het Lange Voorhout Literatuur Archievenblad Kwaliteit en Archivering Vrouwen; leven en werk in de twintigste eeuw Hemanus Verbeeck 42 Archievenblad April 1999 Literatuur Archievenblad Het Lange Voorhout Monumenten Mensen en Macht Archive Buildings April 1999 Archievenblad 43 Signalementen: door Annabelle Meddens-van Borselen M.F.M. Bonnes e.a Uitgave door de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen. ISBN 90 804479 1 9 Aan het lezen van dit boek begon ik met het narrige gevoel dat er over kwaliteits zorg pas gedacht, gepraat en geschreven wordt op het moment dat de kwaliteit is wegbezuinigd. Zo van: 'Hoe ruimt men puin tegen zo laag mogelijke kosten?' Dit gevoel maakte bij lezing gelukkig plaats voor meer positieve inzichten. De titel kan men interpreteren als: het boek be handelt kwaliteit bij archiefvorming, en: het boek behandelt archiefvorming als ondersteuning van bedrijfsprocessen, die onder kwaliteitszorg worden gebracht (ISO 9000). Beide doelstellingen blijken aanwezig: we vinden een handleiding voor bedrijfs matig georganiseerde en ook geformali seerde kwaliteitsverbetering. De auteurs hebben deze weerbarstige materie op een overzichtelijke, duidelijke en ook sti listisch voortreffelijke manier uitgewerkt in ongeveer 100 pagina's. Nog eens 100 pagina's zijn uitgetrokken voor drie 'ca ses', namelijk Aldel in Delfzijl, IPL, een verzelfstandigd onderdeel van DSM in Geleen, en de Regiopolitie Rotterdam- Rijnmond. In hoeverre de openingszin van dit stuk je van toepassing is op deze laatste over heidsdienst, is ter beoordeling aan mijn Zuidhollandse collega. Niet alleen voor hem, maar ook voor ieder ander, die bij voorbeeld via facilitaire bedrijven met ISO-certificatie of andere vormen van bewuste kwaliteitszorg in aanraking komt, is dit een zeer aan te bevelen boek. Arnold den Teuling Hettie Pott-Buter en Kea Tijdens (red). Amsterdam University Press, 1998 ISBN 90-5356-266-4. 333 blz. Het boek Vrouwen, leven en werk in de twintigste eeuw geeft een overzicht van de ontwikkeling van vrouwenarbeid in diverse sectoren in deze eeuw. Naast hoofdstukken over vrouwenarbeid in de agrarische sector, de industrie, de dienst verlening, de verzorgende sector (dienst boden, gezinsverzorgsters, schoonmaak sters) is aandacht besteed aan het onder wijs aan meisjes en de zorg rond zwan gerschap en kinderopvang gedurende deze eeuw. Jaarverslagen, gedenkboeken, krantenartikelen en handelingen van de Staten-Generaal zijn de voornaamste bronnen bij dit onderzoek. Interviews met bekende en minder bekende vrou wen over het leven van hun moeder of dochter leveren een aantal markante por tretten op. Circa 300 illustraties, waarvan 60 in kleur, completeren het geheel. Memoriaal ofte mijn levensraijsinghe (bewerkt door jeroen Blaak) Memoriaal ofte MIJN LEVENS RAIJSINGHE lootmanen deel 16 Verloren Hilversum ,1 999 ISBN 90-6550-1 63-0, 232 blz. fl. 25,- In zijn autobiografie beschrijft de zeven- tiende-eeuwse Amsterdamse ambachts man Hermanus Verbeeck (1621-1681) zijn leven als een aaneenschakeling van kommer en kwel. Hij probeert zich staan de te houden in moeilijke tijden: hoe hij aan inkomsten voor zijn gezin weet te komen, hoe hij omgaat met ziekten en welke gevolgen hij ondervindt van de economische teruggang. Daarnaast bevat het boek interessante gegevens over het gezins- en familieleven in de zeventiende eeuw. Het manuscript bevindt zich in de Stadsbibliotheek van Haarlem en is door de bewerker voorzien van een boeiende inleiding en commentaar op de tekst. Monumenten Mensen en Macht Thera Wijsenbeek-Olthuis (red). Waanders, Zwolle en Geschiedkundige Vereniging Die Haghe, 1998. ISBN 90-400-9244-3. 328 blz. Flet Lange Voorhout met zijn achttiende- eeuwse huizen en oude lindebomen is de mooiste laan in Den Haag. Over deze laan verscheen een bewoningsgeschiedenis, waarin de bewoners met hun levenswij ze en wooncultuur in verschillende tijd perken centraal staan. De onderlinge rela ties tussen bewoners en hun netwerken zijn eveneens onderzocht. Voor de 17de, 18de en 19de eeuw staat steeds één bron centraal, waarin zowel informatie staat over de eigenaren van de huizen, als over de bewoners. Dit zijn de belastingkohie ren uit 1674 en 1742 (personele quotisa tie ARA, archief van Finantie van Hol land), de volkstelling uit 1840 en de woningregisters uit 1900. De informatie uit deze bronnen is aangevuld met gene alogische gegevens van de bewoners. Ook is aandacht geschonken aan de architectuur en de inrichting van de hui zen, waarvoor boedelbeschrijvingen uit de notariële archieven van Den Haag en eigentijdse schilderijen de belangrijkste bron zijn. Achter in het boek is een lijst van eigenaren en bewoners opgenomen vanaf de middeleeuwen tot ca 1900, een uitgebreide literatuurlijst en een register op persoonsnamen. Een overzicht van alle gebruikte archieven ontbreekt. Deze zijn alleen via de noten te achterhalen. Het boek is een prachtig produkt van vele jaren onderzoek, is zeer overzichte lijk en voorzien van vele illustraties. Archive Buildings in the United Kingdom 1977-1992 C. Kitching, Archive Buildings in the United Kingdom 1977- 1 992 Veel meer dan de titel doet vermoeden is dit boek een praktische handleiding voor ieder die met nieuwbouw of aan passing van een bestaand gebouw voor een archiefdienst met archiefbewaar plaats te maken krijgt. De eerste 75 pagi na's zijn daarmee gevuld. Het tweede deel bevat in 60 pagina's beschrijvingen met tekeningen en foto's van 30 projec ten uit de bovengenoemde jaren. Dit is een buitengewoon praktisch, nuttig en interessant boekwerk. Arnold den Teuling London. ISBN 0 1 1 440244 2 Bouwstenen voor een kwaliteitssysteem Fyovr2.7: Fkttwiwi frwatteftaysfne'ri vxt txfarrJW

Archievenblad | 1999 | | pagina 21