Integraal Document werk in uitvoering Archievenblad De Postdoctorale opleidin uan Erasmusuniversiteit Rotterdam Archievenblad Profiel informatiemanagers Twee jaar geleden startte aan de Faculteit der Historische en Kunstwetenschappen (FHKW) van de Erasmus Universiteit Rotterdam de postdoctorale opleiding Integraal Document Management. De directe aanleiding daartoe was, zoals wel vaker in Rotterdam, de grote vraag van het bedrijfsleven. Bij het Rotterdamse bedrijfsleven bestond de behoefte aan academisch gevormde informatie managers die in staat zijn de informatievoorzie ning van bedrijven af te stemmen op de vraag; die automatisering kunnen benaderen vanuit de orga nisatie, niet zozeer vanuit de techniek. Vooral alfa's Opmerkelijk genoeg richtte Integraal Document Management (IDM) zich niet op bedrijfsecono men, bestuurskundigen of technici. De gedachte achter de cursus was namelijk dat het document voor de nieuw op te leiden functionarissen cen traal moest staan. Daarom werd vooral gerecru- teerd onder alfa's, en dan met name onder histo rici en filologen, die immers ruime ervaring heb ben met het ordenen en verwerken van grote hoeveelheden documentaire informatie. Zij zou den twee trimesters lang 40 uur per week aan hun opleiding besteden, om vervolgens drie maanden stage te lopen bij informatie-intensieve bedrijven en instellingen. Grote variatie Wat ons tijdens het eerste college opviel, was de variatie in professionele herkomst van de cursis ten. Onder ons waren niet uitsluitend historici en taalkundigen, maar ook een politicoloog, een HTS-er, een biomedica en een cultureel antropo loog. De helft van de cursisten volgde de oplei ding bovendien in deeltijd en was al in het in-for- matiemanagement werkzaam. Onder deze groep was de verscheidenheid nog veel groter. Een twee de opvallend kenmerk van de cursisten was het leeftijdsverschil. Dit leidde, samen met het combi neren van de verschillende gezichtspunten vanuit genoemde disciplines, tot creativiteit en motivatie tijdens de studie. Achteraf kan ook de kritische kanttekening worden gemaakt dat de oudere stu denten de meeste moeite hebben ondervonden met het zoeken naar een geschikte baan op de arbeidsmarkt. Kennelijk is de behoefte aan infor matiemanagers toch niet onbeperkt. Simulaties en stages De cursisten werden onderworpen aan een uitge breid programma en aan heel verschillende les- vormen. Moest voor het ene vak een paper wor den ingeleverd, een ander vereiste een psycholo gisch selfassessment, het bouwen van een onder deel van een website, of het opstellen van een begroting of een personeelsadvertentie. Wat alle colleges echter gemeen hadden, was dat ze van de cursisten verlangden dat ze zich via handboe ken in korte tijd grondig in de theorie van een bepaald vakgebied verdiepten, waarna het geleer de op beperkte schaal in de praktijk werd ge bracht. Er werd echter minder tijd voor het op doen van praktische vaardigheden uitgetrokken dan achteraf wenselijk blijkt. Natuurlijk ging het in dit stadium nog om simula ties. Het echte praktijkgedeelte werd immers ge vormd door de drie maanden stage die de cursis ten moesten lopen. Tot ieders verrassing bleek er een teveel aan stageverlenende bedrijven en in stellingen te zijn. Heineken, Unilever, de Bank Nederlandse Gemeenten, Rijkswaterstaat, DOXiS en de NS hoefden zich niet lang te bedenken. Nog opvallender is dat ook de Nederlands Her vormde Kerk, een lobbyorganisatie voor ontwik kelingssamenwerking en het patiëntenplatform stagiaires onderdak verleenden. Al na de eerste maand bleek hoe goed inpasbaar wij als cursisten waren. Achteraf bleek echter dat slechts een klein aantal stagiaires bij de stageverlenende instelling in dienst is getreden: een stageplaats vormt dus geen garantie op een werkplek. Generalistische benadering In de stageperiode relateerden we de tijdens de studie verworven kennis en vaardigheden aan de praktijk, waarbij we de eigen mogelijkheden en geschiktheid voor een bepaalde functie op het gebied van integraal document management ver kenden. Ook kregen we meer inzicht in de doel-, taak- en samenstelling van verschillende organisa- ties waar de stage werd uitgevoerd. Bin nen een termijn van drie maanden voer den we verschillende opdrachten uit in de vorm van onderzoeken en organisato rische werkzaamheden. Hierbij werd de documentaire informatievoorziening in de breedste zin van het begrip belicht. In enkele organisaties werden op het gebied van archief en documentatie beleidsmati ge aspecten in samenhang met beheer en uitvoering nauwgezet geanalyseerd op knelpunten. Na het afwegen van alterna tieven konden de stagiaires in voorstellen verandering van beleid aandragen. Anderen brachten producten als een orde ningsplan en een ingericht documentatie centrum tot stand of belichtten de moge lijkheden en het belang van digitalisering, al dan niet in samenhang met information retrievalzoekmethoden. Telkens werd ge keken naar de structuur van de organisa tie, primaire bedrijfsprocessen en organi satiecultuur. Effectiviteit, efficiency en gebruikersbehoeften vormen daarbij sleu telbegrippen. Kenmerkend voor de toekomstige infor matiemanagers is hun generalistische benadering en verbindende rol als profes sionele gesprekspartner van directie teams, afdelingshoofden en praktisch uit voerenden. Met behulp van een integrale visie wezen zij keer op keer op het belang van een goede documentaire informatievoorzie ning binnen een willekeurige organisatie. Gedurfde stap Of de opleiding IDM voor een benadering heeft gekozen die werkt, zal nog moeten blijken. Voorlopig hebben niet alle cursis ten een baan weten te bemachtigen en zij die daar wel in geslaagd zijn, zijn niet al tijd binnen het vakgebied werkzaam. Ze ker het managementniveau waarop de stu die mikt, lijkt vooralsnog onhaalbaar. De relatieve onbekendheid van de oplei ding en de onderschatting van het belang van documentmanagement bij bedrijven bemoeilijken de verbinding met de arbeidsmarkt. Heeft de studie te hoog in gezet? Er is in ieder geval een gedurfde stap gezet op een in belang toenemend vakgebied. 3 14 Archievenblad Maart 1999 Maart 1999 Archievenblad 15 Door Pieter Wagenaar en Serge Boekhoorn* joop Visser en Paula van der Houwen, verbonden aan de Faculteit der Historische en Kunstwetenschappen (FHKW), inventariseerden de precieze behoeften en stelden in samen werking met Ad van Heijst, directeur van DOXiS, het pro fiel op waaraan informatie managers zouden moeten vol doen. Ze zouden als genera list een stevige organisatie- kundige achtergrond moeten hebben, en dus bijvoorbeeld op de hoogte moeten zijn van de jongste ontwikkelingen in het personeelsmanagement. Daarnaast zouden ze natuur lijk in staat moeten zijn om informatiestromen te coördi neren, waarvoor kennis van archivistiek, administratieve organisatie en informatie planning onontbeerlijk is. Tenslotte zouden informatie managers het vermogen moe ten hebben ontwikkelingen in de ICT op afstand te volgen en het belang ervan voor hun werkgever moeten kunnen taxeren. De eerste lichting cursisten Integraal Document Management van de Postdoctorale opleiding van de Erasmus Universiteit Rotterdam Fotografie: Jacco Huijssen Cursisten van de opleiding S--;

Archievenblad | 1999 | | pagina 7