h h d d I Colofon Archievenblad 4 Archievenblad Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 11. Back to the Future 13. Archieven, literatuur en de waarheid bijten elkaar (soms) 14. Hemels licht in Tilburg 16. Education Permanente, een dienstbelang voor elke archivaris 20. BaVaarIO lest dorst naar kennis van innoverende archivistiek 22. IDentificatieplicht in het archief? Hemels licht in Tilburg Education Permanente, een dienstbelang voor elke archivaris IDentificatieplicht in het archief? KONINKRIJK DER NEDERLANDEN Niets overgeslagen of verdonkeremaand 26. Digitalisering in beeld. Themamiddag digitalisering in beeld- en geluids informatie 28. Niets overgeslagen of verdonkeremaand. Prof. Cees Fasseur, biograaf van Koningin Wilhelmina 31. Aan de voet van de regenboog 32. Literatuur 40. KVAN Nieuws: Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 44. NVBA Nieuws: Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen 48. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 31. Column 32. Literatuur 40. Verenigingsnieuws 48. Agenda Mei 1999 Mei 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie). Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA). Richard Hermans. Pauline van Hezik. Charles Jeurgens. Agnes Jonker. Annabelle Meddens - van Borselen. Joyce Pennings. Laurens Priester (hoofdredac teur). Derk Jan Prins. Henk Roosenboom. Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad. Postbus 14685. 1001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland. Kleine Houtweg 1 8, 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau. Postbus 1 1 654. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30.= (binnen land) of fl. 1 55.= (buitenland). Onder over- legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65.= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317. 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 1 2 1 1 Fax: (0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual. Houten Bladmanagement: Holland Print Media Groep (HPMG) BV. Nieuwkoop Druk: Erven B. van der Kamp BV. Groningen ISSN 1 385-41 86 De deadline voor aan te leveren kopij is de Ie van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Het dagboek van: Ineke Deserno Interactief: Maarten van Driel Interactief: Ingmar Koch Kwaliteitsonderzoek: Laurens Priester Burengerucht: Thijs Laeven Burengerucht: Robbert Jan Hageman Juridische Zaken: Charles Noordam Door Laurens Priester 4 M In navolging van het Public Record Office in Lon- I U den voerde de Rijksarchiefdienst met ingang van 1 januari jl. een kwaliteitshandvest in met kwaliteits normen ten aanzien van dienstverlening aan de bezoeker. Hoe staat het met die kwaliteit in de studiezalen van de Nederlandse archiefdiensten? Redacteuren van uw lijfblad brengen de komende maanden, anoniem, werkbezoeken in het land. Tilburg bijt het spits af. Over een goede, infor matieve website en een in hemels licht badende studiezaal. Catalogus bij- en nascholing Archief Archiefvorming Organisatie Archiefbewerking Informatie Vervolgmodules Universiteit van Amsterdam Hogeschool van Amsterdam Door Thijs Laeven 4 fl Het hoge tempo waarin het vak archivistiek zich de I li laatste jaren zowel nationaal als internationaal ont- wikkelt, leidt tot opleidingen en diploma's die op een nieuwe leest zijn geschoeid. Niet alleen de jonge be roepsgenoten hebben nieuwe beroepskwalificaties nodig. Ook actieve archivarissen die al een tijd in het vak werk zaam zijn, moeten bijblijven. De bij- en nascholing die de Archiefschool in een nieuw programma biedt, is in het belang van zowel de individuele beroepsbehoefenaar ais die van de archiefdiensten. AMSTERDAM \RCHWFPAS ,:u Permiso de Conducción Door Charles Noordam Ai weer enige tijd geleden deden enkele opzienba- rende diefstallen het archiefwezen opschrikken. Hoe staat het sindsdien met de aandacht voor beveiliging van liet materiaal? Het zou een slechte zaak zijn als deze is weggeëbd en nog steeds te wensen over laat. Wordt de plicht om ons cultureel erfgoed veilig te stellen bij alle archiefdiensten wel even sterk gevoeld? Een goede identiteitsregistratie kan hierbij behulpzaam zijn, maar wat is de werking hiervan en zijn er ook juridi sche complicaties? Een Amsterdams voorbeeld. Door Annabelle Meddens - van Borselen 1 ft Onlangs riepen bekende Nederlanders Koningin /II Wilhelmina uit tot belangrijkste Nederlandse vrouw van de twintigste eeuw. Bepaalde het eer ste deel van de biografie over de jonge koningin van Cees Fasseur deze keuze? Wie was zij eigenlijk? Welke archie ven gebruikte Fasseur om daar achter te komen en is hem gebrek aan kritische zin te verwijten? Over petite histoi- res van een vrouw in een mannenwereld, niet te gebrui ken roddelverhalen en plannen voor deel twee. Audiovisueel: Robert Egeter van Kuyk Brongebruik: Annabelle Meddens-van Borselen Column: Joan van Albada In december 1991 ver scheen in het Nederlands Archievenblad van de hand van Marijke Brug geman en Annelies Ver maas een artikel over de dienstverlening in der tien Nederlandse archief diensten. In acht tabel len gaven de auteurs hun bevindingen weer over onder andere de bereikbaarheid, ope ningstijden, inrichting van en dienstverlening in de studiezaal van de door hen bezochte ar chieven. De serie 'kwaliteitson derzoek dienstverle ning' die in dit nummer haar première beleeft met het verslag van een bezoek aan het Gemeen tearchief Tilburg (p. 14- 1 5), is minder ambitieus en systematisch van opzet. Redacteuren van uw lijfblad geven een impressie van een een malig. anoniem bezoek aan de studiezaal van een archief ergens in Nederland zonder de intentie of pretentie te hebben absolute uit spraken te doen over de kwaliteit van de dienst verlening aldaar. Dit jaar werden voor de Rijksarchiefdienst kwa liteitsnormen van kracht, waaraan de dienstverle ning aan de bezoeker via de studiezalen en die op afstand (schriftelijk, te lefonisch of via Internet) moet voldoen. Wellicht dienen deze normen als basis voor een 'charter' voor het gehele Neder landse archiefwezen. Voor de Archiefkoepel lijkt hier een mooie taak weggelegd.

Archievenblad | 1999 | | pagina 2