is voor het intermuseale bruikleenverkeer en voor bruikle- ning aan particulieren. Verder wil hij weten of het wenselijk is om aankoopsubsidies te koppelen aan de verplichting tot mobiliteit en welke voor waarden aan verkoop van museumobjecten zo wel binnen als buiten het museale circuit gesteld kunnen worden. Collectiemobiliteit is volgens de staatssecretaris geen middel maar doel voor het selecteren en afstoten van museale objecten ten behoeve van een grotere zichtbaarheid en upgra ding' van de collectie. Inmiddels heeft hij het Instituut Collectie Nederland gevraagd hiervoor een gedragscode te ontwikkelen. Magazijn De Bijenkorf voegt de daad bij het woord In samenwerking met Instituut Collectie Neder land doet dit warenhuis de eerste stap om de kunstvoorraden die al jaren opgeslagen liggen in de depots van Nederlandse musea, toegankelijk te maken voor het publiek. In het filiaal Rotter dam werd in april de eerste selectie tentoonge steld. Met het aanbrengen van de staalconstructie waarop het dak van de publieksruimte rust, bereikte de nieuwbouw van het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg op 6 april het hoogste punt. Het dak bestaat uit een op vallende pyramide-vorm in glas: van echt 'pannenbier' bij de viering van dit moment kon dus geen sprake zijn. Dat gold overigens wel voor het naastgelegen historische pand dat inmiddels geheel in stijl gerestaureerd is en waar de kantoren van het Zeeuws Archief per 1 januari 2000 hun plaats zullen krijgen. Dit stadspaleis stamt uit 176 3 en staat bekend onder de na men 'Van de Perrehuis' of 'De Commanderije'. De nieuw bouw gaat dienst doen als publieksruimte met een voor iedereen toegankelijke lob by, expositieruimte, studie zaal, archiefwinkel en ar chiefcafé. Hieronder bevin den zich drie verdiepingen met ondergrondse depots waarvoor destijds een 1 3 meter diepe bouwput is gegraven. De oplevering van het Zeeuws Archief staat op de agenda voor september van dit jaar: in januari 2000 moet het voor iedereen toe gankelijk zijn.

Archievenblad | 1999 | | pagina 3