F R NT I ÖN ^aora ra werkweek ?r/ 1 (Et (Eb Voor de werkeenheid Inspectie en Acquisitie zoeken wi j een MEDEWERKER GEGEVENSBEHEER M/V MEDEWERKER STUDIEZAAL HISTORISCH ONDERZOEK MEDEWERKER INVENTARISATIE MA Het dagboek van: Archievenblad DSM is een sterk geïntegreerd internationaal chemieconcern met een omzet van circa 15 mil jard gulden en met ongeveer 23.000 medewerkers. Wereldwijd heeft het concern meer dan 200 vestigingen in Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Australië. DSM is een voortzet ting van de chemische activiteiten van de voormalige Staatsmijnen in Limburg, waarvan de laatste kolenmijn in 1973 werd gesloten. Het Hoofdkantoor is gevestigd in het Limburgse Heerlen. Hier is ook het Centraal Archief DSM gehuisvest, een afdeling met in totaal 17 mede werkers. Ik ben er bedrijfsarchivaris. Vanmorgen weer moeite met opstaan; het blijft voor mij het slechtste moment van de dag. Eenmaal uit het bed gaat alles op schema. Na de badkamer, een snel ontbijt en het vullen van de lunchtrommel haast ik mij om zeven uur in de ochtend naar de garage. Zoals altijd brengt mij mijn auto (eentje uit de stal van het meest ver kochte merk van Nederland) nabij de car poolplaats. Hier wacht een collega. De rit van Urmond, waar ik woon, naar Heerlen via de A73 gaat probleemloos, maar de conversatie op zo'n vroege, door de week- se dag, staat op een zeer laag pitje. Ik ben altijd het eerste op mijn kamer, die ik deel met een collega-bedrijfsarchivaris. De PC gaat aan, maar het duurt wel even voordat ik na enkele wachtwoorden, het virus scanprogramma en andere formaliteiten toegang krijg tot het netwerk. Mijn functie omvat het opbouwen en in standhouden van het concernarchief bin nen mijn aandachtsgebied, het ontwikke len en uitvoeren van een bewaartermij- nenbeleid, het optreden als centraal aan spreekpunt voor wat betreft vragen op het vakgebied, het geven van adviezen op het terrein van archiefbeheer en het ver strekken van informatie uit overgedragen of in depot gegeven archiefbestanddelen. Vandaag heb ik een afspraak met het secretariaat van een Business Groeps- directeur over bewaartermijnen. Het DSM- concern als totaal is onderverdeeld in Business Groepen. De directeuren hier van rapporteren rechtstreeks aan de Raad van bestuur DSM. Op de schriftelijke neerslag die hier ontstaat, moet ik als bedrijfsarchivaris alert zijn. Via een be- waartermijnenlijst komt van dit archief alleen dat in het concernarchief wat voor het concern van belang is. Genoemde afspraak is al een tijdje gele den gemaakt. Na ruim anderhalf uur heb ik alle gebruikte notaties van het gehele directie-archief opgeschreven en de taken van het secretariaat in beeld gebracht. Tot mijn tevredenheid maakt de secretaresse gebruik van de door ons gepropageerde functionele archiefcode. Het is ook mijn taak die bewaartermijnen- lijst op te stellen, waarbij de bewaarter mijnen in onderling overleg worden vast gesteld. Het eerste concept-voorstel maak ik zelf. Eenmaal aan de slag lever ik eerst strijd met de tabs, die niet willen wat ik wil, maar uiteindelijk wel: de tabs staan in het gelid en de conceptlijst vordert ge staag.Tussen de bedrijven door worden er regelmatig koffierondjes gelopen om het moreel op peil te houden. De collega's worden niet vergeten. Als DSM-er met bijna de meeste dienstja ren bij het Centraal Archief DSM bekijk ik met enkele collega's een aantal oude films van het Centraal Proefstation (een relict uit het mijnverleden van DSM) die zijn overgezet op video. Het zijn bijna allemaal films over proeven en andere technische testen uit een ver verleden van toen nog de Staatsmijnen. Besloten wordt deze films en video's over te dragen aan het Museum voor industrie en samenleving (Industrion) te Kerkrade. Hier zijn ze beter op hun plaats dan in het concernarchief van DSM. Na een wandelrondje door Heerlen kom ik uitgewaaid terug op mijn kantoor in het souterrain van het Hoofdkantoor met toch uitzicht op wat groen en verderop de hoogbouw van een winkelcentrum. Ter afwisseling begin ik nu met het bij werken van de bijna voltooide inventaris van een uitgedund divisie-archief. Voor 1996 was DSM onderverdeeld in divisies, die vanaf 1 maart 1996 meerdere en klei nere Business Groepen zijn geworden. Dit archief wordt nu voor 'de eeuwigheid' bewaard en zal te zijner tijd aan het Rijks archief in Limburg worden overgedragen. Het einde van een klus waaraan ik samen met de 'carpoolcollega' ruim een half jaar heb gewerkt. Een telefoontje van een van de redactie collega's van uw blad spoedt me naar een van de kluizen van het archiefdepot. Er worden enkele foto's 'over het archief' ge vraagd. Een pakketje gaat net op tijd op de post. Ongemerkt is het weer tijd om naar huis te gaan. 2 April 1999 Archievenblad 3 In Het Utrechts Archief kan iedereen onderzoek doen naar het verleden van de provincie Utrecht, de steden, dorpen en hun inwoners. En veel mensen doen dat: het archief wordt jaarlijks zo"n 18.000 keer bezocht. Met ruim 15 km archiefmateriaal, bijna een half miljoen kaarten, tekeningen, prenten en foto's en ruim 70.000 boeken, kranten en tijdschriften fungeert Het Utrechts Archief als de historische werkplaats van de provincie Utrecht waar burger en overheid welkom zijn met hun historische vragen. De expertise en het enthousiasme van ruim 70 medewerkers en een grote groep vrijwilligers staan borg voor een goede dienstverlening. De medewerkers zijn vaak belast met meerdere taken; dit takenpakket kan van jaar tot jaar verschil len. Binnen afzienbare tijd zal Het Utrechts Archief verhuizen naar het Museumkwartier, waar zij in de schaduw van de Dom het cultuur-historisch hart van de stad Utrecht hoopt te gaan versterken. (12 uur per week) Momenteel wordt in het archiefwezen gewerkt aan de invoering van een nieuw archiefbeheersysteem dat de bestaande systemen ABS en Archeion zal vervangen. Het is de bedoeling dat het nieuwe systeem eind 1999 in Het Utrechts Archief operationeel is. Het nieuwe systeem vormt de basis van het beheer van de archieven en de dienstverlening aan het publiek. F unctie-inlioud Het applicatiebeheer van het archievenbeheersysteem. Het verzamelen, controleren, bewerken en invoeren van de door de verschillende werkeenheden aan te leveren gegevens. Ilct samenstellen van de verschillende voor het beheer en de dienstverlening benodigde overzichten. Het beheren van de gedigitaliseerde bestanden van toegangen, nadere toegangen, gidsen, e.d. De functie gaat in per I januari 2000. Tot die tijd wordt de nieuwe functionaris binnen de werkeenheid studiezalen belast met dienstverlening als tijdelijk 12 uur per week) Tot de werkzaamheden voor deze functie behoren het verstrekken van mondelinge, telefonische en schriftelijke inlichtingen, het begeleiden van bezoekers en het houden van toezicht in de studiezaal. Functie-eisen Diploma archivistiek B (opleiding middelbaar archiefambtenaar). Kennis van en ervaring met geautomatiseerde zoeksystemen. Voor de werkeenheid Inventarisatie zoeken wij een (18 uur per week) Functie-inhoud Het inventariseren van oudere archieven, vooral archieven waarvoor specialistische kennis is vereist, met name op het terrein van de mid deleeuwse en de kerkelijke geschiedenis. Het verrichten van institutioneel onderzoek ten behoeve van inventarisatieprojecten. Functie-eisen Diploma archivistiek B (opleiding middelbaar archiefambtenaar). Diploma archivistiek A (opleiding hoger archief ambtenaar) strekt tot aanbeveling. Kennis van en ervaring met de bewerking van oudere archieven. Relevante specialistische kennis, of de capaciteiten en de bereidheid om deze te verwerven. Doorgroei naar de functie van senior medewerker behoort tot de mogelijkheden. Een combinatie van de functies medewerker gegevensbeheer en medewerker inventarisatie is mogelijk. Arbeidsvoorwaarden Het Utrechts Archief kent brede functieprofielen. Daarom moet de bereidheid aanwezig zijn om ook andere werkzaamheden te verrichten. Aanstelling geschiedt op het niveau van medewerker. Het salaris bedraagt maximaal fl. 5.234,= bij een werkweek van 36 uur (schaal 8). In de loop van 1999 zullen de functies definitief worden gewaardeerd. Informatie Voor nadere informatie over bovengenoemde functies kunt u contact opnemen met de heer A. Pietersma, telefoon (030) 286 66 11. SoUicitatie Uw sollicitatie op één of meerdere van bovengenoemde functies kunt u binnen 14 dagen richten aan de directeur van Het Utrechts Archief, drs. J.T.J. Jamar, Alexander Numankade 199-201, 3572 KW Utrecht. 31B Door Harry Strijkers KV SITTARO Harry Strijkers, bedrijfsarchivaris bij DSM te Heerlen

Archievenblad | 1999 | | pagina 1