De ijzeren weg LEEUWARDEN Mapping for Money Literatuur Archievenblad Archives de particuliers relatives a I'histoire de la Belgique Mapping for money Inventaris van het archief van Johan Huizinga 38 Archievenblad Mei 1999 Van Leeuwarden naar Den Haag De ijzeren weg in een land vol water in een land vol wafer Kooplui, kermisklanten Mei 1999 Archievenblad 39 Kees Zandvliet Maps, plans and topographic paintings and tneir role in Dutch overseas expansion during the 16th and 17th centuries K. Zandvliet. Maps, plans and topo graphic paintings and their role in Dutch overseas expansion during the 1 6th and 1 7th centuries. De Bataafse Leeuw, Amsterdam, 1 998. ISBN 906707-456-X. 328 biz. fl. 85,- In de prachtig uitgegeven dissertatie ana lyseert de schrijver de rol van kaarten en kaartenmakers gedurende de eerste eeuw van de Nederlandse overzeese expansie in het kader van de activiteiten van de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de West-Indische Compagnie. De nadruk ligt op de besluitvorming en achtergron den van het kaartmaken. Daarbinnen wordt gekeken naar de rol van de kaart- makers, landmeters, architecten en mili taire ingenieurs. Aan de opleiding en sta tus van de kaartenmakers besteedt Zandvliet ook aandacht. Kaartenmakers als Hessel Gerritszoon, de beroemde fami lies Blaeu en Vingboons behandelt hij apart. De conclusie van het onderzoek is, dat de compagnieën kaarten lieten maken om er geld mee te verdienen. De kaarten en globes waren belangrijke in strumenten voor het welslagen van de expansie. Voor deze studie gebruikte Zandvliet de archieven van de VOC en WIC. Algemeen Rijksarchief, Brussel, 1 998. Gids nummer 40. 854 blz. 1 350 bef. In het overzicht staan gegevens over de naam, beroep, functie, biografische gege vens, publicaties van de persoon, litera tuurverwijzing, verblijfplaats archief, pe riode van het archief, toegangen en ma te van openbaarheid. De Belgische pre mier Jean-Luc Dehaene (geboren 1940) droeg zijn stukken aan het Algemeen Rijksarchief over van zijn periode als mi nister-president, 1992-1995. De stukken zijn pas in het jaar 2045 openbaar. De archiefbescheiden van de socialisti sche minister Hendrik de Man 1885- 1953) over de periode 1930-1953, even eens aanwezig in het Algemeen Rijks archief te Brussel, en die van historicus Henri Pirenne (1862-1935) zijn wel open baar. Anton van der Lem, Een Bibliografie 1 897-1 997 Universiteitsbibliotheek Leiden, 1 998. ISBN 90-74204-09-0. 421. blz. fl. 75.- In twee kloeke delen verscheen een overzicht van persoonsarchieven in België. Vooral militairen, politici en pro fessoren lieten hun archieven na. Van 1915 tot 1942 was Huizinga hoogle raar in de algemene geschiedenis aan de Rijksuniversiteit van Leiden. De inventa ris van het archief is meer een plaatsings lijst, waarin de correspondentie en stuk ken betreffende benoemingen verspreid tussen collegedictaten en manuscripten van boeken staan. Voorin is wel een overzicht per rubriek gegeven met in ventarisnummers van wetenschappelij ke correspondentie, personalia, stukken uit de studietijd, colleges, voordrachten en gepubliceerde werken. Alhoewel het archief niet geheel volgens de regels der archivistiek is geordend, zal de onder zoeker hiermee prima overweg kunnen. Op de inventaris is een index van per- soons- en zaaknamen opgenomen en een bibliografie van Huizinga's publica ties. Archives de particuliers relatie- ves a I'histoire de la Belgique contemporaine (de 1 830 a nos jours), 2 delen Nadien zijn aanvullingen, foto's, per soonlijke documenten en brieven, over gedragen door familieleden. De archiefbeschei den van historicus Johan Huizinga (1872-1945) zijn in 1945 geschonken aan de universi teitsbibliotheek van Leiden. Huizinga e.a (red.) Van Leeuwarden naar Den Haag Rond de verplaatsing van het stadhouderlijk hof in 1 747. NAAR DEN HAAG Kond de verplaatsing van het stadhouderlijk hol' in 1747 In mei 1747 werd de Friese stadhouder Willem Carel Hendrik Friso benoemd tot stadhouder van alle gewesten van de Republiek. Hij vertrok daarom met zijn familie en hofhouding uit Leeuwarden J.Van Wijnen, Franeker. 1 997 ISBN 90-51 94-1 6 3-3. 141 blz. fl. 24,50 naar Den Haag. Marijke Bruggeman schrijft over de stadhouder en zijn echt genote Anna van Hannover. Yme Kuiper vertelt over de Friese hovelingen rond de stadhouder, zoals de gebroeders Van Haren en Willem Bentinck. Elotso Spanninga laat zien hoe de ontevreden heid in Friesland tot uiting kwam in het pachtersoproer in 1748 en de doelisten beweging. Belangrijkste bron over dit oproer is het dagboek van Johan Vegilin van Claerberge, aanwezig in het familie archief Van Eysinga-Vegelin van Claer- bergen. Voor het onderzoek over de stadhouder zijn voorts het archief van Willem IV en Johan Willem Friso in het Koninklijk Huisarchief gebruikt. Familie archieven van Friese families aanwezig in het Rijksarchief in Friesland zoals dat van de familie Van Haren en anderen leverden aanvullende informatie op, evenals het Stadhouderlijk archief en het archief van het Hof van Friesland. l'e Batn.ifsche Leeuw 'De ijzeren weg' is een goed leesbaar, chronologisch overzicht van de geschie denis van de Nederlandse spoorwegen. Binnen elk hoofdstuk worden dezelfde A.J. Veenendaal jr., Beknopte geschiedenis van de spoorwegen in Nederland 1834-1958 De Bataafse Leeuw. Amsterdam. 1 998. ISBN 90-6707-461-1. 192 blz. f146.- thema's behandeld: de stationsgebou wen, het materieel, het personeel, de ontwikkeling van de spoorwegtechniek en de organisatie en de financiering van de spoorwegen. Een uitgebreide, thema tisch ingedeelde literatuurlijst en illus traties zijn in het boek opgenomen. Het is te betreuren dat de auteur besloot af te zien van bronvermelding. Hij gebruik te het archief van de Nederlandse spoor wegen, maar welke series en stukken interessant zijn voor onderzoek naar de spoorwegen, weet de lezer en geïnteres seerde onderzoeker nu niet. Annemarie Cottaar, Kooplui, kermisklanten en andere woonwa genbewoners. Groepsvorming en beleid 1870-1945. Flet Spinhuis, Amsterdam. ISBN 90-5589-027-8. 339 blz. fl. 44,50 In haar dissertatie onderzocht Cottaar het overheidsbeleid van rijk en gemeenten tussen 1850 en 1945 ten aanzien van woonwagenbewoners. De ontwikkeling van de maatschappelijke positie van woon wagenbewoners is de rode draad in deze studie. Cottaar vraagt zich af of die positie is bepaald door hun woonvorm, hun ver meende buitenlandse afkomst, hun beroe pen of door hun leefwijze. Zij beschrijft familiegeschiedenissen en de beroepen. Naast kranten, tijdschriften, archieven en interviews gebruikte zij ook beeldmateri aal. Juist dit laatste laat duidelijk zien dat het niet om een homogene groep ging. Voor het centrale overheidsbeleid raad pleegde zij onder andere het archief van het ministerie van Justitie (politie en re classering) en Binnenlandse Zaken (arm wezen). Voor het beleid van gemeenten onderzocht zij het materiaal in Den Haag en Zwolle (archief van de Commissaris der Koningin, archief met vergunningen vanaf 1921). Voor de periode van de Tweede Wereldoorlog gebruikte zij de dossiers in het NIOD. Groepsvorming en Beleid 1870 -1945

Archievenblad | 1999 | | pagina 19