se sche gege Bewaarbeleid Archievenblad Bewaarbeleid Archievenblad Bedrijfshistorie het bewaarbeleid van bedrijven In december 1997 mocht ik in de Universiteit van Antwerpen voor een internationaal gezelschap van bedrijfshistorici en archivarissen een inleiding hou den over het bewaarbeleid in Nederlandse bedrijfs archieven. Als eerste bijdrage van de NVBA in het Archievenblad bied ik graag de tekst van die inlei ding aan. Bewaarmotieven Vaststellen bewaartermijnen Soorten bewaartermijnen Clusteren Individuele beoordeling 34 Archievenblad Februari 1999 Februari 1999 Archievenblad 35 Sn 1 Door B.A.B. Schmitz*) Bedrijfshistorie is voor een groot deel gebaseerd op hetgeen in bedrijfsarchie ven aan informatie te vin den is. Daarbij doet zich het probleem voor dat slechts in bijzondere gevallen (bij voorbeeld faillissementen) de beschikking wordt ver kregen over min of meer complete archieven. In de normale situatie worden bedrijfsarchieven in een continu proces op basis van bedrijfsbewaartermijnen ontdaan van allerlei docu menten zonder dat daarbij de eventuele historische waarde in aanmerking werd genomen. Willen archiefbewaarplaat sen historici de beschikking kunnen geven over méér dan de rest-informatie die overblijft na uitdunning, dan zijn er maatregelen nodig om het bewaarbeleid van bedrijven te beïnvloe den. Om een dergelijke invloed te kunnen uitoefe nen moet op de eerste plaats kennis worden ver gaard over het bewaarbe leid van bedrijven. Bewaren van archivalia brengt kosten met zich mee. Vandaar dat bedrijven ernaar streven de bewaring te staken zodra de in de archivalia aan wezige gegevens geen bijdrage meer leveren aan de bedrijfsvoering. Als wettelijke verplichtingen daartoe noodzaken zal de bewaring veelal nog enige tijd duren, ook nadat de gegevens geen rele vantie meer hebben voor de bedrijfsvoering. Je kunt stellen dat een bedrijf documenten gedu rende zekere tijd bewaart vanwege een of meer van onderstaande motieven: - voldoen aan wettelijke bewaarverplichtingen; - handhaven van de eigen rechtspositie - rechten kunnen aantonen; - nakomen van verplichtingen kunnen bewijzen; - ondersteunen van de bedrijfsvoering gefundeerd beleid voeren; consequente taakuitvoering bevorderen; bij herdenkingen/jubilea over relevante gegevens beschikken; - moreel/maatschappelijke overwegingen sociale rechten van voormalig personeel; wetenschappelijk onderzoek. Vaststellen bedrijfsbewaartermijn Schatting bewijs- /informatiewaarde Wettelijke bedrijfsbewaartermijn Schatting kosten/schade bij ontbreken informatie/bewijs Bewaartermijn Schatting beheerskosten per jaar Bedrijfsbewaartermijnen worden vooral bepaald door de waarde die uit oogpunt van bewijs en/of informatie aan documenten wordt toegekend. Moreel/maatschappelijke overwegingen spelen in de praktijk echter nauwelijks een rol. Slechts grote, goed florerende bedrijven kunnen zich die luxe veroorloven. Met het 'platter' worden van organisaties en de daaruit voortvloeiende opde ling in kleinere autonome 'business units' zal dit zelfs nog sterker gaan spelen. De managers van die units worden immers 'afgerekend' op hun in geld uitgedrukte resultaten! Het feit dat een document gedurende een bepaal de tijd bewijs- en/of informatiewaarde bezit, bete kent nog niet dat het gedurende die tijd zal wor den bewaard. In een aantal gevallen immers zal het ter vernietiging selecteren meer geld kosten dan het blijven bewaren. In andere gevallen zul len de kosten van bewaring hoger liggen dan de waarde van de documenten rechtvaardigt. In de praktijk doet zich het probleem voor dat nauwelijks iemand bereid is de waarde van een document in geld uit te drukken. Vandaar dat men vaak noodgedwongen niet van de waarde uitgaat, maar van een schatting van de kosten of de schade die het gevolg zullen zijn van het ont breken van een document op het moment dat het als bron van bewijs of informatie nodig is. Wettelijk bewaartermijn Bedrijfsbewaartemijnen Gericht op Handhaven (rechts)positie van de overheid en belang hebbende (rechts) personen Handhaven eigen rechtspositie voorzien in functionele informatiebehoefte Bepaald door Behoefte aan rechtszeker heid voor burgers, rechts personen en de overheid economische belangenafweging gebaseerd op de specifieke eigen bedrijfssituatie Het zal duidelijk zijn dat een bewaartermijn dus niet zonder meer gelijk is aan de door de wet gestelde termijn en evenmin aan de termijn waar in het document waarde heeft. De bewaartermijn wordt bepaald door een fïnancieel-economische afweging te maken tussen: - enerzijds de kosten die men bereid (en in staat) is te maken om bepaalde gegevens beschikbaar te houden - anderzijds de schade die zou worden geleden als niet over bepaalde bewijzen of informatie kan worden beschikt, gerelateerd aan een schatting van het aantal malen dat zo'n situatie zich zal voordoen. Waarde van een document Bewijswaarde Informatiewaarde^ Rechtspositie t.o.v. derden Leveranciers Afnemers Financiers Werknemers Overheden Economisch Technisch Logistiek Sociaal Wetenschappelijk Cultureel/politiek^ Sentimenteel/ historisch aspect Verhoudingen/feiten binnen eigen bedrijf Organisatorisch Waardebepaling Rechtspositie t.o.v. derden: objectief - Overige: in meer of mindere mate subjectief Informatiewaarde Bewijswaarde Bewaarvorm Raadpleegt requentie Bewaarplaats Beschikbare ruimte Het vaststellen van bewaartermijnen ver eist inzicht in de waarde van een docu ment voor de totale organisatie en mag dus niet worden overgelaten aan degene die de documenten onder zijn beheer heeft. Bovengenoemde afweging en de daarop gebaseerde beslissing kan dermate grote financiële, fiscale en/of juridische gevolgen hebben voor de gehele organisa tie, dat duidelijke stellingname van het management vereist is. In de praktijk worden in de particuliere sector drie soorten bewaartermijnen ge hanteerd: •Definitieve termijnen; waarbij een aan de datum van opmaak gerelateerde be waartermijn wordt vastgesteld die bij verstrijken in principe leidt tot vernieti ging- •Conditionele termijnen; waarbij een be waartermijn wordt vastgesteld, ingaande op het moment dat zich een te verwach ten feit of gebeurtenis voordoet, en die na afloop daarvan in principe tot vernieti ging leidt. •Voorlopige termijnen; waarbij een aan de datum van opmaak of ontvangst gerela teerde termijn wordt vastgesteld die na verstrijken niet leidt tot vernietiging maar tot herwaardering. Bij het bepalen van bewaartermijnen moet uit efficiency overwegingen liefst niet van losse, op zich zelf staande docu menten worden uitgegaan, maar van documentclusters. De meest voor de handliggende clustering is die naar docu mentsoort (factuur, bestelbon, verslag, etc). Per soort zullen weliswaar vele exempla ren bestaan, maar de waarde (en daarmee de bewaartermijn) zal per soort gelijk zijn en veelal in de vorm van een definitieve termijn kunnen worden vastgelegd. Daar bij zal het in de praktijk nodig zijn de soorten zo gedetailleerd mogelijk te ne men (inkoopfactuur, interne bestelbon, verslag van de wekelijkse managentverga- dering, etc.). Deze aanpak is overigens alleen nuttig als de betreffende documen ten ook als zodanig (dus niet tussen an dersoortige documenten) bewaard wor den. Voor diverse documentensoorten (bij voorbeeld brieven, memo's) is het daarom niet mogelijk/dienstig de bewaartermijn per soort te regelen. Dan is het beter uit te gaan van andere clusters, met name die welke in de praktijk voor de archivering worden toegepast (zoals zaakdossiers, persoons-bundels, objectbundels, project dossiers, etcetera). Doorgaans is het mogelijk om aan dit soort clusters een conditionele termijn te verbinden (bijvoorbeeld dat personeels- bundels worden bewaard tot 10 jaar na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en produktdossiers tot 5 jaar na afloop van de laatste serviceverplichting). Als het archiefbeheer en met name de bundelvorming goed zijn georganiseerd, is met boven geschetste aanpak voor het merendeel van de documenten de bewaar termijn te bepalen. Voor de resterende do cumenten blijft niet anders over dan ze individueel te beoordelen. Een praktischer aanpak is echter per (ruim) onderwerp een voorlopige termijn te stellen en ook niet te proberen gedurende die termijn tot nadere vaststelling te komen. Domweg gedurende de voorlopige termijn bewaren zal doorgaans goedkoper zijn dan steeds opnieuw te proberen tot een definitieve dan wel conditionele termijn te komen. De vastgestelde bewaartermijnen worden vastgelegd in een bewaartermijnenlijst. Die lijst bestaat normaliter uit drie delen: - documentsoorten en bijbehorende bewaartermijnen - soorten dossiers en bundels (kwesties, projekten, objekten, etc.) met bijbeho rende bewaartermijnen; - onderwerpen en bijbehorende bewaar termijnen.

Archievenblad | 1999 | | pagina 17