k'k" •archief, 21I H Archievenblad Genealogische informatie 'standaard'op internet? Terwijl voormalig algemeen rijksarchivaris prof. dr EC.J. Ketelaar tijdens een symposium iedereen oproept om zo snel mogelijk het internet op te gaan, smeekt een aantal van zijn vroegere collega's om eerst een 'standaard' in te voeren. Wat is wijsheid? Een discussie over genealogie op internet. Welke initiatieven hebben de respectieve archieven tot nu toe ontwikkeld en welke plannen bestaan er voor de toekomst? GenLias niet op de markt Sinds juni 1998 heeft de Rijksarchiefdienst de Di gitale Sleutel tot de Familiegeschiedenis op het internet staan. Hierin biedt de dienst met behulp van GenLias basisgegevens uit de Doop- Trouw en Begraafboeken (DTB's),de Burgerlijke Stand en de Memories van Successie aan. De invoer vindt plaats per rijksarchief in verschillende eenvoudi ge applicaties conform een vaste structuur per bron. De gestructureerde gegevens worden in ASCII-formaat uitgevoerd en met behulp van een toolbox ingelezen in GenLIAS. Van sommige pro vincies is al heel veel beschikbaar, van andere nog helemaal niets. Doel van de Rijksarchiefdienst is om in 2002 in ieder geval de gegevens uit de hu welijksakten (inclusief de namen van de ouders) uit de periode 1811-1922 aan te bieden. Het plan om betaling te vragen voor de raadpleging is voorlopig in de ijskast gezet; iedereen kan de bestanden doorzoeken na aanmelding en toe wijzing van een wachtwoord. Verder staat er een proef met het aanbieden van afbeeldingen (ima ges) voor een deel van de huwelijksakten in de planning. Het systeem is eigendom van de Rijks archiefdienst, die (nog) niet van plan is om het op de markt te brengen. Alternatieven Enkele jaren geleden al overlegde de Kring van Archivarissen in Noord-Brabant met het Rijks archief in diezelfde provincie over het gebruik van GenLias. Al heel snel liepen deze besprekin gen echter op niets uit, waarna een aantal leden van de Kring aan de leverancier van het genealo gische programma 'Haza-Data' opdracht gaf voor de bouw van het Studiezaal Informatie Systeem (SIS). Dit is een schil over diverse databases heen die het mogelijk maakt de gegevens op uniforme wijze op te vragen. Vooralsnog wordt SIS alleen gebruikt voor persoonsnamen. Het draait bij acht Brabantse diensten en is inmiddels ook gekocht door het Stadsarchief Zutphen. De prijs bedraagt circa 7.800,-. Een nieuwe release, die geschikt zou moeten zijn voor raadpleging via het inter net, is in de maak. Ook het Gemeentearchief Delft heeft aanvankelijk geprobeerd de beschikking te krijgen over GenLias.Toen dit niet mogelijk bleek, ontwikkelde Delft een eigen systeem - de Digitale Stamboom - dat sinds juni 1997 operationeel is. Van Delft, Pijnacker en diverse voormalige ge meenten rond Delft zijn de basisgegevens uit de DTB's en de Burgerlijke Stand ingevoerd in de data base Microsoft SQL-server; de gebruiker kan deze on-line bevragen via het internet. Ter verhoging van de klantvriendelijkheid bevat de site tevens een geavanceerde bestel-module voor kopieën. Via een intra net, dat alleen toegankelijk is met een wachtwoord, is het mogelijk bestellingen af te wikkelen en eventuele correcties in de databe standen aan te brengen. De Digitale Stamboom is modulair opgezet en voor iedereen te koop. De prijs is uiteraard afhankelijk van de gewenste modules, het benodigde maatwerk bij de installa tie van het systeem of de conversie van gegevens. Inmiddels heeft de Archiefdienst voor Kennemer- land (Haarlem e.o.) de Digitale Stamboom aange kocht en zijn er met andere diensten besprekin gen gaande. De te vormen gebruikersgroep zal de verdere uitbouw van het systeem bepalen; de mo dulaire opzet maakt dat relatief eenvoudig. Ook een schil Daarnaast heeft het Gemeentearchief Delft on langs een schil laten bouwen die vergelijkbaar is met SIS, bestemd voor de vele nadere toegangen in Microsoft Access-databases. Deze zijn nu op te vragen door middel van een interface, zodat de gebruiker niets hoeft te weten van het onder liggende programma, niets in de bestanden kan wijzigen en evenmin het netwerk op kan. Op eenvoudige wijze kan de beheerder zelf databa ses toevoegen en bepalen op welke velden in welk bestand gezocht kan worden. Deze schil is voor derden verkrijgbaar voor fl. 3-950,- plus een 14 Archievenblad April 1999 v* V* V* Archievenblad jaarlijks bedrag per gebruiker voor service, onder houd en actualisering. Momenteel bekijkt men of een koppeling tussen deze schil en de Digitale Stamboom mogelijk is. Als eerste gescoord Naar internet-maatstaven is het Gemeentearchief Zwolle al heel lang actief op dit medium, onder meer met genealogische basisinformatie. Jan Fol kerts zal de eerste zijn om te erkennen dat het systeem waarmee de gegevens uit de Burgerlijke Stand worden gepresenteerd niet ideaal is, maar omdat hij de eerste was heeft hij er wel mee ge scoord. Inmiddels is de situatie in Zwolle snel aan het veranderen door de op handen zijnde oprich ting van een Historisch Centrum Overijssel, on der meer door een fusie met het Rijksarchief. In de nieuwe constellatie ligt de ambitie ten aanzien van dienstverlening via het internet bijzonder hoog. Wat de beschikbaarstelling van genealogi sche informatie betreft, zal de keuze gaan tussen GenLias of de Digitale Stamboom; de werkgroep digitalisering heeft al een voorkeur voor de laatste optie uitgesproken. Actief Limburg Limburg heeft plannen om een 'datamodel voor alles' op te zetten. Enkele hobbyisten, voorname lijk werkzaam bij DSM, ontwikkelden de zoge naamde 'geneatoom-theorie'(een samentrekking van de woorden genealogie en atoom) waarin genealogische feiten worden gekoppeld aan rol len als 'moeder','getuige','bruid','dopeling' enzo voorts. Het is de bedoeling op deze wijze alle mo gelijke bronnen in databestanden onder te bren gen. Men streeft naar ontsluiting op bronvervan- gende wijze. De Stichting voor genealogie en his torie 'De Maaskentj' te Stein en de Stichting Limburgs Genealogisch Archief, waarin Limburgse archief diensten samenwerken, ontwier pen een invoermodel voor gene alogische bronnen. Dit Genealo gisch Raadpleeg- en Informatie systeem (GRIS) is geschikt voor DOS en Windows (Access97). Notariële archieven worden bewerkt in het in voermodel Limburgse Archieven in een Produc tief Informatie Systeem (LAPIS); in de loop van 1999 wordt een Windows-versie, geschikt voor Access97 in gebruik genomen. Voor andere bron- 'De open structuur van het internet maakt het mogelijk om alles met alles te linken zonder hiërarchische verbanden nen, zoals het Kadaster en de Memories van Suc cessie, zijn aangepaste invoerschema's beschik baar. De gezamenlijke Limburgse archiefdiensten hebben de Stichting Beheer Limburgse Archief Toegangen in het leven geroepen; de hierdoor aangestelde parttime coördinator onderhoudt de contacten met de vrijwilligers die indiceren, voert controles uit en regelt de invoer in de cen trale database. Inmiddels zijn al enkele CD-roms uitgebracht met daarop DTB- en Burgerlijke Stand-gegevens van een flink aantal gemeenten. Een presentatie op het internet behoort wellicht ook tot de mogelijkheden. Haalbaarheidsonderzoek Eindhoven is nog in het planningsstadium en denkt al twee jaar na over raadpleging op afstand. Weliswaar ziet het streekarchief de Digitale Stam boom als een aantrekkelijke optie voor de presentatie op het internet van de al be hoorlijk in databases ontsloten genealogi sche bronnen, maar het bestuur wilde eerst een haalbaarheidsonderzoek voor digitali sering in het algemeen. Inmiddels is er een datamodel opgezet voor samenhangende beschikbaarstelling op alle ontsluitingsni veaus, van archievenoverzicht tot nadere toegang. Een dergelijk systeem is echter nog lang niet operationeel, laat staan voor handen op het internet. De bedoeling is om in de loop van 1999 de eerste stappen te zet ten. Standaard? Tot zover de lopende initiatieven. In hoeverre is nu afstemming gewenst of zelfs noodzakelijk? Wat de wens betreftdie is er duidelijk. Volgens Folkerts was er weer eens sprake van de Pavlov-reactie van archivaris sen: zodra zij ergens nieuwe, verwan te initiatieven waarnemen, roepen zij om een standaard. En zo werkt het ook wat betreft het internet. Bij veel mensen bestaat het beeld dat dit doolhof alleen kan worden betreden als het hele archiefwezen dat op uni forme wijze doet. De noodzaak om samen op te trekken betwijfelde de groep. Voor de vindbaar heid van de bestanden door de gebruikers lijkt die noodzaak er niet te zijn. Ten eerste kan ieder een via eenvoudige zoekmachines door middel April 1999 Archievenblad 15 Door Gerrit Verhoeven' 11 Tijdens de vergadering van de KALO in oktober 1 998 spraken diverse aanwezigen hun bezorgdheid uit over de uiteenlopende wijze waarop archieven genealogische in formatie beschikbaar stellen op het internet. Zij wezen met name op GenLias van de Rijksarchiefdienst en op de Digitale Stamboom van het Gemeentearchief Delft. Ter plekke heb ik op mij geno men om een aantal archiva rissen die actief zijn op het internet of daartoe verge vorderde plannen koesteren, eens met eikaar van gedach ten te laten wisselen. De vraag 'is het wenselijk of zelfs noodzakelijk om tot afstemming te komen?' zou daarbij centraal moeten staan. 24 november kwa men we bijeen om over dit onderwerp te discussiëren. Op deze informele bijeen komst in het Gemeentearchief Delft waren aanwezig Roelof Braad (Stadsarchief Heerlen). Jan Folkerts (Gemeente archief Zwolle), Ronald Goossens (Streekarchief Regio Eindhoven). Hans Janssen (Gemeentearchief Waalwijk, namens de Kring van Archivarissen in Noord- Brabant). Herman Oost (Rijksarchiefdienst), Josje Valenbreder en Gerrit Verhoeven (Gemeente archief Delft). Onder het pseudoniem Ton van Tast schreef en tekende Anton van der Valk in kranten en weekbladen van Delft (foto: Gemeentearchief Delft) De familie Tegelaar met hun draaiorgel bij de Doelenstraat in Delft (foto: Gemeentearchief Delft) Aandacht in de pers voor stamboom onderzoek via internet

Archievenblad | 1999 | | pagina 7