KVAN NIEUWS SPARC SECTIE PARTICULIERE ARCHIEVEN ALGEMENE LEDENVERGADERING Sectie Audiovisuele Archieven KVAN Nieuws Arch Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland op 18 maart 1999 woonden 25 leden de algemene ledenvergadering van SPArc bij. Belangrijkste onderwer pen waren het vaststellen van het jaarverslag 1998, de begroting voor 1999 en de verkiezing van een opvolger van bestuurslid Frans Hoving die is benoemd tot office manager bij de Archiefkoepel. Annet Mevis, archivaris bij het IIAV volgt hem op. De leden werden vervolgens geïnformeerd over de activiteiten voor 1999, waaronder een discussiesite op Internet, een cursus particuliere archieven en een mogelijke enquête naar acquisitiebeleid. Verder staat er een bedrijfsbezoek aan ABN-AMRO voor dit najaar op de agenda. Aansluitend op de algemene ledenvergadering van SPArc vond in het Rijksarchief van Noord- Brabant een informatiemiddag over het acquisitie beleid van particuliere archieven bij de Rijks-ar chiefdienst plaats. Hiertoe waren drie sprekers uit genodigd. Voor deze middag hebben zich zo n 30 personen opgegeven. Als eerste sprak Harry Jan Metselaars, senior advi seur concerndiensten Rijksarchiefdienst over de plaats van particuliere archieven in een nieuw archiefbestel, hetgeen onder meer tot uitdruk king wordt gebracht in verregaande samenwer king tussen de diverse archiefdiensten. Met name in de provinciehoofdsteden is hier in groeiende mate sprake van. Deze ontwikkeling is volgens Metselaars niet meer dan logisch wanneer we kij ken naar de (krappe) budgetten van de Rijks archieven en het (te) kleine deel dat daarvan kan worden besteed aan klantenservice. Het is heel wat efficiënter als er voor de diverse archiefdien sten binnen één stad slechts één directie, staf, etc. hoeft te worden bekostigd; zodoende is er meer geld beschikbaar voor klantenservice en/of bezoekersfaciliteiten. Metselaars betoogde dat het bezoekersaantal niet groter wordt door sa menwerking samenvoeging van archiefdien sten. Hij is ervan overtuigd dat het aantal poten tiële klanten in feite vele malen groter is; er is op veel grotere schaal behoefte aan informatie dan het huidige bezoekersaantal doet geloven.We hebben het dan over een heel ander type vraag stelling dan die van de reguliere bezoeker. De meeste potentiële klanten gaan niet speciaal naar een bepaalde archiefbewaarplaats; zij willen eerst weten wat er waar te vinden is en bekijken daarna of het de moeite van het reizen waard is. Om aan die vraagstelling te kunnen voldoen zou den we moeten kunnen beschikken over een 'wegwijzer': welke archieven bevinden zich waar?, hetgeen met name van belang is voor par ticuliere archieven. De mogelijkheden van Inter net bieden wellicht goede handvaten. Uit de Archiefwet 1995 volgt dat acquisitie bij de Rijksarchiefdienst met name gericht is op over heidsarchieven. Hoewel er ook - volgens bepaalde criteria - particuliere archieven worden geacqui- reerd, is dit geenszins de primaire opdracht. In dien de Rijksarchiefdienst zich daar in de nabije toekomst ook stelselmatig op zou gaan toeleg gen, is er op den duur wellicht sprake van een 'Na tionaal Archief' in plaats van het huidige Alge meen Rijksarchief. Vanuit de alledaagse praktijk sprak vervolgens Paul Huismans, medewerker archiefverwerving van het Rijksarchief in Noord-Brabant. Zijn ver haal heeft als thema 'Roeien met de riemen...' en behandelt de acquisitie van - met name particu liere archieven - in Noord-Brabant. Ook daar steekt men de meeste tijd in het verwerven van over heidsarchieven. Naar verhouding is veel meer energie nodig om particulier materiaal te verwer ven. Via contacten in de provincie, het volgen van het nieuws inzake faillissementen en fusies van bedrijven en instellingen en het overlijden van per sonen is het mogelijk archieven of collecties die van provinciaal belang zijn te verkrijgen. Vaak azen er meerdere archiefdiensten op een particulier 40 Archievenblad Mei 1999 Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland archief, want ook de gemeente- en streekarchief diensten hebben een ruim acquisitieprofiel dat de plaatselijke gebiedsgrenzen nog wel eens over schrijdt. Gelukkig vindt er over dit onderwerp regelmatig onderling overleg plaats. Als parttimer heeft Huismans echter te weinig tijd om zich gericht met grootscheepse acquisi ties bezig te houden. De laatste voordracht is van Nico van Egmond, hoofd van de Productgroep Verwerving en Gegevensbeheer van het Algemeen Rijksarchief, onder de titel:'Waarom Wiegel wel?'.Van Egmond is verantwoordelijk voor alle verwervingen, zowel van overheids- als particuliere archieven. Verder beheert zijn productgroep alle gegevensbestan den van het ARA, digitaal en niet-digitaal. Daaronder valt ook het CRPA-bestand. De titel van zijn voordracht heeft alles te maken met het acquisitiebeleid van particuliere archieven. Lang niet alle particuliere archieven komen in aanmer king voor overname bij het ARA, zij moeten natio naal van groot belang zijn. Zo is het ARA blij met het onlangs overgenomen archief van Hans Wiegel, ondanks het feit dat het in ongeschoonde vorm is overgedragen. Ook het archief van de politicus Hans Hendriks, vertegenwoordiger van een van de ouderenpartij en in de Tweede Kamer van 1994 tot 1998, heeft het ARA overgenomen. De reden hiervoor was dat Hendriks al snel uit de fractie stapte, maar als kamerlid aanbleef. Zijn archief geeft een fraai tijdsbeeld van de opkomst (en ondergang) van politieke partijen voor senioren. De vraag blijft of het ook geacquireerd zou zijn door het ARA wan neer het 9 meter in omvang geweest was. Bij de ledenvergadering van Sectie Audiovisuele Archieven op 17 februari 1999 waren 16 leden aanwezig. De vergadering besprak de mogelijkhe den van samenwerking met de Vereniging 'De Topografisch-historische Atlas en het Nederlands Fotogenootschap. Dit komt voort uit de behoefte om de krachten op audiovisueel archiefgebied te bundelen. Omdat er steeds meer regionale audiovisuele archieven verschijnen, is besloten tot de oprich ting van een landelijk overlegorgaan, onder de naam het Nationaal Overleg Regionale Audio visuele Archieven (NORAA). Onderwerpen van gemeenschappelijk belang zijn onder meer rech ten en digitalisering. Goede afspraken met het Nederlands Audio visueel Archief (NAA) en landelijke overlegorga nen zijn noodzakelijk. In het najaar van 1999 moet NORAA in staat zijn zich te presenteren en als gesprekspartner van de minister op te treden. KVAN Nieuws Archievenblad Rectificatie Gezocht: enthousiaste leden voor permanente educatie Mei 1999 Archievenblad 41 li 11 <n Bureau Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland. Voor informatie over de KVAN, bestelling van publicaties, aan melding voor activiteiten en wij zigingen in de ledenadministra tie kunt u contact opnemen met het bureau. Berichten voor deze rubriek en mutaties in de Almanak van het Nederlands Archiefwezen kunt aan het bureau van de KVAN doorgeven. Bureau KVAN Marieke de Haan Simone Gemmink Postbus 1 1 645 2502 AP Den Haag tel. (070) 347 86 56 fax (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl postbank bureaurekening: 84767 Zo bestelt u de Almanak van het Nederlands Archiefwezen: Abonnement Almanak van het Nederlands Archiefwezen: f30,- per jaar. Los exemplaar Almanak van het Nederlands Archiefwezen: f42.50 (editie 1 999). Leden van de KVAN ontvangen de Almanak gratis. Leden van de NVBA kunnen een los exemplaar bestellen voor slechts f30,- (o.v.v. lid NVBA). Bestellingen bij het bureau van de KVAN, Postbus 1 1 645, 2502 AP Den Haag, e-mail: bureau@kvan.nl. J - - - - "WHTJV--,re:-;-.-.' Een verslag van de studiemiddag van CANNet over het acquisitieprofiel van het ARA (28 september 1 995) is nog verkrijgbaar via Annet Mevis bij het IIAV. In het in memoriam van Frank Hulst in het aprilnummer van het Archievenblad ontbreekt de me dedeling dat deze tot stand is ge komen met bijdragen van René Jacobs (Regionaal Archief West- Brabant), Jos Bos (Groninger Ar chieven). Jan Stienstra (Groninger Archieven) en Johannes Dijkman (studievriend van Frank Hulst). De Commissie Permanente Edu catie van de KVAN is op zoek naar enkele enthousiaste leden die het bestuur van de commissie willen komen versterken. De Commis sie Permanente Educatie heeft tot taak twee maal per jaar de studie dagen voor de leden van de KVAN te organiseren. Die dagen worden drukbezocht en leveren een bij drage aan de professionalisering van de archivaris. De commissie vergadert ongeveer tien keer per jaar. De vergaderingen vinden plaats op de verschillende werk plekken van de commissieleden. Gezien de huidige samenstelling wordt met name gezocht naar le den die werkzaam zijn in een ge meente-, streek- of rijksarchief. Voor nadere informatie en aanmel ding kunt u contact opnemen met: voorzitter Hans Janssen, directeur van het Regionaal Archief West-Brabant. Tel. (01 68) 32 79 30.

Archievenblad | 1999 | | pagina 20