I1IJ1S1' 1? RESTORATION 9£ Nieuws uit het veld Archievenblad Ttt§ fi? f|| .viisiiaö Restoration '98, Art Collecting Protecting: Van 10 t/m 12 december vond in de Amsterdamse JITNODIGING RAI voor de vijfde maal de tweejaarlijkse, interna tionale beurs Restoration '98 plaats. De beurs, gericht op restauratie, conservering en museumin richting, is bestemd voor professionals in het vak gebied, maar heeft ook de particulier veel te bie den. Kortom, Restoration '98 is er in principe voor iedereen die geïnteresseerd is in het behoud van ons cultureel erfgoed. Ook waren toeleveranciers en dienstverlenende bedrijven en organisaties uit binnen- en buitenland weer aanwezig. Zij presen teerden en demonstreerden de nieuwste ontwikke lingen in hun vakgebied aan vele duizenden bezoekers. Kennisplein Gipskabinet en Gipsatelier Restauratoren Paviljoen en 'preventieve conservering in de praktijk' 10 Archievenblad Februari 1999 Archievenblad Symposium Bijzondere activiteiten Virtueel plein voor kennis over erfgoed Webwijzer voor overheidsinstellingen en culturele instellingen '90 Februari 1999 Archievenblad 11 Drie dagen vol demonstraties en informatie 10-12 DECEMBER 1998 Een opvallend item op Restoration '98 was het Kennisplein. Op initiatief van de Rijksdienst voor Monumentenzorg presenteerde een groot aantal, min of meer verwante organisaties zich hier met hun specifieke expertise. Zo gaven de Rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek, de Federatie Monumentenwacht, uitgeverij SDU, TNO Bouw, de Stichting Nationaal Contact Monumenten, ver schillende BNA-restauratie architecten, de Rijksdienst voor de Monumenten-zorg, het Instituut Collectie Nederland, de Stichting Natio naal Restauratiefonds en de Monumenten-huizen Limburg en Drenthe acte de présence. In het theater op het Kermisplein werden doorlopend lezingen en presentaties gehouden. Een onderwerp dat op Restoration '98 bijzondere aandacht kreeg was gips. Er werd een 'Gesammt- kunstwerk' getoond, waarbinnen de verschillende aspecten van restauratie, (passieve) conservering en museuminrichting samenkwamen. In het Gipskabinet werd op compacte wijze de problematiek bij conservering en restauratie van gips in al haar facetten gepresenteerd. In het Gipsatelier werden demonstraties gehouden door onder meer de bedrijfschappen Schilder, Stu- cadoors en Natuursteen. Op Restoration '98 presenteerden zich onder andere: Care, interdisciplinair vakblad voor Conservering en Restauratie. VAR, Vereniging van Boek- en Papierrestauratoren. IIC-Nederland, International Institute for Conservation of Historic and Artistic Works. VeRes, Belangenvereniging voor Restauratoren Nederland. Verder presenteerden zich verschillende restaura tieateliers o.a.: Restauratie Ateliers de Tiendschuur Tilburg. Restauratie Atelier Helmond B.V. Restauratie Atelier Handboekbinderij P. Peters, Eerbeek. De firma Archimascon B.V toonde onder andere een schaalmodel van de verticale cilinder van de Bookkeeper ontzuringsmachine. De firma Jansen, Wijsmuller Beuns was aanwezig met zijn con- serverings-, opslag- en restauratiematerialen en de firma Jezet - Conservation Engineers toonde pro- dukten op het gebied van conservatie, expositie en restauratieapparatuur. Op donderdag 10 december vond als officiële afsluiting van het Jaar van het Monumenten- onderhoud het symposium 'Monumentenon- derhoud: dat zal mij een zorg zijn!' plaats. Het programma omvatte de onderwerpen: een onder zoek naar de dienstverlening van de Monumen tenwacht; een onderzoek van de Rijksdienst voor Monumentenzorg onder eigenaren van monu menten en een initiatief voor een financieel aan trekkelijk onderhoudspakket. Op zaterdag 12 december konden velen terecht op de particulierendag met informatie, demon straties en advies van experts. De bezoekers kon den objecten voorleggen aan een team van onaf hankelijke experts van de Nederlandse Restaura toren Vereniging VeRes die op het gebied van schilderijen, papier, boeken, textiel, hout, metaal, glas/keramiek, klokken en horloges hun advies ga ven. Cees van Drongelen - u weet wel, van de tv - hield op deze zaterdagmiddag een lezing op het Kennisplein. Hij vertelde diverse anekdotes over kapotte voorwerpen in verschillende soorten en maten, aan de hand van voorbeelden die hij in de praktijk meegemaakt had. Bert Bakker en Wim Jongerius, restauratoren van Het Utrechts Archief Tijdens de opening van de vakbeurs Restoration activeerde Staatssecretaris F. van der Ploeg een website waarop een groot aantal erfgoedinstellin gen zich presenteert. Het virtuele plein op het Internet geeft direct toegang tot de websites van deze instellingen. Ze willen zo hun kennis voor het publiek toegankelijk maken. Www.erfgoednet.nl is de naam van het plein, dat fungeert als een paraplu over de diverse web sites. De deelnemende organisaties willen met dit initiatief aansluiten op de ontwikkeling van een culturele netwijzer op het Internet. Steeds meer culturele instellingen en kennisinstituten bege ven zich gezamenlijk op het Internet of koppelen op een andere wijze hun gegevens. De in decem ber opgerichte vereniging Digitaal Cultureel Erfgoed (DEN) (zie 'Nieuws uit het veld' in het Archievenblad van december 1998) zal met steun van het ministerie van OC en W een expertisebu reau oprichten dat een soort 'Netwijzer Cultuur' gaat ontwikkelen. Website Www.erfgoednet.nl Sinds kort kunnen overheidsinstellingen een nieuwe Webwijzer van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties bekijken en gebruiken. Het ministerie ontwikkelde deze WebWijzer omdat is gebleken dat te weinig over heidsinstellingen gebruik maken van eikaars ken nis en ervaring om Internet te gebruiken bij hun communicatie met de burger. Deze WebWijzer moet dat gaan stimuleren. Met het presenteren van goede voorbeelden wil het ministerie over heden en culturele instellingen stimuleren hun informatie beschikbaar te stellen aan de burger. Daarnaast biedt de WebWijzer 'best practices' uit binnen- en buitenland en is het mogelijk om inte grale teksten binnen te halen van reeds versche nen handreikingen en publikaties op het gebied van overheid en Internet.Tevens is er een discus siemogelijkheid aan de WebWijzer toegevoegd. Hij is bedoeld voor een breed publiek, zowel van overheden als burgers, instellingen en bedrijven. Elke maand kiest een deskundige vakjury de beste overheidssite en kent aan de winnaar de zogeheten 'WebWijzer Award' toe. Als eerste win naar werd het Limburgs historisch en volkenkun dig Museum aangewezen. U kunt de WebWijzer raadplegen via de Internetsite van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties: http://www.minbzk.nl of direct via de URL http://www.webwijzer.net. De website van de jury is te vinden op http://www.jury.webwijzer.net

Archievenblad | 1999 | | pagina 5