Fryslan 500 Archievenblad Vijf eeuwen provinciaal bestuur nu in negendelige serie inventarissen In 1998 is herdacht dat vijfhonderd jaar geleden het eerste centrale bestuur op het grondgebied van de huidige provincie Friesland gevestigd werd. Tal van activiteiten luisterden de herdenking op. Het Ryksargyf Fryslan droeg daar menig steentje aan bij. Eén daarvan was de publikatie van de negendelige serie Inventarissen van de archieven van gewestelijke bestuursinstellingen van Friesland 1498-1961. Daarmee is 1500 m2 archivalia, de ruggegraat van de bestanden van het Ryksargyf, in meer dan 30.000 inventarisnummers beschreven. De inventarissen zijn aange boden aan de heer Hermans, eermalig Commissaris van de Koningin. De negen delen hebben samen een omvang van ruim 3600 pagina's, waar voor de Fryske Akademy bereid was als uitgever op te treden. Diverse Friese cul turele instellingen hebben het project financieel ondersteund. De plannen voor het publiceren van de inventarissen rezen eind 1995, waarbij aanvankelijk werd gedacht aan een uitgave op CD-ROM. Maar de uitvoering van het onderzoek naar de mogelijkheden kostte te veel tijd en menskracht en het materiaal was door de structuur van de inventaristeksten niet geschikt voor een eenvoudige applicatie. Uiteindelijk werd besloten tot een uitgave op papier. Die kwam er in goede samen werking met de afdeling Archief en Biblio theek van de provincie Fryslan, die de archieven uit de jaren 1919-1961 bewerk te en overbracht. Op het Ryksargyf was al veel gedaan aan de archieven uit de jaren tussen 1580 en 1918. Met de stukken uit de periode 1498-1580 moest nog worden begonnen. Daarop kom ik hieronder terug. Goed uitgangspunt De beschreven archivalia vormen de neer slag van de bemoeienis van de opeenvol gende besturen met het maatschappelijk leven in Friesland. Vele en vaak onvermoe de gegevens over een breed scala van onderwerpen en over talloze personen zijn nu gemakkelijker bereikbaar gewor den. De bij het inventariseren verzamelde kennis vormde voor drie medewerkers van het Ryksargyf een goed uitgangspunt bij het schrijven van het populaire gedenkboek 'Fryslan 500, vijf eeuwen pro vinciaal bestuur', dat tegelijk met de inventarissen verscheen en reeds een tweede druk beleefde. Stukken in Dresden De in het Ryksargyf berustende archieven van cle bestuursinstellingen uit de periode 1498-1580 hebben slechts een zeer gerin ge omvang. Maar dit gemis wordt voor een aanzienlijk deel gecompenseerd door twee collecties microfiches van archivalia betreffende het bestuur van Friesland (en omliggende provincies), waarvan de origi nelen in Dresden en Brussel berusten. De inventarisatie van beide collecties sloot goed aan bij het door historici georgani seerde congres 'Fryslan 1450-1650, staat en macht'.Tijdens de werkzaamheden in Dresden vond men een 16de eeuwse atlas van Caspar de Robles, stadhouder van Friesland onder Alva. Die werd door het Ryksargyf in facsimile uitgegeven. Na enig voorwerk door de historicus PJ. Blok vond de rijksarchivaris in Friesland, J.L. Berns, in 1889 nogal wat stukken over het bestuur van Friesland in het Haupt- staatsarchiv in Dresden. Dat was geen wonder: in de jaren 1498-1515 waren her tog Albrecht van Saksen en twee van zijn zonen landsheer van Friesland geweest. Wegens tijdgebrek kon Berns echter niet alle bestanddelen doornemen. Over de inhoud van relevante bescheiden maakte 38 Archievenblad Februari 1999 Fryslan 500 Archievenblad bescheiden maakte hij bijna 500 beschrij vende aantekeningen, die in 1891 werden uitgegeven. Na 1945 werd alom aangeno men, dat de stukken uit Dresden bij het bombardement op die stad verloren waren gegaan. Maar rond 1985 ontdekte de historicus Oebele Vries niet alleen dat dit een misverstand was, maar ook dat Berns nogal wat relevante stukken niet had kunnen zien. Ruim gebaar Na de val van de Muur werd het doen van archiefonderzoek veel gemakkelijker. Zo begonnen enige jaren geleden de bezoe ken van de historicus Paul Baks aan het Sachsisches Hauptstaatsarchiv. Baks maak te studie van de politieke en militaire ont wikkelingen in de Friese gebieden, met name in het huidige Friesland en Gronin gen, gedurende de Saksische periode. Flij vond nog meer 'nieuwe' stukken dan verwacht werd. De archiefbestanddelen waarin zich stukken over het bestuur van cle Friese landen bevonden werden op initiatief van het Ryksargyf verfilmd. Tijdens zijn onderzoek beschreef Baks de inhoud van de relevante archivalia. Anders dan bij de stukken uit Brussel zijn de bescheiden over Groningen even uitge breid behandeld als die over Friesland. Baks maakte ook vele verwijzingen en verklarende opmerkingen. Zijn talrijke gegevens legde hij vast in een database. Met een ruim gebaar stelde hij desge vraagd zijn materiaal ter beschikking van het Ryksargyf. Baks had niet kunnen weten dat zijn bouwstoffen ooit nog eens zouden worden gepubliceerd. Het stroomlijnen en ordenen van beschrijvin gen en aantekeningen werd verricht door Arie-Pieter van Nienes en André van Dalfsen. Al spoedig bleek het materiaal te overvloedig om in zijn geheel te worden uitgegeven. Daarom werd een selectie van de gegevens naar een nieuwe database overgebracht. De inhoud daarvan kwam als beschrijvende inventaris met 2345 nummers op ruim 500 bladzijden uit in deel 1 van de serie. Hertogen van Saksen De collectie bestaat grotendeels uit corres pondentie tussen de Saksische hertogen en hun bestuurders en ambtenaren in de Friese landen. De stukken zijn in overgro te meerderheid in het Duits gesteld. Hertog Albrecht van Saksen werd in 1498 de eerste landsheer van de Friese gebie den, die voordien zonder een dergelijk gezag geleefd hadden ('Friese Vrijheid Zijn vorstendom bestond uit het huidige Friesland, de Groninger Ommelanden en enige kleine Duitse landen. Daar kwamen in 1499 nog de stad Groningen en Oostfriesland bij. Albrecht moest echter zelf zorgen dat hij in de hem toegewezen gebieden erkend werd. Dat zou hem en na zijn dood (1500) zijn zonen Hendrik (1500-1505) en George (1501-1515) lang niet overal gelukken. In het huidige Friesland kreeg Albrecht al snel vaste voet. Er staat heel veel in de bescheiden over de opbouw en het functioneren van het door de Saksische hertogen en hun medewerkers geschapen eerste centrale bestuurlijk en rechterlijk apparaat in Friesland, dat voor die tijd heel modern van opzet was. Met name hertog George heeft zich hierbij onderscheiden. Natuurlijk komt ook de opstand van 1500, die Albrecht slechts met moeite kon onderdrukken, aan de orde. Ook is er in de stukken veel te vinden over de pogin gen van de hertogen om hun gezag daad werkelijk in de stad Groningen en in de Ommelanden te laten gelden. Zij slaagden niet in de stad, maar in de Ommelanden wisten zij in de nodige plaatsen vaste voet te krijgen, zoals in Appingedam. Maar de toestand werd nooit zo zeker dat zij er Februari 1999 Archievenblad 39 Door Arie-Pieter van Nienes Het "Collegie" aan de Tweebaksmarktte Leeuwarden na de verbouwing van 1784. Sinds 1578 is het de zetel van Gedeputeerde Staten. In het voortdurend uitbreidende gebouw is vanaf 1896 het gehele Provinciaal Bestuur gehuisvest. Thans heet het Provinsjehüs. (M.H.H. Engels - Naamlijst van Gedeputereerde Staten van Friesland 1577-1795, Leeuwarden 1997. p. 4)

Archievenblad | 1999 | | pagina 19