Nieuws uit het veld Archievenblad Naamswijziging Nederlands Instistuut voor Oorlogsdocumentatie What's in a name? Ofwel: wie bedenkt een treffende naam voor de koepel? Zoals in het decembernummer van het Archieven blad bekend werd gemaakt, nemen aan de in 1999 op te richten koepelorganisatie voor het archief- en documentatiewezen in eerste instantie de Archiefschool, CANNet, het KALO, de KVAN, het LOPAI, de NVBA en de SOD deel. Ook de RAD is nauw betrokken bij de activiteiten van de koepel. Op dit moment heeft het nieuwe samenwerkings verband helaas nog geen naam. Vandaar dat het bestuur heeft besloten daarvoor een prijsvraag uit te schrijven. U allen wordt dringend verzocht mee te doen bij het bedenken van een toepasse lijke naam. In het voorjaar van 1999 zal een fees telijke oprichtingsbijeenkomst plaatsvinden, waarop ook de toegekende naam - en dus de win naar van de prijsvraag - bekend wordt gemaakt. Het doel van de prijsvraag is het vinden van een naam die uitdrukking geeft aan de doelstellingen en het brede karakter van het samenwerkingsver band. Iedereen mag aan de prijsvraag deelnemen en er is geen beperking aan het aantal inzen dingen per deelnemer. De inzendingen worden beoordeeld door een jury bestaande uit vertegen woordigers van de deelnemende organisaties. Er is geen beroep mogelijk op de keuze van de jury. Wel krijgt tijdens de oprichtingsbijeenkomst de bedenker van de winnende naam een aantrekke lijke prijs uitgereikt. Elke particuliere of overheidsorganisatie die actief is op het gebied van het vormen dan wel beheren van collecties en/of archieven, kan aan het samenwerkingsverband deelnemen. Dat geldt ook voor organisaties die zich bezighouden met belangenbehartiging of kwaliteit van het beroep en de beroepsuitoefening. Het is de bedoeling dat een zo breed mogelijk samenwerkingsver band tot stand komt. Een belangrijk uitgangspunt is dat de nieuwe organisatie gaat functioneren als aanvulling op de bestaande organisaties en instel lingen. Deze behouden hun eigen identiteit en autonomie. Het samenwerkingsverband beoogt de activiteiten van de deelnemers te ondersteunen en versterken. Primaire doelgroep zijn dan ook de deelnemers zelf. Ten behoeve van de deelnemers gaat het samenwerkingsverband drie functies uitoefenen. 1. Forum voor samenwerking Het samenwerkingsverband gaat zich bezighou den met het organiseren van samenwerking op het gebied van vakinhoudelijke en technische onderwerpen. Deze moeten voor deelnemers bruikbare concrete producten en diensten ople veren, zoals een bezoekerspas. 2. Belangenbehartiging, lobby en pr Het samenwerkingsverband zal overleg organise ren, standpunten bepalen en de belangen van de archief- en documentatiewereld vertolken in het geheel van het cultureel erfgoed. Het samenwer kingsverband zal een standpunt bepalen over de nieuwe cultuurnota. 3. Dienstverlening Het organiseren van gezamenlijke voorzieningen op facilitair gebied, zoals het bieden van onder steuning bij bestuursactiviteiten. Voor meer informatie over de prijsvraag en het inleveren van inzendingen kunt u contact opne men met Noemi Volovics bij de Archiefschool. Sluitingsdatum is 19 februari 1999. Onder vermel ding van afzender kunt u reageren per post, fax of e-mail op het volgende adres: HvA Leeuwenburg St. Archiefschool Postbus 1 025 1 000 BA Amsterdam Tel.: (020) 595 1 93 3 Fax: (020) 595 1 920 E-mail: n.volovics@ai.hva.nl 6 Archievenblad Februari 1999 Archievenblad Berichtgeving bewaartermijn personeelsdossiers In het Archievenblad van december 1998 was een bericht opgenomen over de bewaartermijn van personeelsdossiers. Deze berichtgeving be rust op onderlinge communicatiestoornissen bin nen het ABP. Van de heer P. Stobbelaar van het directiesecretariaat Pensioenen van het ABP ont vingen wij een reactie met daarin het volgens hem unanieme standpunt binnen het ABP wat betreft de bewaartermijn van personeelsdossiers. Met ingang van 1 januari 1996 is deABP-wet niet meer van toepassing op de uitvoering van onze pensioenregeling, maar geldt het nieuwe pen sioenreglement. In dit kader heeft er een omreke ning plaatsgevonden van de op 1 januari 1996 bestaande aanspraken op grond van de ABP-wet naar gelijkwaardige aanspraken op grond van het pensioenreglement. Zowel de gewezen als de hui dige deelnemers zijn hierover geïnformeerd. Het is mogelijk dat in verband met eventuele vragen naar aanleiding van deze omrekening de werkge ver wordt benaderd voor informatie. In verband hiermee adviseert de directie van Pensioenen dat persoonsgegevens ouder dan tien jaar kunnen worden vernietigd. Eerdere berichten over deze bewaartermijn gin gen uit van de peildatum 1 januari 1998. Door een aantal foutsignalen in de verwerking van de gegevens is deze echter gewijzigd in 1 januari 2000. Deze datum is gebaseerd op het feit dat in de eerste helft van 1999 de nog resterende signa len worden verwerkt. Gezien het geringe aantal is het geen probleem als sommige administraties op grond van eerdere berichten toch al documenten hebben vernietigd. Hierbij zij nadrukkelijk ver meld dat genoemde termijn van tien jaar een advies is van de ABP en dat mogelijk andere - voor uw organisatie- relevante instanties bewaartermijnen hanteren die daarvan afwijken. Woudaqemaal in Lemmer op werelderfgoedlijst UNESCO Vanaf 2 december staat het ir. D.F. Woudagemaal in Lemmer (Friesland) op de Lijst van het Wereld erfgoed van de UNESCO. Het Werelderfgoedco mité dat daarover besliste beschouwt het gemaal als een symbool van de Nederlandse strijd tegen het water en een hoogtepunt in de Nederlandse waterbouwkunde. Het gemaal stamt al uit 1920 en is het grootste stoomgemaal ooit gebouwd. Dat het nog steeds goed functioneert bewees het wel tijdens de recente wateroverlast van oktober jl. toen het 13 dagen onafgebroken geeft gemaald. Op de Werelderfgoedlijst staat een selectie van natuurlijke en cultuur-monumenten van zo n 'bij zondere universele waarde' dat ze gerekend wor den tot het collectieve erfgoed van de mensheid. Op, de lijst - onderdeel van het Werelderfgoed verdrag uit 1972 - staan zo'n 550 monumenten variërend van Egyptische pyramiden tot de Victo ria watervallen in Zaire en Zimbabwe. Het Wouda gemaal is dus in voornaam gezelschap! registreert historische bestanden Om een zo compleet mogelijk overzicht te maken van historische bestanden in Nederland en Belgie heeft het NIWI hulp nodig. Via de data- catalogus van de collectie Nederlands Historisch Data Archief (NHDA) op de website van het NIWI kunnen historici en andere belangstellen den bestanden met historische informatie raad plegen. Wie in het bezit is van dergelijke informa tie wordt door het NIWI van harte uitgenodigd deze te laten registreren. U kunt dit doen door middel van een data-registratiekaart die verkrijg baar is bij het NHDA of langs elektronische weg via een registratieformulier op de NIWI website. Uw informatie wordt dan opgenomen in de NHDA data-catalogus. Verhuizing Gemeentearchief Maastricht Februari 1999 Archievenblad 7 M "mknmnm Vanaf 1 januari 1 999 heeft het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie de naam 'Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie'. Deze naamsverandering was noodzakelijk omdat het instituut vanaf die datum niet meer direct onder het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen valt, maar wordt ondergebracht bij de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen. De naamsverandering betekent echter geen taak- verandering van het Instituut. Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie Herengracht 3 8 0, 1016 CJ Amsterdam. Tel: (020) 523 38 00 Fax: (020) 523 38 88 e-mail: info@oorlogsdoc.knaw.nl website: http//www.oorlogsdoc.knaw.nl Nederlands Instituut voor Oorlogsdocunentatie Vanaf 1 januari 1999 heeft het Rijksin: Oorlogsdocumentatie een nieuwe na Nederlands In jr Oorlogsdocumentatie Deze naamsverandering is noodzakelijk, omdat het instituut vanaf die datum niet meer direct onder het Ministerie van Onderwijs. Cultuur en Wetenschappen valt, maar wordt ondergebracht bij de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. De naamsverandering zal geen taakverandenngen met zich meebrengen. illutratie: Peter Vlot Voor inhoudelijke vragen over het samenwerkingsverband kunt Haags Gemeentearchief, tel. (070) 353 20 00, e-mail: postbus.hga@hgadenh; u terecht bij de voorzitter van het bestuur, Flip Maarschalkerweerd, iag.nl Mocht deze informatie nog aanleiding geven tot het stellen van vragen, dan kunt u contact opnemen met: de heer P. Stobbelaar, directiesecretariaat Pensioenen ABP, Tel: (045) 579 2605. Derk Jan Prins NHDA, p/a Rijksuniversiteit Leiden, postbus 95 1 5, 2300 RA Leiden. NIWI website: http://www.NIWI.KNAW.NL/NL/ DD-NHDA/NHDAFORM.HTM De werkzaamheden aan de nieuwbouw voor Gemeente archief-en Stadsbibliotheek op het Ceramiqueterrein vorderen snel. De verwach ting is dat beide instellin gen in april/mei van dit jaar er hun intrek kunnen nemen. Vanaf 1 januari worden alle archieven en collecties definitief inge pakt. Wie archieven of col lecties wil raadplegen, doet er verstandig aan eerst telefonisch te informeren of de gezochte informatie beschikbaar is. Rond de verhuizing zelf zal het Gemeentearchief vier weken gesloten zijn. Welke periode dat precies is staat te zijner tijd op het Internetadres van de Stadsbibliotheek. Bellen kan natuurlijk ook. Gemeentearchief Maastricht Grote Looiersstraat 1 7. Postbus 8 8 2, 6200 AW Maastricht Tel: (043) 350 55 1 0 Fax: (043) 350 55 08 Internetadres: http//www.sbm.nl

Archievenblad | 1999 | | pagina 3