^ÉBI e o on e m a n audio visueel Archievenblad Nederlands Audiovisueel Archief test digitale terbeschikkingstelling naar school en universiteit Het Archievenblad van augustus 1998 was geheel gewijd aan audiovisuele archivering in Nederland. De oprichting van het Nederlands Audiovisueel Archief in 1997 en de - moeizame - totstandkoming van dit voor audiovisuele archivering belangrijke nationale instituut met zijn taken op het terrein van selectie en conserve ring kwamen uitgebreid aan de orde. En passant werd ook het streven naar een grotere openheid van de col lecties voor onderwijs en wetenschap en andere vormen van niet-commercieel gebruik genoemd. Hiertoe heeft het NAA twee projecten geïnitieerd die zijn gericht op een optimale beschikbaarheid van audiovisuele bronnen op scholen en op de universiteit: NAA in de Klas en NAA in Academia. Voor beide projecten geldt dat zij zijn gebaseerd op het zogenaamde 'video on demand'-principe. De gebruikers krijgen via een gesloten netwerk (intranet) toegang tot geselecteerde delen van de NAA-collecties. Voor het basis- en voortgezet on derwijs wordt hiertoe het gesloten digitale on- derwijsnet 'Kennisnet' benut, voor het hoger- en wetenschappelijk onderwijs het netwerk van de provider van het Nederlandse hoger onder wijs 'Surfnet'. Een selectie van beeld- en geluids documenten uit het archief staat - gereed voor consultatie - stand by op een 'video-server'. Om de gebruiker in staat te stellen een keuze te ma ken uit het aanbod krijgt deze toegang tot de NAA-catalogus AVAIL 2). In AVAIL kan de gebrui ker door middel van trefwoorden of op full text zoeken naar bruikbaar materiaal. De resultaten worden in de vorm van catalogus-beschrijvingen zichtbaar in een resultatenlijst. Indien een docu ment 'video on demand'-beschikbaar is, staat dat aangegeven door een televisie- (voor beeldmate riaal) of radio-icoontje (voor geluid). Na een klik NAAir, ,0 op het icoontje verschijnt het bewegend beeld en geluid van het gewenste document binnen vijf seconden real time en - zo men wil - full screen op het computerscherm. De gebruiker kan het fragment stopzetten of heen en weer schuiven. Ook kan hij een minuten- en seconden- teller aanklikken om snel een fragment te vin den. Vervolgens kan hij de resultaten van het onderzoek opslaan in een persoonlijk digitaal dossier. Peperduur Ditzelfde zoekstramien biedt docenten de moge lijkheid om het materiaal in hun eigen lessen in te bouwen. Via een eenvoudige applicatie kun nen zij geschreven tekst, verwijzingen naar au diovisuele documenten en de links waarmee de ze documenten real time naar het eigen werksta tion worden gehaald, in een lesmodule combine ren. Educatieve uitgevers tenslotte hebben de mo gelijkheid om via ditzelfde procédé zoekpaden naar op de NAA-server beschikbare audiovisuele documenten in hun teksten te incorporeren. Het moge duidelijk zijn dat het niet de bedoeling is de enorme hoeveelheid materiaal die door het NAA wordt beheerd, in zijn geheel op deze wijze on line aan te bieden. De vraag van de klant - in dit geval de instellingen die met de proef mee doen - is bepalend voor de selectie van het mate riaal dat het NAA in eerste instantie 'video on demand' aanbiedt. Omdat het (vooralsnog) om een peperduur procédé gaat (een uur video digitaliseren en encoderen zodat het op een server stand by kan worden gezet kost ongeveer Fl. 2000,=), springen we voorlopig zuinig met het 28 Archievenblad Februari 1999 honoreren van individuele verzoeken om materi aal om. Zeker in het beginstadium zullen kwanti tatieve criteria bepalend zijn, waarbij geldt dat een zo groot mogelijk aantal leerlingen en studen ten een verhoudingsgewijs beperkte hoeveelheid gedigitaliseerd materiaal consulteert. Wel ligt het in de bedoeling om naast historisch beeld en geluid ook zeer recent televisie- en radiomateriaal (het 8-uur journaal van gisterenavond) te gaan aanbieden. 'NOB-interactive' - partner in beide projecten - biedt momenteel al 'delay-tv' facilitei ten aan binnen het zogenaamde 'snelnet', een proef waarmee duizend huishoudens in Amster dam via de telefoonkabel video on demand' krij gen aangeboden. Op die wijze is het toch moge lijk binnen relatief korte tijd een substantieel aan bod te realiseren. Barrières slechten De toegang tot audiovisueel materiaal voor on derwijs- of onderzoekdoeleinden is aan nogal wat beperkingen onderhevig. Een belangrijke belem mering zit in de kosten die gepaard gaan met het verkrijgen van een gebruikslicentie. Het consulte ren van beeld- of geluidsbronnen in een van de beschikbare consultatiecabines van het NAA in Hilversum of Amsterdam is nu al mogelijk, en financieel gesproken geen probleem. Studenten kunnen gratis van die service gebruik maken, en andere onderzoekers betalen een zeer redelijk tarief. Het wordt pas lastig wanneer een docent of student het materiaal, waarvan de rechten voor het overgrote deel bij de publieke omroepen berusten, mee wil ne men naar klas of collegezaal. Dan zijn er forse tarieven in het geding, waarbij men al gauw moet denken aan honderden guldens voor een uur video. Voor dat probleem bie den NAA in de Klas en NAA in Academia in prin cipe een oplossing. Immers, de beeld- en geluids bronnen die op-rle server gereed staan voor gebruik, worden nooit gedownload op het werk station van de gebruiker. Alleen het zoekpad (de link) kan worden opgeslagen in het digitale dos sier, de lesmodule of het lesboek. Er wordt geen materiaal naar een nieuwe drager gekopieerd, een belangrijk argument voor het NAA in zijn onder handelingen met de organisaties van rechtheb benden ter zake van billijke tarieven voor cul tuur-historisch hergebruik van zijn collecties. eHSHESL ssxzsssxgag Daarnaast biedt video on demand nog meer - vooral technische - voordelen. Downloaden met al zijn ongewenste effecten (urenlang wachten op bewegend beeld, crashende computers, beheers problemen) is binnen dit systeem niet alleen ongewenst, maar ook helemaal niet nodig. Omdat het zoekpad naar een document wel kan worden bewaard, is het materiaal te allen tijde oproepbaar. Ook het beheersprobleem voor de instellingen (het managen van een eigen me diatheek, inclusief het ontsluiten Toegankelijk maken en technisch op orde houden van een steeds omvangrijker wordende collectie audiovi suele dragers) is van de baan. Het NAA neemt dat probleem - op een professionele manier - voor zijn rekening. De pilots NAA in de Klas is in zijn eerste opzet gericht op de vakken Nederlands en geschiedenis binnen de Tweede Fase van het havo/vwo, en op onderde len voor de Basisvorming. Het concept is bij uit stek geschikt voor het vernieuwde onderwijs zoals dat momenteel vorm krijgt in het Stu diehuis (zelfstandig leren). Voor NAA in Academia denken we in dit stadium nog flink na over een werkbare vorm. Als voorbeeld kan wellicht een Britse proef dienen die momen teel wordt genomen door de LIniversity of Glasgow, in samen werking met het British Film Institute en de British Universities Film and Video Council. In die proef stelt het National Film and Television Archive een geringe hoeveelheid beeldmateriaal (ongeveer 30 uur) ter beschikking, compleet met de benodigde metadata (aangeboden via de zoge naamde Dublin Core-standaard). Eerstejaarsstu denten Film- en Televisiewetenschap kunnen in de college- of studiezaal via 'video on demand' gebruik maken van dit materiaal.Aan het eind van het huidige collegejaar worden de eerste testre sultaten van dit gebruik in de praktijk verwacht. De vraag van de klant is bepalend voor de selectie van het materiaal Februari 1999 Het NAA ontstond uit een fusie tussen het bedrijfsarchief van de publieke omroepen, en twee openbare archiefinstellingen, het filmarchief van de RVD en de Stichting Film en Wetenschap. Samen met de vierde fusiepartner - het Omroepmuseum - kreeg het NAA een belangrijke publieke taak: zijn audiovisuele collecties toegankelijk maken voor cultuur historisch hergebruik. Wanneer het NAA in 2003 de deuren van zijn nieuwe gebouw - inclusief mediamuseum - op het Hilversum- se Mediapark opent, zal de toe gang voor 'het grote publiek' concreet vorm krijgen. Het be dienen van de onderwijs- en we- tenschapsmarkt is momenteel al speerpunt van beleid. Daarom heeft het NAA twee proefpro jecten opgezet die tot doel heb ben de toegang voor scholieren, docenten en onderzoekers tot zijn collecties zo optimaal mo gelijk te maken. Met optimaal wordt hier vooral bedoeld: aan sluitend op de behoeftes die bij deze gebruiksgroepen bestaan. Impliciet beoogt het Nederlands Audiovisueel Archief met deze tests tevens de voornaamste barrières die de toegang tot au diovisuele bronnen voor onder wijs en wetenschap nog steeds belemmeren, te slechten. Ten slotte wil het NAA met de pro jecten NAA in de Klas en NAA in Academia een begin maken met een volledig digitale vorm van dienstverlening, zoals die het komende decennium voor alle gebruiksgroepen gestalte zal krijgen. Tegen deze achtergrond is het een groot voordeel dat kan worden aangesloten bij ontwik kelingen op het terrein van In- formatie- en Communicatie Tech nologie (ICT) die momenteel bin nen het onderwijs spelen. Door Pim Slot*) F4e fio F^-a/r: [JKp Aöicis |a]Wp .'.'rii itmt ril>r.7 HM - I I E 'welkom Lij het Hodor •er allé tnogeiijke onderwerpen. 1- Hint zelf: een piojoc (dossier stopper, _-odit ;c er later Je l unt op ergon houtje naar programma's over jouw ondo-werp zoeken, na dan op '.-elf roeken' Je l unt ook module; li.-.--n. els jou.-, school die gebruikt. Klik dan op 'module;' of ~3 8WJSRSKSWST 'SSSSSU.

Archievenblad | 1999 | | pagina 14