la Scriota Volant Column Wij doen gewoon alles Ons werkterrein: h Paul Peters /fax(°3i3) 655382 BBftftEEPER Bedrijfs-archiefservice Joustra i inventarisatie, bewerking herstructurering selectie, opschoning vernietiging advisering, detachering vervanging organisatie-onderzoek, interim-management begeleiden van projecten bemiddeling bij automatisering, externe opslag historisch onderzoek werving selectie nieuwe medewerkers - bedrijfs- en ondernemingsarchieven - overheids-archieven - archieven van maatschappelijke instellingen - dynamische, semi-statische statische archieven - centrale afdelingsarchieven - beleids-uitvoeringsarchieven - personeelsarchieven - kaarten, foto's en tekeningen Column Archievenblad Een paar jaar geleden berichtten twee Amerikaanse psychologen over een experi ment inzake false-memory syndrome. Zij hadden zes lijsten van 15 woorden opge steld alsmede een lijstje van zes woorden die elk associatief met een van de groepen van 15 verbonden waren. April 1999 Archievenblad 35 WEVERWEG 9, 6961 KM EERBEEK TEL. (0313) 65 44 66 In ons atelier worden uw waardevolle boekwerken of archivalia vakkundig gerestaureerd. Wij geven u graag advies, indien nodig met ondersteuning van andere deskundigen, en altijd in overleg met u. Bovendien kunnen wij u van dienst zijn met massaconserve ring, reiniging en het encadreren van prenten, het opzetten van oude kaarten en het verzorgen van kalligrafiewerk. Wilt u meer informatie, belt u dan gerust voor een offerte of gewoon een afspraak. conserveren en restaureren van papier, leder en perkament massa-conser- vering aanvezelen van papier verdoeken en opzetten van oude kaarten en grafiek reiniging en het encadreren van prenten charter- en zegelrestau ratie opstellen van een schade-inventarisatierapport restauratie van boek omslag; ontwerp van nieuw beslag in edel of onedel metaal ARCHIEVEN MASSA CONSERVERING NIEUW IN EUROPA - NIEUW IN NEDERLAND -NIEUW IN HEERHUGOWAARD Uw waardevolle bezittingen behoeden voor verder verval Archimascon B.V voor massa-ontzuring van boeken, archiefmateriaal, kranten, posters, kaarten, prenten, tekeningen etc. Door middel van de beproefde PRESERVATION TECHNOLOGIES, L.P. methode Vraag vrijblijvend offerte aan Archimascon B.V. Verkoop en administratie: Industrieweg 130 - Postbus 11001 - 3004 EA Rotterdam tel: 010-4460630 fax:010-4153850 Productie: Middenweg 576b - 1704 BR Heerhugowaard tel: 072-5724330 fax: 072-5724331 Tevens uw adres voor Vriesdrogen van nat geworden papier (zeer grote invriescapaciteit en opslag onder 0° C beschikbaar) Bookkeeper ontzuringsspray in spuitbussen Bookkeeper ontzuringsspraysystemen Jagerlaan 1a 3701 XG Zeist Tel.: 030 - 693 32 41 GSM: 06- 50 50 80 41 Bedrijfs-archiefservice Joustra werkt in geheel Nederland en opereert vanuit zowel Zeist als Groningen. Wij bieden opdrachtgevers een ruime keuze uit contractmogelijkheden en hanteren variabele tarieven. Discretie en flexibiliteit gaan bij ons hand in hand. Door )aap Kloosterman ken te zijn dan ooit was aangenomen. Ook het onderzoek naar de Bijlmerramp heeft nog eens ten overvloede laten zien dat losse feiten in zeer verschillende con texten kunnen worden geplaatst, met alle gevolgen van dien. Worden de schijnwer pers eensklaps op de routines van een willekeurige instantie gericht, dan is het effect op buitenstaanders bijna altijd ver pletterend. Dit verklaart mede het onuit puttelijke succes van de roman fleuve van Han Voskuil. Het verklaart ook waarom advocaten zo zeer van het verschijnsel houden, maar historici er toch vooral een andere vorm van false-memory syndrome in zien. 2 Tekening: Peter Vlot Naast 'bed, moe, droom, deken' enzovoort stond bijvoorbeeld 'slaap'. De lijsten van 15 werden aan een aantal proefpersonen voorgelezen, aan wie vervolgens werd gevraagd op te schrijven wat zij onthou den hadden. Dat was ruim een derde. Maar bijna twee derde van de niet voorge lezen woorden (zoals 'slaap') werd even eens gehoord. Vroeg men de deelnemers een tweede poging te doen, dan steeg dit percentage nog. Voortgezet onderzoek wees uit dat ook het voorlezen van meer dan 15 woorden het ongehoorde steeds populairder maakte. Zulke berichten zouden hartverwarmend moeten zijn voor wie zich bezighoudt met keiharde, geschreven documenten. In dat kader was de kwart pagina die de International Herald Tribune op 19 febru ari wijdde aan de plotselinge miniboom in de bedrijfsgeschiedenis opvallend te noemen. Deze boom is het gevolg van de verdenking dat banken, verzekeringsmaat schappijen, uitgevers en andere onderne mingen hebben geprofiteerd van de Holocaust. Zo wilde autoproducent Ford vorig jaar niet minder dan dertig historici tegelijk naar een van de depots van de National Archives sturen. Het kostte de dienstdoende archivaris de grootste moei te deze invasiemacht tot zes te reduceren. In totaal mobiliseerde Ford een kleine vijftig onderzoekers die al zo'n negen maanden in de Verenigde Staten en daar buiten aan het werk zijn. De advocaten van de klagende partijen blijven uiteraard niet achter en huren eveneens tientallen academici en archivisten in. Dit alles leidt ongetwijfeld tot de verrij king van die onderzoekers, de advocaten en, wie weet, een aantal klagers. Of ook onze historische kennis er door wordt verrijkt, staat evenwel nog te bezien. Er zullen vast en zeker talloze nieuwe feiten worden gepresenteerd, waaraan - afhanke lijk van de presentator - een goedgunstige of een sinistere wending wordt gegeven. Moraal en geschiedenis zullen opnieuw in botsing komen. En de geschreven docu menten zullen een stuk minder hard blij-

Archievenblad | 1999 | | pagina 17