Digitalisering ariës internet lithografie archief B|R|U|IIlP Elk archief is uniek, "daarom denken we graag met u mee". Archief educatie Archievenblad Natuurlijk zouden leerlingen in hun schoolcarrière het archief meerdere ma len moeten kunnen bezoeken. Maar beide partijen zijn erbij gebaat dat dit op de meest geschikte momenten gebeurt. Zo kunnen leerlingen in de bovenbouw van het basisonderwijs, in aansluiting op de geschiedenislessen, door een rondleiding kennis maken met wat een archief is. In de basisvorming zou een archiefbezoek kunnen bestaan uit een (zeer beperkt) onderzoek, al dan niet in groepjes. Ar chiefbezoek in het kader van het studie huis kan als een groepsgewijze archiefin structie in combinatie met een enigszins ingeperkt eigen onderzoek door leerlin gen. Op die manier wenkt het perspectief van een structurele samenwerking tussen beide partijen. De hiermee gemoeide tijds investering krijgt vanzelf een groter ren dement wanneer werken met archief bronnen en werken in het archief een vaste plaats krijgen in het schoolwerkplan. De investering in het zoeken naar ge schikte materialen en methodieken heeft dan een looptijd over meerdere schoolja ren, terwijl men tegelijkertijd geleidelijk aan verbetering kan werken. Tussen droom en daad staan wetten en praktische bezwaren. Waar de wettelijk vastgestelde kerndoelen impliciet de weg naar het archief wijzen, is het voor archie ven een keuze in hoeverre zij werk willen maken van dienstverlening aan het onder wijs. Tijd en formatie zijn voor beide par tijen schaarse artikelen.Toch is de dienst verlening aan het onderwijs voor archie ven in meer dan één opzicht een aantrek kelijk werkterrein. Niet alleen komen zij duidelijker in beeld bij een groot deel van de bevolking (ouders), maar leidt kennis making met het archief op jonge leeftijd wellicht na verloop van tijd tot nieuwe bezoekers. Cultuureducatie Dienstverlening aan het onderwijs past in het overheidsstreven om de cultuurparti cipatie te bevorderen (zie de notitie Cul tuur en School van OC en W, 1996). Het sleutelbegrip in deze notitie is cultuur educatie dat als doel heeft de vakinhoud en het schoolleven te verrijken. Het om vat alle vormen van educatie waarbij beel dende kunst, audiovisuele kunst, letteren, dans, drama muziek en het materiële cul turele erfgoed als doel of als middel wor den ingezet. Als onderdeel van het mate riële culturele erfgoed noemt de nota ar chieven ook met name. Door middel van convenanten stelde de rijksoverheid in 1996 voor een periode van vier jaar mid delen beschikbaar aan provincies en gro te steden ten behoeve van de cultuuredu catie in de convenantsgebieden. De gel den zijn in hoofdzaak bedoeld om de tot standkoming van structurele relaties tus sen culturele instellingen en scholen te bevorderen. Vooral instellingen voor kunst zinnige vorming hebben hiervan kunnen profiteren omdat cultuureducatie voorna melijk werd gezien als kunstzinnige vor ming. Bovendien beschikt die sector over een goed functionerende infrastructuur van landelijke, provinciale en lokale instel lingen. De erfgoedsector daarentegen ken merkt zich door een gebrekkige onderlin ge infrastructuur en een verkaveling over musea, monumentenzorg, archieven, ar cheologie en bibliotheken. Daarbij komt nog dat deze sector, met uitzondering van de musea en bibliotheken, zelden priori teit toekende aan formatie en middelen voor educatie. Er zijn echter duidelijke veranderingen zichtbaar. Zo wijst het toenemende ge bruik van de term erfgoededucatie op een impliciete erkenning van het feit cul tuureducatie méér is dan kunstzinnige vorming alleen en dat ze in een aantal opzichten wezenlijk van elkaar verschil len. Erfgoededucatie richt zich vooral op de mens- en maatschappijvakken terwijl de kunstzinnige vorming op de kunstvak ken betrekking heeft. Informatie en les materiaal voor erfgoededucatie zijn in hoge mate locatiegebonden wanneer in en met de omgeving wordt gewerkt. Pro- dukten voor kunstzinnige vorming zoals reizende tentoonstellingen en (theater) voorstellingen zijn dat in de regel niet. Een derde onderscheid ligt in de aard van de natuurlijke partners. Voor kunstzinnige vorming zijn dat (lokale) theaters, filmhui zen, creativiteitscentra en dergelijke. Bij de erfgoededucatie gaat het om (lokale) archieven, musea, bibliotheken, monu mentenzorg, heemkundekringen en histo rische verenigingen. Het toenemend ge bruik van de term erfgoededucatie maakt een emancipatorische beweging zicht baar die naast de kunst ook het erfgoed een plaatsje in het onderwijs wil geven. De omgeving, de mens - en maatschappij vakken en de aanwezigheid van lokale erf goedinstellingen vormen het kader. Daar binnen kunnen archieven een substantiële bijdrage leveren aan de verrijking van de schoolvakinhoud en het schoolleven. Inmiddels is de voorbereiding voor de nieuwe cultuurnota en de nieuwe conve nantsperiode, die in 2000 van start gaat, begonnen. De politieke erkenning van het verschil tussen kunstzinnige vorming en erfgoededucatie zou ertoe kunnen leiden dat meer formatie en middelen beschik baar komen voor een verdere professiona lisering van het educatieve werk in de archieven. Gunstige omstandigheden Archieven en scholen voor voortgezet onderwijs hebben elkaar iets te bieden en beiden willen dat ook. Onder invloed van basisvorming, studiehuis en cultuureduca tie zijn de omstandigheden om tot een structurele relatie tussen school en archief te komen gunstiger dan ooit. Archieven zijn voor het onderwijs van belang van wege bronnen en daarmee ook voor de ontwikkeling van historische vaardighe den. Het opnemen van de samenwerking tussen school en archief in enerzijds school werkplan en anderzijds in beleidsplannen van archieven is een belangrijke voor waarde voor zo'n relatie. Gericht en con creet (voor)overleg tussen beide partijen leidt tot een zinvolle verrijking van het geschiedenisonderwijs. Ook uit de artike len over Heerlen (Archievenblad nr. 2, 1999) en Nieuwegein (in dit nummer) blijkt het wezenlijke belang van beleids matige erkenning en overleg. Erkenning van de bijdrage die archieven kunnen leveren aan de verrijking van het geschie denisonderwijs en de cultuureducatie die zou moeten leiden tot een situatie waarin de structurele samenwerking tussen scho len en archieven tot bloei kan komen. En is dat niet precies wat scholen en archie ven willen? '3 20 Archievenblad April 1999 \$kh£lN/s 1 van elk denkbaar origineel archief advisering Ons jonge en dynamische archiefbureau biedt u de oplossing voor uw archiefproblemen. Met een professioneel archiefsysteem van Ariës op maat van uw organisatie kunnen 60% meer dossiers in dezelfde ruimte opgeborgen worden. Adres Postcode/Plaats Tel FAX ANTWOORDSTROOK 033/4554 327 Archievenblad 21 "Consulent Stichting Brabantse Regionale Geschiedbeoefening en voorzitter Landelijk Netwerk Erfgoededucatie (voorheen het Landelijk Overleg Omgevingsgeschiedenis). Postbus 1104, 5200 BD 's Hertogenbosch, tel.(073) 614 61 93 PICTURA IMAGINIS de hoefsmid 13 1851 PZ Heiloo tel: 072-5320444 fax: 072-5320400 e-mail: pictura@xs4all.nl http://www.xs4all.nl/~pictura BiaTHlRH Wij zijn gespecialiseerd in het voeren van interim-management op afdelingen facilitaire zaken; verzorgen van cursussen op maat; geven van adviezen over uw archieforganisatie; ontsluiten en toegankelijk maken van dynamische en (semi-)statische archieven; inventariseren van archiefbestanden; selecteren van archieven op bewaren en vernietigen; wegwerken van achterstanden in archieven; digitaliseren van documenten door scanning en indexering; leveren van ondersteuning op de werkplek door vorming van werkdossiers. Wij werken voor zowel overheidsorganisaties als particuliere instellingen. Indien noodzakelijk, kunnen werkzaamheden buiten uw organisatie worden uitgevoerd. Voor nadere informatie schrijf, bei, fax of e-mail naar Bruil Archief Advisering VOF Louwschepoort 34, 5211 NE 's-HERTOGENBOSCH mobiel: 06 - 51088068 of 06 - 21216618 tel fax: 073 - 6138716 e-mail: bruilarchief@wxs.nl FILING ESSENTIALS I Ringweistraat 12 4181 CM Waardenburg Tel03314554 782 Fax:03314554 327 emailinfo@aries.nl 90 Ja, ik wil graag meer weten over de professionele archiefsystemen vanAriës Stuur mij gratis de brochure 'Optimaliseren van informatiebeheer in 4 stappen'. Organisatie Naam AprilI 999

Archievenblad | 1999 | | pagina 10