V Nieuws uit het veld Archievenblad Archiefschool start cursus ABS/Archeion 6 Archievenblad Rectificaties In het artikel 'Kansen voor behoud van bedrijfs- historische gegevens' van B.A.B. Schmitz in het februarinummer staat tot onze spijt op pagina 35 niet het schema 'bewaartermijnen' maar dat van 'bewaarplaats en -vorm', dat uitsluitend op pagi na 36 thuishoorde. Bijgaand het juiste schema dat hoort bij het kopje 'Clusteren' op pagina 35. Brieven aan de toekomst Goed bewaard in het Meertens Instituut Meer dan 50.000 mensen schreven op 15 mei 1998 (en later) een Brief aan de Toekomst. Al deze brieven worden nu bewaard in het archief van het Meertens Instituut; 11 februari konden belangstel lenden dit checken.Veel brieven zijn handgeschre ven, getypt of gemaild, maar er zijn ook tekenin gen, cassettebandjes of voorwerpen bij. Het Meertens Instituut rubriceerde alle inzendin gen op onderwerp en borg ze vervolgens op in zuurvrij materiaal. Om de privacy te beschermen gaat alles achter slot en grendel; sommige inzen dingen mogen van de afzender zelfs de komende eeuwen niet geopend worden. Uit de eerste paar duizend brieven werden er zestig geselecteerd voor het boek 'Brieven aan de Toekomst' dat dit voorjaar bij uitgeverij Het Spectrum zal verschij nen. Vanaf 15 mei - een jaar na dato dus - kan men in het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem de tentoonstelling 'Brievenmysterie' April 1999 In het artikel 'De strijd tegen een 'funeste' combi natie' van Dick Kaajan, eveneens in het februari nummer, is de persoon op de illustratie op pagi na 22 abusievelijk als de algemene rijksarchivaris Graswinckel bestempeld. Deze heer is echter J.A. van der Ven, rijksarchivaris in Utrecht; bijgaand het juiste portret van D.P.M. Graswinckel. bezoeken, waar vooral kinderen plezier aan zul len hebben. Het project 'Brieven aan de Toe komst' was een initiatief van het Nederlands Centrum voor Volkscultuur, het Nederlands Openluchtmuseum en het Meertens Instituut voor onderzoek en documentatie van Neder landse taal en cultuur. ■r J*? «i xf c/Ov t/V"- 5 V Nieuws uit het veld Archievenblad Gebruik audiovisuele media door wetenschap nagenoeg niet aan de orde 'Film, radio en televisie lijken aan het wetenschap pelijk onderwijs nagenoeg voorbij te gaan' luidde de opvallende conclusie die prof. dr. A.P. Hogen- kamp uitsprak tijdens zijn oratie op 12 maart. Flmhistoricus en hoofd research bij het Neder lands Audioviseel Archief Hogenkamp werd die dag - per 1 april - benoemd tot bijzonder hoogle raar 'Geschiedenis van film, radio en televisie in Nederland' aan de Universiteit Utrecht. Tijdens zijn oratie 'Ogen en oren te kort? De we tenschap en de audiovisuele media' ging Hogen kamp terug naar het begin van de wetenschappe lijke belangstelling voor het medium film en ver toonde daarbij enkele aardige en soms zelfs hu moristische filmfragmenten. Helaas bestond deze belangstelling slechts in ge ringe mate en zijn er maar enkele voor het we tenschappelijk onderwijs gemaakte films en ge luidsbanden. Het is verbazend dat juist historici de media als bron van onderzoek grotendeels ne geerden en zelden naar audiovisuele bronnen grijpen bij hun onderzoek. Hogenkamp noemde al eerder het voorbeeld van de biografieën van koningin Wilhelmina en minister Colijn, van wie toch audiovisuele bronnen in overvloed aanwezig zijn. De rol van de media in de samenleving wordt alleen maar belangrijker en gelukkig is met de komst van het Nederlands Audiovisueel Ar chief het probleem van toegankelijkheid en rech ten sterk verminderd. De bestudering van audio visuele media als uitdrukkingsvorm komt dan ook aardig op gang. Helaas kleven aan de waardering van de resulta ten weer allerlei regels en beperkingen die het publiceren van een wetenschappelijk onderzoek in de vorm van een tv-programma, een multime diaal product of film een hachelijke onderneming maken. Schrijven over een media fenomeen lijkt het enige dat is toegestaan. Hogenkamp zal de komende vijf jaar een onder zoek begeleiden naar de invloed van radio, film en televisie op de stad Utrecht. De leerstoel heeft als belangrijkste doel het sti muleren van mediahistoriseh onderzoek en het gebruik van audiovisuele bronnen door weten schappers van diverse disciplines. IT-infrastructuur Rijksarchieven Schatkamers voor scholieren cultureel erfgoed en onderwijs Onder deze titel publiceerde het bureau voor cul tureel erfgoed en educatie 'Erfgoed Actueel' en de SLO, specialisten in leerplanontwikkeling, een boekje voor scholen en culturele instellingen. Het is een onderdeel van het project Cultuur en School van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen en bevat allerlei informatie over zowel het onderwijs als culturele instellin gen, zodat beide partijen van eikaars mogelijkhe den op de hoogte raken en weten op welk gebied ze een beroep op elkaar kunnen doen. Bovendien staan de activiteiten van Erfgoed Actueel voor de komende tijd er in vermeld. April 1999 Archievenblad 7 Nieuv*A1B™r. Vanaf maart jl. kunnen de Rijks archiefdienst, het Utrechts Ar chief en de gemeentearchieven van Rotterdam, Den Haag, Lei den en Dordrecht deelnemen aan een cursus ABS/ Archeion in drie modules, aangeboden door de Archiefschool. De mo dules zijn respectievelijk ge richt op 'eindgebruikers', 'ge- gevensbeheerders' en 'applica tiebeheerders'. Elke module neemt een dag in beslag. ABS/ Archeion is het nieuwe ar chiefbeheersysteem dat in sa menwerking tussen de Rijks archiefdienst en de gemeente archieven van Amsterdam. Rot terdam, Den Haag. Utrecht, Lei den en Dordrecht werd ontwik keld. ABS was voornamelijk in gebruik bij gemeente- en streekarchieven; Archeion bij de Rijksarchiefdienst en enke le grote instellingen. Voor bei de systemen was aanpassing noodzakelijk, onder andere in verband met de millennium- problematiek. Door de inte gratie van de systemen moes ten ook de schermen worden aangepast: van 'karakter geo riënteerd' naar 'grafisch'. Het nieuwe systeem is niet alleen geschikt voor grote archief diensten, maar ook voor klei nere instellingen. Meer informatie bij: mevrouw A. van der Sijde, hoofd bedrijfsvoering Archiefschool Weesperzijde 1 90, 1 097 DZ Amsterdam Tel: (020) 595 19 00 Fax: 595 19 20 email: m.kuzee@ai.hva.nl Lürdi ilO!l(-L' Definitieve Bewaartermijnen Jhr. dr. D. P. M. Graswinckel v" vk «fc. Cud Onder de naam Vernieuwing van de Informatie- en Com municatie Technologie voor een Open Rijksarchiefdienst - ofwel VICTOR - wil de Rijksarchiefdienst alle ver ouderde hardware vervan gen door computers van Hewlett Packard. De dienst investeert 1,3 miljoen gulden in dit project, dat tevens uit de vervanging van een groot deel van het bestaande pakket software bestaat. De introductie van VICTOR verloopt fasegewijs; op dit moment is VICTOR-1 aan de orde, dat ook de implementatie van het nieu we archiefbeheersysteem ABS/ Archeion omvat. VICTOR II moet alle rijks archieven en het Utrechts Archief via een intranet met elkaar verbinden; tot het zover is opereren zij als zelfstandige units. Voor informatie: Erfgoed Actueel, Herengracht 474, 1017 CA Amsterdam Voor bestellingen: SLO, Specialisten in Leerplanontwikkeling, afdeling verkoop. Postbus 2041 7 500 CA Enschede. Tel: (053) 484 03 05. Fax: (053) 430 76 92 Onder vermelding van ISBN 90 329 1 905 8; AN 8.369.7895 Het boekje kost fl. 25.-

Archievenblad | 1999 | | pagina 3