BOMEFA ARCHIEFINRICHTING IN MEMORIAM FRANK HULST 1964 - 1998 KVAN Nieuws Archievenblad Al weer bijna 4 maanden geleden bereikte ons het verbijsterende berichtdat Frank Hulst, secretaris Regionaal Archief West-Brabant, onverwachts in zijn slaap is overleden. Een hartritmestoornis maakte op vrouw jarig was, een einde aan zijn leven. Frank was pas 34. Voor hem te jong om te sterven, voor ons te AANMELDING LEDENVERGADERING EN/OF STUDIEMIDDAG KVAN 22 APRIL 1999 IN ROTTERDAM 46 Archievenblad April 1999 Door Janny Steenhuis Frank was zoon van het hoofd van de la gere school in Drogteropslagen en studeer de geschiedenis in Groningen met als af studeeronderwerp de Joodse gemeen schap in Drenthe (1982-1987). Als bijvak ken koos hij voor bestuurskunde, bedrijfs kunde en sociologie, ongebruikelijk voor een historicus, maar waarmee hij wel de basis legde voor zijn managementvaardig heden. Een toekomst als leraar hield hij open met een le graads lesbevoegdheid in geschiedenis en maatschappijleer. Frank was een serieuze en ambitieuze student, die graag carrière wilde maken. Zijn bes te studievriend omschrijft hem in die tijd zoals wij hem later ook leren kennen: at tent en altijd bereid anderen te helpen; in voor een geintje, maar geen gangmaker. Frank was degene met het overzicht; de wijste van het stel. Na zijn studie wachtte ook hem de mili taire dienst, maar als erkend gewetensbe zwaarde komt hij terecht bij het Rijks archief in Drenthe (1987-1989) met als grootste klus de redactie van een omvang rijke publikatie over de geschiedenis van Drentse havezaten en herenhuizen. Het werk bevalt hem zo goed dat hij na af loop van zijn diensttijd besluit te sollici teren naar een stageplaats bij de Rijks- archiefschool in Den Haag. In die tijd nog één tombola: veel aanbod en weinig plaat sen. Maar Frank is één van de gelukkigen en kan terecht bij het Rijksarchief in Gro ningen. Daar valt zijn tomeloze energie op. Naast de verplichte inventarisatie-op dracht en de wekelijkse schooldag in Den Haag vindt hij veel tijd voor andere klus sen: de nieuwsbrief, vrijwilligersprojec- ten begeleiden en meewerken aan de im plementatie van Archeion. Dat dit gewaar deerd wordt, blijkt wel als hij na zijn exa men in februari 1991 enige maanden het hoofd Externe Dienstverlening mag ver vangen. Zijn mentor is lovend en roemt hem als "een collega die iedereen zich graag zou wensen: aimabel, integer, be hulpzaam en hardwerkend". Ook op school is Frank de serieuze student, die hoofd schuddend kan kijken naar al die Amster dammers die denken alles beter te weten. Hoewel de jongste van de klas, studeert hij als eerste af en vindt hij een echte baan: archivaris bij het streekarchief De Markkant in Etten-Leur. Dat hij er samen met vrouw Petra naar het Bourgondische Noord-Brabant voor moet verhuizen, heeft hij er graag voor over. Hier ontpopt Frank zich als een daadkrachtige manager, gericht op regionale samenwerking. Bin nen de kortste keren staat hij op de stoep van de streekarchivaris van Nassau-Bra- bant met het voorstel om bij hem in te komen wonen; twee jaar later al een feit. En daar blijft het niet bij, want Frank werkt meteen aan de fusie van beide dien sten. Als historicus /archivaris gaat het hem om de toekomst van de archieven van West-Brabant, als manager om het welzijn en de toekomst van zijn mede- werk(st)ers en als archivaris en manager geeft hij in overleg met alle burgemees ters, gemeenteraden en gemeentesecreta rissen het fusieproces vorm. Op 1 januari 1998 treedt officieel het Regionaal Archief West-Brabant in werking met Frank als nieuwe directeur. Als interim-manager van het Streekarchivariaat Oosterhout start hij 1 maand later al weer een nieuw fusie proces. Ondertussen blijven Franks kwaliteiten buiten het archief niet onopgemerkt. Hij wordt gevraagd voor verschillende redac ties en besturen, op regionaal, provinciaal en landelijk niveau. In 1994 wordt hij voorzitter van de sectie PROA (Platform voor recent opgeleide archivarissen) en zet zich in voor de enquête naar de werk gelegenheid van jonge archivarissen. Als sectievoorzitter is hij lid van het alge meen bestuur van de KVAN waar zijn rus tige optreden en heldere ideeën indruk maken. Wanneer in 1997 de secretaris zetel vacant komt, is de keuze dan ook snel gemaakt.Als secretaris zet Frank zich vooral achter de schermen in. Het bu reau, dat enigszins in het slop is geraakt, zet hij weer op de rails. Hij trekt nieuwe bureaumedewerkers aan en zet nieuwe lijnen uit, zorgt voor een efficiëntere ver gaderorde en leeft zijn talent voor vorm geving uit op de KVAN-website, de Alma nak en de nieuwe ledenlijst. Gericht op samenwerking, zet hij zich enthousiast in voor de totstandkoming van de Archief koepel. Hij heeft daarbij een scherp oog voor de voordelen daarvan, maar verliest de belangen van de KVAN niet uit het oog. Een heldere koers en duidelijkheid over de afbakening van ieders taken en bevoegdheden staat voor hem voorop. Frank had een hekel aan ad hoe-besluiten en onduidelijke organisatiestructuren, zoals de wijze waarop samenwerking tus sen gemeente- en rijksarchieven de laat ste jaren gestalte krijgt. Hij vond het hoog tijd voor een discussie 'over de toekom stige organisatie van het landelijk archief wezen, over de verdeling van taken en verantwoordelijkheden' en vroeg zich af of "al dat samengaan en samenwerken tussen partners van verschillende komaf' wel in het belang van het archiefwezen was (Archievenblad 1997,10, p. 36). Frank was een actieve archivaris, vol ideeën en plannen om de dingen te ver beteren. Hij was geen man van scherpe standpunten, maar zocht naar het haalbare. Gemakkelijk nee zeggen kon hij niet, overal had hij tijd voor en toch was hij geen workaholic. Hij vond de balans tus sen zijn werk, de KVAN, andere besturen en thuis, zijn gezin. In hem verliezen we een waardevolle collega, een exponent van die nieuwe generatie archivarissen, voor wie het belangrijk is een goede ar chivaris te zijn, maar die het nog belang rijker vindt een goed manager te zijn, ook al betekent dat minder tijd voor het historische handwerk. We missen hem. achtergrond BOMEFA ROLLER x Correspondentieadres: Postbus 5014 8260 GA Kampen tel. 038-337 04 44 fax. 038 - 331 22 85 Bezoekadres: Industrieweg 18 8263 AD Kampen Formulier (kopiëren en zenden aan: Bureau KVAN, Postbus 11645, 2502 AP DEN HAAG (fax: 070-382 57 90) Naam: <si2> Adres: Uxll Postcode plaats: 'jrt T Werkzaam bij: Ondergetekende is: KVAN-lid en meldt zich aan voor de ledenvergadering (kostenloos) KVAN-lid en meldt zich aan voor de studiemiddag (kosten: f 30,- ind. koffie, thee en lunch) Gèèn KVAN-lid en meldt zich aan voor de studiemiddag (kosten: f40,- incl. koffie, thee en lunch) Het verschuldigde bedrag heb ik overgemaakt naar girorekening 84767 ten name van KVAN Bureaurekening te Den Haag onder vermelding van 'ALV en/of studiedag 1999'. Datum: Handtekening: Op www.kvan.nl vindt u onder de button e-mail info een elektronisch aanmeldingsformulier

Archievenblad | 1999 | | pagina 23