iets overgeslagen of erdonkeremaan Brongebruik Archievenblad Prof. Cees Fasseur, biograaf van Koningin Wilhelmina Onlangs riepen bekende Nederlanders in het Historisch Nieuwsblad Koningin Wilhelmina (1880-1962) uit tot belangrijkste Nederlandse vrouw van de twintigste eeuw. Wat bepaalde deze keuze? Waren het de her denkingsactiviteiten in 1998 of het eerste deel van de biografie over de jonge koningin van Cees Fasseur? Wie was zij en hoe kwam Fasseur daar achter? Een gesprek over archiefonderzoek. De archieven Buitenechtelijke affaires Mannenwereld 28 Archievenblad Mei 1999 Archievenblad /De jonge koningin Vrouwenbeweging Van 't Sant Moeder Emma Mei 1999 Archievenblad 29 Door Annabelle Meddens-van Borselen 'i 11/ V 1 Oorspronkelijk was het professor A.F. Manning die aan een levensverhaal over Koningin Wilhelmina werkte. Nadiens overlijden benaderde drs. B. Woelderink, directeur van het Koninklijk Huisarchief, prof. mr. Cees Fasseur voor het schrijven van de biografie. Prof. Manning had al vier jaar onderzoek verricht en liet dus heel wat aantekeningen na. Daaruit kreeg Fasseur de indruk dat Manning het accent wilde leggen op de diplomatieke, politieke rol en de staatkundige positie van Wilhelmina. Fasseur koos voor andere accenten. Hij laat vooral de petite histoires aan bod ko men die een beeld geven van het dagelijk se leven van de koningin. Wat was Wilhel mina s relatie tot Prins Hendrik en wat dacht zij als kind? Hier zijn prachtige bron nen over bewaard gebleven in het Konin klijk Huisarchief. Veel brieven van Wilhel mina aan derden, zoals die aan haar gou vernante die zij op zestienjarige leeftijd schreef en aan haar moeder koningin Em ma. Vermoedelijk gooide Wilhelmina de brieven die zij ontving, weg. Ondanks de uitvinding van de telefoon correspondeer den Wilhelmina en Emma veel. Telefoon gesprekken konden immers altijd door de juffrouw van de telefoon afgeluisterd wor den. De inhoud van de honderden brieven van Wilhelmina aan haar moeder wordt nu voor het eerst openbaar gemaakt. Van de correspondentie tussen Wilhelmina en Prins Hendrik is maar weinig overgeble ven, slechts enkele ansichtkaarten van Hendrik aan haar trof Fasseur in het archief aan. Wel zijn er brieven van Hendrik aan zijn moeder zijn bewaard gebleven en door Fasseur gebruikt. Het is de eerste keer dat iemand gebruik mocht maken van de per soonlijke archieven. Tot nu toe waren ze niet voor onderzoekers toegankelijk. Cees Fasseur, hoogleraar in de geschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden, is vooral bekend ge worden door zijn publicaties over Nederlands Indië waaronder'De Indologen','De weg naar het paradijs' en 'Indischgasten' (besproken in het Ar chievenblad 102/4, 33-34). Tot nu toe deed hij nog nooit onderzoek in het Koninklijk Huisar chief en had voor het verschijnen van zijn boei ende, helder geschreven biografie, zelfs nog nooit iets gepubliceerd over de Oranjes. Welke archieven waren interessant voor Fasseurs onderzoek? Naast de archieven van het Kabinet des Konings (Koningin), de correspondentie van ge zanten in het archief van het ministerie van Bui tenlandse Zaken waren die van het Duitse Minis terie van Buitenlandse Zaken (stukken met be trekking tot Nederland) die in het Algemeen Rijks archief in kopievorm berusten, een belangrijke bron. Van de particuliere archieven was die van de voormalige staatsman A.F. de Savornin Lohman (1837-1924) interessant. Maar de belangrijkste in formatiebronnen waren toch de archieven van Emma, Wilhelmina en Hendrik, die in het Konin klijk Huisarchief berusten. v Het Koninklijk Huisarchief, in 1898 in gebruik genomen Fasseur stelt in zijn boek Wilhelmina's persoon lijk leven, haar huwelijk met Prins Hendrik en haar invloed op het bestuur van Nederland cen traal. Waren er bepaalde zaken waar hij wel in de archieven op is ge stuit, maar niet o- ver wilde schrijven en bewust heeft weggelaten? Fas seur beantwoordt deze vraag ont kennend. Hij heeft alleen niet over de interesse voor de schilderkunst van de koningin geschreven, omdat die hem zelf niet zo interesseert. Maar ook over de buitenechtelijke liefdesaffaires van Prins Hendrik vermeldt Fasseur niet veel. Toch zegt hij dat hij alles wat hierover te vinden is in de archieven, in het boek heeft opgenomen. De dagboekaante keningen van de ex-vriend van Prins Hendrik, E.B.F.F. baron Wittert van Hoogland (1875-1959), waarin het een en ander over de affaires van Hen drik vermeld staat, zijn volgens Fasseur geen be trouwbare bron. Naar zijn mening bevatten ze veel roddelverhalen over Hendrik, die oncontro leerbaar zijn, mede omdat Wittert van Hoogland zijn dagboek vele malen herschreef. Ook over de geruchten dat Wilhelmina van Hendrik wilde schei den, zijn geen gegevens in de archieven gevon den.Als hier sprake van was, dan zouden hierover stukken in het archief van de toenmalige minis ter-president Cort van der Linden moeten zitten. Die zijn er niet. Wel vond Fasseur onlangs een be richt in een Amerikaanse krant over scheidingsge ruchten. Dat is tot nu toe het enige hierover.Al met al had Wilhelmina weinig steun aan Hendrik en ondervond veel last van zijn affaires. Wilhelmina was een dominante, koppige, heers zuchtige en intelligente vrouw. Zij was op jonge leeftijd belast met regeringsverantwoordelijkheid in een mannenwereld van oudere politici, bestuur- ders, generaals en ambtenaren. Bij aan vang van haar regeringsperiode bestond er nog geen vrouwenkiesrecht. Ze wilde vermijden dat zij onzekerheid uitstraalde en heeft van het begin af laten weten dat er met haar niet te spotten viel of gemak kelijk van haar mening was af te brengen. Zij kwam dan ook herhaaldelijk met haar ministers in conflict. Fasseur benadrukt overigens dat hij geen psycholoog is en zich niet verdiept heeft in allerlei psycho logische vraagstukken. Wel kan hij zich voorstellen dat zij het in de eerste perio de van haar regering moeilijk had in deze mannenwereld. Toch schrijft hij in zijn boek dat Wilhel mina niets met de vrouwenbeweging op had. Dat is, aldus Fasseur, misschien een teleurstelling voor de feministen. Wilhel mina was het product van haar opvoeding en haar milieu, de conservatieve, uiterst be houdende hofkring. Daar moest men niets van geëmancipeerde, gestudeerde vrou wen en de vrouwenbeweging hebben. Wilhelmina had er dan ook geen enkele affiniteit mee. Onlangs merkte Willem Otter speer van de universiteit van Leiden een beetje plagerig op, dat het leek alsof Fas seur verliefd was geworden op Wilhel mina en daardoor minder kritisch zou zijn. Dat vindt Fasseur een beetje flauw. Dan moet Ottenspeer ook maar aantonen waar uit dat gemis aan kritische zin zou blijken. Bovendien meent de auteur dat de lezer zelf in staat is een oordeel te vellen over de persoon van Wilhelmina In het tweede deel van de biografie over Wilhelmina zal vooral de periode van de Tweede Wereldoorlog centraal staan. Wil helmina's Londense jaren waren in haar eigen beleving het hoogtepunt van haar regeringsperiode. Fasseur bezocht in dit verband ook de voorstelling 'Wilhelmina Je maintiendrai' met Anne-Wil Blankers in de hoofdrol. Het stuk baseert zich voorna melijk op de boeken van Loe de Jong over het Koninkrijk der Nederlanden tij dens de Tweede Wereldoorlog en klopt historisch dan ook grotendeels. Ook Fas seur vond het redelijk levensecht overko men. Het verhaal begint in 1934, het jaar een nieuwe biografie zou moeten ver- waarin Prins Hendrik en Koningin Emma schijnen? Fasseur meent dat Emma het zijn overleden en eindigt met de laatste le- heel goed gedaan heeft als koningin- vensjaren van de koningin. In het stuk regentes en als opvoeder. Zij bracht Wil- speelt de persoonlijk adviseur van de ko- helmina plichtsbesef en flinkheid bij. ningin Francois van 't Sant een grote rol in Daar mogen de Oranjes wel dankbaar het leven van Wilhelmina. Van 't Sant was voor zijn.Voor een levensbeschrijving zou hoofdcommissaris van politie in Den Haag het archiefmateriaal over haar en haar en kreeg ontslag als gevolg van een ver- familie in Waldeck eveneens gebruikt meende affaire wegens oplichting. Daarna moeten worden. Met name de huwelijks- kwam hij in dienst van de koningin. Vol- politiek van de moeder van Emma is zeer gens Fasseur is Van 't Sant een vreselijk ge- interessant. Overigens doet een Duitse romantiseerd figuur. Flij sprak zelf met archivaris, dr. Menk te Marburg, al enige mensen die Van't Sant persoonlijk gekend jaren archiefonderzoek naar Emma, dat hebben en hem als een gesloten, beleefde moet uitmonden in een biografie, man herinneren die nooit iets vertelde over zijn betrekkingen tot het koninklijk huis. Het tweede deel van de biografie over Hij bouwde informatie op over andere Wilhelmina zal in 2001 of 2002 verschij- personen in zijn omgeving en werd benijd nen. Daarna kan iedere serieuze onder door zijn directe contacten met de konin- zoeker, hoopt hij, zelf in het Koninklijk gin. In Londen werd hij achtervolgd door Huisarchief gaan onderzoeken om vast te zijn verleden. Er wordt altijd voorgesteld stellen dat hij niets heeft overgeslagen of dat hij een centrale rol speelde in Londen verdonkeremaand, besluit Fasseur. "3 en een soort duistere macht op de achter grond was. In deel twee van de biografie over Wilhelmina wil Fasseur de figuur Van Wilhelmina de jonge koningin 't Sant uitvoerig belichten. Hij is ervan Balans. Amsterdam, 1 998. over-tuigd en zegt dat hij ook kan aanto- ISBN 90-501 8-5045. 647 blz. nen dat de weergave van de rol en de per- fl. 85.- (gebonden) soon Van't Sant zeer overtrokken is. fl. 59.50 (paperback) Wilhelmina met baby Juliana. Afkomstig uit het boek Koningin Emma speelde een bijzonder belangrijke rol in het leven van haar dochter Wilhelmina en in de Nederlandse geschiedenis. Heeft het archiefonderzoek nog geleid tot het idee dat over haar ook

Archievenblad | 1999 | | pagina 14