I nhouds opgave opgave Colofon Archievenblad 3. Toptien van 1998 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 14. Het jaar van de Vrede van Munster, maar waar waren de archivarissen? 16. Niet lullen, vakken vullen! 18. Aan ego geen gebrek Inventarisatieproject van in handschrift overgeleverde ego-documenten 1814-1914. 22. De strijd tegen een funeste combinatie of hoe Graswinckel Utrecht een tweede Muller onthield 26. Unwitting Evidence. 28. Video on demand. Nederlands Audiovisueel Archief test digitale ter beschikkingstelling naar school en universiteit AV-archieven: Pim Slot 33. Schande! Het jaar van de 'Vrede van Munster' maar waar waren de archivarissen? Niet lullen, vakken vullen! De archielkoepel gaat van start 4 Archievenblad Februari 1999 Aan ego geen gebrek Inventarisatieproject ego-documenten Video on demand NAA test digitale terbeschikkingstelling NAA,„ 34. Kansen voor behoud van bedrijfshistorische gegevens 38. Fryslan 500 Vijf eeuwen provinciaal bestuur nu in negendeli- ge serie inventarissen Arie-Pieter van Nienes. 42. De voormannen geëerd. Tekst en context van de 'Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven' van 1898 Maarten van Boven 44. Literatuur 50. KVAN Nieuws: Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland 52. NVBA Nieuws: Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen 56. Agenda Vaste Rubrieken 5. Noot van de redactie 6. Nieuws uit het Veld 33. Column 44. Literatuur 50. Verenigingsnieuws 56. Agenda Noot van de redactie Archievenblad Februari 1999 Archievenblad 5 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN) en bevat zowel nieuws de KVAN als nieuws van de Nederlandse Vereniging van Bedrijfsarchivarissen (NVBA). Het Archievenblad verschijnt tien maal per jaar. Alle leden van de KVAN en van de NVBA ontvangen het Archievenblad. Redactie Marijke Bruggeman. Nicoline J. Ekama van Dorsten (eindredactie) Harry Hendriks (NVBA), Richard Hermans, Pauline van Hezik, Charles jeurgens, Jos de jong, Agnes Jonker, Annabelle Meddens - van Borselen. Joyce Pennings. Laurens Priester (hoofdre dacteur). Derk Jan Prins, Henk Roosenboom. Harry Strijkers (NVBA). Redactieadres Archievenblad, Postbus 1 4685, 1 001 LD Amsterdam. Tel: (020) 682 31 26 Fax: (020) 682 31 28 e-mail: ekama.van.dorsten@gironet.nl of redactie@kvan.nl Literatuurbijdragen en/ofte recenseren boeken graag rechtstreeks naar mw. drs. A. Meddens - van Borselen. Rijksarchief in Noord Holland, Kleine Houtweg 1 8. 201 2 CH Haarlem. Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN of de NVBA kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN bureau. Postbus 1 1 654, 2502 AP Den Haag. Tel: (070) 347 86 56 Fax: (070) 382 57 90 e-mail: bureau@kvan.nl. Ook voor adreswij- zigingen en het nabestellen van losse nummers. Een jaarabonnement kost fl. 1 30.= (binnen land) of fl. 1 55,= (buitenland). Onder over legging van een kopie van hun collegekaart betalen studenten fl. 65,= per jaar. Produkt- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarie ven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1 620 EH Hoorn. Tel: (0229) 21 21 1 1 Fax:(0229) 27 04 04. Ontwerp: Vink Visual. Houten Bladmanagement: Holland Print Media Groep (HPMG) BV, Nieuwkoop Druk: Erven B. van der Kamp BV, Groningen ISSN 1385-4186 De deadline voor aan te leveren kopij is de 1 e van de maand voor het Archievenblad van de maand daaropvolgend. D.J. Kortlang Henk Roosenboom De archiefkoepel gaat van start Interview: Joyce Pennings Werk in uitvoering: Arianne Baggerman, Rudolf Dekker en Gerard Schulte Nordholt Dick Kaajan Geschiedenis, media en mediageschiedenis AV-archieven: Nicoline J. Ekama van Dorsten Column: Jaap Kloosterman Door Henk Roosenboom A A 1998 was een echt vredesjaar: tentoonstellingen, I manifestaties, congressen en vooral onderwijsactivi- teiten. In 1995 begonnen de voorbereidingen door het instellen van een Nationaal Comité. Maar eigenlijk was 1992 het jaar van het eerste initiatief. Toen ontstond tij dens het Nederlands-Duits archiefsymposium al het idee van deze grootse herdenking. De Duitse collega's hebben dat opgepakt en zijn ermee doorgegaan. Het Nederlands archiefwezen heeft het echter grootscheeps laten afweten. Door Joyce Pennings A p In december deed het Archievenblad er al kond van: 1 de koepel wordt nu echt realiteit. Voorzitter, secre- taris en penningmeester waren al bekend. De direc teur nu ook. Richard Hermans is zijn naam. Welke ideeën hij heeft, wat hij zich er van voorstelt en hoe hij te werk zal gaan onthulde hij aan Joyce Pennings. Wat hem betreft wordt het geen praatgroep, maar een doe- groep met zakelijk ingestelde deelnemers die één gezicht naar buiten zullen gaan vertonen. Door Arianne Baggerman, Rudolf Dekker en Gerard Schulte Nordholt A rt Onder historici bestaat een groeiende aandacht fl voor verhalende bronnen. Al eerder werd de be- langstelling voor dergelijke bronnen gestimuleerd door het NWO-project dat ego-documenten uit de 16e tot de 18e eeuw inventariseerde. Thans werkt de Faculteit der Historische en Kunst-wetenschappen van de Erasmus-uni- vertsiteit aan een project dat ego-documenten uit de perio de 1814 - 1914 inventariseert. Daarmee worden ook dergelij ke tot nu toe ontoegankelijke 19e eeuwse bronnen onsloten. k Edr Qo Fj.-o-i»! (j«t> EU |0J Iru Ar.» ttb rU Door Pim Slot 11 Hct NAA streeft naar cen 8rotere openheid van zijn /Ij collecties voor onderwijs en wetenschap. Twee projecten richten zich op een optimale beschik baarheid van audiovisuele bronnen op scholen en op de universiteit: NAA in de Klas en NAA üi Academia. Beide projecten zijn gebaseerd op het 'video on demand' princi pe, waarbij de gebruikers toegang hebben tot geselecteer de delen van de NAA-collectie. Zo leren studenten kritisch met onze audiovisuele cultuur om te gaan. B.A.B. Schmitz U had het vast al gemerkt: u heeft een geheel ander Archievenblad in handen of op tafel liggen dan dat van de afgelopen twee jaar. Het KVAN bestuur hono reerde de wens van de re dactie om het blad opnieuw vorm te geven. Over de voorstellen van het gra fisch bureau Vink Visual - onderdeel van de Holland Print Media Groep - voor een nieuwe omslag, een 'bewegwijzering' in het blad en een gewijzigde volgorde en presentatie van de rubrieken was de re dactie unaniem enthousiast. Het resultaat is een Archie venblad dat ons inziens aantrekkelijker, overzich telijker en leesbaarder is dan zijn voorganger. Hope lijk deelt u deze mening. Laat het ons weten! Het blijft niet bij een nieuwe vormgeving. Tot nu toe was het Archievenblad exclu sief het verenigingsorgaan van de KVAN. Hierin is met ingang van dit jaar veran- dering gekomen. De Neder landse Vereniging van Be drijfsarchivarissen (NVBA) publiceert voortaan haar verenigingsnieuws in een aparte rubriek in dit blad. De redactie verheugt zich op de samenwerking met de NVBA. Het bereik en daarmee het draagvlak van het Archievenblad wordt hiermee vergroot met on geveer 350 lezers. Wel kom. leden van de NVBA! Verder is het u ongetwij feld ook opgevallen dat het groene katern van de KVAN met Archiefnieuws ontbreekt. De redactie zag een lang gekoesterde wens in vervulling gaan door het besluit van het KVAN be stuur voortaan haar ver- enigingsnieuws eveneens als rubriek in het Archie venblad op te nemen. Het Archievenblad steeds meer voor ieder een in het Nederlands Archiefwezen

Archievenblad | 1999 | | pagina 2