I I Ben H Bel (0320)2678 20 Met B en H wordt document management ook meteen time management! Bewaarbeleid Archievenblad Het verdient aanbeveling de bewaartermij- nenlijst systematisch in te delen en er te vens een alfabetisch register aan toe te voe gen. Het zal duidelijk zijn dat er een indrin gende relatie bestaat tussen de wijze waar op de documenten in het archief worden geordend en de mogelijkheden om werk bare bewaartermijnen vast te stellen. Bewaarvormen en -plaatsen Met het vaststellen van de bewaartermij- nenlijst is het bewaarbeleid in principe geregeld. Voor praktische toepassing is echter nog een verfijning wenselijk. Het feit dat bepaalde documenten gedurende x jaar moeten worden bewaard betekent nog niet dat dit moet gebeuren op of bij de werkplek waar die documenten in eer ste instantie worden gearchiveerd. De meeste documenten treffen we aan op plaatsen waar leidinggevende of admini stratieve werkzaamheden worden verricht; dus in de kantooromgeving waar ruimte schaars en duur is. Daarom is het aan te bevelen om de totale bewaartermijn te splitsen in een dynamische en een stati sche fase. Gedurende de dynamische fase bevinden de documenten zich bij voor keur op of zeer dicht bij de werkplek, zodat ze steeds snel zijn te raadplegen. In de statische fase, wanneer de documenten voor de dagelijkse taakuitoefening niet meer nodig zijn, worden ze op een uit eco nomisch gezichtspunt aanlokkelijker - dat wil zeggen goedkopere - plaats onderge bracht. (In complexe en/of geografisch gespreide organisaties kan het wenselijk zijn om nog meer nuances aan te brengen en ook nog een semi-dynamische en/of semi-statische fase te onderscheiden.) De duur van de dynamische fase wordt bepaald door: - de raadpleegfrequentie en het in de tijd dalende verloop daarvan; - de maximaal aanvaardbare responsetijd; - de beschikbare ruimte. In gevallen dat de totale bewaartermijn in verhouding tot de dynamische periode zeer lang is, wordt het aantrekkelijk te denken aan maatregelen om de fysieke omvang te beperken. Conversie naar een ander medium dient dan zeker te worden overwogen. Uiteraard kan conversie uit andere oogpunten (denk aan work/docu ment flow management) op een veel eer der tijdstip nuttig zijn! Wanneer bepaalde documenten relevantie hebben voor meerdere, uiteengelegen werkplekken, is het nodig te kiezen tussen: - hetzij enkelvoudige centrale bewaring met als consequentie dat er looptijd verliezen zullen optreden; - hetzij meervoudige decentrale bewaring met als consequenties dat er kosten moeten worden gemaakt voor kopiëren; ruimte en opbergmiddelen nodig zijn om deze op te bergen; er een nieuwe documentsoort is ont staan (de kopieën). Ook hierin schuilt een motief om over te gaan tot conversie naar een ander medi um; daarbij valt met name te denken aan optische schijven in een netwerk. Convenanten Uit bovenstaande is duidelijk geworden dat cultuur-historische overwegingen geen rol van betekenis spelen bij het vernieti- gingsbeleid van bedrijven. Dat heeft twee oorzaken: - de cultuur-historische waarde wordt niet onderkend; - verlengen van een bewaartermijn brengt kosten met zich die op geen enkele wij ze binnen het eigen bedrijf worden ge compenseerd. Het is ook bekend dat veel bedrijven, en dan met name in het midden- en kleinbe drijf, niet goed raad weten met hun ar chief en als gevolg daarvan ook geen opti maal bewaarbeleid voeren. Zij zijn ook van onvoldoende omvang om het zich te kunnen permitteren een geschoold be- drijfsarchivaris in dienst te hebben. Het gevolg daarvan is dat zij vaak bewaarkos- ten maken die in feite onnodig zijn. In deze combinatie van gegevens ligt een mogelijke oplossing besloten. Zo zou de kring van beheerders van historische ar chieven actie kunnen ondernemen om te zorgen dat belangwekkend materiaal be houden blijft zonder dat bedrijven daar voor extra kosten hoeven te maken. Daar zou zij samenwerking voor moeten zoe ken met daarvoor in aanmerking komen de bedrijven. Zo'n samenwerking kan worden vastgelegd in met bedrijven te sluiten 'convenanten' waarin zij overeen komen dat: - beheerders van historische archieven op grond van hun kennis en ervaring zullen assisteren bij het vaststellen van ratione le bewaartermijnen; - historische archieven het beheer van daarvoor in aanmerking komende docu menten voor hun rekening nemen zodra het bedrijfsbelang geen verdere bewa ring vereist; - vanuit het historisch archief slechts die stukken openbaar gemaakt worden die het bedrijfsbelang niet schaden. Op deze wijze is voor beide partijen voor deel te behalen, want - het bedrijf hoeft geen dure specialist aan te trekken om tot verantwoorde bewaar termijnen te komen - en historische archieven krijgen de ze kerheid dat belangwekkend materiaal niet voortijdig verloren gaat. 3 36 Archievenblad Februari 1999 Ruimte is kostbaar. Alle reden om uw archief zo klein mogelijk te maken. Maar tijd is zo mogelijk nog kostbaarder. En wat eenmaal in uw archief zit, haalt u er niet zo snel en gemakkelijk meer uit. Terwijl het zo simpel lean zijn. Wilt u ruimte én tijd besparen, bel dan met B en H Microdata Systemen. Documenten-, boeken- en microfilmscanners. Apparatuur voor microverfilming, readers en reader/printers tot en met A2-formaat. En systemen voor het razendsnel verschalen van micro- tot grootformaat (AO!). RECMA MICRODATA SYSTEMEN BELL HOWELL FUJI FILM Postbus 2140, 8203 AC Lelystad. Fax 0320-267830. E-mail: benh@regma.nl www.regma.nl/benh Informatïewaarde Bewijswaarde Bewaarvorm Raadpleegfrequentie Bewaarplaats Beschikbare ruimte Vice-voorzitter NVBA Bewaarplaats- en vorm H Uw documentstroom Onderdeel van: Exclusief distributeur van:

Archievenblad | 1999 | | pagina 18