k rchiveren tijd voor verandering? Tijd voor I stuurbekrachtiging y<, ARCHIEFSERVICE NEDERLAND Graswinckel en Utrecht Archievenblad Zwolse kwestie voorkomen Propaganda van Voorstanders 24 Archievenblad Februari 1999 Kap. Poellplein 1 5046 GV Tilburg Tel. (013) 536 83 55 Februari 1999 Archievenblad 25 Omdat het Panhuysen bij nader inzien moeilijk viel de onder zijn beheer tot stand gekomen Maastrichtse archiefbe waarplaats achter te laten, trok hij zijn sol licitatie in januari 1946 in. Wel stelde hij als voorwaarden dat Graswinckel zich zou inspannen voor een personeelsuitbrei ding en voor zijn particuliere huisvesting. Maar was nog een derde actor in het spel. Eerder al had de Utrechtse Gemeente archivaris J.W.C. van Campen ook belang stelling voor de vrij te komen vacatu re getoond. In oktober 1945 stelde de Utrechtse burgemeester G.A.W. ter Pelk- wijk - met het oog op een positieverbete ring van Van Campen - aan Graswinckel voor het Gemeente- en Rijksarchief onder één archivaris te brengen. De Algemene Rijksarchivaris was hier tegen. Hij vond dat er nog genoeg voor een eigen ge meentearchivaris was te doen. Verder vreesde hij dat de personele bezetting van het Rijksarchief dan wellicht werd verminderd en herinnerde hij zich dat combinaties van beide ambten in het ver leden al niet onverdeeld gunstig waren geweest. Hij verwees daarvoor naar Over ijssel en Gelderland, waar de 'Zwolse ar chiefkwestie1 (1909-1913) veel stof had doen opwaaien. De kwestie hield een conflict in tussen Rijksarchivaris M.A.I. Schoengen en de door de Gemeente aan gestelde klerk J. Wijnbeek over het aan eerstgenoemde bij overeenkomst toeko mende beheer van het Gemeentearchief. De Gelderse Rijksarchivaris A.C. Bondam was vanwege het beheer van het in het Rijksarchief gedeponeerde oudarchief van Arnhem tevens Gemeentearchivaris. Toen de Gemeenteraad het daarover in 1880 gesloten akkoord wilde intrekken, ontstonden er problemen rond de over dracht van recent archief. Daarom drong Bondam er vanaf 1917 herhaaldelijk op aan van het Gemeentearchivariaat te wor den ontheven. Aan dit verzoek werd pas voldaan, toen Rijk en Gemeente in 1919 vanwege de invoering van de Archiefwet 1918 een nieuwe regeling troffen. Verder zou het volgens Graswinckel wel niet zonder reden zijn geweest, dat de vereniging te Utrecht na Mullers ambtspe riode in 1919 niet was voortgezet. Ook de Utrechtse Rijksarchivaris De Jonge van Ellemeet overwoog het Rijks- en Gemeentearchivariaat te combineren. In 1938 had De Jonge zich tegen de toen malige chartermeester Van Campen laten ontvallen dat het volgens hem de beste oplossing was de instellingen te combine ren en dat hij zelf van beide archivaris zou moeten worden. Van Campen zou dan over vijf jaar, als De Jonge met pensioen ging, de grootste kans maken hem op te volgen. Op dat moment voelde Van Campen hier weinig voor en Gemeente archivaris W.C. Schuylenburg beloofde bij de burgemeester zo nodig stemming tegen dit plan te maken, omdat het Ge meentebestuur hier wellicht financieel voordeel in zou zien. Toen Schuylenburg in 1940 bij De Jonge navraag deed over zijn eerdere plannen om beide functies te combineren, antwoordde hij er zelf van af te zien, maar te hopen dat Van Campen, die op 1 januari 1941 Gemeentearchivaris zou worden, na zijn eigen aftreden in 1945 ook het ambt van Rijksarchivaris zou bekleden. Begin mei 1946 schreef een ambtenaar van de afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming de minister, dat het aanbeveling verdiende Van derVen 'onver wijld' te benoemen om de propaganda die De Jonge voerde voor de 'funeste' combinatie van functies daarmee af te snijden en het Utrechts Gemeentebestuur niet de mogelijkheid te geven een bezuini gingsmaatregel door te voeren. Ruim een week later was de zaak beklon ken. Zodoende kon de minister Bur gemeester en Wethouders op 19 juni berichten dat aan de gedachte om de leiding van het Rijksarchief' en het Ge meentearchief aan één persoon toe te vertrouwen bezwaarlijk gevolg kon wor den gegeven, omdat de Rijksarchivaris al bij KB van 16 mei 1946 nr 25 was benoemd. Voordat het jaarverslag van het Rijksarchief in Utrecht over 1945 werd gedrukt, bestond Graswinckel het te ver zoeken de passage over de combinatie van ambtsfuncties "als door de feiten ach terhaald" te schrappen. Waarvan acte. 2 Bronnen: Algemeen Rijksarchief Den Haag Archief van het Algemeen Rijksarchief, 1800- 1940 Archief van de Centrale Directie van de Rijksarchiefdienst, 1941-1979 Archief van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling Rijkspersoneel, Persoons-dossieus, geboorteja ren ca. 1835-1903 Archief van de afdeling Kunsten en Wetenschappen (1866) 1918-1940 van hei- Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 'Moordplannen' in: Nieuwsbrief Gemeentelijke Archief- en Fotodienst Utrecht, 7e jrg. nr. 1 (maart 1996) 3-4. Foto: Sassenpoort te Zwolle: De Rijksarchieven- in Nederland, 's-Gravenhage 1953 Foto: Jhr dr. D.P.M. Graswinckel: Fotoarchief Algemeen Rijksarchief FA 96 Foto: Archiefgebouw van Rijks- en Gemeente archief Utrecht: H. Keinemann, 1900; Topografische Atlas Gemeentearchief Utrecht Mb 3.2 Het archiefgebouw van Rijks- en Gemeentearchief aan de Drift te Utrecht, waar dr. A.J. van der Ven in 1946 als Rijkarchivaris aantrad CHMNEi if yjj uw zoektocht en contact op met Voor dc stuur- In ccn goed archief vindt u probleemloos wat u zoekt. Stop daarom Lundiflcx. Alle statische en verrijd bare Stamag stellingen van Lundiflcx functioneren perfect en zijn ijzersterk, terwijl met het ruimtebcsparende f Hk. t Full Spacc-syslecm uw archief ook nog |M j' x bekrachtiging zor- W? gen de vakmensen van Lundiflcx. Zij staan garant voor maatwerk indclingsvoorstcllcn en een solide montage van de stellingen. Bel voor meer informatie: 0315 - 24 41 41. X L U N D Archief- en Siellingsystemen B.V. Gcsinkkampstraat 2 Postbus 101 7050 AC Varsscvcld lel: 0315 - 24 41 41 fax: 0315 - 24 40 22 Internet: www.lundiflex.com E-mail: lundiflcx.archicf@wxs.nl - archiefrestauratie/massaconservering - behandeling van brandschade - kunstvoorwerpen-restauratie - vacuüm-vriesdrogen - textielconservering Op onze speciale textielafdeling worden vaandels, paramenten en andere textiele objecten vakkundig geconserveerd. projecten trainingen detachering advisering document- en workflow management Obbinklaan 13.3571 ND Utrecht, Tel. 030-2724235, Fax 030-2716900 Internet: http://biz.inter.NL.net/Archiefservice.Ned E-mail: Archiefservice.Ned@inter.NL.net

Archievenblad | 1999 | | pagina 12