a - cliie fn2 2011HB Delft Gemeente Delft www.archief.nl www.archief.nl LilÜI ill! I Archievenblad V* VV Internet links Genealogische links: a.ciu o i .r: 'v-vv -archief nl v; v«' .archief.n-L www.archiet.ri van een paar trefwoorden de gewenste sites wel vinden. Ten tweede maakt de open structuur van het internet het mogelijk om alles met alles te lin ken, zonder dat er sprake hoeft te zijn van hiërar chische verbanden tussen bestanden. Overigens is het wèl een idee als er op of naast het landelijk tot standaard uitgroeiende Archief net een genealogische verwijspagina wordt gecreëerd, waarop iedereen in één oogopslag kan zien van welke plaatsen er voor stamboomonder zoek relevante bestanden op het internet te vin den zijn. Met een simpele klik van de muis kan iedereen dan direct door schakelen naar de ge wenste site. Er bestaan inmiddels concrete plan nen voor zo n pagina, die zal worden onderge bracht bij het Centraal Bureau voor Genealogie (CBG). Dit initiatief maakt deel uit van afspraken tussen Archiefnet, de Rijksarchiefdienst (RAD) en het CBG over een taakverdeling op internet. Ar chiefnet verzorgt de links naar archiefdiensten, het CBG naar genealogische organisaties en be standen, de RAD naar niet-genealogische archief bronnen. vens. Pas als iedereen zijn database opbouwt op basis van dezelfde principes, wordt koppeling of benadering vanuit één interface mogelijk. Misschien komt het ooit tot zo'n enorme 'Gene rale Genealogische Index van Nederland'. Maar dan moeten we het nog eens hebben over nor malisering van namen (Dirck of Dirk of allebei?) het gebruik van tussenvoegsels (één veld met 'Schaar, van der' of twee velden met 'Schaar' en 'van der'?), voornamen (allemaal voluit, of alleen de eerste, gevolgd door initialen?), datumnotatie (één veld met dag, maand, jaar, of andersom, of drie aparte velden?), enzovoorts. Overigens ge beurt er ook op dit vlak al het een en ander. Zo stelde de Vereniging Digitaal Erfgoed Nederland (DEN) een werkgroep 'Metadatabank' in die on derzoekt welke voorwaarden noodzakelijk zijn om bestanden bij erfgoedbeheerders te kunnen koppelen. Over dit onderzoek verschijnt in de loop van dit jaar een uitvoerige rapportage. Generale Genealogische Index Behalve vindbaarheid kan ook gebruiksgemak een reden voor uniformering zijn. Dat er sites met verschillende zoeksystemen naast elkaar bestaan, wordt inderdaad weieens als hinderlijk ervaren. De essentie van de genealogische gegevens en van de zoekmogelijkheiden zijn echter zodanig verwant, dat een enigszins snuggere bezoeker in een mum van tijd de slag te pak ken heeft. Om te komen tot één zoeksysteem om alle mogelijke databases te doorzoeken, zijn er nogal wat af spraken nodig over de structurering van gege- om meerdere systemen tegelijkertijd te ontwikke len en even naast elkaar te laten bestaan' Kruisbestuiving Een persoonlijke noot tot slot. Streven naar een heid vanaf het begin is natuurlijk prachtig, en ongetwijfeld heel efficiënt. Maar het kan ook heel leerzaam zijn om meerdere systemen tegelijker tijd te ontwikkelen en even naast elkaar te laten bestaan, zodat we verschillende ervaringen kun nen opdoen. Zo ging het indertijd ook met ABS en Archeion; uiteindelijk conver- 'Het kan heel leerzaam zijn geerden die in één programma, waarin het beste van beide is ver enigd. Om te kunnen bepalen wat de voor- en de nadelen van bepaal de programma's zijn, moeten beheerders en gebruikers de kans krijgen om alle opties uit te probe ren en te ontdekken wat het best bevalt. Dit zou ook ten aanzien van internet-syste- men als de Digitale Sleutel en de Digitale Stamboom wel eens op kunnen gaan. De contac ten tussen de diensten die deze beide methoden hanteren, zijn zonder meer constructief te noe men, en de wil om elkaar te laten delen in de ervaringen is er. In 1999 vindt er zelfs een geza menlijk gebruikersonderzoek plaats, zowel op de sites als in de studiezalen. Dan zal blijken in hoe verre de bezoekers er eigenlijk mee zitten dat er meerdere systemen naast elkaar bestaan. De les sen die we uit dat onderzoek trekken, kunnen bij dragen tot de verdere ontwikkeling, of dat nu gezamenlijk is of niet. Mijn conclusie is voorlopig: laat vele bloemen bloeien, en kruis de mooiste te zijner tijd tot de ideale variant. 2 16 Archievenblad April 1999 Gemeentearchief Delft Oude Delft 169 telefoon 015 260 2341 \JCIIieCllie UCIrt fax 015 260 2355 e-mail archief@delft.nl SYMPOSIUM DIENSTVERLENING VIA HET INTERNET Het Gemeentearchief Delft heeft met de Digitale Stamboom (www.archief.delft.nl) een grote stap gezet in het aanbieden van historische basisgegevens via het internet. In een on-line raadpleegbare database met twee miljoen records zijn de Delftse doop-, trouw- en begraafboeken (1575-1811) en de registers van de burgerlijke stand (vanaf 1812 tot de openbaarheidsgrens) ontsloten. Per maand doen meer dan 5.000 mensen uit alle hoeken van de wereld onderzoek via de Digitale Stamboom. Ter gelegenheid van de voltooiing van deze site wordt een symposium georganiseerd rond het thema "Dienstverlening via het internet". In aanwezigheid van de staatssecretaris van cultuur dr F. van der Ploeg worden erfgoed beheerders en hun 'klanten' uitgedaagd om hun visie te geven op de kansen en de gevolgen van dienstverlening en onderzoek via het internet. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit. 1 3.00 - 1 3.30 uur Ontvangst met koffie. 13.30 - 14.30 uur Inleiding over de Digitale Stamboom, met bekendmaking van de resultaten van het gebruikersonderzoek op de site van de Digitale Stamboom. 14.30 - 15.00 uur Pauze. 15.00- 15.10 uur Opening van de Digitale Stamboom door de staatssecretaris van cultuur, dr. F. van der Ploeg. 15.10 - 16.00 uur Presentaties van stellingen door vooraanstaande vertegenwoordigers van archieven, genealogen, historici en informatiebemiddelaars. Deelnemers zijn onder meer prof.dr. F.C.J. Ketelaar, hoogleraar archiefwetenschap, ir. R.A.J. Dix, voorzitter van de Nederlandse Genealogische Vereniging, en dr. P.K. Doorn, hoofd informatietechnologie van het NIWI (Nederlands Instituut voor Wetenschappelijke Informatiediensten). 16.00 - 17.00 uur Discussie tussen de inleiders en het publiek. 1 7.00 - 1 8.00 uur Borrel. Het symposium vindt plaats op donderdag 27 mei 1 999 van 1 3.30 tot 1 8.00 uur in de spectaculaire Van der Mandelezaal van Stedelijk Museum Het Prinsenhof, Sint Agathaplein 1 te Delft. Gratis toegangskaarten kunnen tot uiterlijk 21 mei schriftelijk of per e-mail worden aangevraagd bij het Gemeentearchief Delft. Vermeld daarbij uw naam, organisatie en adres, en het aantal kaarten dat u wenst te ontvangen. 7 f r - r Digitale Sleutel: II ,i www.archief.nl Digitale Stamboom: www.archief.delft.nl www.cbg.nl Archief links: www.obd.nl/archiefnet.nl i «t o c a aa Archief 'Gemeentearchivaris Delft

Archievenblad | 1999 | | pagina 8