Unwitting Evidence LOEK NIJHOLT ARCHIEFSERVICE audio visueel Archievenblad Documentaire Joop den Uyl Geschiedenis, media en mediageschiedenis Oorspronkelijk politicoloog, maar met tal van historische documentaires op zijn naam waarvoor hij soms maanden in av-archieven doorbracht: Filmmuseum, (toen nog) Stichting Film en Wetenschap, Rijksvoorlich tingsdienst. Deed research en was journalist. Doceert nu aan de Faculteit Historische en Kunstwetenschappen van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Bij de sectie Media en Cultuur bestuderen ze de rol die media spelen in de geschiedenis en hoe media mede die geschiedenis maken. Chris Vos, onderzoeker en gebruiker. In de traditionele geschiedschrijving spelen me dia vrijwel geen rol. Dat heeft volgens Vos met twee dingen te maken. "Ten eerste onvermogen om er mee om te gaan door de ontoegankelijk heid van de av-archieven. Maar daarnaast bestond er toch ook een soort onwil bij historici. Film werd gezien als een populariserend medium, geen echte bron, daar hield je je als serieus histo ricus niet mee bezig." Media als cultuurdragers "Voor mij zijn av-media zeker belangrijke bron nen. Bronnen die zelf ook nog eens geschiedenis maken. Het gaat om de interactie tussen media en de samenleving. Die media kunnen ook speel films zijn, want ook die hebben een verbinding met maatschappelijke ontwikkelingen. Ze bepa len mede de publieke opinie over historische gebeurtenissen zoals bijvoorbeeld de Vietnam- oorlog, of zijn een spiegel van de veranderde publieke opinie. Ook speelfilms kun je alleen maar verklaren in de context van maatschappelij ke ontwikkelingen. De betekenis verandert in de loop van de tijd. Neem nu de film 'Casablanca' uit 1941. Mensen kijken daar nu heel anders tegen aan dan toen die film - midden in de oorlog - werd uitgebracht. De betekenis van een film bestaat niet. Die kun je alleen maar reconstrueren in relatie met de context waarin hij is gemaakt en waarin hij wordt gebruikt of wordt bekeken. De lezing van zo'n film, de interpretatie door de kij ker, verandert mee met de tijd. Het klinkt heel simpel, maar het wordt vaak vergeten in analyses van het materiaal. Ik gaf bijvoorbeeld college over de film 'Metropolis'van Frits Lang. Er zijn wel tien manieren om daar naar te kijken: de rol van het antisemitisme, die van machines, van het moder nisme enzovoort." Scenario's reconstrueren context "De av-archieven zijn voor ons belangrijk omdat de produkten zelf, de cultuurdragers, zich daar bevinden, maar daarmee moeten we ook de con text reconstrueren. Vandaar dat de produktiege- schiedenis van een film zo belangrijk is bij onze studierichtig. Helaas is daar veel van verloren gegaan; bij dat soort archieven bewaren ze weinig papier. In het verleden had men weinig oog voor hoe een film werd vervaardigd of voor de context waarin. Er zijn ook vrijwel geen scenarioteksten waaruit je die ontwikkeling kunt destilleren." Authentiek beeld "Nu kijken we veel ruimer naar film dan in de tijd dat de filmarchieven werden opgericht door bij voorbeeld Fruin (zie 'De lange mars', op pag. 4 van de av-special van het Archievenblad, augustus 1998). In zijn opvatting was alleen non-fictie van belang, documentaire films dus die 'de waarheid' vastlegden. We zijn ons er nu van bewust dat a die waarheid helemaal niet zo ongemedieerd wordt vastgelegd, maar dat daar evengoed een heel proces van selectie en vertekening tussen zit en b. dat die fictiefilms buitengewoon interessant zijn omdat die net zo goed een mentaliteit weer spiegelen en op hun manier, hoewel bedacht, ook wel weer een authentiek beeld geven. Ze tonen hoe mensen in een bepaalde tijd kijken naar een onderwerp of thema. Zo zegt een historische film meer over de tijd waarin hij gemaakt is dan over de tijd waarin het verhaal zich afspeelt. Van daar dat ik vind dat het Nederlands Filmmuseum eigenlijk ook bij het Nederlands Audiovisueel Ar chief hoort. Want voor mij als gebruiker is zowel fictie als nonfictie een historische bron, ze horen gewoon bij elkaar.'Reflexie van allerlei smaakcul- turen blijf je in films altijd zien, ook nu nog. 26 Archievenblad Februari 1999 Archievenblad De Opleiding Media en Cultuur advisering projekten documentaire informatieverzorging archiefbewerking Bel, schrijf, fax of e-mail voor meer informatie: Ds. van Haaftenlaan 23 3984 NP Odijk tel.: 030-6572228 fax: 030-6572228 e-mailloeknijholtarchiefhetnet.nl Een bekende naam die staat voor vijfentwintig jaar ervaring. Deskundigheid, klantgerichtheid en kwaliteit staan bij ons voorop. Daardoor zijn onze adviezen op maat gesneden oplossingen. Ook voor de voorbereiding en uitvoering van projekten staan wij voor u klaar, evenals voor veranderingen bij uw documen taire informatieverzorging en de bewerking van uw archie ven. GOED ARCHIEFBEHEER HEEFT AANDACHT NODIG. PERSOONLIJKE SERVICE. ONAFHANKELIJK ADVIES. DAT KUNNEN WIJ U GEVEN. Film is namelijk een industrie die een collectief produkt maakt voor publiek. Dus moet er wel een algemene smaak, een modebeeld in te her kennen zijn, anders genereert een film geen in komsten. Een heel leger van mensen zorgt daar voor. Film is een soort 'unwitting evidence', ver borgen, onbedoeld bewijs. Film vervormt wel maar geeft toch altijd een tijdsbeeld weer. 3 Februari 1999 Archievenblad 27 Enige maanden geleden vertoonde Nederland 3 de documentaire in twee delen over Joop den Uyl, mede samengesteld door Chris Vos. De documen taire had als ondertitel 'hoe de maakbaarheid uit de Nederlandse samenle ving verdwenen is'. Vos deed lange tijd onder zoek naar Den Uyl, een mythische, bevlogen figuur, die buitengewoon goed die omslag in de politiek weergeeft. Op die manier zijn ook Vos' andere documentai res tot stand gekomen: altijd was er het onder zoek waarover hij ook publiceerde. Zijn stu denten werken op dezelfde manier aan his torisch verantwoorde onderwerpen, waarover zij tevens een papieren scriptie moeten afleve ren om verantwoording af te leggen. Door Nicoline J. Ekama van Dorsten Nu kun je 'Casablanca' een soort camp noemen, maar in 1941, toen de film uitkwam, was het in feite een propagandafilm, bedoeld om een natie die niet als partij aan de oorlog deelnam, een rationalisatie te geven. Een duidelijke boodschap binnen die context en met opzet ge daan. Rick (Bogart) is het isolationistische Amerika dat er tegen zijn zin bij betrokken wordt. Hij voelt zich, zijns ondanks, verplicht mee te doen aan die oorlog. Die boodschap pikte het publiek er in 1941 dan ook feilloos uit.

Archievenblad | 1999 | | pagina 13