Inhouds opgave Inhouds opgave Wisselende contacten of een vaste relatie? 28. Audiovisuele archieven in de bossen 32. VOC programma's krijgen handen en voeten Gereedschap voor het echte werk 35. Scripta Volant 36. Literatuur 44. KVAN Nieuws: Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 48. NVBA Nieuws: Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen 52. Agenda Vaste Rubrieken 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 35. Column 36. Literatuur 44. Verenigingsnieuws 52. Agenda April! 999 Colofon Archievenblad 3. Fragmenten van een werkweek 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 11. Bagatellen 12. Een bezoek aan het Algemeen Rijksarchief Uit: J.J.Voskuil, Het Bureau, deel 5 'En ook weemoe digheid' 14. De roep om de standaard 18. Wisselende contacten of een vaste relatie? 22. Geschiedenis in een jonge(ren) stad. Onderwijsprojecten in Nieuwegein 26. Maar juf, heeft u dan niet de antwoorden? 4 Archievenblad April 1999 Archievenblad Archievenblad 5 De roep om de standaard Maar juf, heeft u dan niet de antwoorden? Een geschiedenisproject voor de Basisvorming Noot van de redactie VOC programma's krijgen handen en voeten Gereedschap voor het echte werk Door Gerrit Verhoeven A A Terwijl voormalig algemeen rijksarchivaris prof. dr. I U F.C.J. Ketelaar iedereen oproept om zo snel mogelijk het internet op te gaan, smeekt een aantal van zijn vroe gere collega's om eerst een 'standaard' in te voeren. Uit een discussie over genealogie op internet blijkt dat het misschien heel leerzaam kan zijn om meerdere systemen tegelijk te ont wikkelen en even naast elkaar te laten bestaan. Kruisbestuiving om tot de mooiste variant te komen, kan altijd nog. Het Letland project Audiovisueel: Robert Egeter van Kuyk De praktijk: Nicoline J. Ekama van Dorsten Column: Jaap Kloosterman Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws van de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. I i* Redactie Marijke Bruggeman, Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie). Marieke de Haan, Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans. Pauline van Hezik. Charles jeurgens, jos de Jong. Agnes jonker. Annabelle Meddens - van Borselen. Joyce Pennings, Laurens Priester (hoofdredacteur). Derk Jan Prins. Henk Roosenboom. Harry Strijkers (NVBA). Het dagboek van: Harry Strijkers Redactieadres Archievenblad, Postbus 14685, 1001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8. 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau. Postbus 1 1 654. 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30.= (binnen land) of fl. 1 55.= (buitenland). Onder over- legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65.= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317. 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 1 2 1 1 Fax:(0229)27 04 04. Ontwerp: Vink Visual, Houten Bladmanagement: Holland Print Media Groep (HPMG) BV. Nieuwkoop Druk: Erven B. van der Kamp BV. Groningen ISSN 1 385-4186 Interactief: Bernard Woelderink Werk in Uitvoering: Gerrit Verhoeven Archief en Educatie: Hans van der Linde Archief en Educatie: Cees Heeren Een geschiedenisproject voor de Basisvorming Archief en Educatie: Henk Roosenboom De deadline voor aan te leveren kopij is de 1 e van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. Bijna twintig jaar geleden bracht j.j. Voskuil - alias Maarten Koning - een be zoek aan het Algemeen Rijksarchief. In het onlangs verschenen deel 5 van Het Bureau 'En ook weemoe digheid' beschrijft hij die dag. Het Archievenblad vroeg en kreeg toestem ming van de uitgever om de betreffende pagina's integraal voor u af te drukken in uw lijfblad. Dat doen we niet zomaar: het is een proloog van een klein onderzoek dat het Archievenblad wil ver richten. Opvallend in het relaas van Maarten Koning is dat hij niets vraagt en dat hem niets gevraagd wordt. Bang om te laten merken dat hij niet op de hoogte is van de gang van zaken in de studiezaal richt hij zich niet een keer tot een van de medewerkers van het Algemeen Rijksarchief. Deze bekommeren zich op hun beurt geen moment om de nieuwe bezoeker. Op eigen kracht zoekt Maarten Koning zijn weg en slaagt erin een zestiende- eeuws belastingkohier op zijn tafel te krijgen. Het deert hem niet dat het handschrift voor hem niet te lezen is. Hij is gelukkig, daar in die stille leeszaal, in gezelschap van een raadselachtig archiefstuk. Hoe staat het tegenwoor dig met de klantvriende lijkheid in het Nederlands Archiefwezen? Hoeveel maakt het waar van de intentie? De komende maanden zullen redactie leden van uw Archieven blad enkele studiezalen bezoeken om na te gaan of de, bijna Kafkaiaanse ervaringen van Voskuil daadwerkelijk tot het verleden behoren. Volg deze korte serie en trek uw eigen conclusies! Door Henk Roosenboom A p Dit derde artikel in de reeks over archief en onder- f_ïï\ wijs laat een docente geschiedenis en een mede- - werkster van het archief in Nieuwegein aan het woord. Hoe gaven zij in de praktijk het verplichte onder deel 'omgevingsgeschiedenis' vorm? Over samenwerking tussen een klein archief en een school, duidelijke werkaf spraken en toekomstplannen. Door Nicoline J. Ekama van Dorsten Hoewel niet het startschot van het groots opgezet te TANAP programma, kwamen op het december- seminar in het ARA vele betrokkenen voor 't eerst bijeen: wetenschappers en archiefbeheerders vanuit Azië, Nederland en Zuid-Afrika en de UNESCO-ambassadeurs. Vooral voor studie van de lokale geschiedenis zijn de VOC-archieven van belang. Ontsluiting daarvan heeft dan ook prioriteit in het ambitieuze projectplan. Door Hans van der Linde i A Als voorproefje op de KVAN studiemiddag in april, I li wijdt het Archievenblad drie artikelen aan de rela- tie tussen archief en onderwijs. Twee partijen die elkaar wat te bieden hebben. Hoe liggen de meningen hier over bij docenten en archivarissen? Een in Noord-Brabant gehouden enquête onder docenten en archivarissen levert interessante aanknopingspunten op voor de praktijk, ook in de rest van het land.

Archievenblad | 1999 | | pagina 2