□OT[M\ □OT[M\ NVBA BESTUURSKRONIEK NVBA BESTUUR DENKT NA OVER DE TOEKOMST NVBA Nieuws Archievenblad nederiandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA-Redactieadres Op 19 januari werd de oprichtingsakte van de Koepel bij de notaris bij volmacht getekend. De voorlopige naam van de Koepel luidt nu officieel 'Stichting Forum voor Samenwerking van het Ne derlandse Archiefwezen en Documentaire Infor matie-voorzienig'. Een hele mond vol en er is daar om dan ook (rn.i. terecht) een prijsvraag uitge schreven voor een definitieve naam. Met verba zing heb ik de Statuten gelezen. Daarin wordt be paald dat het bestuur verplicht is de jaarstukken tenminste gedurende tien jaar lang te bewaren en dat na ontbinding en vereffening de boeken en bescheiden gedurende tien jaar moeten blijven berusten onder de (rechts)persoon die daartoe door het bestuur bij het besluit tot ontbinding wordt aangewezen. Kennelijk is nog niet doorge drongen dat tegenwoordig de wettelijke bewaar plicht niet alleen geldt voor boeken en beschei den maar ook voor andere gegevensdragers en dat de wettelijke bewaartermijn slechts zeven jaar bedraagt. Een slechte start? Inmiddels is het eerste concept voor een activiteitenplan voor de Koepel opgesteld; als NVBA vinden we dat be drijfsarchieven daarin nog maar zeer mondjes maat 'aan de bak' komen. Arie Otten zal in eerst volgende bestuursvergadering voorstellen doen voor een tweetal projecten die specifiek op ar chieven van bedrijven, verenigingen en stichtin gen gericht zijn. In oktober zal een Koepelmani festatie worden gehouden. In Amersfoort vergaderde op 10 februari het Sectiebestuur Informatie Dienstverlening i.o. van de ECABO. Katja Laurijssen en Ben Schmitz verte genwoordigden de NVBA. Tijdens die vergade ring werden de besprekingen over de 'eindter men' voor GO-A, GO-BI en SOD1 afgerond. Die gaan nu naar OCenW voor officiële diploma erkenning. Op 19 februari vergaderde het NVBA-bestuur in Eindhoven. Het werd een lange zit: van 14.00 tot 18.15 uur, maar toen waren dan ook alle punten (op een na) van de agenda met 32 items afge werkt. Het zal duidelijk zijn dat de ruimte in deze rubriek tekort schiet om er uitgebreid over te rapporteren. Het bestuur hield op 26 en 27 februari 'bezin ningsdagen' in Rhenen. Elders wordt daarover verslag gedaan. Bezint eer gij begint (te bezinnen) Onder dat motto werden de bezinningsdagen van het bestuur van de NVBA voorbereid. Deels bestond die uit het zoeken naar een 'externe' voorzitter, die gevonden werd in de persoon van ere lid Cor Groenland. Een ander deel van de voorbereiding bestond uit het schrijven van notities over actuele, zorgbehoevende of organisatorische onderwerpen die ofwel de aandacht van het bestuur heeft ofwel de aandacht zou moeten hebben. Iedere onderwerpnotitie werd door een bestuurlijke 'trekker' geschreven, waarna bestuursleden die hier ook nauw bij betrokken zijn commentaar en/of aanvullingen op de notities leverden. Ieder notitie voldeed vervolgens aan een uniforme opbouw: eerdere besluitvorming, huidige stand van zaken en stellingen gericht op totstand- koming van het beleid ter zake. Voorbereiders Paul vanTrigt en Joop van der Velden en voorzitter Cor Groenland zorgden voor een goed gestructu reerde aanpak en leiding, waarvoor dank! 48 Archievenblad April 1999 nederiandse vereniging van bedrijfsarchivarissen NVBA Nieuws Archievenblad De onderwerpen die de revue passeerden waren Interne organisatie/NVBA Nieuws, PR/Doelgroep/ Lidmaatschappen/ Naamswijziging, Samenwer kingsverbanden, Opleidingen, Regionale contac ten, Internationale contacten/Kwaliteit/Visie ar- chivistiek, neergelegd in en besproken aan de hand van zes notities. Alvorens hiermee te starten maakte Groenland een rake opmerking: tussen (en soms letterlijk in) de regels van de notities las hij dat het bestuur 'last heeft' van drukte. Enerzijds is dit uiteraard een goede zaak; het geeft aan dat het bestuur actief bezig is op diverse fronten voor de vereniging, anderzijds geeft het aan dat er dringend versterking nodig is om de drukte op een goede manier het hoofd te bieden. Een uitgebreid verslag kunnen wij op dit moment niet echt bieden; de tijdsdruk is hier debet aan, in de zin dat het bestuur op 27 februari uitbezon- nen was en de deadline voor deze bijdrage nader bij was. Maar daarnaast zijn er zaken besproken die ook andere leden en organisaties aangaan, zodat het niet meer dan netjes en zorgvuldig is om deze eerst met betrokkenen op te nemen. En kele punten willen wij u echter niet onthouden, te beginnen met iets dat u allen als lid rechtstreeks aangaat! Op het organisatorische vlak werd geconstateerd dat in de nabije toekomst het huidige bestuurs- probleem van werkdruk en tijdnood toeneemt door het vertrek van bestuursleden op cruciale functies (om maar niet te spreken van cruciale bestuursleden): in 2000 is vice-voorzitter Ben Schmitz en in 2001 is voorzitter Arie Otten niet meer herkiesbaar. Hierom roepen wij u dringend op om te reageren op de advertentie voor kandi daat-bestuursleden. Ook als u denkt bij te kunnen dragen in commissie-, werkgroep-, sectie- of Re giowerkzaamheden: meld u aan! Het kan niet ge noeg gezegd worden: ofschoon het onbezoldigde taken zijn zal het u enorm verrijken! Zij stellen u in staat een prachtig netwerk op te bouwen en kennis op te doen in zowel bestuurlijke zin als vakinhoudelijk. Dit geldt ook voor bijdragen aan ons NVBA Nieuws, waarin wij geacht worden het reilen en zeilen van onze vereniging en onze leden te kunnen vernemen; dit kan niet zonder uw bijdragen. Bestuur en actieve groeperingen worden gehin derd door het feit dat er te weinig schouders zijn om onder het vele werk te zetten. We kunnen de stelling 'iedere vereniging krijgt het bestuur dat zij verdient' ook omdraaien: 'bestuur en actieve leden van deze vereniging verdienen uw bijdrage'! Bij vrijwel ieder onderwerp kwam de noodzaak het imago op te poetsen naar voren, niet alleen van de vereniging maar ook van de bedrijfsarchi varissen als beroepsgroep. Dit ligt ons inziens niet alleen bij PR/Nieuwe Koers, doch is ook af hankelijk van de opstelling van individuele be drijfsarchivarissen op hun werkplek en aan de vereniging in haar geheel. Het bestuur ziet moge lijkheden hieraan te werken op diverse vlakken: bijdragen van leden aan NVBA Nieuws, op het vlak van opleidingen (zowel erkenning van oplei dingen op zich als aandacht voor diepte), het acti veren van leden om niet achteraan maar vooraan in de organisatie van de werkgever te participe ren, het bewustmaken van het belang van het archief bij bedrijven, samenwerking in en met andere organisaties dan de Koepel, de branchever enigingen en buitenlandse zusterverenigingen. Naast alle andere zaken waarover het bestuur zich bezonnen heeft was dit een conclusie die wij u graag mee willen geven in uw eigen werk omgeving. Degenen die dit reeds doen/hebben gedaan niet te na gesproken: bedrijfsarchivaris, kom uit uw hokje!!! Door een onzer werd gecon stateerd dat het 'hokje-zitten' mede wordt ingege ven door dat deel van de archiefdefinitie dat ge wag maakt van 'organisch groeiend'. Het bestuur is echter van mening dat u, als verantwoordelijke voor de informatie, rechtspositiezekerstelling en het geheugen van uw werkgever, het recht en de plicht heeft aan de wieg van iedere 'boreling' te staan en betrokken te zijn bij iedere nieuwe taak of actie van uw organisatie, gevraagd èn onge vraagd van advies en informatie te dienen, en niet alleen 'de oude man ten grave dragen' en 'lijken uit de kasten' te trekken Willen wij ons vak naar behoren kunnen uitoefenen en niet ten onder gaan in het geweld van automatisering, bezuinigin gen en reorganisaties, zullen wij hieraan moeten werken, individueel maar ook, zoals het een serieu ze beroepsvereniging betaamt, met steun van, voor en door ons allen. NVBA zoekt kandi daat- bestuursleden April 1999 Archievenblad 49 Harry L.M. Hendriks Sluisgraaf 9. 5032 XL Tilburg Tel: 01 3-4630619 Fax: 01 3-463061 9 e-mail: harry@tref.nl NVBA lid worden? Schrijf dan naar de ledenadministratie mevrouw L. de Kok, Clematispark 1 5 2724 HX Zoetermeer Dubbel abonnement op het Archievenblad? Met het verschijnen van het nummer van het Archievenblad waarin A/VBA-Nieuws voor het eerst opgenomen is. is zowel de KV AN als de NVBA geble ken dat enkele leden op grond van hun lidmaatschap het blad tweemaal hebben ontvangen. Deze leden kunnen, indien zij slechts een exemplaar van het Archievenblad wensen te ont vangen, dit naar keuze kenbaar maken bij de KVANof de NVBA, die u vervolgens uit het abon nementenbestand verwijderen. Aangezien het abonnement in het lidmaatschap geïntegreerd is. geven of de KVAN of de NVBA een korting van f25,- op de contributie. U blijft dus lid van de KVAN en van de NVBA. maar ontvangt slechts een exemplaar van het Archievenblad en genoemde korting van f 25,- op de be treffende contributie. Opgave voor het laten vervallen van het tweede abonnement ten laste van de NVBAkan schriftelijk bij de ledensecretaris: Mw. S.L. de Kok-Ganga, Antwoordnummer 1 0458, 2700 WB Zoetermeer De Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen NVBA heeft behoefte aan versterking van het bestuur. Daarom wordt gezocht naar kandidaatbestuurs leden met enerzijds enige be stuurlijke ervaring en ander zijds affiniteit met het (bedrijfs)- archiefwezen. Het betreft niet gehonoreerde functies: een ver goeding van redelijkerwijs ge maakte kosten is uiteraard wel van toepassing. Het NVBA-bestuur vergadert 4 a 5 maal per jaar, doorgaans afwisselend in Eindhoven en Apeldoorn. Het DB vergadert daarnaast nog 2 a 3 maal per jaar. Tevens is er 2 maal per jaar een Alge mene Ledenvergadering waar alle bestuursleden bijvoorkeur bij aanwezig zijn. Voor meer informatie kunt u terecht bij Arie Otten. voorzitter NVBA. telefoon (074) 242 37 81 Belangstellenden kunnen zich tot 4 weken na het verschijnen van deze advertentie wenden tot het secretariaat: mevrouw K.C. Laurijssen - van der Kolk, Groeneveld 2. 5653 PC Eindhoven. Uw sollicitatie wordt vertrou welijk behandeld.

Archievenblad | 1999 | | pagina 24