Office Column De gouden Magista opslag-oplossingen van INFORMATIEBON Column Archievenblad Binnenkort vieren wij de zevende verjaar dag van de Nederlands-Russische overeen komst over de teruggave van archiefmate riaal dat in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers en erna door de Russen werd geroofd. Uitbundig zal het feest niet wor den, want teruggegeven is er niets. Sinds de overeenkomst werd gesloten, is het Nederlandse papier tot 'krijgstrofee' ver klaard, samen met het Duitse papier dat ernaast ligt. Deze complicatie komt voor rekening van de Duma, die heeft vastge steld dat het hier niet om Nederlands maar om Russisch cultureel erfgoed gaat. Februari 1999 Archievenblad 33 vr-i. bim (,y xmfiiikrtmk'mim itse/i Mun.nl v Jc kvoJwk wamden Standaard situatie 50% ruimtewinst ruimtebesparend archiveren met Magista Plaats: Telefoon. - - - Stuur of fax deze bon naar: Magista B.V., Postbus 1, 9300 AA Roden tel.: ++31 (0)50-25 500 fax: ++31 (0)50-5025505 Magista B.V. Oosteinde 6, Postbus 1, NL-9300 AA Roden Tel.: ++31.(0)50-50 25 500 Fax: ++31 (0)50-50 25 505 wÏgon www.magista.nl, E-mail: magista@magista.nl Archiveren op kantoor neemt toe. Voor efficiënte archivering op kantoor heeft Magista op de Orgatec '98, de Magista Office geïntroduceerd. Een nieuw verrijdbaar archiefsysteem, welke de ruimte die u nodig heeft voor opslag op kantoor minimaliseert. Het gebruikersvriendelijke systeem is licht verrijdbaar en geheel af te stemmen op uw wensen: Magista Office is leverbaar in diverse hoogten en diepten en is in te delen met verschillende accessoires. Voor uw persoonlijke afwerking kunt u kiezen uit tal van kleuren en diverse houten panelen. Graag verzorgen wij voor u een kleurenvisualisatie op maat! Meer weten? Bel voor onze uitgebreide documentatie of stuur de informatiebon naar ons terug. Ja, ik wil meer weten over de Magista Office O Neem contact op met mij vooreen afspraak O Stuur mij meer informatie over de Magista Office O Stuur mij meer informatie over Archiefinrichtingen Bedrijf: - Naamm/V Functie: Adres: Postcode: ÜhiiWHWMWIII Door Jaap Kloosterman Het wetsontwerp terzake werd door de indiener ervan vergeleken met de slag om Stalingrad: als het niet werd aangenomen, zouden de Russen de oorlog alsnog verlo ren hebben. Dat had de Duma niet graag op haar geweten gehad. In het Westen meent men soms dat de overwinning in 1945 van cruciaal belang is geweest voor het lange voortbestaan van het communistische bewind, maar het belang lijkt sindsdien alleen maar toe genomen. Bijna het enige waarover de Russen het tegenwoordig eens zijn, is de saamhorige heldenmoed waarmee zij het fascistische monster hebben verpletterd. Wie aan hun trofeeën komt, komt aan het Grote Vaderland waarnaar zij de oorlog hebben vernoemd. De opening van de Sovjet-archieven heeft dat beeld tot dusverre nauwelijks veran derd. Collaboratie blijft een onbespreek baar onderwerp. Een recente controverse over de vraag of Stalin in 1941 een aanval op Duitsland voorbereidde, bracht meer patriottisme dan feiten aan het licht. En tijdens een congres over de 'oorlogsbuit' dat onlangs in Sint Petersburg plaatsvond, bleek vrijwel geen van de aanwezigen bereid ook maar te luisteren naar feiten die misschien aantoonbaar maar toch onpatriottisch waren. Ze hadden betrek king op de (verzwegen) verkoop van documenten door de Sovjet regering vóór de oorlog, op de (verzwegen) omvangrij ke papiervernietiging door diezelfde rege ring aan het begin ervan, en op de (ver zwegen) restitutie van Russische archiva lia door de Westerse geallieerden in de jaren erna. Stalin een leugenaar? Misschien. Maar hij won wel de oorlog. Eén deelnemer verliet de zaal met de uitroep dat de brengster van het slechte nieuws haar land te schande maakte Dat land was Amerika, wel te verstaan. Ook onder archivarissen is vaderlandsliefde een ingewikkelde zaak. Tekening: Peter Vlot

Archievenblad | 1999 | | pagina 16